10 + miest, ktoré na Malte musíte navštíviť

4. 7. 2022 (aktualizácia 29. 2. 2024) Alžbet

Malta je stále pre mnohých veľkou záhadou. Malá krajina v Stredozemnom mori ukrýva nádhernú prírodu a miesta bohaté na histróriu a kultúru. Príde si tu teda na svoje milovník zážitkov v prírode, no aj trendy kávičkár. Cestovanie na Maltu je taktiež pomerne lacnou záležitosťou - prekvapia vás sumy len trošku vyššie ako u nás, kvalitné služby a hlavne - anglický jazyk, ktorý je tu úradným jazykom. S komunikáciou teda nebude žiadny problém. Malťania sú známi svojou pohostinnosťou a dobrosrdečnosťou. Neprekvapí vás ani výborné jedno, vynikajúce víno a kvalitný med.

Čosi o Malte
 

Malta v minulosti slúžila ako významný obchodný uzol. Vystriedali sa tu Feničania, Rimania, Francúzi či Spojené kráľovstvo. Od roku 1964 je Malta nezávislou krajinou a od 2004 je aj členom Európskej únie. Pre cestovanie vám teda stačí občiansky preukaz. Peniaze si taktiež doma nemusíte meniť - platí sa tu eurom. 

Malta sa skladá zo siedmich ostrovov a hlavným mestom súostrovia je Valletta. Pobrežie je skalnaté, pokryté vápencom, ílom a pieskom. Priemerná ročná teplota je okolo 19 °C a často tu vanie silný vietor. Malta je preto skvelým miestom na návštevu v každom ročnom období. 

Milovníkov kinematografie zaujme fakt, že tu boli natáčané filmy ako Gladiátor, Trója, Súboj titánov, Gróf Monte Christo či populárny seriál Hra o tróny. Ostrov je známy tiež svojou jaskyňou Calypso, v ktorej Homér napísal svoj epos Odysea. 

Ako čo najviac ušetriť

Na nasledujúcich riadkoch vám predstavíme 10 oblastí, kde na Malte môžete spoznať naozaj nevídané! Nezabudnite, že časť nákladov za dovolenku môžete získať späť prostredníctvom cashbacku od Plnej Peňaženky (či už ide o ubytovanie cez Booking a Hotels, požičanie vozidla cez RentalCars, zakúpenie leteniek cez KiwiEurowings či Lufthansu alebo cestovného poistenia cez ČSOB Poisťovňu).

Naša kolegyňa Alžbet sa v máji na Maltu vybrala. Svoj výber hotela neskôr aj zrecenzovala. Vybrala si Pergola hotel & spa.  Nasledujúcich 10 tipov na výnimočné miesta pochádza práve z tohto inšpiratívneho výletu. Pozrime sa spoločne, kam sa na Malte oplatí ísť!

1. Soľné plantáže Gozo

Filozof Pytagoras raz napísal, že soľ sa rodí z najčistejších rodičov: zo slnka a mora. Soľ je prírodný minerál a jedna z našich najstarších foriem korenín a konzervačných látok. Soľné plantáže na severnom pobreží ostrova Gozo sú neprehliadnuteľným orientačným bodom a majú zásadný význam. Kedysi tu prebiehal starodávny obchod s jednou z dôležitých prírodných surovín Goza – so soľou.

Na Goze sa proces výroby remeselnej soli odparovaním datuje do fénických a rímskych čias. Počas britskej okupácie Goza sa ťažba soli obnovila, keď vláda ponúkla miestnym obyvateľom koncesie na ich správu. Používanie odparovania morskej vody na výrobu morskej soli sa v priebehu storočí zmenilo len málo. Morská voda sa čerpá z mora do veľkých bazénov, kde sa slaná voda stáva vysoko koncentrovanou a potom prechádza do menších boxov do plytších bazénov. Takže morská voda, vietor a slnko sú v podstate spôsobom, akým vzniká táto prírodná morská soľ.

Pre obyvateľov ostrova Gozo aj pre jeho návštevníkov je luxusom byť svedkom výroby remeselnej morskej soli a tiež vidieť, ako sa poľnohospodársky proces odohráva priamo pred vašimi očami. V dobrom roku jedna plantáž vyprodukuje až 18 až 20 ton soli, v zlom roku 8 či 9 ton. Toto miesto je taktiež obľúbenou lokalitou filmárov a fotografov. Prírodné úkazy v okolí poskytujú bohaté možnosti estetického zvečnenia.

