Glasgow - tretie najväčšie mesto Spojeného kráľovstva

5. 4. 2023 Katka

Drahý Zápisník, 

cestovanie je moja obrovská vášeň a aj keď sa môj zoznam miest, ktoré by som chcela navštíviť, stále rozširuje, len málokedy sa riadim len ním. Pozorne sledujem ponuky na lacné letenky a prijímam pozvania svojich kamarátov a známych, ktorí sú rozlezení po celom svete. Presne tak to bolo aj tentokrát, keď sa mi ozvala kamarátka, ktorá študuje v Glasgowe s nápadom, či by som ju neprišla pozrieť. Neváhala som ani minútu.

Najväčšie mesto Škótska 

Zbalila som si teda batoh, kúpila letenku a vydala sa na cestu, o ktorej by som pokojne mohla povedať, že to bola cesta za splením sna. V tomto prípade neplatí, čo som napísala vyššie, Škótsko totiž na zozname mám. Zabila som tak dve muchy jednou ranou. 

Glasgow je najväčšie mesto Škótska a zároveň tretie najväčšie mesto v Spojenom kráľovstve, predbehli ho už len Londýn a Birmingham. Kedysi označované aj ako druhé mesto Britského Impéria. Od hlavného mesta je vzdialené len hodinku cesty autobusom. Prečo to spomínam? Letenky do Glasgowa sú častokrát drahé a zo Slovenska sa tam dostanete len veľmi ťažko. Dala som na odporúčania kamarátky a letenku si kúpila práve do Edinburghu. Lístok na autobus som si kúpila jednoducho, najmä vďaka stánkam letiska, ktoré vás rýchlo a správne navedú na stránky spoločnosti, ktorá vás odvezie do Glasgowa. 

Teraz ti už viem povedať, že desať dní je na Glasgow až-až. Pri dobrom počasí a s rýchlymi nohami dokáže človek všetky významné miesta obehnúť za dva či tri dni. Ja som si vďaka dlhšiemu času, ktorý som tu mohla stráviť, dávala načas a každý deň som navštívila dve či tri pamiatky. 

Ako prvú som navštívila glasgowskú Nekropolu, čo je vinktoriánsky cintorín nad mestom. Nachádza sa na ňom viac ako 50 tisíc hrobov a stále sa používa, aspoň nedávne náhrobky o tom napovedajú. Súčasťou areálu je aj Glasgowská katedrála alebo aj Katedrála svätého Kentigerna, ktorej história sa datuje už do roku 1136, kedy jej základné kamene nechal postaviť kráľ Dávid. Najstaršia budova mesta je zároveň jedinou stredovekou katedrálou Škótska, ktorá prežila reformáciu. 

Oplatí sa ju navštíviť už len kvôli impozantnému stropu, pri ktorého obzeraní som strávila hodinu. Bolel ma z toho síce krk, ale stálo to za to. V krypte pod kostolom panuje nezameniteľná atmosféra. Na tomto mieste stál pôvodný kostol sv. Munga, ktorému je kostol zasvätený a na rovnakom mieste sa dnes nachádza aj jeho hrobka. Milovníkov seriálov poteší informácia, že práve v týchto priestoroch sa natáčali aj pasáže zo známeho seriálu Cudzinka (Outlander). 

Múzeá v Škótsku sú, rovnako ako v iných častiach Spojeného kráľovstva, prevažne zadarmo. Ďalšie dni som teda navštívila modernú Galériu moderného umenia, Transportné múzeum blízko prístavu a Galériu Kelvingrove, ktorá ma uchvátila natoľko, že som ju navštívila dva dni po sebe. Na jednom mieste si totiž môžete obzrieť obrazy od tuzemských umelcov, ale v ďalšej miestnosti sa už prenesiete do Holandska, Talianska, Francúzska a iných krajín, odkiaľ pochádzajú tí najlepší umelci všetkých čias. Múzeá v Škótsku sú veľmi interaktívne, vhodné sú preto aj pre rodiny s deťmi. Dokonca aj ja som sa v nich vedela zabaviť. Skúšala som a chytala všetko, čo som mohla.

Neďaleko Kelvingrove, prakticky cez park, sa nachádza Glasgowská univerzita, štvrtá najstaršia v anglicky hovoriacom svete. Určite stojí za návštevu, už len vďaka svojej architektúre a faktu, že poslúžila pri natáčaní Harryho Pottera. Každý správny fanúšik tejto knižnej série, by tu preto mal stráviť aspoň päť minút. Okrem iného je súčasťou aj Hunterianova galéria, Hunterianovo múzeum i Hunterianovo prírodovedné múzeum. Neďaleko sa taktiež nachádza krásna Botanická záhrada.  

V Glasgowe sa viete pohybovať pešo, ak vám nevadia aj hodinové prechádzky alebo metrom, ktoré je na orientáciu veľmi jednoduché. Má len dve linky, vnútornú a vonakšiu, obe idú do kruhu a dokopy má 14 zastávok. Ak sa vám teda náhodou stane, že zabudnete vystúpiť na správnej zastávke, stačí, ak vystúpite na tej ďalšej a nasadnete na ďalšie metro, ktoré vás tam odvezie prakticky hneď. 

Kráľovská rezidencia na kopci 

Hlavné mesto Škótska nesie prezývku Atény severu a to najmä vďaka svojmu bohatému kultúrnemu životu. Súčasná generácia knihomoľov ho však pozná ako mesto, kde vznikol príbeh mladého čarodejníka s jazvou na čele. Práve v Edinbirghu sa údajne nachádza kaviareň, v ktorej J.K. Rowling písala riadky, ktoré pohltili desiatky tisíc detí po celom svete a zaistili jej pevné miesto medzi velikánmi modernej fantasy. Kaviareň však pred časom vyhorela a tak sa nedá navštíviť. Smutne som sa na zamknuté dvere usmiala a šla teda ďalej po ulici.

