5 najmalebnejších oblastí Prahy

19. 6. 2023 Anežka
5 najmalebnejších oblastí Prahy

Zapojte sa v rámci letnej akcie Československé filmové leto do súťaže, lúštite tajničky, nakupujte s cashbackom a spoznávajte s Yvetou a Xaverom krásy Česka a Slovenska. Kto sú Yveta a Xaver a ako môžete súťažiť sa dozviete tu.

Kde inde začať spoznávať krásy Českej republiky ako v samom srdci krajiny, v Prahe? Mesto sto veží, tisíce útulných a zábavných podnikov a milióna dlažobných kociek má kúzlo, ktoré očaruje nielen turistov, ale aj filmárov z celého sveta. A pretože je Praha Yvetiným rodiskom, nebol pre ňu problém Xaverovi za krátky čas ukázať, čo všetko toto mesto ponúka.

1. Pražské centrum 

Karlov most v Prahe

Napriek tomu, že sa to zdá ako klišé, pražské historické centrum naši cestovatelia skrátka nemohli vynechať. Praha bola založená už v 9. storočí a odohrala sa tu prevažná väčšina najvýznamnejších udalostí a revolučných zvratov, ktoré mali vždy dopad na chod dejín celej krajiny. Nie je preto prekvapujúce, že tu na človeka dýchne niekoľko storočí spomienok a príbehov. Xaver bol natešený, čo mu Yveta v Prahe ukáže. A kde inde začať ako na Staromestskom námestí?

► Kam na výlet? 

V centre Prahy nemôžete ísť zlým smerom, pretože všade je niečo, čo stojí za videnie. Pokiaľ ale potrebujete utiecť od davov turistov, urobte to ako naši cestovatelia a prejdite zo Staromestského námestia Zlatou ulicou (nepliesť si so Zlatou uličkou). Tá začína pri kostole sv. Jiljí medzi Jilskou a Husovou a vedie smerom k Pražskej križovatke, bývalému kostolu sv. Anny, svätoanenskému kláštoru a divadlu Na Zábradlí. Zaujímavé je, že je snáď jedinou pražskou ulicou, ktorá sa po zotmení zamyká.

Keď sa dostanete k Vltave, navštívte Strelecký ostrov, kde môžete pozorovať roztomilé nutrie (ale pozor, nekŕmiť!). Z ostrova môžete prejsť cez rieku na druhý breh a vydať sa na Petřín, kam vás v lete vyvezie aj lanovka. Tu si užijete prechádzku v ružových záhradách, výhľad z rozhľadne či zrkadlové bludisko.

Keď sa potom dáte smerom k Pražskému hradu, zoberte to spodkom a prejdite si nádhernú Valdštejnskú záhradu. A keď si prezriete chrám sv. Víta a ďalšie hradné lákadlá, nezabudnite sa opäť prejsť po záhradách. Pri Letohrádku kráľovnej Anny potom totiž narazíte na tzv. Spievajúcu fontánu. Táto renesančná konštrukcia sa pri dopadaní vody na bronzový disk rozozvučí a výsledný zvuk by mal pripomínať vzdialené zvonenie všetkých pražských zvonov.

Mapa Prahy

Dobré reštaurácie

Yveta s Xaverom na svojej prechádzke nachodili pomerne dosť kilometrov, a tak niet divu, že sa čoskoro potrebovali osviežiť. Našťastie bolo z čoho vyberať. Nakoniec sa zastavili v reštaurácii Kuchyňa pri Pražskom hrade, kde si užívali krásny výhľad na Prahu, dobré jedlo a výborné plzenské pivo. Pokiaľ ale hľadáte iný typ občerstvenia, vyskúšajte ďalšie Yvetiny tipy:

 • najstaršia pražská krčma a pivnica U Flekov vás privíta na Novom meste
 • plnené knedle všetkých možných príchutí ochutnáte v Knedlíně na Národnej triede
 • na ázijskej kuchyni si pochutnáte v reštaurácii Modrý Zub na Anděli
 • výbornú kávu a upokojujúcu prítomnosť mačiek zažijete v Mačacej kaviarni
 • skvelú horúcu čokoládu a výhľad na Betlehemskú kaplnku si užijete v Choco Loves Coffee

Čo robiť, ak prší?

