10 jedinečných miest v Portugalsku

15. 8. 2022
portugalsko

Ešte než sa vrhneme na konkrétne miesta, predstavme si trochu samotné Portugalsko. Táto najzápadnejšie situovaná krajina ponúka okrem výborného jedla a vína nepreberné množstvo tradičných miest pretkaných históriou. Či už dávate prednosť prechádzke mestom plného života a pamiatok alebo priezračnej prírode v podobe hôr, útesov a pláží, tu si na „to svoje“ zaručene prídete.

Pevnina alebo ostrovy, jedno je isté - Portugalsko vyžaruje unikátnu atmosféru, ktorú inde na svete nenájdete. Pre túto krásnu krajinu sú popri ďalších zaujímavostiach typické modrobiele kachličky (azulejos) s dlhoročnou tradíciou a hojne sa vyskytujúci korok, z ktorého dokážu Portugalci vytvoriť snáď všetko na svete - vejár, topánky, šaty, šperky, kabelky, šiltovky, puzdrá, peňaženky, ale napríklad aj taký dáždnik. Pokiaľ teda chcete svojim blízkym priviezť autentický darček práve z Portugalska, zdobená kachlička v prevedení podšálky alebo akýkoľvek korkový výrobok bude tou správnou voľbou.

Súťaž už skončila!

Dovolenka v Portugalsku či ďalších krajinách vás nemusí nutne „zruinovať“, ale môžete časť vynaložených nákladov získať späť vďaka cashbacku od Plnej Peňaženky. Ubytovanie si pohodlne vyberiete cez Booking alebo Hotels, letenky zaobstaráte cez Eurowings, Kiwi či Lufthansa, požičanie auta cez RentalCars a cestovné poistenie napríklad cez ČSOB Poisťovňu.

Aktuálne opatrenia COVID-19 

Od 1. júla zrušilo Portugalsko všetky opatrenia. To znamená, že nepotrebujete antigénové či PCR testy, doklad o očkovaní alebo prekonaní ochodenia, dokonca sa nemusíte ani registrovať pri vstupe do krajiny. Platí to aj pre autonómnu oblasť Azorských ostrovov. Pri vstupe na Madeiru odporúčajú vyplniť elektronický formulár 12 alebo 48 hodín pred plíletom. Viac informácií o aktuálnych opatreniach nájdete na stránkach MZSK. 

1. LISABON

Kúzelné hlavné mesto Lisabon sa okrem faktu, že je najväčším mestom Portugalska, pýši jedinečnou atmosférou. Tej na kráse dodávajú úzke uličky, ktorými sa (nielen) po večeroch rozlieha srdcervúca hudba fado, ktorá vás chytí a nepustí. Budete si musieť okamžite sadnúť k výbornému vínu a syrom, ktoré sa pri takýchto večeroch podávajú. Mestom sa môžete pokojne tmoliť a pritom zaručene narazíte na výbornú reštauráciu alebo na romantickú kaviareň.

Čo by ste v Lisabone určite nemali vynechať, je námestie Praça do Comércio so svojim triumfom v podobe víťazného oblúka Arco da Rua Augusta, Torre de Belém (Belémska veža) v neskorogotickom štýle, ktorý je nielen symbolom celého Lisabonu, ale aj portugalských moreplavcov a objaviteľov. V neposlednom rade by ste si nemali nechať ujsť najstaršiu katedrálu v Lisabone Santa Maria Maior de Lisboa.

2. PORTO

Pokiaľ sa zaujímate o históriu, potom je pre vás Porto tým ideálnym miestom pre návštevu. Za akýsi symbol tohto krásneho mesta môžeme považovať most Ponte de Dom Luís I (most kráľa Ľudovíta I.), navrhnutý slávnym Gustavom Eiffelom. 

Most spája štvrť Ribeira a Vila Nova de Gaia v dvoch podlažiach. Z mosta vedúceho cez rieku Douro sa vám naskytne krásny výhľad na všetky strany, a to najmä z hornej časti mosta. Ďalšou zaujímavou zastávkou je stanica São Bento, ktorá okrem svojej skvelej lokality ponúka unikátne zdobený a históriou pretknutý interiér. 