Na architektúre Edinburghu dobre vidieť, že je to mesto postavené na meste. Keď si v minulosti boháči zmysleli, že sa začnú oddeľovať od chudobnejších obyvateľov, začali si stavať mestá nad tými ich a tak sa teraz môžete prechádzať po ulici s malými obchodíkmi, zatiaľ čo pod vami sa premávajú autá a električky. 

V Edinbugrh som strávila len jeden deň, čo je rozhodne málo. Poriadne dlho sme sa zdržali v Holyroode, čo je oficiálna rezidencia britskej kráľovskej rodiny. Samotná Alžbeta II. tu počas svojho života každý rok v lete strávila aspoň týždeň. Nie všetky priestory sú teda sprístupnené verejnosti, ale tie ktoré áno, stoja za to. Fotografovať sa tu nesmie, myslím ale, že to zážitku nijako neuškodí.  Prehliadka nás zaviedla aj do veže, ktorá slúžila ako väzenie Mary Stuartovej. Posteľ, ktorá sa nachádza v jej komnate, je, ako sme sa dozvedeli, pôvodná zo 16. storočia. Pre mňa, ako človeka, ktorý miluje históriu, bolo toto miesto hotovým rajom.

Prakticky hneď oproti sa nachádza Škótsky parlament, ktorého architektúra je trochu netradičná a nie tak stredoveká, ako by ste čakali, rozhodne je to však miesto, ktoré stojí za návštevu. Úplne zadarmo sa môžete dostať do hlavnej rokovacej sály, z ktorej majú poslanci krásny výhľad. Napríklad aj na Artušovo sedlo, čo je vrch, na ktorý sa oplatí vyliezť. Mimochodom, vedeli ste, že podobne ako Rím, aj Edinburgh je vystavaný na siedmych pahorkoch? Z vyhliadky Calton HIll je to dokonale vidieť. 

Aj v Edinburghu sa nachádza množstvo múzeí, ktoré sa oplatí navštíviť. My sme stihli Edinburghské múzeum, ktoré vám rozpovie príbeh života Škótov, ale aj ľudí žijúcich v Edinburghu. Ak vás aj história nezaujíma, pri sychravom počasí, ktoré nie je v Škotsku žiadnou raritou, vás návšteva takýchto priestorov aspoň zohreje. 

Neďaleko tohto miesta sa nachádza ulička, ktorá inšpirovala práve J.K. Rowling k vytvoreniu známej čarodejníckej Šikmej uličky. Práve tu sa nachádza aj jedno malé múzeum venované Harrymu Potterovi. Fanúšikom odporúčam pri vstupe dnu odovzdať peňaženku niekomu, kto má pevné nervy, v opačnom prípade na svojom bankovom účte spôsobíte poriadnu rošádu. Ten môj veru zaplakal.

Autobusová zastávka v horách

Loch Lomond je najväčšie jazero Škótska, ktoré sa nachádza len 45 minút cesty vlakom od Glasgowa, v malebnom mestečku Balloch. Ako väčšina jazier v Škótsku, aj toto je akýmsi pozostatkom ľadovcov a zdrojom pitnej vody pre krajinu. 

Vďaka upraveným chodníkom sa okolo jazera môžete prejsť krížom krážom. Zastávku si môžete spraviť pri hrade Balloch, ktorý sa žiaľ nedá navštíviť. Kedysi v ňom bola umiestnená útulná kaviareň, dnes už nefunguje, ale budova slúži aspoň ako verejné záchody. Z miesta, kde hrad stojí, sme však mali krásny výhľad na okolie. Medzi stromami je ľahké rozoznať aj vežičky súkromnej rezidencie Georgeho Clooneyiho. 

Rest and Be Thankful je miesto na ceste A8. Od Loch Lomondu je vzdialené približne hodinu cesty autom. Je to cesta medzi škótskymi kopcami. Osobne toto miesto odporúčam a vo svojom zozname doteraz navštívených miest ho radím vysoko. Všetky filmy a knihy o škótskej prírode mali pravdu, je dychberúca. Časť tejto cesty sa už nepoužíva - ak áno, tak len v prípade, že na novú sa zosypali kamene - a tak sa po nej môžete prejsť a dosiahnuť najvyšší bod, na ktorom vás čaká malá modrá autobusová zastávka. Tu si môžete sadnúť, odpočinúť a byť vďačný. Za čokoľvek. 

Týmto miestom som svoj pobyt v Glasgowe ukončila a musím povedať, že bodka za týmito desiatimi dňami nemohla byť krajšia. Videla som kus krásnej prírody, viezla sa naprieč škótskou krajinou autom, čo bol jeden z mojich snov, ktorý som si aj vďaka dobrým ľuďom a svojim kamarátom mohla splniť.

Katka

Autor Katka

Na Orave dobre, na Orave zdravo - presne toto často počujeme z úst našej kolegyne Katky. Je vášnivou milovníčkou histórie a literatúry, preto sa niet čo čudovať, že zodrala už niekoľko párov tenisiek ako lektorka na Oravskom hrade. Okrem toho má rada dobré pivo a kvalitnú hudbu - na koncert Martina Garrixa je ochotná vycestovať aj stovky kilometrov. Doma ju teda často nenájdete a nepokúšajte sa o to hlavne v piatok večer.