10 tipov, ako si užiť Taliansko

27. 6. 2022 (aktualizácia 17. 7. 2024)
10 tipov ako si užiť Taliansko

Taliansko je ideálnym miestom na trávenie letnej dovolenky. Okrem kúpania si v krajine v tvare topánky môžete užiť aj nádhernú prírodu, fenomenálnu kuchyňu a bohatý výber pamiatok. Napríklad tých, ktoré boli vybrané organizáciou UNESCO medzi svetové dedičstvo, nájdeme v Taliansku 58, teda najviac zo všetkých krajín sveta.

Celková dĺžka pobrežia, ktoré obklopuje Jadranské, Iónske, Tyrhénske, Stredozemné a Ligúrske more, je v Taliansku 7 600 kilometrov. Súčasťou krajiny je viac ako 800 ostrovov, pričom zhruba 80 z nich je trvalo osídlených.

Najmä pláže na severe Talianska patria k tým najbližším, kam sa môžeme zo Slovenska vydať za morom. Preto je krajina na Apeninskom polostrove populárna u návštevníkov, ktorí radi vyrážajú na dovolenku vlastným vozidlom. Taliansko disponuje aj veľkým počtom letovísk a Slovensko má z niekoľkými z nich dobré spojenie. 

Na nasledujúcich riadkoch vám predstavíme 10 oblastí, kde si môžete spríjemniť leto. Nezabudnite, že časť nákladov vynaložených za dovolenku v Taliansku môžete získať späť prostredníctvom cashbacku od Plnej Peňaženky (či už ide o ubytovanie cez Booking a Hotels, požičanie vozidla cez RentalCars, zakúpenie leteniek cez Kiwi, Eurowings či Lufthansu alebo cestovného poistenia cez ČSOB Poisťovňu).

1. Pobrežie severného Jadranu 

(regióny Furlánsko - Julské Benátsko a Benátsko) 

Pobrežie severného Jadranu

Letoviská v okolí Benátok sú vzdialenostne najdostupnejšími oblasťami pre slovenských návštevníkov. Pri bežnej prevádzke sa k tunajšiemu moru dostanete aj za menej ako 9 hodín, čo ocenia napríklad aj najmenšie deti alebo zvierací miláčikovia, ak sa ich rozhodnete vziať na dovolenku so sebou. Ak preferujete leteckú dopravu, odporúčame zakúpenie cenovo prívetivých leteniek do Benátok.

Medzi najpopulárnejšie prímorské letoviská v najsevernejšej časti talianska patrí Caorle, Eraclea Mare, Rosolina Mare, Jesolo či Bibione. Obsiahlejšie si priblížme aspoň dve z nich. Caorle púta pozornosť čo by historické mesto, ktorého dominantou je Katedrála svätého Štefana s vysokou vežou. Nachádza sa tu aj rybárske centrum a neobyčajne krásna pláž tvorená jemným zlatistým pieskom. Kultúrnym spestrením je každoročné konanie súťaže "Živá skala", v ktorej sochári s medzinárodným zastúpením tvoria sochy z balvanov na promenáde.

Veľmi populárnym rekreačným strediskom je Bibione, ktoré neustále skvalitňuje svoje služby. Bibione je vyhľadávaným letoviskom u rodín s deťmi, majiteľov psov aj u mládeže, ktorá si voľné dni chce užiť za svetla na pláži, aj v noci na diskotéke. Miestne hotely, kempingy a apartmány uspokoja potreby od najnízkonákladovejších dovolenkárov až po tých, ktorí si radi doprajú päťhviezdičkový luxus. Športovci ocenia tunajšie cyklotrasy, shopaholici široký výber značkových obchodov. V meste sa nachádzajú aj celoročné termálne kúpele slúžiace na liečbu kožných problémov.

Kam v okolí severného Jadranu vyraziť 

Výletníci nesmú vynechať návštevu Benátok, kde na nich čakajú spletité uličky, vodné kanály, legendárne čierne gondoly a pamätihodnosti, ktoré vydajú na dlhý zoznam (medzi nimi kostoly, paláce, múzeá a galérie). Nemenej krásne je ďalšie prístavné mesto Terst. História mu dodala stredoeurópsky a mnohonárodnostný ráz. Po boku Talianov tu totiž roky žila početná komunita Nemcov, Slovincov, Srbov, Chorvátov a Židov. Terst zaujme napríklad prítomnosťou pozostatkov rímskeho amfiteátra, hradu San Giusto, starým kamenným mólom Audace a ponukou troch desiatok múzeí a galérií.