Milovníci vína si v Porte tiež prídu na svoje, pretože sa tu organizujú ochutnávky portského vína a návštevy vínnych pivníc. Naopak, milovníci nerušeného spánku zrejme nadšením skákať nebudú, na nočný pokoj sa tu totiž príliš nehrá. Počítajte teda skôr so životom v plnom prúde.

3. MADEIRA

Ostrov večnej jari, kvetov a ľahko dostupnej exotiky - všetky tieto heslá skvele vystihujú prekrásny kúsok raja zvaný Madeira. Čo ostrov ako jeden z mála ponúka, je príjemná klíma v priebehu celého roka. Keď vám teda nevyjde dovolenka v lete, svet sa nezrúti a môžete sem napríklad v zime, keď na ostrove prevládajú teploty v rozmedzí 20-22 °C. Madeira ponúka toľko rozmanitých miest, že vám jedna návšteva stačiť nebude.

Madeira ponúka vyžitie ako pre turistov uprednostňujúcich aktívnu dovolenku, tak aj pre turistov s preferenciou pasívnej formy odpočinku. Čo sa týka dopravy po ostrove, môžete si buď zapožičať auto, napríklad cez RentalCars, alebo si predplatiť kartu na MHD a jazdiť miestnym autobusom. Požičanie auta však vychádza najlepšie z hľadiska úspory času a energie. Keby ste ale predsa len dali prednosť prepravovaniu autobusom, naštudujte si starostlivo cestovné poriadky a počítajte s možným oneskorením (v cestovnom poriadku sa väčšinou uvádzajú časy odchodu z konečnej zastávky, preto ich berte s rezervou).

Medzi miesta, ktoré by ste rozhodne mali na Madeire vidieť, patria:

  • Hlavné mesto Funchal
  • Vulkanické jazierka v Porto Moniz, kde si môžete zaplávať
  • Vyhliadka na útese Cabo Girão s priehľadnou podlahou
  • Najvýchodnejší výbežok ostrova Ponta de São Lourenço
  • Najzápadnejšia časť ostrova Ponta do Pargo
  • Najvyššia hora Madeiry Pico Ruivo
  • Achadas da Cruz - lanovkou priamo k pobrežiu
  • Vyhliadka Balcões s dychberúcim výhľadom a možnosťou nakŕmiť miestne pinky
  • Slamené domčeky v mestečku Santana
  • Levády - zavlažovacie kanály vedúce panensky čistou prírodou

4. FARO 

Na samom juhu Portugalska leží hlavné mesto oblasti Algarve, Faro. Z miestneho prístavu stačí nasadnúť na loď a tá vás odvezie na izolovaný 7 km dlhý ostrov Ilha Deserta (Barreta), kde si môžete dopriať príjemnú a ničím nerušenú prechádzku. Žiadne davy turistov tu naozaj nečakajte.

Ďalším nezabudnuteľným zážitkom je bezpochyby plavba člnom po okolitých útesoch Benagil Caves. Počas plavby si držte klobúky, pretože je to skutočne jazda! Dostanete sa k inak neprístupným útesom a miestni „kapitáni“ člna sa toho skutočne neboja, takže počítajte s občasným skrčením sa k zemi. Medzi cirkevné pamiatky sa radí katedrála Sé Catedral de Faro v historickej časti mesta, z ktorej sa vám naskytne výhľad na Faro a jeho okolie.

Keď už budete vo Fare, nemali by ste vynechať návštevu aspoň jednej z okolitých pláží. Plážou priamo ukážkovou je Praia da Marinha, pri ktorej návšteve nebudete vedieť, ktorý pohľad skôr fotiť. Piesok je tu hladký, more priezračne čisté a vápencové skaly sú sfarbené do oranžova. Len pozor na prudký vstup do vody. K brehu ďalšej a chránenej pláže Praia da Batata sa dostanete dlhým schodiskom. Môžete si tu požičať motorový čln alebo loď a preplávať si okolie po svojej osi. Vstup do vody je pozvoľný a dno piesočnaté, počítajte teda s väčším množstvom turistov.

