10 najatraktívnejších španielskych provincií

11. 7. 2022
10 najatraktívnejších španielskych provincií

Španielsko je pre mnohých definíciou teplého mora, temperamentných tancov a popoludňajšej siesty. Táto krajina na pyrenejskom polostrove však môže ponúknuť oveľa viac. Nielenže si tu užijete skvelé kúpanie a južné slniečko, ale môžete obdivovať aj nádhernú, avšak veľmi členitú a nesúrodú architektúru - stredoveké maurské stavby, gotické prvky či futuristické budovy.

Súťaž sa už skončila!

Kuchyňa

Španielska kuchyňa je špecifickou kombináciou arabskej, židovskej, ale aj stredomorskej kulinárne, a preto si tu pochutí naozaj každý. Pozitívne navyše je, že aj keby ste v Španielsku strávili mesiac, z jeho kuchyne pravdepodobne nijako zvlášť nepriberiete.

Jedným z „must taste“ je určite chlieb či bageta s olivovým olejom a chorizom. Olivový olej Španielom slúži ako náhrada masla, ktoré by v horúčave okamžite zožltlo. Perfektnou oblohou je potom papriková saláma chorizo, ktorá je mojou najobľúbenejšou španielskou pochúťkou.

Keďže je Španielsko krajinou prímorskou, určite vás neprekvapí veľký výber morských plodov. Najlepšie urobíte, ak ich ochutnáte v tradičnom španielskom pokrme paella – pokrm založený na ryži, zelenine a morských plodoch či kuracom mäse.

Nesmiete zabudnúť aj na národný pokrm zvaný tortilla, ktorý sa od tortíl, ktoré poznáme my, nemôže viac líšiť. Jedná sa o vysokú zemiakovú omeletu s cibuľou a prípadne chorizom a pochutnáte si na nej ako za telpa, tak za studena. Súčasne vyskúšajte španielsku studenú polievku gazpacho a neprekonateľné tapas, teda špeciálne španielske jednohubky, ktoré sa v reštauráciách podávajú k drinku.

Zo sladkostí vám odporúčam vyskúšať tzv. turrón (u nás by sme ho mohli prirovnať k tureckému medu). Táto pochúťka má v Španielku tradíciu už od kolonizácie arabov a tradične sa podáva hlavne na Vianoce.

Pokiaľ si radi užijete španielsku fiestu, vychutnáte si iste pohár španielskeho vína alebo osviežujúce sangie.

1. MALAGA

Malaga je jednou z najjužnejších španielskych provincií, ktorá spadá pod Autonómne spoločenstvo Andalúzie. Okrem nádherného pobrežia, ktorému hovoríme Costa del sol (pobrežie slnka) si tu užijete aj výstupy do hôr alebo krásne golfové ihriská – pobrežiu Malagy sa neoficiálne hovorí Costa del golf.

Užite si Malagu

  • mesto Malaga

Ako už jej názov naznačuje, Malaga je hlavným mestom rovnomennej provincie, a už z toho dôvodu si ju nemôžete nechať ujsť. Užijete si tu hlavne historické pamiatky, ako je hrad Alcazaba de Málaga z 11. storočia, čarovné staré mesto alebo katedrála Catedral Basílica de la Encarnación. Odporúčam vyliezť na jej 86 m vysokú vežu a užívať si dych vyrážajúce výhľady po okolí. Toto mesto je jedným z najstarších stredomorských prístavov, a tak iste neprekvapí aj hojná ponuka morských plodov alebo krásne a ľahko dostupné pláže. Nezabudnite tiež navštíviť niektorú z taverien, kde dostanete tapas k pitiu zadarmo (Málaga je posledné mesto v Španielsku, kde vás za ne nekasírujú).

  • Ronda

Malaga je očarujúcou provinciou, ktorá vás zabaví nielen na pobreží, ale aj vo vnútrozemí. Dôkazom je tomu napríklad histotrické mesto Ronda, ktoré patrí k najnavštevovanejším miestam celého Španielska. Pokiaľ vás lákajú majestátne stavby, nesmiete vynechať jej návštevu. Očarí vás predovšetkým most Puente nuevo, ktorý sa klenie nad hlbokou roklinou medzi dvoma skalnými masívmi, na ktorých mestečko leží. Milovníci literatúry ocenia, že Ronda bola jedným z obľúbených miest Ernesta Hemingwaya.

