Ako vyzerajú nákupy na AliExpress od 1. júla?

Čo sa zmenilo pri nákupoch z Číny od 1. júla? Kedy budeme platiť DPH a kedy clo? Prinášame prehľad najdôležitejších zmien.

15. 6. 2021 Janka
Ako vyzerajú nákupy na AliExpress od 1. júla?

 

Nákupy na obľúbenom AliExpresse sa stali súčasťou nášho každédenného života. Niet sa čomu čudovať, odolať oblečeniu, doplnkom k mobilným telefónom či dekoráciám za pár centov nenechajú nikoho chladného. Dlhodobo je však cieľom EÚ vytvoriť spravodlivejšie podmienky na trhu a odstrániť nerovnosti medzi predávajúcimi a dodávateľmi z krajín EÚ a tretích štátov. Preto vstúpila od 1. júla do platnosti novela zákona, ktorá upravila dovoz zásielok z tretích krajín.

 

Zmeny pri nákupoch z tretích krajín od 1. júla 2021

Finančná správa sa už niekoľko mesiacov vopred pripravovala na nové pravidlá, ktoré začali platiť 1. júla 2021 tak, aby vám čo najviac zjednodušila nakupovanie na AlIExpress a prehľadne ukázala, ako prevzatie zásielok z tretích krajín po novom vyzerá.

 

Preclievanie všetkých zásielok

Od 1. júla je potrebné precliť každú jednu zásielku z AliExpressu. To znamená, že každá zásielka, ktorá príde z krajiny mimo EÚ sa dostane do colného konania a musíte podať colné vyhlásenie aj napríklad za ochranné sklo na mobilný telefón, ktorý nestojí ani euro. Clo sa však za takúto objednávku neplatí (až za objednávky nad 150 €). Colné vyhlásenie musíte podať, akonáhle vás bude kontaktovať prepravca, že má pre vás zásielku na preclenie. Ak Vás prepravca nekontaktuje a vy ste zaplatili DPH priamo pri objednávaní tovaru, tak vám takúto zásielku doručí domov ako doteraz. V prípade, že vás prepravca kontaktuje a oznámi vám, že má k dispozícii vašu zásielku, na ktorú je potrebné podať colné vyhlásenie, tak môžete niekoho splnomocniť (samotného prepravcu, špedíciu alebo inú fyzickú osobu) na podanie tohto vyhlásenia alebo colné vyhlásenie podáte sami.

 

Platba DPH aj za objednávky do 22 €

Do 1. júla sa na zásielky do 22 € nevzťahovala platba DPH, od tohto dátumu došlo k zmene. Predajcovia v EÚ podiehajú platbe DPH a tá sa v konečnom dôsledku odzrkadlí na celkovej cene produktu, lacné zásielky z Číny boli do schválenia novely zákona od platby DPH oslobodené, ak ich hodnota nepresiahla sumu 22 €. Po novom sa DPH buď premietne do ceny produktov alebo, ak predajca nie je registrovaný v niektorom členskom štáte EÚ, ju zaplatíte pri podaní colného vyhlásenia.

 

 

Podanie colného vyhlásenia

Colné vyhlásenie sa podáva výlučne elektronicky! Preto je potrebné, aby ste mali zriadenú elektronickú komunikáciu s Finančnou správou prostredníctvom občianskeho preukazu s čipom a elektronického podpisu. Colné vyhlásenie podávate prostredníctvom špecializovaného portálu CEPeCM (dostupný od 1. júla 2021). Najskôr sa  zaregistrujete na portáli CEPeCM. Potom vás systém vyzve na zadanie 6-miestného kódu BOK (ktorý si nastavíte pri vybavovaní občianskeho preukazu s čipom) a následne prebehne autentifikácia a automatická registrácia na portáli CEPeCM a v Centrálnom registri Finančnej správy. O úspešnej aj neúspešnej registrácii budete informovaní e-mailom. Po registrácii je už prihlásenie cez eID kartu veľmi krátky. Po kliknutí na tlačidlo „Prihlásiť sa“ a zadaní BOK kódu vás automaticky presmeruje do vašej privátnej zóny portálu CEPeCM, ktorý slúži na podávanie colných vyhlásení a ďalších úkonov.

 

POZOR: Novela zákona sa vzťahuje už na objednávky, ktoré budú doručené na Slovensko od 1. júla 2021 (objednávky, ktoré ste vytvorili ešte počas predchádzajúcich týždňov a zatiaľ neboli doručené).

 

Kto podáva colné vyhlásenie?