5. COIMBRA

Medzi najväčšími mestami Lisabonom a Portom sa nachádza univerzitné mesto Coimbra ležiace na rieke Mondego. Jeho najvýznamnejšou dominantou je najstaršia univerzita v celej krajine Universida de Coimbra.

Rovnako ako v Lisabone, aj tu na vás dýchne atmosféra typického portugalského hudobného štýlu fado, ktoré budete počuť naživo snáď v každej tunajšej reštaurácii. Čo mestu dodáva na jedinečnosti, je kombinácia moderného života a stredovekej histórie, ktorá tu stále prebýva vďaka zachovaným pamiatkam.

Jednou z takýchto pamiatok je starobylý románsky kláštor Santa Cruz, za ktorým vás čaká pohľad na Manga Garden – krásnu záhradu s fontánou, ktorá je skoršou súčasťou kláštora. Iba 15 minút chôdze cez rieku Mondego vám zaberie, než sa ocitnete pred kláštorom Santa Clara-a-Velha. Kláštor je bývalou civilnou farnosťou zo 14. storočia, ale z dôvodu postupného chátrania a rozpadu budovy museli byť všetky náboženské umelecké diela (vrátane gotických hrobiek) premiestnené do nového kláštora Santa Clara-a-Nova. Za návštevu tiež určite stojí baroková knižnica Biblioteca Joanina, považovaná za jednu z najkrajších knižníc na svete. V knižnici nájdete vyše 300 000 kníh v pozlátených väzbách.

6. PORTIMAO

Tak tu sa nudiť naozaj nebudete! Obľúbeným miestom, ktoré ponúka zábavu aj odpočinok, je Praia da Rocha s výhľadom na zlaté útesy s úchvatnými výbežkami. Na pláži si môžete zapožičať potrebné vybavenie pre vodné športy, posedieť v bare, reštaurácii či kaviarni, alebo si prejsť miestne obchody. Pokiaľ radi hráte golf, tak sa vám odtiaľto pravdepodobne nebude chcieť odísť. Vybrať si môžete hneď z niekoľkých golfových ihrísk: Alamos, Alto Golf, Morgado, Silves Golf alebo Penina, kde sa okrem radosti z hry dočkáte aj potešenie z krásne udržiavaného prostredia.

Večer si potom oddýchnete pokojnou prechádzkou po promenáde s výhľadom na rybárske lode a sťahovavé vtáky, ktoré vám sem tam budú robiť spoločnosť. Deň môžete zakončiť v jednej z tunajších rybích reštaurácií, kde by ste rozhodne nemali vynechať miestne špeciality, ako sú napríklad sardinky podávané s domácim chlebom, fazuľa s dusenými morskými slimákmi, ryžu s mušľami a tradičné múčniky bolas de ovo (vaječné guličky) alebo figos (plnené figy). Pre tých, ktorí si chcú vyhodiť z kopýtka, má Portimao v rukáve hneď niekoľko nočných klubov, barov a kasín s luxusným prostredím, kde je o zábavu postarané.

7. LAGOS

V oblasti Algarve sa nachádza mesto Lagos, kde sa viac ako v iných portugalských mestách stretneme s kontrastom so západnou kultúrou. Vďaka tomu tu narazíte na množstvo orientálnych prvkov, ktoré tu zostali po moslimských Mauroch. Každé mestečko má skrátka to svoje. Pretože je Portugalsko prevažne veriacou krajinou, nájdeme aj v Lagose množstvo cirkevných stavieb. Jednou z nich je kostol Santo António s jednoduchou fasádou, ale prekvapivo pompéznym interiérom alebo kostol San Sebastian v blízkosti rybieho trhu.

Teraz sa ale odkloníme od historických stavieb a predstavíme si zopár prírodných krás, ktoré Lagos ponúka. Ako prvá stojí za zmienku krásna plážička Praia da Dona Ana, o ktorej vedia skôr miestni obyvatelia ako turisti. Ďalšie dve krásne pláže, nad ktorými sa týčia útesy, na vás čakajú v prechádzkovej vzdialenosti - Praia do Canavial a Praia de Porto de Mós.