  • Výšľapy a výhľady

Ak ste v Malage, urobte si čas a zájdite kúsok za hranice provincie k bráne Európy, Gibraltáru – na tie výhľady určite nezabudnete. Keď už sme pri výhľadoch, na výlet si môžete vyraziť aj do pohoria Sierra de Mijas, kde sa napríklad zvezte lanovkou z Benaládeny, alebo do pohoria Sierra Blanca a na vrchol Pico de la Concha.

Krásny výlet tiež zažijete na tzv. „ceste bielych miest“, ktorá sa tiahne hornatou krajinou a vedie cez malebné biele dedinky. Ak milujete skaly a dobrodružné cesty po visutých mostoch a rebríkoch, nenechajte si ujsť trasu „El caminito del rey“. Táto cesta kráľov sa nachádza blízko mestečka Ardales a rozhodne uspokojí každého adrenalínového nadšenca.

Ak ste skôr na pokojnejšie výlety, vyrazte okrem už spomínaných mestečiek napríklad do Benalmádeny na obhliadku nádherného pamätníka v podobe hradu, ale napríklad aj prove lode, ktorý je venovaný životu a dobrodružstvám Krištofa Kolumba.

  • Letoviská 

Pokiaľ sa vydávate „len“ na kúpačku k moru, máte v Malage na výber z mnohých krásnych prímorských letovísk, ktoré často ponúkajú mnohé ďalšie turistické vyžitia a zásadne len tie najkrajšie pláže. Nádherné rezorty tak nájdete v Marbelle alebo v historickom Torre de mar. V letovisku Fuengirola budete obdivovať hrad Sohail z 10. storočia, v Torremolinos si zase užijete super akvapark. Letovisko Nerja ponúka jaskynný komplex Cueva de Nerja, ktorý je zapísaný na zozname španielskeho kultúrneho dedičstva.

2. GRANADA

Granada je ďalšia z provincií, ktorá patrí k Autonómnemu spoločenstvu Andalúzie. Rovnako ako Málaga sa pýši historickými architektonickými skvostami, nájdete tu ale aj najvyššiu horu Pyrenejského polostrova (pozor, nie celého Španielska), Mulhacén. Turistov sem však najviac ťahá úžasná maurská architektúra, ktorá je vážne fenomenálna a samozrejme pobrežie Costa tropical.

Granada a jej zaujímavosti 

  • Mesto Granada

Granada je, podobne ako Malaga, hlavným mestom rovnomennej provincie a jej meno má každý pravdepodobne spojené s jednou z najznámejších budov islamského historického dedičstva, Alhambrou. Napriek tomu, že túto starovekú citadelu na svojej ceste rozhodne nesmiete vynechať, nie je jediným lákadlom, na ktoré sa v Granade môžete tešiť. Okrem bohatého kultúrneho života, ktorý je typický pre všetky väčšie španielske mestá, a výhľadov na pohorie Sierra Nevada, tu môžete obdivovať napríklad štvrť Sacromonte s pôvodnými domčekmi vyhĺbenými priamo do svahu. Veľmi zaujímavá je aj návšteva vedeckého parku Parque de las ciencias. 

  • Sierra Nevada

Toto pohorie, ktoré v preklade znamená „snežné hory“, je po Alpách najvyšším pohorím v západnej Európe, a preto nie je prekvapujúce, že si sem turisti radi zájdu na poriadnu lyžovačku. Rovnako ako v Alpách, ani tu sa v lete nebudete nudiť. Vdajte sa napríklad do dediny Monachil a odtiaľ do tiesňavy Cahorros. Užijete si cestu po visutých mostoch, výhľady na vodopády aj kúpanie vo sviežich jazierkach. Nádherné scenérie si potom užijete aj v údolí Lecrin.