2. Zátoka Wied il-Għasri

Údolie Għasri, v maltčine Wied il-Għasri je morský kaňon na maltskom ostrove Gozo. Roklina pokračuje na súši smerom k dedine Għasri. Toto miesto je jedným z najväčších prímorských pokladov Malty. Odľahlá zátoka je vsadená medzi dva vysoké útesy a je známa svojou veľkolepou scenériou, dramatickými skalnými útvarmi a pokojnými azúrovými vodami. More je prístupné len cez úzku zátoku s vysokými útesmi na oboch stranách.

Údolie je známe aj svojou pokojnou plážou, ktorá je od mora vzdialená 300 metrov do vnútrozemia. Malá pláž v údolí, ktorá je útočiskom pre tých, ktorí hľadajú trochu prímorského pokoja, je ideálna na opaľovanie a oddych, zatiaľ čo jej kamienkový svah ponúka ľahký prístup do mora. Zátoka, populárna medzi potápačmi a šnorchlistmi, je domovom fascinujúcej siete podvodných jaskýň a množstva morského života. Obzvlášť zaujímavá je jaskyňa so šachtou siahajúcou až po vrchol strmých útesov. Tú v 18. storočí nechal vykopať maltský hodinár. V minulosti sa totiž používala na zdvíhanie vedier s vodou, aby sa naplnili susedné soľné plantáže. 

Na tomto mieste rozhodne nechýbajú skvotné pohľady. Nielen na azúrové more a skalné previsy, ale aj na nádherné opuncie a kapary, ktoré rastú na suchých kamenných múroch. Počas neskorej jari sa toto miesto stáva aj domovom červených makov.

3. Skalný útvar Wied il-Mielaħ

Okno vo Wied il-Mielaħ  je vápencový prírodný oblúk na severozápadnom pobreží ostrova Gozo na Malte. Nachádza sa na konci údolia Wied il-Mielaħ severne od obce Għarb. Cesta z Għarb vedie priamo na pobrežie. Parkovanie je možné na náhornej plošine na prírodnom teréne. Priamo na konci doliny, rovnobežne so starým korytom rieky, vedie úzke schodisko popri skale až tesne pred okno. Severné pobrežie od Goza až po záliv Xwejni je charakteristické náhornou plošinou so strmými útesmi, ktoré sa zvažujú do mora, kde je množstvo jaskýň. Vnútrozemie tu pomaly stúpa, je tu Għarb a maják Giordan Lighthouse.

V minulosti bolo údolie Wied il-Mielaħ zodpovedné za vypúšťanie odpadových vôd z okolitých obcí do Stredozemného mora priamo cez okno Wied il-Mielaħ. S pomocou projektu v hodnote 570 000 €, z ktorého Európska únia financovala 85 %, sa teraz odpadové vody čistia v čistiarni odpadových vôd v Ras il-Hobz a cez údolie sa už nedostávajú do mora. Taktiež bola obnovená cesta k pobrežiu, vymenených šesť mostov, vybudované niektoré hrádze a vysadené stromy. S týmito opatreniami miestni dúfajú vo vyššiu atraktivitu a väčšiu návštevnosť tejto skalnej brány. Údolie bolo asanované výstavbou šiestich nových malých priehrad, ktoré umožňujú lepšiu ochranu vody.

Lokalita je populárna nielen pre estetické scenérie, ale taktiež ide aj o obľúbené miesto potápačov a horolezcov. Výnimočnosť tohto miesta si v roku 2017 všimla aj značka Hugo Boss, ktorá sa tu rozhodla natočiť reklamu.

4. Azúrové okno a Mushroom rock

Ak niekto počul o prírodných krásach Malty, tak určite započul čosi aj o Azúrovom okne. Kedysi išlo o najpopulárnejšiu prírodnú atrakciu Malty. V roku 2017 však teno prírodný úkaz strhla silná búrka a Malta tak prišla o svoj národný symbol. Pravdou je, že obyvatelia pád očakávali - o postupujúcej erózii sa vedelo už roky a čiastočne sa z neho odlamovalo už opakovane predtým. V roku 2016 bol vydaný prísny zákaz pohybu po Azúrovom okne s pokutou až 1500 €. Zákaz však často rešpektovaný nebol a na internete sa objavili videá ľudí, ktorí z previsu skákali do mora. 