Pretože našich cestovateľov zasiahol dážď, museli sa stiahnuť niekam pod strechu. V centre našťastie nemali problém nájsť zaujímavé miesta, kam na ne voda nemôže. Najskôr omrkli motýlí dom Papilonia pod hračkárstvom Hamleys, potom sa zašli trochu báť do Fear house, prešli si Národné filmové múzeum a deň zakončili filmom v butikovom kine Prítomnosť, kde im obsluha doniesla občerstvenie až k sedadlám.

Filmy

Spiderman v Prahe

Počas poznávania pražského centra cestovatelia nezabudli na ich plán hľadať miesta, ktoré mohli vidieť v slávnych filmoch. V tejto oblasti nemuseli hľadať dlho. Najskôr sa boli pozrieť na Karlovom moste, kde skleslo sedel Spiderman, potom zašli k Národnému múzeu, v ktorom spoznali ambasádu z filmu Mission Impossible.

Nezabudli ale ani na české filmy, a tak sa boli pozrieť na Kampe, kde kotvil hausbot Saturnina a jeho pána a prešli si aj mnohé miesta, ktoré sa objavili v kreslenom filmovom počine Kozí príbeh.

2. Karlín 

Karlín

Z centra sa Yveta s Xaverom presunuli na Prahu 8, a to do Karlína, ktorý sa z priemyselnej štvrte zmenil na módne centrum reštaurácií a nočného života. Xaver si ho pamätal predovšetkým pre Forum Karlín, kde bol niekoľkokrát na koncerte.

Kam na výlet 

Prejsť sa po Karlíne len tak bez cieľa a obdivovať okolité secesné budovy je samo o sebe zážitkom. Yveta s Xaverom si na svojej prechádzke užívali pohľad na Negrelliho viadukt, zašli sa pozrieť na kostol sv. Cyrila a Metoda a prešli sa po ostrove Štvanice. Potom obdivovali obrovskú sochu Lilith s pohyblivou hlavou od Davida Černého na budove Fragment a nakoniec si pretiahli svaly v lanovom centre v DDM hl. m. Prahy.

Apartmány v Prahe

Dobré reštaurácie 

Karlín je známy pre obrovskú varietu rôznych reštaurácií, bistier a barov, a tak mali pre svoje občerstvenie naši cestovatelia voľné pole pôsobnosti. Na výber mali napríklad:

 • reštauráciu Lokál s českou kuchyňou a výborným pivom
 • Khomfi restaurant s výbornou ázijskou ponukou
 • pivovar Dva Kohúti, ktorý vlastní Ambiente
 • zaujímavú ponuku The Oat baru
 • vegánsky japonský fast food Onigirazu

Kolín

Čo robiť, ak prší

Aj na Karlíne je veľa možností, kam sa uchýliť, pokiaľ vás zastihne dážď. Yveta odporúčala napríklad zablbnúť si v aquacentre Šutka, vzdelávať sa v múzeu hl. m. Prahy alebo prežiť deň v Kasárně Karlín, kde nájdete galériu, kino, hudobný klub aj divadlo. Divadelné (konkrétne muzikálové) predstavenia si potom nesmiete nechať ujsť v hudobnom divadle Karlín.

Filmy

Ani Karlín sa nevyhol nakrúcaniu známych filmov. Ulicu Prvého pluku napríklad spoznáte vo filme Operácia Antropoid, konkrétne v jednej zo scén priamo po atentáte (na rovnakom mieste sa natáčala aj scéna z filmu Iluzionista). Kto má rád film Hellboy, ten by určite mal zájsť k budove Invalidovne, ktorá slúžila ako nemocnica Bellamie. Z českých filmov sa tu nakrúcali scény filmu Ženy v pokušení (konkrétne reštaurácia v ulici Křižíkova 39).

3. Strahov a Břevnov

Strahovského kláštora

Po industriálnom Karlíne zatúžili naši cestovatelia po troche prírody a pokoja, a tak zamierili na Strahov a odtiaľ do Břevnova. Táto pražská oblasť priamo susedí s Petřínom, a tak to nemali z centra nijako ďaleko.

Kam na výlet

Na Strahově si Yveta s Xaverom okrem Strahovského kláštora chcela prezrieť aj štadión, na ktorom rodičia oboch z nich vystupovali na Spartakiáde. Tú na ňom už dnes síce neuvidíte, môžete si ale užiť výhľad na štadión v cool autokine.