  • Výšľapy a výhľady

Sierru Nevadu už máte prejdenú? Omrknite ďalší z národných parkov, Sierra de baza alebo objavte „európsku púšť“ Desierto de coloraos. Ak holdujete skôr rybárčeniu alebo vodným športom, navštívte vodnú priehradu Embalse del negratín. Milovníkov starej architektúry poteší výlet do mesta Sevilla a návšteva tamojšieho zámku Alcázar.

  • Letoviská

A kto by sa v Granade najradšej len kúpal a opaľoval na pláži, vyberie si iste jedno z letovísk pobrežia Costa tropical. Vyskúšajte napríklad Almuñécar, Salobreña alebo La Herradura.

3. BARCELONA

Jedna zo 4 katalánskych provincií sa pýši jedným z najobľúbenejších a asi aj najkrajších pobreží v Španielsku, Costa Brava. Rovnako ako celé Katalánsko, je to územie bohaté, čo sa odráža aj na kvalite služieb, ale pozor – v Katalánsku sa rovnako ako v niektorých ďalších Autonómnych spoločenstvách hovorí iným jazykom, ktorý znie ako mix medzi španielčinou a francúzštinou. Napriek tomu, že s vami Katalánci pokojne budú hovoriť španielsky, urobíte dobre, keď sa pár karalánskych fráz naučíte – hneď si vyslúžite lepšie zaobchádzanie.

Pozn.: Kataláncom nikdy nehovorte Španieli. Katalánsko sa už roky usiluje o odtrhnutie od Španielska a jeho obyvatelia sú na svoju národnú identitu veľmi hákliví.

Krásy Barcelony 

  • Mesto Barcelona 

Hlavným mestom, ale aj úplným skvostom provincie a celého Katalánska, je Barcelona. Toto historické, ale aj moderné, romantické a divoké mesto je všetkým, čo si môže turista priať. Bezpochyby najviac si tu budete užívať neprekonateľnú architektúru, o ktorú sa z veľkej časti postaral architekt Antoni Gaudí.

Jeho najznámejšia stavba, Sagrada Familia vás prekvapí zakaždým, keď do Barcelony zavítate, pretože sa stavia už od roku 1882 a stále ešte nie je dokončená - jej stavba je totiž financovaná len z finančných darov a príspevkov. Určite urobíte dobre, ak si na internete nájdete podrobný opis a význam jednotlivých vchodov, veží a ďalších častí chrámu. Až Sagradu navštívite, môžete sa baviť tým, že všetky vyobrazenia budete hľadať.

Gaudí sa pred svojou tragickou smrťou pod kolesami električky, postaral ešte o niekoľko barcelonských skvostov. Nadčasové domy Casa Batlló a Casa Milá alebo farebný park Guell.

Keď sa prejdete po hlavnej triede la Rambla, navštívte olympijský štadión alebo štadión FC Barcelona, ​​Camp Nou, nájdite si potom čas na slávne „Magické fontány“. Svetelná show sprevádzaná nádhernou hudbou (zaznie napríklad aj Smetanova Vltava) a vodnými kreáciami je jedna z najkrajších, aké som kedy videla.

  • Montseratt

Pokiaľ ste v Katalánsku, výlet na horu Monsterrat je prakticky nutnosťou. Podľa legendy tu došlo k mariánskemu zjaveniu a následne sa v jaskyni našla Svätá socha. Keď však socha mala byť premiestnená, sťažkla a nešlo s ňou pohnúť. Bola teda okolo nej vystavaná kaplnka a následne celý kláštor, ktorý teraz láka mnoho turistov.

Pozrieť sa tu môžete na tú nájdenú sochu Čiernej madony, La Moreneta, ktorá sa stala patrónkou celého Katalánska, tiež môžete obdivovať dych vyrážajúce výhľady na okolité skaliská aj rozľahlú krajinu. Či už na legendy (ktorými je toto miesto naozaj opradené) veríte alebo nie, tisícročný Montserrat na vás dýchne svojou nezameniteľnou atmosférou.

