5 tipov na poznávacie a pobytové zájazdy počas jesene

10. 10. 2023 Katka
Jesenné výlety

Jeseň nám dávno doklopala na dvere, už sme ju stihli pustiť dnu. Počasie možno práve teraz nevyzerá najvhodnejšie na výlety, ale to predsa neznamená, že ak prší u vás doma, musí zákonite pršať aj niekde inde. Ak máte radi jesenné obdobie, nevadí vám o pár stupňov na teplomeri menej a hlavne radi cestujete aj v tomto období, tento článok je pre vás. Pripravili sme v ňom totiž 5 tipov na výlet počas tohtoročnej jesene.

1. BARCELONA

Barcelona

Barcelona zažila rozkvet v stredoveku, keď sa stala hlavným mestom Katalánska a dôležitým obchodným centrom. V tomto období sa začali budovať aj niektoré z najznámejších historických pamiatok, ako napríklad Katedrála Svätého Kríža a Katalánsky národný palác.

V 20. storočí sa mesto stalo centrom kultúry, umenia a architektúry, pričom mnohí slávni umelci a architekti, vrátane Antoni Gaudího, pôsobili v Barcelone. V moderných časoch sa Barcelona stala jedným z najobľúbenejších turistických miest na svete, s bohatou kultúrnou scénou, krásnymi plážami a výnimočnou kuchyňou. V roku 1992 sa stala hostiteľom Letných olympijských hier, čo výrazne prispejalo k rozvoju infraštruktúry mesta.

Dnes je Barcelona pulzujúcim mestom s bohatou históriou, ktorá sa mieša s modernou architektúrou, kultúrnymi udalosťami a živým spôsobom života. Je to hlavné mesto s vlastnou kultúrnou a jazykovou identitou.

Miesta, ktoré sa oplatí navštíviť

Letecký zájazd do Barcelony

 • História - za návštevu rozhodne stojí otvorené múzeum Španielska Poble Espanyol, Biblioteca de Catalunya je krásnym historickým pokladom Katalánska, El Raval Cemetery je zas historickým cintorínom, Sagrada Familia je katedrála, ktorá sa spája práve s Barcelonou a bola by teda škoda toto majstrovkého Gaudího dielo vynechať. Ďalšou zaujímavou je aj Katedrála Svätého Kríža, ktorá zas zaujme svojou gotickou architektúrou. Určite nevynechajte ani prechádzky po historickom centre mesta. Ak milujete Picassa, nenechajte si ujsť múzeum venované jeho práci. 
 • Parky - Park Güell je plný farebných mozaík s krásnym výhľadom na mesto. Park de la Ciutadella obsahuje množstvo fontán a krásnych zákutí. Z hory Tibidabi si užijete nezabudnuteľný výhľad na celé mesto. V  Parc del Laberint d'Horta zas nájdete krásny labyrint. 
 • Architektúra - Barcelona je rajom pre architektov. Nájdete tu množstvo zaujímavých budov, nielen historických, ale aj modernistických. Nenechajte si ujsť Hospital de Sant Pau či Pavilón Mies van der Rohe. 
 • Bonus - ak ste fanúšikom futbalu a najmä Barcelony, nemôžete vynechať známy Camp Nou. Can Culleretes je zas jedna z najstarších reštaurácií, ktorá ponúka miestne špeciality.

2. AMSTERDAM

Amsterdam

Amsterdam je hlavným mestom Holandska. V súčasnej dobe je obľúbeným turistickým miestom najmä pre mladých ľudí. 

Pôvodné osídlenie oblasti, kde sa dnes nachádza Amsterdam, siaha do 12. storočia. Mesto vzniklo na pobreží rieky Amstel, ktorá mu dala názov. Mesto postupne rástlo a  v 14. storočí získalo štátne práva. V 16. storočí sa stalo dôležitým obchodným prístavom a centrom pre obchod s tovarmi ako ryby, dreviny a textílie.

17. storočie bolo obdobím obrovskéhej prosperity a kultúrneho rozvoja pre Amsterdam a celé Holandsko. To sa stalo významným centrom svetového obchodu a financií. Vzniká tak aj Amsterdamská Východoindická spoločnosť, ktorá bola zodpovedná za rozvoj obchodu s Áziou a prispela k bohatstvu mesta.