A čo vlastne bolo Azúrové okno? Išlo o nádhernú vápencovú bránu na ostrove Gozo. Malo výšku okolo 28 metrov a premostenie o šírke okolo 25 metrov. Nachádzalo sa na špičke výbežku známeho ako Dwejra Point. Oblúk sa skladal z dvoch typov spodných koralových vápencov. Výnimočnosť tohto úkazu zostala zaznamenaná na pohľadniciach, obrazoch či filmoch. Najznámejšie sú Hra o tróny, Súboj titanov či Gróf Monte Cristo. 

K tomuto miestu sa však stále môžete vydať a neoľutujete. V okolitých dedinkách nájdete loďky, ktoré vás počas 20 minútovej obhliadky prevedú popod iné skalné previsy a ukážu vám najmodrejšie more, aké ste videli a tiež zaujímavé skalné útvary. Neďaleko sa tiež nachádza známy prírodný úkaz "mushroom rock", ktorý už podľa svojho názvu napovedá, že ho erózia a zvetrávanie vyformovali do tvaru huby. Nachádza sa na útesoch neďaleko „Il-Punta Ta’ Ħekka“ na hraniciach Għarb, Gozo.

5. Bazilika Ta' Pinu

Bazilika Presvätej Bohorodičky z Ta' Pinu je populárna rímskokatolícka bazilika a národná svätyňa nachádzajúca sa asi 700 metrov od dediny Għarb na ostrov Gozo. Ide o najpopulárnejšie pútnické miesto na Malte. Svetlá farba, odrážajúca farby ostrova, je majestátna a krásna, bez prílišnej výzdoby, hoci stále súťaží o najkrajší chrám súostrovia. Nepochybne aj preto, že bola postavená v novorománskom slohu. Vnútri kostola je 6 mozaík a 76 farebných okien. Zvonica je vysoká 61 metrov.

Pôvod svätyne Panny Márie z ta' Pinu nie je známy. V roku 1575 bol apoštolský vizitátor Pietro Dusina poverený pápežom Gregorom XIII., aby navštívil Maltské ostrovy. Pri pastoračnej návšteve kostola, ktorý na tomto mieste v tom čase stál, zistil, že je vo veľmi zlom stave. Nariadil kostol zavrieť a zbúrať. Keď sa začala demolácia, robotník si zlomil ruku pri prvom údere. Ľudia to pochopili ako znamenie, že kaplnka by nemala byť zbúraná. Najvýznamnejšie práce na bazilike začali až v roku 1922. Pápežský dekrét o korunovácii následne udelil pápež Pius XI. 24. mája 1935 jej uctievanému mariánskemu obrazu, Najsvätejšej Panne z Ta' Pinu. Korunovácia obrazu sa uskutočnila 20. júna 1935.

Na tomto mieste údajne došlo k viacerých zázračným vyliečeniam a mnohí spomínajú na tzv. božský hlas. Po starostlivom zamyslení a počúvaní svedectiev sa potvrdilo, že hlas bol božského pôvodu. Od toho dňa sláva Ta ' Pinu ako pútnického miesta nesmierne rástla. Pápež Ján Pavol II. tu celebroval omšu počas svojej návštevy ostrova Gozo 26. mája 1990. Dňa 18. apríla 2010 pri návšteve Malty pápež Benedikt XVI. daroval a položil Zlatú ružu pred zbožný obraz Panny Márie z Ta' Pinu. Pápež vyzval všetkých, aby sa k nej modlili pod titulom Kráľovná rodiny. Budova kostola je zapísaná v Národnom súpise kultúrnych hodnôt Maltských ostrovov.

6. Krištáľová lagúna

Krištáľová legúna je jednou z tých skrytých pláží, na ktoré sa dostanete len loďou. Nachádza sa juhovýchodne od Blue Lagoon, smerom k St Mary's Tower. Crystal Lagoon je zátoka obklopená útesmi medzi Blue Lagoon a Comino Tower. Toto je jeden z pristávacích bodov na Comino. 

