Od júla 2021 si za objednávky v AliExpress priplatíte

Slovensko schválilo novelu zákona, vďaka ktorej sa nákupy z Číny predražia. Kedy začnú platiť nové pravidlá a za čo si priplatíme? Dozviete sa v tomto článku.

26. 12. 2020
Od júla 2021 si za objednávky v AliExpress priplatíte

Nákupy z Číny sa stali celosvetovo veľmi obľúbené a už niekoľko rokov doslova valcujú domácich predajcov. Voľba nákupu z Číny je jasná - o niekoľko % lacnejší produkt a často doprava zadarmo, žiadna platba DPH pri objednávke do 22 € ani cla pri objednávke do 150 €. Lacné nákupy z Číny sa však končia! Slovensko schválilo novelu zákona, ktorá prináša niekoľko noviniek. Novela začne byť účinná od 1. januára 2021, avšak kvôli pandémii COVID-19 začne platiť až od 1. júla 2021. Aké zmeny nás od druhej polovice roka čakajú?

Výhody nákupov z Číny

✅  Široký výber tovaru.

✅  Nižšie ceny v porovnaní so slovenskými e-shopmi.

✅  Možnosť dopravy zadarmo.

✅  Možnosť poistenia proti nedodaniu tovaru pri niektorých predajcoch alebo platbe cez Pay Pal.

 

Nákupy z Číny po novom

Aj keď si to možno neuvedomujeme, pri každom nákupe na Slovensku zaplatíme aj DPH vo výške 20 % (prípadne 10 %). Táto daň sa premietne v cene produktov a poskytujúcich služieb. Nákupy z Číny sú do polovice roka 2021 o DPH oslobodené, čo logicky znižuje aj cenu produktov. Podľa ministerstva financií tento benefit narúša hospodársku súťaž medzi dodávateľmi z Európskej únie a tretích krajín. Zmeny, ktoré boli novelou schválené sa dotknú hlavne malých zásielok, ktoré budú objednané v krajinách mimo Európkej únie.

 

Zdražia zásielky do 22 €

Azda najväčšou zmenou, ktorá sa nás bude týkať je že DPH sa začne platiť aj pri produktoch do 22 €. K takému rozhodnutiu sa odhodlala Európska únia z dôvodu zvyšujúceho sa počtu produktov dovážaných do priestoru európskeho priestoru v posledných rokoch, čím sa vytváral veľký nápor na colné systémy. Vo veľa prípadoch ide o zásielky s nízkou hodnotou do 22 €, u ktorých sme doteraz nemuseli platiť DPH a ani clo. Navyše pri mnohých objednávkach mohli obchodníci z Číny využívať systém, v ktorom uviedli na zásielku nízku cenu a balík sa často vyhol colnému konaniu a vyrúbeniu DPH.

 

Trikrát menej papierovania 

Ďalšou zmenou je úprava colného konania. Cieľom je znížiť byrokraciu a urýchliť colné konanie pri doručovaní zásielok z Číny. Na druhej strane sa však týmto krokom zvýšia poplatky za nákupy v obľúbenom e-shope AliExpress, Gearbest či eBay. Výhodou je, že môžeme využiť služby napríklad Slovenskej pošty, v prípade, že je doručovateľom zásielky, aby za nás colné konanie vybavila. Colné konanie môžu vybaviť aj kuriérske spoločnosti. Ceny sa u jednotlivých spoločností môžu líšiť a môžu byť o niečo vyššie ako v prípade Slovenskej pošty.  Ak sa rozhodnete absolvovať colné konanie bez zastúpenia (Slovenskou poštou alebo kuriérskou spoločnosťou), je nutné využiť elektronickú komunikáciu s Finančnou správou, to znamená, že budete potrebovať  aj kvalifikovaný elektronický podpis (KEP), ktorý vytvoríte pomocou občianskeho preukazu s elektronickým čipom. V colnom konaní budete potrebovať faktúru za kúpený produkt a potvrdenie o platbe. Budete tiež musieť podpísať čestné vyhlásenie, ktorým sa zaručíte za hodnotu, obsah zásielky a účely jej využitia. Pri prvom zastavení zásielky o tom dostanete informácie aj podrobný návod, ktorý vám pomôže celý proces zvládnuť.