Dnes je Amsterdam moderným európskym mestom so silnou kultúrnou scénou, krásnymi kanálmi, historickými stavbami a významnými múzeami. Je tiež dôležitým finančným centrom a sídlom medzinárodných organizácií.

Miesta, ktoré sa oplatí navštíviť

Benelux

 • Kostoly - Museum Ons' Lieve Heer op Solder je kostol ukrytý v dome a ponúka jedinečný pohľad na náboženskú históriu Amsterdamu. Westerkerk je kostol s jednou z najvyšších veží, aké sa v meste nachádzajú a môžete si z nej užiť nezabudnuteľný výhľad na mesto.
 • Múzeá - tých je v Amsterdame, podobne ako v inej metropole, skutočne veľa. Okrem známeho Rijksmuseum alebo Van Goghovho múzea, môžete navštíviť aj Národné námorné múzeum, Múzeum tulipánov, Huis Marseille - prvé múzeum fotografií v Amsterdame. Zabúdať netreba ani na Dom Anny Frankovej, ktorý je silným zážitkom a dom jezného zo známych holandských maliarov, Rembrandta.
 • Zaujímavé miesta - A’Dam Lookout ponúka pohľad na železničnú stanicu s nápisom Amsterdam, zážitok v podobe hojdačky priamo nad mestom aj panoramatický výhľad na celú metropolu. Heineken je pivo, ktoré vzniklo práve v Holandsku a práve v Amsterdame vďaka Heineken Experience môžete zažiť nezabudnuteľný zážitok vďaka prehliadke pivovarov i ochutnávke piva. 
 • Bonus - určite by ste na svojich potulkách mestom nemali vynechať Jordaan, čo je štvrť typická svojimi úzkymi radovými domami postavenými priamo pri vode a objavuje sa na väčšine pohľadníc Amsterdamu. Známou štvrťou je aj Červená ulička, ktorá je však len pre odvážnych. Oddýchnuť si môžete v miestnom Vondelparku alebo si užiť plavbu amsterdamskými kanálmi.

3. FLORENCIA

Florencia

Florencia je jedným z najvýznamnejších historických a kultúrnych centier v Európe. Jej história siaha až do ďalekého staroveku. Už v tej dobe tu existovali etruské a rímske osady. Mesto rýchlo rástlo a už v 11. storočí sa stalo významným centrom obchodu a kultúry. 

Florencia svoj vrchol dosiahla v období renesancie. Bola domovom mnohých známych umelcov ako napríklad Leonardo da Vinci, Michelangelo či Botticelli, ale aj filozofa Machiavelliho. Vďaka tomu sa stáva centrom umenia, architektúry, vedy a samotného humanizmu. 

Ďalším významným milníkom pre mesto je vláda bohatej rodiny Medici. Bankárska rodina, ktorá mestu vládla dlhé generácie, bola istú dobu najbohatšou rodinou v celej Európe. Významne podporovali vedu a kultúru, vďaka čomu vytvorili veľké umelecké zbierky, ktoré sa neskôr stali základom pre mnohé múzeá. 

Florencia svojou históriou a architektúrou udivuje dodnes. Možno už nie je hlavným mestom Talianska, naďalej však ostáva významným kultúrnym centrom, ktoré láka ľudí z celého sveta.

Miesta, ktoré sa oplatí navštíviť

Toskánsko

 • Múzeá - keďže sa Florencia stala epicentrom kultúry a umenia v celej Európe, múzeí a galérií, ktoré by ste nemali vynechať, je viacero. Začnite určite galériou Uffizi, pokračujte v galérii Accademia, kde mimo iné nájdete aj známu Michelangelovu sochu Dávida. Palazzo Vecchio je radnica mesta, ktorá bola kedysi domovom samotných Mediciovcov a dnes ukrýva mnohé poklady, aj odliatok tváre Danteho. Za návštevu rozhodne stojí aj Palazzo Pitti či Múzeum Galileo, ktoré je venované vede a technike. 
 • Kostoly - Santa Maria del Fiore je jednou z najznámejších bazilík a jednou z najväčších na svete. Santa Croce je kostol na rovnomennom námestí, ktorý je významný vďaka tomu, že sú v ňom pochovaní velikáni mesta, ako napríklad Michelangelo či Galieo Galilei.  
 • Zaujímavé miesta - Ponte Vecchio je stredoveký most, ktorý sa tiahne ponad rieku Arno. V minulosti ste na ňom mohli nájsť obchody s mäsom, bylinkami, syrom či inými surovinami, dnes sa tu predávajú hlavne suveníry. Nevynechajte Piazza della Signoria s množstvom krásnych sôch a historické centrum. 
 • Bonus - ak si chcete užiť ikonický výhľad na mesto, ktorému dominuje práve kupola florentského Duoma, vyšľapte si niekoľko desiatok schodov na Námestie Michelangelo. Bude to stáť za to. Do mapy si zaznačne aj štvrť Oltrarno, ktorá tiež ponúka množstvo zaujímavých miest.