  • Výšľapy a výhľady 

Pokiaľ ste fanúšikom prírody, rozhodne nevynechajte výlet do prírodnej rezervácie Parc Natural de Sant Llorenç del Munt i l'Obac. Narazíte tu na červenkasté skaly, bohatú faunu aj flóru a všadeprítomné nádherné výhľady. V Parc del garraf zase môžete počas túry čuchať vôňu rozmarínu a tymiánu, ktoré tu hojne rastú.

  • Letoviská 

Costa Brava je na krásne pláže a prímorské letoviská ako vyšité (nie nadarmo je to jedno z najnavštevovanejších miest v Španielsku). Krásne pláže si užijete v Barcelone, za trochou pokoja ale choďte napríklad do Calella alebo Mataró.

4. GIRONA

Ďalšia z katalánskych provincií leží na podhorí Pyrenejí a susedí s Francúzskom a Andorrou – ak ju teda navštívite, určite si nájdite čas aj na výlet do týchto krajín. Domov maliara Slavadora Dalího a jeho ženy Galy možno nie je taký známy, ako iné Španielske územia, o to viac toho ale môže ponúknuť.

Objavujte Gironu 

  • Mesto Girona

Už ste si iste všimli, že jednotlivé provincie nesú často rovnaký názov, ako ich hlavné mestá a ani v tomto prípade tomu nie je inak. Mesto Girona je ďalším nositeľom bohatej histórie a zaujímavej architektúry. Obdivovať tu môžete napríklad židovskú štvrť El Call a v nej katedrálu Panny Márie, ktorej stavba trvala dlhých 700 rokov! Nadchne vás určite aj benediktínske opátstvo Sant Pere de Galligants.

Fanúšikovia seriálu Hra o tróny ocenia fakt, že sa v Girone natáčalo mnoho scén odohrávajúcich sa v mestách Braavos a Kráľovo Prístavisko. Gurmáni sa potom budú vyžívať v niekoľkých michelinských reštauráciách, ktorými Girona oplýva.

  • Figueres a Púbol

Kto by nepoznal fotku čiernovlasého divokého umelca s extrémne dlhými fúzmi, ktorý sa stal predlohou pre masku Anonymous? Poznáte ale aj zaujímavý príbeh jeho života alebo jeho diela? To všetko spoznáte v mestečku Figueres, kde sa nachádza Dalí Theatre-Museum. Táto extravagantná budova s obrovskými vajcami na streche je stelesnením umelcovho extrémneho štýlu. Vnútri si môžete prezrieť jeho ikonické inštalácie, maľby aj ilustrácie, ktoré vás prenesú do magického sveta surrealizmu.

Za zastávku stojí aj mestečko Púbol a stredoveký kaštieľ, na ktorom Dalí žil so svojou ženou Galou, ktorá je tu aj pochovaná. Okrem vnútornej expozície sa môžete prejsť aj romantickou záhradou so slonmi na dlhých úzkych nohách.

  • Výlety a výšľapy

Girona sa nachádza v podhorí Pyrenejí, a tak je skoro povinnosťou si v týchto horách urobiť nejaký poriadny výstup. Na výber je z mnohých zaujímavých chodníkov, zájsť môžete napríklad do kúzelnej rokliny Vall de Núria. Pokiaľ ale chcete zabiť dve muchy jednou ranou, vydajte sa na horskú túru do susednej Andorry.

Milovníci prírody si užijú deň pri jazere Banyoles alebo na kúzelnom polostrove Cap de Creus. Trocha histórie na vás dýchne v mestečku Palc alebo v kláštore Sant Pere de Rodes. Ak si chcete užiť deň plný zábavy, vyrazte napríklad do akvaparku Marineland Catalunya.

  • Letoviská 

Aj táto provincia sa môže pýšiť nádherným pobrežím Costa Brava. Pokiaľ si s morom chcete užiť aj trochu tej histórie, vydajte sa do stredovekého mestečka Tossa de Mar. Za vodnou zábavou si zájdite do Lloret de Mar, pokoj vám potom zaistí letovisko L´Estartit.