  • vy ako fyzická osoba (nepodnikateľ) a príjemca zásielky,
  • splnomocnená osoba na prevzatie alebo špedičná spoločnosť alebo
  • prepravná spoločnosť splnomecnená príjemcom (vami).

 

Kde sa podáva colné vyhlásenie?

  • v ktoromkoľvek členskom štáte EÚ - ak ste zaplatili DPH pri objednaní tovaru
  • colným orgánom na Slovensku - ak DPH platíte colným orgánom 
  1. poštová preprava – pobočka colného úradu Bratislava pošta, Žilina pošta, PCÚ Banská Bystrica pošta a Košice pošta
  2. expresná preprava – pobočka colného úradu  Bratislava letisko, Košice letisko

 

Ako podať colné vyhlásenie?

Colné vyhlásenie podávate prostredníctvom špecializovaného portálu CEPeCM (dostupný od 01.07.2021). Po prihlásení si vytvoríte svoje podanie colného vyhlásenia,  spustí sa vám tzv. „Sprievodca“, ktorému zadáte opýtané informácie. Na základe týchto údajov Sprievodca vyplní na pozadí colné vyhlásenie. Na záver sa vám zobrazí celé colné vyhlásenie, ktoré môžete ešte opraviť. Následne vás Sprievodca vyzve, aby ste colné vyhlásenie podpísali. Automaticky sa spustí program a po zadaní PIN-u takéto colné vyhlásenie podpíšete KEP-om a odošlete. Vo vašej schránke tiež nájdete elektronické správy o stave colného vyhlásenia. Ak vás colný orgán vyzve na predloženie dokladov (napr. objednávky, faktúry a pod.), tak ich môžete doručiť buď osobne, čím urýchlite proces preclenia a rýchlejšieho prístupu k zásielke, alebo ich zašlete na mailovú adresu, ktorú vám oznámi colný orgán v elektronickej správe.

 

Podanie colného vyhlásenia inou osobou

Túto službu využijete asi hlavne v prípade, že nemáte občiansky preukaz s čipom a elektronickým podpisom, pretože colné vyhlásenie sa podáva výlučne lektronicky. Stačí splnomocniť inú osobu, ktorá sa zaregistruje na portáli  CEPeCM a bude elektronicky komunikovať. Za zastupovanie ale musíte pošte, špedičnej alebo prepravnej spoločnosti zaplatiť.

 

Všetky informácie o colnom konaní a o podaní colného vyhlásenia nájdete na stránke Finančnej správy alebo na stránke Slovensko.sk.

 

Nakupujte v európskych skladoch a ušetrite čas

V posledných mesiacoch začali vznikať na území EÚ sklady, ktoré vám doručia zásielku už do 7 dní. Vybrať si môžete sklady zo Španielska, Poľska ale napríklad aj Českej republiky. Možnosti doručenia z niektorého európskeho skladu vidíte vždy pri samotnom produkte. Chcete vyhľadať iba produkty z európskych skladov? Zadajte do vyhľadávacieho políčka na stránke AliExpress text: "warehouse in Europe" alebo navštívte stránku s doručením do 7 dní. Chcete si vyfiltrovať iba produkty z európskych skladov? Prečítajte si náš jednoduchý návod.

 

 

MYSLITE NA TO ŽE: Za nákupy na AliExpress môžete ušetriť vďaka cashbacku až 5 % z ceny objednávky. Prekliknite sa na AliExpress cez Plnú Peňaženku, overte, či za daný produkt predajca poskytuje cashback a dokončite objednávku tak, ako ste zvyknutý.

 

Chcete AliExpress spoznať ešte viac?

 

Janka

Autor Janka

Janka je dušou rodená východniarka. Je expertkou na nakupovanie s cashbackom. Vyskytuje sa najmä v blízkosti pohodlných plôch na sedenie, no často vytiahne ponožky a sandále a ide do rodných Tatier na turistiku. Pri takýchto výletoch do kopca sa jej výrečnosť stráca, čo hovorí niečo o jej fyzickej kondícii. Napriek tomu je takmer na 100 % jasné, že aj s takouto kondičkou úplne zlomí srdce každého muža. Na každú návštevu si však nezabudne pribaliť notebook, s ktorým sú nerozlučná dvojka pri vyhľadávaní akcií Plnej Peňaženky.

AliExpress.com logo

O AliExpress.com

AliExpress.com valcuje trhy a je obľúbeným online trhoviskom miliónov zákazníkov. Nakupujte aj vy všetko od výmyslu sveta často za pár centov a s možnosťou doručenia z európskych skladov.