Vieme, prečo za niektoré zásielky z AliExpress neplatíte poplatky pošte

Za nákupy z Číny si už od 1. júla musíme priplatiť. Okrem DPH, ktorú vyberá AliExpress automaticky platíme aj poplatok pošte. Nie vždy tomu tak ale je. Opýtali sme sa na to pošty a pátrali po možných príčinách. Prečítajte si výsledok nášho pátrania.

23. 8. 2021 Janka
Vieme, prečo za niektoré zásielky z AliExpress neplatíte poplatky pošte

 

Za nákupy z Číny si už od 1. júla musíme priplatiť. Okrem DPH, ktorú vyberá AliExpress automaticky platíme aj poplatok pošte. Nie vždy tomu tak ale je. Opýtali sme sa na to pošty a pátrali po možných príčinách. 

 

Najväčšie zmeny pri nákupoch z Číny po 1. júli 2021 prehľadne

Od 1. júla vyzerajú nákupy na AliExpress trošku inak. Máte v tom zmätok? To nevadí, toto sú dve najdôležitejšie zmeny, s ktorými by ste mali pri nákupe počítať:

  1. DPH sa platí už aj pri malých objednávkach do 22 € (túto daň zaplatíte automaticky pri platbe produktu na AliExpress).
  2. Každá zásielka z tretej krajiny podlieha colnému konaniu a za doručenie balíčka zaplatíte poplatok pošte.

Prečítajte si viac o colnom konaní a poplatkoch pošte. Chcete sa v colnom konaní zastupovať sami? Prečítajte si návod, ako na to (tým však neodpadne poplatok pošte za poštový colný servis).

 

Poplatky pošte za zastupovanie v colnom konaní

  • Základný poplatok 9,- € s DPH sa vzťahuje na zásielku, pri ktorej bolo nevyhnutné kontaktovať adresáta a manuálne doplniť chýbajúce údaje. 
  • Redukovaný poplatok 4,- € s DPH sa vzťahuje na zásielku, pri ktorej bolo nevyhnutné manuálne doplniť chýbajúce údaje. 
  • Minimálny poplatok 2,- € s DPH sa vzťahuje na zásielku, pri ktorej nebol potrebný zásah obsluhy a colné konanie prebehlo plne automatizovane.

To, v akej výške poplatok pošte zaplatíte, je bohužiaľ tak povediac, vo hviezdach. Údaje poskytuje v prvom rade odosielateľ (poštový podnik tretej krajiny) v elektronickej správe. Elektronická správa obsahuje adresné a colné údaje zásielky. V prípade, že údaje nie sú úplné, pošta vás bude kontaktovať, aby chýbajúce údaje doplnila a poplatok sa zvýši.

 

Základný poplatok 9,- € s DPH bude znížený na 4,- € s DPH a redukovaný poplatok 4,- € s DPH bude znížený na 2,- € s DPH. Dočasná úprava poplatkov by mala trvať do 1. septembra 2021. 

 

Poplatky pošte za poštový colný servis

V colnom konaní sa môžete zastupovať aj sami. V takom prípade to musíte oznámiť pošte minimálne 48 hodín pred vstupom balíčka na územie Slovenska. Ani v takom prípade sa však poplatku pošte nevyhnete. Pošta ho vyrubí za poštový colný servis za predloženie zásielky colnému úradu, uskladnenie predmetnej zásielky v sklade pošty, a úkony s tým spojené. Poplatok pošte za poštový colný servis je vo výške 2 €.

 

Balíčky, za ktoré pošte neplatíme poplatok?

Od 1. júla teda za každý a jeden balíček pošte platíme poplatok za poštový colný servis a colné konanie (v prípade, že sa necháte poštou zastupovať v colnom konaní), nie vždy je ale tomu tak. V niektorých prípadoch sa deje, že za balíček už majitelia nedoplácajú. Prečo je to tak? Opýtali sme sa priamo pošty. Aká bola jej odpoveď? 

  • "Poplatok Slovenskej pošty za poštový colný servis (predloženie zásielky colnému úradu, podanie elektronického colného vyhlásenia, uskladnenie predmetnej zásielky v sklade Slovenskej pošty a úkony s tým spojené) by mal byť účtovaný pri všetkých zásielkach z tretích krajín s tovarom obchodného charakteru (napr. nákupy cez AliExpress).

  • Oslobodené od dovozných poplatkov sú zásielky s tovarom neobchodného charakteru, pri ktorých odosielateľ aj adresát sú fyzické osoby a hodnota obsahu nie je vyššia ako 45 € / zásielka."

Z uvedeného teda vyplýva, že za každú zásielku z AliExpress pri doručení z Číny zaplatíme poplatok pošte. Z vlastnej skúsenosti však vieme, že aj po 1. júli bol balíček doručený bez ďalších poplatkov. Prečo? Pátrali sme teda ďalej podľa čísla zásielok jednotlivých produktov a toto je naše vysvetlenie:

AliExpress niektoré balíčky odosiela cez Belgicko/Holandsko (prípadne inú krajinu EÚ), aj keď je pri nákupe zvolená krajina odoslania Čína. Takže na balíčku je uvedená belgická/holandská adresa a aj číslo zásielky uvádza ako krajinu odoslania Belgicko/Holandsko. To znamená, že sa balíček nedostane do colného konania (pretože nie je odoslaný z tretej krajiny) a vy za balíček nezaplatíte nič navyše. Zatiaľ sa nám však nepodarilo zistiť, ktoré zásielky takto predajcovia odosielajú a v našom prípade ide o šťastie,že predajca odošle balíček cez Belgicko/Holandsko. V prípade, že máte overeného predajcu, ktorý odosiela balíčky najskôr do Belgicka, máte vyhraté, vynašli ste prefíkaný trik, ako sa poplatkom pošte vyhnúť.  Napíšte nám o nich, nech sme my múdrejší a môžete to zdieľať ďalej medzi verných fanúšikov nákupov z Číny.

 

Chcete si byť istí, že sa vyhnete poplatkom pošte za zastupovanie v colnom konaní a poštový colný servis? Nakupujte z európskych skladov s doručením už do jedného týždňa.

 

Ako ušetriť ešte viac?

Chcete okrem poplatkov za colné konanie ušetriť aj na samotnom nákupe na AliExpress? Využite pri nákupe cashback portál Plná Peňaženka a získate časť peňazí z objednávky späť. Nákupom s cashbackom na AliExpress vám vrátime až 5 % z ceny produktu.

 

Chcete AliExpress spoznať ešte viac?

Janka

Autor Janka

Janka je dušou rodená východniarka. Je expertkou na nakupovanie s cashbackom. Vyskytuje sa najmä v blízkosti pohodlných plôch na sedenie, no často vytiahne ponožky a sandále a ide do rodných Tatier na turistiku. Pri takýchto výletoch do kopca sa jej výrečnosť stráca, čo hovorí niečo o jej fyzickej kondícii. Napriek tomu je takmer na 100 % jasné, že aj s takouto kondičkou úplne zlomí srdce každého muža. Na každú návštevu si však nezabudne pribaliť notebook, s ktorým sú nerozlučná dvojka pri vyhľadávaní akcií Plnej Peňaženky.

AliExpress.com logo

O AliExpress.com

AliExpress.com valcuje trhy a je obľúbeným online trhoviskom miliónov zákazníkov. Nakupujte aj vy všetko od výmyslu sveta často za pár centov a s možnosťou doručenia z európskych skladov.