5. VALENCIA

Valencia, kam sa jazdí nielen na tzv. „pobrežie pomarančového kvetu“, teda Costa de Azahar, ale aj za historickými pamiatkami, prehistorickými náleziskami i vynikajúcou paellou, je jednou z 3 provincií rovnako pomenovaného Autonómneho spoločenstva. Nájdete ju na východnom pobreží Španielska, čo by kameňom dohodil od ostrova Ibiza.

Valencia a jej zaujímavosti 

  • Mesto Valencia

Hlavné mesto provincie i celého autonómneho spoločenstva je miestom, kde sa snúbi moderný progresívny životný štýl s historickým Genius loci. Môžete tu preto obdivovať ako historickú katedrálu La Seu či bránu Serranos Towers, tak najväčšie akvárium v Evorpe, Oceanogràfic de València alebo Valencia Street Circuit – závodný okruh Formule 1. Ujsť si nenechajte ani Ciudad de las Artes y las Ciencias, moderné národné múzeum, ktoré je dielom architekta Santiaga Caltravy. Pokiaľ si chcete pochutnať na dobrom jedle, rozhodne si zájdite na paellu, ktorá je pôvodne valencijským receptom.

  • Výlety a výšľapy 

Valencia je domovom mnohých prehistorických nálezísk z obdobia Paleolitu a Mezolitu. Za návštevu tak rozhodne stojí napríklad La Cova Negra alebo Cova del Bolomor. Ak vás zaujíma „novšia“ história, urobte si výlet do mestečka Sagunt s historickým hradom, ktorého história siaha 2000 rokov do minulosti.

Milovníci prírody si potom môžu vyjsť do susednej provincie Castellón, kde stojí za to navštíviť napríklad priezračné pramene Montanejos. Ak sa vám nechce jazdiť tak ďaleko, urobte si výlet do Národného parku Albufera, kde sa môžete prejsť po čistom jazere.

  • Letoviská 

Ak cielite na super kúpanie, ubytujte sa v jednom z valencijských letovísk. Krásne pláže si môžete užívať aj v samotnej Valencii, pokojnejšiu dovolenku ale zažijete napríklad v Peňíscole, Gandíe alebo Vinarós.

6. ALICANTE

Ďalšia z Valencijských provincií, ktorá stojí za návštevu, je Alicante a jeho biele pobrežie, Costa Blanca. Napriek tomu, že sa sem chodí hlavne kvôli bielym plážam, nebudete tu mať núdzu ani o poriadnu turistiku. 

Čo sa v Alicante oplatí 

  • Mesto Alicante

Ďalší zo skupiny miest, po ktorých je pomenovaná celá provincia, je prístavné mesto, ktoré založili Rimania a pomenovali ho v preklade „mesto svetla“, a to kvôli žiare, ktorú vydávalo slnko odrážajúce sa od skalnatého pohoria. Dominantou tohto mesta je jednoznačne stredoveký hrad, Castillo de Santa Barbara, ktorý sedí na vysokom skalnatom kopci. Vašej pozornosti by nemal ujsť aj mys Cap de l´Horta, kde vás očarí skalnaté pobrežie a romantický maják alebo si užijete studený koktail v jednom z mnohých barov.

  • Výlety a výšľapy 

Z Alicante nemôžete odísť bez toho, aby ste navštívili jednu z miestnych vyhlásených viníc a ochutnali alacantské sladké víno fondillón. Pokiaľ holdujete skôr vínu suchšiemu, navštívte mestečko Novelda, kde môžete ochutnať výborný Moscatel. Okrem toho budete v tomto centre mramorového priemyslu obdivovať Svätyňu svätej Magdalény, ktorú vystaval žiak Antoni Gaudího, a tak vyzerá podobne ako Sagrada Familia. Unikátne sú mramorové organy, ktoré vo svätyni nájdete.

Pre trochu tej prírodnej harmónie si dôjdite do vnútrozemia, kde nájdete najväčší a najhlbší systém jaskýň v celom Španielsku, jaskyne Canelobe. Obdivovať môžete 70 metrov vysokú klenbu, ktorá pripomína prírodnú katedrálu.

