Rady a tipy pre sólo cestovateľov

Cestovanie osamote ponúka hneď niekoľko možností, ktoré vás môžu posunúť vyššie vo vašom sebarozvoji. Posúvanie hraníc vašej komfortnej zóny, odomyká nové možnosti vo vašom živote.

25. 4. 2024 Katka
Rady a tipy pre sólo cestovateľov

V súčasnosti je veľkým trendom v rámci cestovania cestovať osamote. Na sólo výlety sa vydáva čoraz viac cestovateľov, nielen skúsených, ale aj tých menej skúsených. V tomto článku sme pre vás spísali niekoľko rád a tipov, ako si takýto výlet osamote užiť a na čo by ste pri jeho plánovaní nemali zabudnúť. 

10 rád a tipov pre sólo cestovateľov

Sólo cestovanie

1. Správna destinácia

Pred tým, než sa na takýto výlet vydáte, je dobré si o vybranej destinácii niečo naštudovať. Minimálne by ste mali aspoň zbežne vedieť, čo si v tejto krajine môžete a naopak nemôžete dovoliť, aby ste sa vyhli prípadným problémom. V niektorých krajinách sú skutočne zvláštne zákony, napríklad v takej Florencii nemôžete jesť na ulici, v Singapure vás zatknú aj za to, že sa vo vašej batožine nachádza slzný sprej, v niektorých mestách sa pokutuje pľuvanie na chodník a vyhadzovanie odpadkov mimo smetných košov. To, čomu sa u nás nevenuje veľká pozornosť, na to sa v zahraničí kladie dôraz. 

2. Internet a volanie

Dobré je zistiť si aj to, ako v krajine funguje internet. Na stránkach vášho operátora si skontrolujte, v akej zóne sa krajina nachádza a či vás náhodou volanie a pripojenie na internet v tejto krajine nevyjde drahšie, než samotný výlet. Ak si nie ste istý tým, čo ste zistili, skontrolujte, či váš telefón podporuje eSIM. Je to virtuálna sim karta, vďaka ktorej budete môcť telefonovať a dátovať za priaznivé ceny. Takúto eSIM si môžete zakúpiť na stránkach Airalo

Airalo

3. Povedzte to svojim blízkym

Vždy dajte niekomu vedieť, kde ste. Napíšte vašej rodine alebo priateľom aspoň zbežný plán vášho dňa, občas im pošlite fotku miesta, kde ste. Nie je to len preto, aby mali vaši blízki prehľad o vašich krokoch, v prípade, že by sa vám niečo prihodilo, vedia tieto informácie veľmi pomôcť. 

4. Výber ubytovania je dôležitý

Pri výbere ubytovania zvýšte pozornosť pri hodnotení a rezenciách. Hľadajte ubytovania, ktoré sú odporúčané sólo cestovateľmi a majú vyššie referencie. Bývanie v airbnb tiež nie je zlé, domáci vám často vedia povedať viac, než články na internete. 

Ubytovanie

5. Nezabúdajte na hotovosť

Vždy so sebou majte aj nejakú hotovosť. Aj keď žijeme v pokročilej dobe a platiť sa dá už aj hodinkami, vždy majte pri sebe aspoň nejakú hotovosť. Nikdy totiž neviete, kde sa ocitne a sú miesta, kde sa kartou platiť naozaj nedá. 

6. Pozor na doklady

Nenoste so sebou nápadne veľkú peňaženku. Tie často lákajú pohľady zlodejov viac, než bežne. Majte hotovosť oddelenú od dokladov. Ak niektoré z dokladov nepotrebujete, nechajte si ich na hoteli, najlepšie uložené v trezore. Ak so sebou nosíte platobnú kartu a doklad totožnosti, najlepšie je mať ich oddelené a nenosiť spolu. Určite si ich nestrkajte za obal vášho mobilného telefónu. Ak vám ho ukradnú, prídete o všetko. 

7. Kvalitné cestovné poistenie

Na cestách sa môže prihodiť naozaj čokoľvek. Môžete si myslieť, že počítate so všetkým, ale častokrát sa človek ocitne v situáciách, ktoré by nevymyslel, nech by sa snažil akokoľvek. Preto je dobré si pred podobnými cestami uzavrieť dobré cestovné poistenie. Túto časť vašej cesty by ste naozaj nemali podceniť. 

Cestovné poistenie

8. Niektoré veci si nechajte pre seba

Pokiaľ sa s niekým dáte do reči, nikdy im na začiatku rozhovoru nehovorte, že cestujete sami. Neviete, na koho môžete naraziť a kto túto informáciu môže zneužiť. Radšej sa vždy tvárte, že na niekoho čakáte alebo sa máte s niekým stretnúť. 

9. Buďte ako miestni

Snažte sa zapadnúť a tváriť sa ako miestni. Vôbec nevadí, že k vášmu cieľu nejdete podľa trasy, ktorú vám vytýčili mapy. Choďte za nosom. V nenápadných uličkách viete nájsť množstvo skrytých pokladov. 