A čo by ste si počas tohto výletu nemali nechať ujsť? Iba 3 km od Lagosu sa nachádza skalné mesto Ponta de Piedade, kde si môžete zapožičať loďku a vychutnať si tak unikátne pohľady na útesy zblízka! Na svoje si tu ale prídu ako milovníci kúpeľov, ktorých poteší návšteva kúpeľného centra la Sierra de Monchiqure, tak nadšenci do hornín, ktorí sa môžu vydať pátrať po neolitickom menhire (blok neopracovanej alebo hrubo opracovanej horniny zvisle zasadený do zeme, ktorý často pripomína ľudskú postavu ).

8. SINTRA

Do Atlantiku sa zamilujete, keď navštívite jeho pobrežie v mestečku Sintra. Tu zabudnete na náhlenie. Pokiaľ si budete chcieť spríjemniť pobyt na pobreží, navštívte Praia de Adraga, na ktorej okraji vás radi pohostia vo vyhlásenej rybej reštaurácii. Do Sintry sa ľahko dostanete prímestskou železnicou z Lisabonu, je to asi 20 km severozápadne.

Sintra vedľa prírodných krás ponúka aj významné kultúrne pamiatky. Jednou z nich je význačná budova Palácio Nacional de Sintra. Tento palác, kde sa miešajú architektonické prvky gotického, manuelského a maurského štýlu, bol skoro sústavne obývaný kráľovskou rodinou, a to už od 15. storočia až do 19. storočia. Najstaršou zachovanou súčasťou paláca je kaplnka zo 14. storočia. Teraz je palác portugalskou národnou pamiatkou.

Ďalšou pozoruhodnou pamätihodnosťou Sintry je Palácio Nacional da Pena, palác vybudovaný v romantickom štýle. Na jeho mieste pôvodne stával kláštor, ktorý postavil kráľ Manuel I. pre poriadok svätého Jeronýma. Za zmienku stojí aj palác Monserrate alebo Quinta da Regaleira, ale aj Castelo dos Mouros – Maurský hrad, ktorý postavili Maurovia už v 9. storočí. Sintra je zapísaná na Zozname svetového dedičstva UNESCO.

9. ÉVORA

Prvou voľbou tých, ktorí sa chcú pozrieť do provincie Alentejo, je práve Évora plná histórie a krásnych scenérií. Z regiónu Alentejo si sami Portugalci často robia srandu kvôli pomalému tempu, ktorým tu život plynie. Nie je sa však čomu diviť, keď sa teploty v lete vyšplhajú pokojne cez 40 °C. Preto odporúčame túto oblasť navštíviť na jar alebo na jeseň. Keď sem prídete medzi májom a júnom, stihnete tradičný veľtrh svätého Jána plný kultúrnych podujatí.

Ale poďme sa pozrieť konkrétne na Ěvoru. Ako jedno z najzachovalejších stredovekých miest v Portugalsku sa Évora pýši prevažne pamiatkami v manuelskom a renesančnom štýle. Z pamätihodností stojí za návštevu perla mesta, ktorou je kostol sv. Františka, monumentálna katedrála Évora - jedna z najkrajších gotických pamiatok v celom Portugalsku, pozostatky rímskeho chrámu Templo Romano (niekedy tiež nazývaný Dianin chrám) alebo kostnica Capela dos Ossos. V tesnej blízkosti Évory v meste Montemor-o-Novo môžete navštíviť jaskyňu Escoural pýšiacu sa nástennými maľbami z obdobia paleolitu. Okolie Évory je plné malebných miest, historických pamiatok a regionálnej kuchyne, takže keď sa tu stratíte, hnevať sa asi nebudete.

10. CASCAISA

Cascais nájdete asi 30 km západne od Lisabonu na pobreží Atlantiku. Cascais bývala pôvodne rybárska dedina a už v roku 1345 bola povýšená na mesto. Teraz je jednou z najbohatších obcí v Portugalsku. V minulosti sa v meste zdržiavala hojne kráľovská rodina.