Zabudnúť rozhodne nesmiete ani na Národný park Lagunas de la Mata y Torrevieja, kde nájdete lagúnu plnú ružovej vody. Voda obsahuje mnoho soli a ďalších minerálov, ktoré majú hojivé a liečivé účinky, ružovú farbu potom spôsobuje riasa Dunaliella salina. Kúpanie je tu bohužiaľ zakázané, aj tak si ale užijete nádherné výhľady.

  • Letoviská

Vykúpať sa a leňošiť pri mori môžete ako v samotnom Alicante, tak v jednom z mnohých letovísk Costa Blanca. Za zmienku stojí veľmi moderný Benidorm, kde nájdete aj akvapark, El Campello, kam sa dostanete z Alicante električkou alebo malé letovisko na ostrove Tabarca.

7. MADRID

Madrid poznáme všetci ako hlavné mesto Španielska, súčasne sa tak ale volá Autonómne spoločenstvo, ktoré navyše zahŕňa mestá ako Alcalá de Henares, Móstoles alebo Alcobendas. Okrem pulzujúceho hlavného mesta tu nájdete aj pohorie Cordillera Central, kde môžete podnikať zaujímavé túry.

Objavujte Madrid 

  • Mesto Madrid 

Na návštevu hlavného mesta Španielska vám odporúčam si vyhradiť cca 2 dni a potom sa venovať výletom po okolí alebo sa rovno presunúť do ďalšej časti krajiny. Toto mesto je síce bohaté ako na pamiatky, tak na kultúrny a nočný život, taký ťahák ako napríklad Barcelona to ale nie je. Za návštevu však rozhodne stojí.

Prvý deň si obíďte madridské pamiatky, aby ste absorbovali tú historickú atmosféru. Navštívte rozhodne park Retiro s nádherným preskleným palácom, Palacio de Cristal. Z veľkolepých stavieb pre vás vypichnem Palacio Real - kráľovský palác a Catedral de Santa María Real de Almudena, nádherné je aj sídlo mestskej rady, Palacio de Cibeles. Zaujímavý je potom egyptský chrám Templo de Debod, ktorý Španielsku v minulom storočí venovala egyptská vláda.

Druhý deň si vyhraďte na tzv. Zlatý trojuholník umenia. Napriek tomu, že vás na to možno neužije, navštíviť Museo del Prado je prakticky rovnaká nutnosť, ako navštíviť Louvre v Paríži. Môžete tu obdivovať diela Pabla Picassa, Francisca Goya alebo Diega Velásqueza. Ďalším vrcholom trojuholníka je potom Múzeum kráľovnej Sofie – tu si prídu na svoje hlavne milovníci moderného umenia. Tretím dielom je Múzeum Thyssen-Bornemiszov.

  • Výhľady a výšľapy

Krajina okolo Madridu nie je taká členitá, a tak si užijete výlety skôr do okolitých historických miest, niekedy aj za hranicou tejto neveľkej provincie. Veľmi blízko Madridu tak môžete obdivovať El Escorial, monumentálne sídlo, ktoré predtým slúžilo ako sídlo kráľov a svojou rozlohou môže konkurovať aj francúzskemu Versailles. Jeho návštevu môžem jedine odporučiť.

Cca 70 km od Madridu leží jedno z mojich obľúbených španielskych miest, Toledo. Tomuto mestečku, ktoré leží na skale vysoko nad ohybom rieky Tajo, sa prezýva „mesto troch kultúr“, pretože sa tu zachovali pamiatky arabské, židovské i kresťanské. Až sa budete prechádzať bludiskom jeho historického centra, nezabudnite omrknúť tradičnú remeselnú výrobu rôznych suvenírov z damašskej ocele.

Ďalšie okolité mestá vôbec nezaostávajú. Do Segovie si rozhodne zájdite vychutnať zmrzlinu v tieni jedného z najlepšie zachovaných rímskych akvaduktov, Ávila vás očarí fenomenálnymi maurskými hradbami a Alcalá de Henares zaujme univerzitou alebo domom, kde býval autor Dona Quijota, Miguel de Cervantés.