10. Sólo cestovateľské skupiny

V súčasnosti na sociálnych sieťach jestvuje množstvo skupín pre sólo cestovateľov. Pridajte sa do niektorej z nich a zbierajte inšpiráciu na nezabudnuteľné výlety, skvelé reštaurácie, adrenalínové atrakcie a predovšetkým, spoznávajte ďalších cestovateľov a vytvárajte si tak nové, nezabudnuteľné kamarátstva. 

Sólo cestovanie

Prečo je dobré cestovať osamote? 

Jednou z najväčších výhod je, že sa nikomu nemusíte prispôsobovať. Z postele môžete vstať vtedy, keď to najviac vyhovuje vám, môžete navštíviť všetky miesta, ktoré si zmyslíte a ktoré vidieť jednoducho chcete. Môžete sa zastaviť na kávu v ktorejkoľvek kaviarni, ktorá vám padne do oka. Potrebujete si dlhšie oddýchnuť, pretože vás celodenné chodenie zmohlo? Pokojne môžete, nie je s vami nik, kto by vás naháňal za ďalšími kilometrami. 

Pomôže to rozvinúť vaše jazykové schopnosti. Ak sa bojíte rozprávať po anglicky a väčšinou sa spoliehate na ostatných, pri cestovaní osamote nemáte na výber. Nakoniec zistíte, že vaša angličtina nie je taká zlá, ako ste si mysleli. Platí to samozrejme pre akýkoľvek iný cudzí jazyk, ktorý ovládate a máte pocit, že v ňom nemáte dostatočné schopnosti. 

Odomkne to vaše nové schopnosti. Naučíte sa lepšie zvládať stresové a krízové situácie, prinúti vás to hľadať nové riešenia problémov. Nie je nič lepšie, ako keď vyriešite zdanlivo nevyriešiteľný problém len vďaka vašim vlastným myšlienkovým pochodom. 

Vystupovanie z komfortnej zóny je rada, ktorú každý z nás dostal minimálne raz v živote. Nepočúva sa nám to dobre, pretože máme pocit, že nám ostatní kážu, ako máme žiť a čo máme robiť. Všetci, čo vám kedy povedali, že by ste aspoň raz za čas z tejto komfortnej zóny vystúpiť mali, však majú pravdu. Je to oslobodzujúci pocit. Prestanú vás zväzovať maličkosti a to vás môže posunúť zas o krok vpred vo vašom sebarozvoji. 

Spoznáte množstvo nových ľudí. Z takýchto stretnutí môžu vzniknúť kamarátstva na celý život. Nie je nič lepšie, ako mať priateľov po celom svete. 

Kam na sólo trip? 

Sólo cestovanie

Ak si do vyhľadávača zadáte tipy na sólo cestovateľské výlety, vypľuje vám množstvo destinácií, vo väčšine sa vždy nachádza nejaká ázijská krajina, prípadne nejaké ostrovy. Nik vám nebráni vycestovať práve na Bali či do Thajska. Ak ste však sólo cestovateľ začiatočník, začnite niečím jednoduchším a na našom kontinente. 

Na začiatok nemusíte chodiť až tak ďaleko. Hlavné mesto u našich susedov, Praha, sa aktuálne nachádza na popredných priečkach vo väčšine rebríčkov, ktoré ponúkajú hodnotenie najlepších miest pre sólo cestovateľov. Aj u našich susedov na severe, v Krakove sa nemusíce báť vycestovať osamote. Nezaostáva ani juh, Budapešť láka nielen svojou históriou, ale aj nízkymi cenami. 

Francúzske Nice je krásne mesto na Azúrovom pobreží. Vlakom sa odtiaľ viete dostať do mnohých romantických dediniek, prípadne do luxusného Monaka. Z neďalekého Francúzska sa presunieme do Španielska, kde zas hviezdi Sevilla, ktorá je často zabúdaným klenotom tejto temperamentnej krajiny. Odskočiť si môžete aj do Portugalska. Ak vás neláka Porto, čo takto Faro?

Keď už sme spomínali tie ostrovy, Londýn je tiež sólo cestovateľmi veľmi pozitívne hodnotený. Ak vás Anglicko neláta, skúste Škótsko. Škóti sú vo všeobecnosti veľmi milí a ochotní pomôcť. Navyše, škótske vysočiny si človek dokáže užiť aj sám. Rovnako tak aj Valletta, hlavné mesto čarokrásnej Malty. Rodos, na ktorom sa nachádzal jeden zo siedmych divov starovekého sveta, by ste taktiež mali zaradiť na svoj zoznam.

Katka

Autor Katka

Na Orave dobre, na Orave zdravo - presne toto často počujeme z úst našej kolegyne Katky. Je vášnivou milovníčkou histórie a literatúry, preto sa niet čo čudovať, že zodrala už niekoľko párov tenisiek ako lektorka na Oravskom hrade. Okrem toho má rada dobré pivo a kvalitnú hudbu - na koncert Martina Garrixa je ochotná vycestovať aj stovky kilometrov. Doma ju teda často nenájdete a nepokúšajte sa o to hlavne v piatok večer.