O koľko viac za nákupy z Číny zaplatíte?

Za produkty do 150 €

  • Pri nákupe produktov do 150 € zaplatíte DPH vo výške 20 %. Takže napríklad produkt v hodnote 10 € sa navýši o hodnotu DPH vo výške 2 € a za objednávku spolu s DPH zaplatíte 12 €. 
  • Cena sa vám navýši ešte o niekoľko eur, ak sa necháte zastupovať Slovenskou poštou alebo kuriérskou spoločnosťou v colnom konaní (clo sa však v tomto prípade neplatí). 

 

Za produkty nad 150 €

  • Zásielky s hodnotou vyššou ako 150 € podliehajú colnému konaniu tak ako doteraz a  percentuálna výška cla sa pohybuje spravidla v rozmedzí od 3 % do 11 %. Okrem cla sa vám cena za produkt navýši o DPH. Colné konanie sa nevzťahuje na smartfóny, počítače, notebooky, GPS navigácie či podobné elektronické zariadenia.

 

Ceny produktov z AliExpress

Bojíte sa, že sa nákupy drobností z AliExpress priveľmi predražia a už pre vás nebude nákup napríklad bižutéria, drobnej elektroniky či krytu na mobil zaujímavý? Nemajte obavy, tak strašné to nebude! K zdraženiu lacného tovaru síce dôjde kvôli platbe DPH, ale očakáva sa zdraženie približne o 15 % ať 25 %, čo sa v prípade nákupu niektorých produktov stále oplatí viac než nákupy zo slovenských e-shopov.  Nákupy budú fungovať tak, že spomínanú daň si predajcovia premietnu do svojich cien produktov. Aliexpress predajca sa zaregistruje k platbe DPH v štátoch Európskej únie a vám sa zobrazí už konečná cena po zdanení. Tento postup sa však netýka zásielok, ktoré presiahnu 150 eur. Pri takto veľkých objednávkach bude vymeriavaný poplatok ako doteraz.

Nemíňajte viac než musíte

Hoci zmeny platné od 1. júla 2021 nepotešia ani nás, ani naše peňaženky, máme pre vás tip na lacný nákup z Číny. Vďaka cashbacku od Plnej Peňaženky získate časť peniažkov späť. Cashback za nákup v e-shope AliExpress siaha až do výšky 5 %. Takýto cashback získate napríklad za nákup dámskej, pánskej či detskej módy, bytových doplnov či príslušenstva k mobilným telefónom. Za nákup elektra získate najčastejšie cashback vo výške 1,5 % a za nákup ostatných produktov spravidla cashback okolo 3,5 %. Bohužiaľ, sa AliExpress rozhodol neposkytovať cashback za všetky predávané produkty, odporúčame vám preto overiť si dostupnosť cashbacku na našej stránke vložením odkazu produktu, ktorý si chcete kúpiť.

 

Nakupujte z európskych skladov a vyhnite sa platbe DPH

Posledné mesiace sa aj kvôli súčasnej situácii častejšie využívajú nákupy z európskych skladov, ktoré garantujú skoršie doručenie produktov k vám domov. Svoje sklady má na území Európskej únie aj Aliexpress a po nadobudnutí účinnosti novely zákona budú určite rozširovať ich veľkosť, čím bude nakupovanie, veríme, ešte rýchlejšíe a lacnejšie. Pre výber produktor v európskych skladov stačí zadať do políčka s vyhľadávaním "warehouse in europe."

Chcete AliExpress spoznať ešte viac?

Prejsť na AliExpress a začať nakupovať >>

 

AliExpress.com logo

O AliExpress.com

AliExpress.com valcuje trhy a je obľúbeným online trhoviskom miliónov zákazníkov. Nakupujte aj vy všetko od výmyslu sveta často za pár centov a s možnosťou doručenia z európskych skladov.