Vieme, prečo za niektoré zásielky z AliExpress neplatíte poplatky pošte

Vieme, prečo za niektoré zásielky z AliExpress neplatíte poplatky pošte

Čo v článku nájdete?

 

Za nákupy z Číny si už od 1. júla musíme priplatiť. Okrem DPH, ktorú vyberá AliExpress automaticky platíme aj poplatok pošte. Nie vždy tomu tak ale je. Opýtali sme sa na to pošty a pátrali po možných príčinách. 

 

Najväčšie zmeny pri nákupoch z Číny po 1. júli 2021 prehľadne

Od 1. júla vyzerajú nákupy na AliExpress trošku inak. Máte v tom zmätok? To nevadí, toto sú dve najdôležitejšie zmeny, s ktorými by ste mali pri nákupe počítať:

  1. DPH sa platí už aj pri malých objednávkach do 22 € (túto daň zaplatíte automaticky pri platbe produktu na AliExpress).
  2. Každá zásielka z tretej krajiny podlieha colnému konaniu a za doručenie balíčka zaplatíte poplatok pošte.

Prečítajte si viac o colnom konaní a poplatkoch pošte. Chcete sa v colnom konaní zastupovať sami? Prečítajte si návod, ako na to (tým však neodpadne poplatok pošte za poštový colný servis).

 

Poplatky pošte za zastupovanie v colnom konaní

  • Základný poplatok 9,- € s DPH sa vzťahuje na zásielku, pri ktorej bolo nevyhnutné kontaktovať adresáta a manuálne doplniť chýbajúce údaje. 
  • Redukovaný poplatok 4,- € s DPH sa vzťahuje na zásielku, pri ktorej bolo nevyhnutné manuálne doplniť chýbajúce údaje. 
  • Minimálny poplatok 2,- € s DPH sa vzťahuje na zásielku, pri ktorej nebol potrebný zásah obsluhy a colné konanie prebehlo plne automatizovane.

To, v akej výške poplatok pošte zaplatíte, je bohužiaľ tak povediac, vo hviezdach. Údaje poskytuje v prvom rade odosielateľ (poštový podnik tretej krajiny) v elektronickej správe. Elektronická správa obsahuje adresné a colné údaje zásielky. V prípade, že údaje nie sú úplné, pošta vás bude kontaktovať, aby chýbajúce údaje doplnila a poplatok sa zvýši.

 

Základný poplatok 9,- € s DPH bude znížený na 4,- € s DPH a redukovaný poplatok 4,- € s DPH bude znížený na 2,- € s DPH. Dočasná úprava poplatkov by mala trvať do 1. septembra 2021. 

 

Poplatky pošte za poštový colný servis

V colnom konaní sa môžete zastupovať aj sami. V takom prípade to musíte oznámiť pošte minimálne 48 hodín pred vstupom balíčka na územie Slovenska. Ani v takom prípade sa však poplatku pošte nevyhnete. Pošta ho vyrubí za poštový colný servis za predloženie zásielky colnému úradu, uskladnenie predmetnej zásielky v sklade pošty, a úkony s tým spojené. Poplatok pošte za poštový colný servis je vo výške 2 €.

 

Balíčky, za ktoré pošte neplatíme poplatok?

Od 1. júla teda za každý a jeden balíček pošte platíme poplatok za poštový colný servis a colné konanie (v prípade, že sa necháte poštou zastupovať v colnom konaní), nie vždy je ale tomu tak. V niektorých prípadoch sa deje, že za balíček už majitelia nedoplácajú. Prečo je to tak? Opýtali sme sa priamo pošty. Aká bola jej odpoveď? 

  • "Poplatok Slovenskej pošty za poštový colný servis (predloženie zásielky colnému úradu, podanie elektronického colného vyhlásenia, uskladnenie predmetnej zásielky v sklade Slovenskej pošty a úkony s tým spojené) by mal byť účtovaný pri všetkých zásielkach z tretích krajín s tovarom obchodného charakteru (napr. nákupy cez AliExpress).

  • Oslobodené od dovozných poplatkov sú zásielky s tovarom neobchodného charakteru, pri ktorých odosielateľ aj adresát sú fyzické osoby a hodnota obsahu nie je vyššia ako 45 € / zásielka."

Z uvedeného teda vyplýva, že za každú zásielku z AliExpress pri doručení z Číny zaplatíme poplatok pošte. Z vlastnej skúsenosti však vieme, že aj po 1. júli bol balíček doručený bez ďalších poplatkov. Prečo? Pátrali sme teda ďalej podľa čísla zásielok jednotlivých produktov a toto je naše vysvetlenie:

AliExpress niektoré balíčky odosiela cez Belgicko/Holandsko (prípadne inú krajinu EÚ), aj keď je pri nákupe zvolená krajina odoslania Čína. Takže na balíčku je uvedená belgická/holandská adresa a aj číslo zásielky uvádza ako krajinu odoslania Belgicko/Holandsko. To znamená, že sa balíček nedostane do colného konania (pretože nie je odoslaný z tretej krajiny) a vy za balíček nezaplatíte nič navyše. Zatiaľ sa nám však nepodarilo zistiť, ktoré zásielky takto predajcovia odosielajú a v našom prípade ide o šťastie,že predajca odošle balíček cez Belgicko/Holandsko. V prípade, že máte overeného predajcu, ktorý odosiela balíčky najskôr do Belgicka, máte vyhraté, vynašli ste prefíkaný trik, ako sa poplatkom pošte vyhnúť.  Napíšte nám o nich, nech sme my múdrejší a môžete to zdieľať ďalej medzi verných fanúšikov nákupov z Číny.

 

Chcete si byť istí, že sa vyhnete poplatkom pošte za zastupovanie v colnom konaní a poštový colný servis? Nakupujte z európskych skladov s doručením už do jedného týždňa.

 

Ako ušetriť ešte viac?

Chcete okrem poplatkov za colné konanie ušetriť aj na samotnom nákupe na AliExpress? Využite pri nákupe cashback portál Plná Peňaženka a získate časť peňazí z objednávky späť. Nákupom s cashbackom na AliExpress vám vrátime až 5 % z ceny produktu.

 

Chcete AliExpress spoznať ešte viac?

Janka
Napísal/a
Janka
Janka je dušou rodená východniarka. Je expertkou na nakupovanie s cashbackom. Vyskytuje sa najmä v blízkosti pohodlných plôch na sedenie, no často vytiahne ponožky a sandále a ide do rodných Tatier na turistiku. Pri takýchto výletoch do kopca sa jej výrečnosť stráca, čo hovorí niečo o jej fyzickej kondícii. Napriek tomu je takmer na 100 % jasné, že aj s takouto kondičkou úplne zlomí srdce každého muža. Na každú návštevu si však nezabudne pribaliť notebook, s ktorým sú nerozlučná dvojka pri vyhľadávaní akcií Plnej Peňaženky.

Prihlásiť sa

Tu sa môžete prihlásiť pomocou Vašich prihlasovacích údajov

Zabudli ste heslo?
alebo Prihlásiť cez Facebook Prihlásiť cez Google

Registrovať sa

Zaregistrujte sa zadarmo a začnite využívať PlnáPeňaženka.sk

(i) Svoj súhlas môžete kedykoľvek odvolať