8. MURCIA

Autonómne spoločenstvo Murcijského regiónu priamo susedí s provinciou Alicante a Granadou, a nachádza sa tak na juhovýchode krajiny. Pobrežie tohto regiónu sa hovorí Costa Cálida.

Krásy Murcie 

  • Mesto Murcia

Hlavné mesto tejto provincie i Autonómneho spoločenstva v jednom leží, na oboch brehoch rieky Segury, ktorá ponúka krásne scenérie. Vďaka tomu, že je Murcia jedným z najväčších vývozcov zeleniny a ovocia v Európe, získala prezývku „európsky sad“. V tomto krásnom meste si užijete skvelé jedlo, nočný život aj prechádzky historickým centrom v štýle španielskeho baroka. Veľa zábavy si potom užijete v ZOO a vodnom parku Terra Natura.

  • Výlety a výšľapy

Murcia je síce malá, o zábavu tu ale nebudete mať núdzu. Na výlet môžete vyraziť k rímskemu amfiteátru do Cartageny alebo napríklad k snežným studniam, Pozos de la Nieve v Sierra Espuňa. Milovníkov úplného pokoja poteší kúpanie v prírodnom parku Calblanque, kde nenájdete jediný plážový bar.

Najväčším lákadlom Murcie je však rozhodne Laguna Mar Menor. Táto najväčšia španielska lagúna obsahuje liečivé bahno, vysoký obsah soli a minerálov, a tak ju prevýzajú „španielske Mŕtve more“.

  • Letoviská

Iste vás neprekvapí, že Mar Menor je veľmi zaťažený na turistov, a tak je najväčším letoviskom Murcie La manga del mar Menor, kde sa nachádza väčšina hotelových lôžok v regióne. Pokiaľ by ste ale nechceli ísť s davom, môžete vyskúšať napríklad letoviská Los Alcazares či San Pedro de Pinatar.

9. GALÍCIA

Teraz sa presunieme z mainstreamovejšieho južného pobrežia skôr na sever, nad hranicu s Portugalskom. Galícia je rajom pre tých, ktorí si chcú užiť španielsku prírodu a architektúru, nie sú ale fanúšikmi preplnených turistických atrakcií a letovísk. Keďže jej brehy obmýva Antlantik, je tiež obľúbenou destináciou surferov.

Čím Galícia očarí 

  • Santiago de Compostela

Hlavné mesto Galície, Santiago de Compostela, je známe predovšetkým ako cieľ pútnických ciest, ktoré v poslednej dobe nadobúdajú na popularite. Svätojakubskú cestu pútnici ukončujú v katedrále svätého Jakuba, ktorá je tiež architektonickou dominantou mesta. Okrem katedrály tu tiež môžete obdivovať bývalý špitál katolíckych veličenstiev, kde predtým nachádzali útočisko zranení pútnici - dnes tu pútnici nájdu útočisko v luxusnom hoteli :-).

Pri prechádzkach mestom si užijete ako kúzelné uličky, tak výborné jedlo. Ak by ste zháňali suveníry, stavte na šperky z gagátu – vzácneho čierneho jantáru.

  • Výšľapy a výstupy 

Galícia nie je tou najnavštevovanejšou provinciou, čo do výletov toho ale má veľa čo ponúknuť. Pokiaľ budú vaše kroky smerovať skôr do mestskej civilizácie, navštívte raj surferov La Coruňa, ktorá vás však nesklame ani historickou architektúrou, mimochodom rovnako ako strategický historický prístav Pontevedra alebo palác Pazo de Oca.

Pamiatky v Galícii nájdete skôr menej okázalé, ale s úžasným Geniom loci. Kúzelnú atmosféru tak môžete nasávať pri starých opustených kláštoroch a mlynoch, ktoré sú rozosiate po celom území, alebo napríklad v bývalom pútnickom mieste a verejných kúpeľoch, San Xusto.