4. BUDAPEŠŤ

Budapešť

Budapešť je ďalšie hlavné mesto, ktoré sa túto jeseň rozhodne oplatí navštíviť. Vďaka svojej histórii ponúka množstvo zaujímavých miest, ktoré by na vašom cestovateľskom zozname, podľa nášho názoru, nemali chýbať.

Osídlenie oblasti siaha až do praveku, ale mesto sa začalo formovať v staroveku, keď bolo známe ako Aquincum, rímska osada na brehoch rieky Dunaj. Po páde Západo-rímskej ríše boli však územia dnešnej Budapešti súčasťou rôznych ríš, vrátane tej Osmanskej, ktorá ovládala mesto niekoľko storočí.

V 15. storočí sa Budapešť stala súčasťou Uhorska a neskôr Rakúsko-Uhorskej monarchie a s tým prichádza aj rozkvet kultúry a umenia. V roku 1873 sa tri samostatné mestá - Buda, Pest a Óbuda - spojili do jedného mesta, čím vznikla Budapešť, ktorá sa stáva hlavným mestom Uhorska. 

Dnes je Budapešť moderným európskym mestom s bohatou históriou, kultúrnou scénou a krásnou architektúrou. Je známa svojimi termálnymi kúpelmi, historickými mostami a múzeami.

Miesta, ktoré sa oplatí navštíviť

Budapešť

 • Múzeá - v Budapešti by ste rozhodne nemali vynechať Budínsky hrad, ktorý bol síce zničený počas druhej svetovej vojny, ale vystavali ho nanovo a dnes sa v jeho útrobách skrývajú múzeá a rôzne výstavy. Parlament je majestátna budova vystavaná z bieleho kameňa. Jej vzhľad bol inšpirovaný vládnymi budovami v Londýne a je to najväčšia budova v krajine. V jej útrobách sa nachádza až 20 kilometrov chodieb. Určite navštívte aj Maďarské historické múzeum, Múzeum Techniky a Múzeum teroru. 
 • Príroda - Budapešť ponúka množstvo parkov a malých ostrovčekov, ktorých návšteva nie je komplikovaná. Na jednom takom sa nachádza aj Dunajské múzeum umenia. Na  ostrove Hármashatár-hegy nájdete krásne záhrady, v ktorých sa môžete prechádzať celý deň. 
 • Termálne kúpele - tými sa krajina preslávila. V Budapešti sa nachádzajú jedny z najlepších. Széchenyiho kúpele sú dokonca radia k tým najstarším, aké v Maďarsku možno navštíviť.
 • Bonus - určite nevynechajte Baziliku svätého Štefana či Hősök tere, čiže námestie so sochami významných historických postáv. Zámok Vajdahunyad sa nachádza v jednom z parkov a aj keď pôsobí ako budova, ktorá si už všeličo pamätá, postavená bola pomerne nedávno.

5. ATÉNY

Atény

Atény  sú jedným z najstarších kontinuálne obývaných miest na svete a majú fascinujúcu históriu. Majú svoje korene v staroveku a pokojne by sme ich mohli priradiť k najdôležitejším miestam gréckej antiky. Boli založené v 5. tisícročí pred naším letopočtom a stali sa centrom kultúry, filozofie a demokracie.

Atény dosiahli vrchol svojej moci počas tzv. Zlatého veku. V tomto období sa rozvinula demokracia, vznikla veľká umelecká dielňa a mestský štát bol stavebným divom. Neskôr sa však zapojili do Peloponézskych vojen, ktoré značne oslabili ich moc. 