Modrá voda je jedným z najlepších zážitkov, ktoré môžete na svojej ceste na Malte zažiť. Crystal Lagoon je zároveň jednou z tých pláží, na ktorých si môžete oddýchnuť a užiť si ich, keďže nejde o preplnenú pláž a na ostrove Comino môžete stráviť pokojný a relaxačný deň. Krištáľová lagúna na Malte je široký, chránený záliv lemovaný vysokými vápencovými útesmi. Vďaka prevažne piesočnatému dnu v hĺbke okolo 5-6 metrov je azúrová voda v Crystal Lagoon čistá a vytvára nádhernú paletu tyrkysovej a sýtomodrej. Mnohí považujú záliv za skvelé miesto na šnorchlovanie a potápači si tiež užívajú niekoľko útesov, jaskýň a vrakov na okraji lagúny. Okrem toho, hneď za zátokou je niekoľko malých morských jaskýň na preskúmanie, ako aj dlhý 30-metrový tunel, cez ktorý môžete preplávať. Ponoríte sa do 30 metrov dlhého tunela pokrytého balvanmi, začínate v hĺbke 5 metrov a klesáte do 8 na druhej strane, kde môžete odbočiť doľava a dostať sa späť do lagúny okolo malého mysu.

7. Blow hole

Ďalším zaujímavým úkazom na Malte, opäť na severnom cípe najväčšieho ostrova, je tzv. blowhole. Podľa internetovej definície ide otvor, ktorý sa vytvára, keď morské jaskyne rastú smerom k pevnine a smerom nahor do vertikálnych šácht a odkrývajú sa smerom k povrchu, čo môže viesť k hydraulickému stláčaniu morskej vody, ktorá sa uvoľňuje cez otvor z hornej časti. Ide o veľmi komplikovanú definíciu, ale podstatnejšie sú nasledujúce informácie - prístup na miesto je od parkoviska vzdialený asi 5 minút chôdze po ostrých skalách.

Vrch otvoru je od hladiny vzdialený asi 15 metrov a skákanie do vody je len na vlastné riziko. Odvážnym však šťastie praje! Okrem toho si v neďalekej dedinke môžete požičať loďku a zospodu si otvor previesť medzi skalnú bránu. Užijete si tak pohodlné kúpanie a nádherné pohľady.

8. Dedinka Pepka námorníka

Dedinka Pepka námorníka, tiež známa ako Sweethaven Village, je účelovo postavená dedina z filmu, ktorá bola premenená na malý zábavný park pozostávajúci zo zbierky rustikálnych a ošarpaných drevených budov. Nachádza sa v zálive asi 3 km od centra mestečka Mellieħa na Malte.

Bola postavená ako filmová scéna pre produkciu hraného celovečerného filmu Pepek námorník z roku 1980 s Robinom Williamsom a Shelley Duvall v hlavných úlohách. Je prístupná verejnosti ako skanzen a prímorské letovisko. Stavba filmových kulís začala v júni 1979. Na vybudovanie dediny, ktorá pozostáva z devätnástich drevených budov, bola potrebná 165-členná stavebná čata, ktorá pracovala sedem mesiacov. Niekoľko tisíc drevených dosiek bolo dovezených z Holandska, zatiaľ čo drevené šindle používané pri stavbe striech boli dovezené z Kanady. V stavebníctve sa použilo aj osem ton klincov. Okrem toho bol okolo ústia Anchor Bay vybudovaný vlnolam s dĺžkou 60 – 75 m, ktorý chráni scénu pred šírym morom počas natáčania. Scéna bola dokončená za sedem mesiacov a natáčanie sa začalo 23. januára 1980 a skončilo neskôr toho roku 19. júna. Film založený na komiksoch E. C. Segara sa odohráva v okolí fiktívnej dediny Sweethaven, kde námorník Popeye prichádza v snahe nájsť svojho dávno strateného otca.

Popeye Village je otvorená pre verejnosť sedem dní v týždni a okrem samotnej filmovej scény má návštevník k dispozícii množstvo rodinných atrakcií. Sú tu predstavenia a múzeá, ako aj domčeky na hranie, kde sa môžu deti baviť a objavovať dedinu. Deti sa môžu stretnúť s hlavnými postavami z predstavenia ako Pepek, Olive Oyl, Bluto a Wimpy.

9. Historické mesto Mdina

História Mdiny siaha viac ako 4000 rokov späť v čase. Podľa tradície práve tu v roku 60 n. l. údajne žil apoštol svätý Pavol po stroskotaní na ostrovoch. Okrem toho sa hovorí, že svätý Pavol sídlil vo vnútri jaskyne známej ako Fuori le Mura (mimo mestských hradieb), teraz známej ako jaskyňa svätého Pavla. Mdina je fascinujúca pre návštevu pre svoju nadčasovú atmosféru, ako aj pre svoje kultúrne a náboženské poklady. Hlavná mestská brána Mdiny má rôzne mená a tituly v závislosti od svojich vládcov, no najlepšie ju vystihuje jej stredoveký názov – „Citta“ Notabile“: vznešené mesto. Mdina má malú populáciu - len približne 250 ľudí, ktorí žijú na ploche 0,9 kmv rámci mestských hradieb. Naproti tomu za mestskými hradbami je dedina Rabat vzdialená len pár krokov a má viac ako 11 000 obyvateľov. Veľká a pozoruhodná Katedrála Obrátenia sv. Pavla stojí na hlavnom námestí mesta.