Zo Strahova pokračovali na Ladronku, kde obuli korčule a trochu pretiahli svaly, potom si ešte zaskočili zaplávať na Petynku a nakoniec zakotvili v Břevnovskom kláštore, kde si okrem krásnych záhrad a interiérov vychutnali aj pivo z miestneho pivovaru.

Dobré reštaurácie

V Břevnovskom kláštore Yveta s Xaverom zostali aj na výborné jedlo. Ak by ste však hľadali aj ďalšie tipy, kde sa najesť, pripravili pre vás aj ďalšie odporúčania:

 • nádherná záhradná reštaurácia vo Vile Kajetánka
 • Kláštorný Pivovar Strahov s pivom Sv. Norbert
 • podzemný restaurant Peklo
 • Usadlosť Ladronka s bowlingom
 • Bernard PUB U Bíleho Lva

Strahovský kláštor

Čo robiť, ak prší

Za dažďa Yveta odporúča prezrieť si Múzeum mestskej hromadnej dopravy a samozrejme ako Břevnovský, tak Strahovský kláštor. Prípadne si môžete zájsť kúsok ďalej do na Cibulku a zapotiť sa na horolezeckej stene v Squashparku.

Filmy

Aj v týchto pražských štvrtiach sa toho veľa natočilo, tentoraz sa ale jedná predovšetkým o tuzemské produkcie. Yveta s Xaverom sa boli pozrieť na štadióne na Markéte, ktorý bol využitý ako závodný motorkársky okruh v českom filme Brácha za všechny peníze. Tiež išli obzrieť ZŠ Věry Čáslavskej, kam chodil malý Vašek vo filme Ako vytrhnúť veľrybe stoličku a na Ladronke zase našli miesta, kde sa nakrúcala scéna na korčuliach z filmu Ženy v pokušení. Prešli si aj ulicu Bielohorská, ktorú spoznali vo filme Discopříbeh.

4. Troja

Troja

Xaver najskôr nechápal, prečo ho chce Yveta vziať do Troje, keď už v pražskej ZOO boli. Filmy sa tam podľa neho nenatáčali a nevedel, čo ďalšie by táto oblasť mohla ponúknuť. Lákadlá tejto oblasti pôvabne schúlené medzi tokom Vltavy a svahmi bohnickej plošiny sa mu ale veľmi skoro vyjavili.

Kam na výlet

I keď už naši cestovatelia pražskú ZOO predtým navštívili, v rámci poznávania Troji ju skrátka nemohli vynechať, a tak si obišli všetky známe výbehy a obdivovali aj nové pavilóny, ktoré tu vyrástli od ich poslednej návštevy. Xaver sa chcel prejsť najstrmšou električkovou traťou v Prahe, ktorá sa nachádza na Trójskej ulici, predtým si ale ešte prešli vinicu sv. Kláry a obdivovali krásy parku Trójskeho zámku. Botanickú záhradu tiež nemohli zabudnúť, a tak sa opájali omamnou vôňou kvetín a vystúpili aj na vyhliadku Havránka.

Dobré reštaurácie

Unaveným nohám po dlhej prechádzke potom naši cestovatelia dopriali odpočinok v reštaurácii Salabka, ktorá disponuje aj vlastným vinárstvom. Salabka je však trochu luxusnejšia záležitosť, a tak Yveta vytiahla z rukáva aj tipy na lacnejšie reštaurácie:

 • Lodenica Troja, kde súčasne nájdete aj areál vodných športov
 • Café – Restaurant Troja je hotelová reštaurácia s krásnym moderným interiérom
 • Kaviarnička Troja vás uspokojí, ak máte chuť na kávu alebo nejaký dobrý zákusok
 • kúsok od Trójskeho zámku si pochutnáte v reštaurácii Altánok, ktorá má úžasný Genius loci

Troja

Čo robiť, ak prší

A čo keď vás prepadne dážď? Vždy si je možné prejsť ZOO a botanickú záhradu s dáždnikom a zdržiavať sa hlavne v pavilónoch. Staviť ale môžete hlavne na Trójsky zámok, kde často prebiehajú výstavy pripravené Galériou hl. m. Prahy. Tiež sa môžete presunúť kúsok ďalej do Bohníc a zabaiť sa v aquacentre Šutka.