Dnes sú pláže Cascais navštevované vyššími vrstvami a sú tiež obľúbeným cieľom turistov. Keď budete vážiť cestu do Cascais, nenechajte si ujsť jedinečný zážitok, ktorý vás bezpochyby čaká len pár kilometrov od Cascais, a to v Boca do Inferno. Vystupujú tu z oceánu vysoké a strmé skalné útvary. Je tu potopená jaskyňa, v ktorej sa lámu vlny a more a vietor tu vydávajú nezvyklé zvuky. V Cascais môžete zamieriť hneď do niekoľkých zaujímavých múzeí. Múzeum Castra Guimaraese, Museu do Mar, Casa das Historias Paula Rego alebo Múzeum portugalskej hudby.

Cestou po promenáde si môžete vychutnať krásu pláží, dôjsť k Praia da Rainha a na Praça 5 de Outubro, kde nájdete radnicu a turistickú kanceláriu. Jedným z najdôležitejších miest Cascais je Cidadela la Cascais – starobylé mesto, ktoré slúžilo ako obranný komplex s baštami a niekoľkými stavbami, napríklad Torre de San Antonio, pevnosť Nossa Senhora da Luz a citadela. Je to veľmi dobre zachovaná pevnosť.

PORTUGALSKÁ KUCHYŇA

Miestne pokrmy ovplyvnilo nielen susedné Španielsko, ale aj bývalé portugalské kolónie v Severnej Afrike. Na svoje si tu prídu milovníci rýb a morských plodov. Rybolov má v tejto krajine totiž bohatú tradíciu. Portugalci sú dokonca z celej Európskej únie na prvom mieste v konzumácii rýb na hlavu. A nie je divu! Tunajší kuchári sú v príprave rybieho mäsa úplní majstri. Portugalci si najradšej pochutnajú na treske alebo bacalahau. Tú však na rozdiel od iných rýb pripravujú z vysušeného, soleného mäsa, ktoré sa musí naložiť do vody až na 24 hodín. Až sa však ocitne na vašom tanieri, budete sa olizovať až za ušami. Čerešničkou na torte sú tresčie šišky, ktoré sa tvoria z cesta obsahujúce tresčie mäso, zemiaky, vajcia a korenie a môžu byť aj plnené portugalským kozím syrom z pohoria Serra de Estrella.

Treska je však dosť drahá, ak chcete ľudovejšiu cenu, vyskúšajte napríklad grilované sardinky - Sardinhas assadas. Z ďalších rybích pokrmov stojí za zmienku na príklad grilovaný hejk - Pescada grelhado a vyprážané filety z tuniaka - Bifé de atúm.

Najobľúbenejšími špecialitami z morských plodov sú mušle s paprikami, paradajkami, cibuľou a korením dusené v olivovom oleji – Cataplana a dusená ryža s morskými plodmi – Arroz de Marico.

Pokiaľ dávate prednosť červenému mäsu, vyskúšajte bravčové. Obľúbenými prílohami sú zemiaky, strukoviny či kapusta. Porcie sú tu veľké, ale pokiaľ držíte diétu, určite vyskúšajte zeleninový šalát s olivovým olejom.

Pri čakaní na hlavný chod môžete vyskúšať tunajšiu polievku, ktorá je v Portugalsku hustejšia ako u nás napr. zelenú polievku Caldo verde zo zemiakov a kelu s morskou soľou, bylinkami a kúskami klobásky.

Sladkú bodku na záver pre vás nemáme iba jednu. Vedľa stredomorskej kuchyne tu nájdete aj množstvo lahodných dezertov. Pri návšteve lisabonskej štvrti Belém ochutnajte originálnu verziu Pastel de Belém. Tento sladučký košíček z lístkového cesta je naplnený žĺtkovým krémom a doslova sa vám rozplynie v ústach. Prvý sa vyrobil práve v Beléme, ale ochutnať ho môžete v každej miestnej kaviarni či cukrárni.

Dobré jedlo potom spláchnite výborným portugalským vínom. Pohárik portského je jednoducho "must have".