Kedysi bola domovom maltských šľachtických rodín. Boli potomkami normanských, sicílskych a španielskych vládcov, ktorí si z Mdiny urobili svoj domov od 12. storočia. Jeho úzke, tienisté uličky lemujú pôsobivé paláce. Mdina je jedným z najlepších európskych príkladov starobylého opevneného mesta, ktoré je výnimočné svojou zmesou stredovekej a barokovej architektúry. V meste je bez výnimky zakázaná automobilová doprava, preto sa po úzkych uličkách môžete prechádzať bez obzerania sa za seba. 

Urobte si prechádzku po starom hlavnom meste Mdina. Spoznajte fakty o významných budovách, vypočujte si niekoľko fascinujúcich príbehov a historických klebiet. Mdina je kľúčovým bodom 7000-ročnej histórie Malty a prehistorické pozostatky v tejto oblasti môžu za to ručiť. Prejdite sa po úzkych kľukatých cestách stredovekej Mdiny a oceňte barokové budovy, ktoré nám rytieri zanechali. Úžasný výhľad z Belvedere ukazuje krásy Malty aj v noci.

10. Hlavné mesto Valleta

Po veľkom obliehaní v roku 1565 sa rytieri pustili do ambiciózneho projektu, do budovania Valletty, takzvaného „mesta postaveného pánmi pre pánov“. Pápež Pius IV. poslal svojho popredného inžiniera Francesca Laparelliho, aby postavil mesto ako pevnosť na obranu kresťanstva a ako kultúrne majstrovské dielo. Valletta je jedinečným príkladom baroka a bola vyhlásená za mesto svetového dedičstva.

Vo svojej dobe bola Valletta dobrým príkladom moderného plánovania miest. Mesto bolo navrhnuté na mriežkovom systéme, ktorý je teraz bežný v Spojených štátoch, a bolo starostlivo naplánované tak, aby vyhovovalo vode a sanitácii a umožňovalo cirkuláciu vzduchu. Väčšina miest sa vyvíjala v priebehu storočí, ale Valletta bola na rozdiel od toho jedným z prvých európskych miest, ktoré boli postavené na úplne novom mieste. Veľmajster Jean de la Vallette prenechal dostavbu Valletty svojmu asistentovi, Malťanovi Gerolamovi Cassarov,, ktorý študoval v Ríme. Cassarovým majstrovským dielom je Konkatedrála sv. Jána.

Valletta bola vyhlásená za Európske hlavné mesto kultúry na rok 2018. Rok bol zahájený podujatím s názvom Erba' Pjazez (Štyri námestia), s predstaveniami zameranými na 4 námestia v meste – Triton Square, St. George's Square, St. John's Square a Castille Square – spolu s ďalšími predstaveniami v iných bodoch. Populárne je najmä miesto Saint James Cavalier - pôvodne vyvýšená zbraňová plošina, bola v roku 2000 premenená na Centrum kreativity. Teraz sa tu nachádza malé divadlo, kino, hudobné miestnosti a umelecké galérie. Pravidelne sa tam konajú rôzne výstavy. Toto miesto už privítalo milión návštevtníkov a teší sa veľkej popularite.

V hlavnom meste teda okrem zaujímavých prírodných scenárií a kultúrnych pamiatok nájdete aj podujatia ako karnevaly alebo hudobné festivaly. Napr. medzinárodný barokový festival Valletta sa koná každý rok v januári. Džezová hudba na Malte bola predstavená v oblasti Strait Street, ktorá bola navštevovaná spojeneckými námorníkmi počas oboch svetových vojen. Valletta je taktiež dejiskom maltského karnevalu, ktorý sa koná vo februári pred pôstom. 

Alžbet

Autor Alžbet

Alžbet pochádza z Ružomberka, čiže je veľkou fanúšičkou pobytu na čistom vzduchu mimo svojho rodného mesta. Keďže ju každú noc trápia nočné mory o raste cien nehnuteľností a potrebuje šetriť, využíva najmä možnosť lacných leteniek. Často ju teda doma nezastihnete.