Filmy

Čo sa týka lovu filmových miest, naši cestovatelia sa zdržali predovšetkým v areáli Trójskeho zámku, kde sa nakrúcal český seriál Mária Terézia, ktorý vznikol v koprodukcii s Rakúskom, Maďarskom a Slovenskom. Záhrady a interiéry zámku slúžili nielen na natáčanie scén odohrávajúcich sa vo Versailles.

5. Okolie Prahy

Čertove hlavy

Väčšina turistov, ktorí prídu do Prahy, sa obmedzí na centrum a možno zopár parkov, za hranice mesta ale často nevyjdú. Yveta vedela, aká je to škoda, pretože okolo Prahy je toho toľko čo robiť! Xaver mal oči navrch hlavy.

Kam na výlet

Kde inde začať výlet okolo Prahy ako na majestátnom Karlštejne? Yveta a Xaver sem vyrazili vlakom a užili si tak aj nádherné výhľady po ceste. Kúsok ďalej potom vyliezli na vyhliadku Svätý Ján pod Skalou, pokračovali do Moriny, kde si urobili krásne fotky pri lome Veľká Amerika a prešli do Mníšku pod Brdy, kde zbadali miestny zámok a pútnické miesto Skalka.

Nechceli zostať len na západe, a tak prešli do Kerska na východ od Prahy, kde sa prešli okolo chaty Bohumila Hrabala a krajom, kde sa odohrávali Slávnosti Snežienok. Zašli si tiež do Roztoku, kde navštívili Ľavý Hradec a pokračovali na sever do Želíz prejsť sa k unikátnym kamenným Čertovým hlavám Václava Ľavého.

Dobré reštaurácie

Po ceste sa samozrejme museli niekde najesť, a tak zvolili návštevu legendárnej hájenky v Kersku, kde prebiehala hádka o diviaka so šípkovou, či s kapustou. Po ceste však narazili na mnoho ďalších gastronomických unikátov:

 • V Mníšku pod Brdy sa nachádza príjemné bistro s vynikajúcim jedlom Tady a teď
 • V Karlštejne sa turisti najedia v reštaurácii Pod Dračou skalou
 • Z Želíz možno zísť do Mělníka a posedieť vo Vinnom dvore
 • V Roztokách na vaše chuťové bunky zaútočia v kaviarni Korózia

Okolie Prahy

Čo robiť, ak prší

A čo keď vás zastihne dážď? Okolo Prahy je množstvo možností, ako si užiť deň pod strechou. Môžete omrknúť krásne zámky, ako sú Veltrusy, Nelahozeves alebo Berchtold. Kto sa rád kúpe, ten určite nesmie vynechať aquapark v Čestliciach, zábavu si potom predovšetkým s deťmi užijete v Majalande v Tuchoměřiciach. Za návštevu rozhodne stoja Konepruské jaskyne, ktoré turistov vítajú práve aj za dažďa.

Filmy

Yveta s Xaverom by neboli správni filmoví nadšenci, keby ich ihneď nenapadol trhák Noc na Karlštejne, ktorý sa na unikátnom hrade nakrúcal. Pre ďalšie filmové miesto potom stačilo prejsť len kúsok - v Konepruských jaskyniach spoznáte scény z českého filmu Jazerná kráľovná. Lom Veľká Amerika zase poslúžil na nakrúcanie filmu Limonádový Joe či Micimutr. Na Skalke v Mníšku pod Brdmi potom spoznáte miesta z filmu Teória Tigra a konečne nemožno vynechať oblasť Kerska, kde vznikali už spomínané Slávnosti Snežienok.

eyerim

Anežka

Autor Anežka

Anežka je naším najväčším odborníkom na české texty vrátane gramatiky, ktorú má v rukáve. Je vidieť, že češtinu miluje a rovnako tak knihy snáď všetkého druhu. Niekto nemôže ani vidieť kôprovú omáčku a niekto zas text, kde sa použije napríklad čiarka namiesto bodkočiarky. Okrem toho ju baví cestovanie, ale s nadšením sa venuje aj deťom, ktoré vedie na hodinách aerobiku.