Alexander Veľký, macedónsky vojvodca, dobyl Atény a začiatkom 4. storočia pred naším letopočtom začal helenizáciu, čo znamenalo rozšírenie gréckej kultúry do celého antického sveta.

V 19. storočí sa Grécko oslobodilo spod osmanského panstva a Atény sa stali jeho hlavným mestom. Dnes sú Atény moderným miestom, ktoré spája históriu so súčasnosťou a ponúka návštevníkom možnosť objavovať bohatú kultúru, archeológiu a historické pamiatky.

Miesta, ktoré sa oplatí navštíviť

Atény

 • Múzeá - Atény sú pre svoju históriu vhodným výletom pre milovníkov histórie. Nájdete tu množstvo múzeí s antickou kultúrou. Za návštevu rozhodne stojí Národné historické múzeum, Múzeum byzantského a kresťanského umenia, Grécka národná knižnica či Múzeum kykladského umenia. 
 • Príroda - výhľad na mesto si užije z hory Lycabettus. Keramikos je archeologické múzeum, ktoré však láka aj svojou lokalitou. V centre mesta sa zas môžete prejsť rozľahlým parkom Ethnikos Kipos. 
 • Zaujímavé miesta - vynechať by ste rozhodne nemali Akropolu, ktorá je azda najznámejším miestom nielen v Aténach, ale aj v samotnom Grécku. Na zoznam si hneď vedľa Akropoly pripíšte aj Agoru, ktorá bola kedysi srdcom samotných Atén. Prejdite sa uličkami historických štvrtí ako Plaka, Monastiráki alebo Anafiotika. Z tých moderných navštívte napríklad Exarchia alebo Nea Smyrni.

Zájazdy s CK DAKA


Ak patríte k tým, ktorí síce radi cestujú, ale počas dovolenky nechcú nič riešiť a len si užívať, vhodné sú pre vás výlety priamo cez cestovné kancelárie. Jednou takou je aj cestovná kancelária DAKA, ktorá ponúka množstvo zájazdov do celej Európy. Vybrať si môžete zo zájazdov autobusom alebo samotným lietadlom. Užiť si môžete poznávacie výlety, ale aj nákupnú horúčku alebo osláviť príchod Nového roka vo veľkom štýle. Je to len na vás, cestovná kancelária DAKA vám so všetkým pomôže.

Katka

Autor Katka

Na Orave dobre, na Orave zdravo - presne toto často počujeme z úst našej kolegyne Katky. Je vášnivou milovníčkou histórie a literatúry, preto sa niet čo čudovať, že zodrala už niekoľko párov tenisiek ako lektorka na Oravskom hrade. Okrem toho má rada dobré pivo a kvalitnú hudbu - na koncert Martina Garrixa je ochotná vycestovať aj stovky kilometrov. Doma ju teda často nenájdete a nepokúšajte sa o to hlavne v piatok večer.

Súvisiace zľavy a akcie

ZĹAVA 3 %

KUPÓN

Cestovnakancelariadaka.sk - Limitovaná ponuka so zĺavou 3 % na pobyty pri mori
Cestovnakancelariadaka.sk logo

3,5 % späť

Limitovaná ponuka so zĺavou 3 % na pobyty pri mori

Akcia končí o:

Akce končí:

ZĽAVA 8 %

Cestovnakancelariadaka.sk - Letecký zájazd do Dubaja v zľave až 8%
Cestovnakancelariadaka.sk logo

3,5 % späť

Letecký zájazd do Dubaja v zľave až 8%

Akcia končí o:

Akce končí:

ZĽAVA 20 %

Cestovnakancelariadaka.sk - 5-dňový zájazd do Paríža v akcii!
Cestovnakancelariadaka.sk logo

3,5 % späť

5-dňový zájazd do Paríža v akcii!

Akcia končí o:

Akce končí:

ZĽAVA 25 %

Cestovnakancelariadaka.sk - Letecký zájazd na Grécke Santorini s 25% zľavou
Cestovnakancelariadaka.sk logo

3,5 % späť

Letecký zájazd na Grécke Santorini s 25% zľavou

Akcia končí o:

Akce končí:

Podobné články