O výlety panenskou prírodou tu tiež nie je núdza. Môžete si zájsť pozorovať hviezdy do Pena Trevica, nasávať čerstvý vzduch na trase okolo rieky Anllóns, Refugio de Verdes, prejsť si chodník Pasarelas del río Mao alebo navštíviť údajný koniec sveta, najzápadnejší mys kontinentálneho Španielska a koniec Svätojakubskej cesty, Cabo.

Ak si chcete užiť to najlepšie, čo Galícia ponúka, nezabudnite si urobiť výlet do termálov v Ourense, kde sa zrelaxujete v kamenných tónoch s teplotou cez 65 stupňov a s nádherným výhľadom po okolí. Za návštevu stoja aj ostrovy Cíes, ktorých panenská príroda vás nadchne (pláž Rodas bola dokonca denníkom Guardian vyhlásená za najkrajšiu pláž na svete).

  • Letoviská

Galícia je plná prekrásnych pláží, ktoré sú nedotknuté a nestretnete na nich davy turistov. Pokiaľ sa však chcete ubytovať v niektorom z osvedčených letovísk, vyskúšajte Sanxenxo, Muros alebo Noia.

10. BASKICKO

Autonómne spoločenstvo, ktoré sa v španielčine nazýva País Vasco, je ďalším z bohatých regiónov, ktorý by bol najradšej samostatnou krajinou. Rozprestiera sa medzi Biskajským zálivom a Pyrenejami. Baskovia hovoria rovnako ako katalánci vlastným jazykom – baskičtinou, ktorá je tu dokonca prvým úradným jazykom. Nemusíte sa ale báť, že by ste sa s nimi španielsky nedorozumeli, kastílčina je tu totiž druhým úradným jazykom, takže ju každý Bask pozná.

Okrem super vĺn na surfovanie a panenskej prírody si tu tiež poriadne naplníte bruchá, a to predovšetkým morskými plodmi, tunajším variantom tapas, pinxtos alebo vínom txakoli. Pokiaľ navyše namiesto klasického „Gracias“ budete za služby baskom ďakovať frázou „Eskerrik asko“, môžete si byť istí, že si u nich urobíte očko.

  • Bilbao

Niekde som sa dočítala, že Bilbao je také španielske Brno - prejdete ho pohodlne za dva dni, ale očarí vás svojou atmosférou. Bilbao nie je hlavným mestom Baskicka, je ale mestom najväčším. Známe je pre múzeum moderného umenia, ktoré figurovalo napríklad v poslednom románe Dana Browna, Počiatok - Guggenheimovo múezum. Pred jeho vchodom nemožno prehliadnuť fotogenickú kvetinovú sochu psa Puppyho alebo obrovského pavúka. Krásnu fotku zaobstaráte aj pri bielom modernom moste Zubizuri.

Výstupy a výšľapy 

Baskická príroda je úplne neprekonateľná, o čom vás presvedčí nielen biosférická rezervácia Urdaibai alebo masív Aixturi, ale aj národný park Picos de Europa. Nádherné scenérie tu objavíte napríklad pri lagúne de Covadonga alebo na Naranjo de Blunes. Za návštevu stojí aj najvyšší vodopád Pyrenejského polostrova, Salto del Nervion.

Fanúšikovia Game of Thrones si aj v tejto oblasti prídu na svoje, a to konkrétne na ostrove Gastelugatxe, ktorý v seriáli plnil úlohu ostrova Dragonstone. Pre milovníkov modernejšieho štýlu života je priam povinnosťou návšteva mestečka Portugalete a pohľad na unikátny most, cez ktorý ľudí aj autá preváža špeciálna kabína.

Pokiaľ by ste radi okúsili trochu miestnej dedinskej atmosféry, navštívte niektorú z tzv. siderias. Okrem výborného jedla v týchto vidieckych reštauráciách ochutnáte typický baskický nápoj sidra (podobný nášmu cideru), uchovávaný vo veľkých dubových sudoch.

Letoviská 

Napriek tomu, že je Baskicko územím severným, aj tu si užijete krásnu kúpaciu dovolenku v niektorom z miestnych letovísk. Za návštevu stojí napríklad San Sebastián, predtým známy ako letovisko európskej šľachty, Mundaka, kde si užijete surfovanie alebo Zumaia.