Benátky

Najlepšie pláže v okolí Benátok 

Najsevernejšia časť prímorského Talianska síce nemôže čo do krásy pláží a čistoty mora konkurovať južnejším oblastiam, napriek tomu aj tu nájdeme jedinečné pláže, ktoré po návšteve zanechajú nezmazateľnú stopu vo vašej pamäti. Medzi najkrajšie na jadranskom pobreží patrí hlavná pláž v mestečku Grado. Ide o piesočnú pláž s veľmi pozvoľným vstupom do mora. Nenechajte sa prekvapiť občasným výskytom čierneho bahna. Obsahuje totiž prímesi síry, vďaka čomu disponuje v kombinácii s morským ovzduším ozdravnými a terapeutickými účinkami.

V Grade narazíte aj na pláž, ktorá je dokonale vybavená pre psíkov. Na Lido Fido majú štvornohí miláčikovia k dispozícii špeciálne slnečníky a lehátka, držiaky na vodítka, napájacie misky aj psie WC. Pokiaľ vyhľadávate rušné a rozľahlé pláže, vydajte sa v Bibione na San Michele al Tagliamento. Ide o 8 km dlhú a vyše 300 metrov širokú pláž s dostatočným priestorom pre zábavu aj detské hrátky. K tomu všetkému pripočítajte kvalitnú vodu a čistotu, na ktorej si nechávajú záležať miestni správcovia.

Čo v okolí Benátok ochutnať 

Medzi tradičné benátske recepty patrí risi e bisi, teda ryža s hráškom pripravovaná podobným spôsobom ako klasické krémové rizoto. Pokiaľ preferujete mäsité jedlá, skúste teľaciu pečeň fegato di vitello alla veneziana. Benátska kuchyňa pamätá aj na ryby, tradičným receptom sú sardinky na kyslo sarde in saor (s cibuľou, hrozienkami a píniovými orieškami). Z dezertov ochutnajte koláčovú tortu macafame.

2. Pobrežie stredného Jadranu 

(Regióny Emilia-Romagna, Marche, Abruzzo a Melise)

Pobrežie stredného Jadranu

Obľúbené dovolenkové destinície možno nájsť aj pod benátskym regiónom.

Pobrežiu patriacemu k regiónom Emilia-Romagna, Marche, Abruzzo a Molise dominujú piesočné pláže. Cesta autom do týchto končín zaberie slovenským vodičom 10 až 16 hodín. Letecky sa dá pohodlne dostať do Bologni, Benátok alebo Pescary a následne pokračovať verejnou dopravou či zapožičaným vozidlom.

Najsevernejšie letoviská sa nachádzajú kúsok od mesta Ravenna a súhrnne sa označujú ako Lidi di Comacchio. Na 25 kilometrov dlhom pobreží patrí k najnavštevovanejším Lido degli Estensi, Lido di Spina, Porto Garibaldi alebo Lido delle Nazioni. Piesočné pláže sa tu pýšia skvelým vybavením a poskytujú množstvo služieb a možností vyžitia pre deti aj najstarších návštevníkov. Pokiaľ sa vás zmocní zlý pocit, že trávite dovolenku príliš pasívne, môžete navštíviť mestečko Comacchio ležiace na brehu lagúny. Prezýva sa Malé Benátky a jeho hlavnou turistickou atrakciou je viacsmerný oblúkový most Trepponti.

Comacchio

Keď sa posunieme o kúsok na juh, narazíme na populárne letoviská Rimini a Riccione s typickými piesočnými plážami postupne sa zvažujúcimi do vody, kde sa vyšantia aj najmenšie deti. Mládež má zase tieto letoviská v obľube vďaka širokému výberu nočných klubov, kde sa tancuje až do skorých ranných hodín. Dovolenkári, ubtovaní pri plážach v provincii Rimini, často vyrážajú do neďalekého štátika San Maríno, kde na nich čaká napríklad staromestská časť obklopená hradbami, kľukaté uličky a stredoveká architektúra.

V páse medzi mestami Ancona a Pescara sa rozprestiera tzv. Palmová riviéra so širokými piesočnatými plážami, pozdĺž ktorých boli umelo vysadené palmy, dnes dorastené do úctyhodných výšok. Medzi najobľúbenejšie letoviská Palmovej riviéry patria San Benedetto del Tronto, Alba Adriatica alebo Silvi Marina. K výletu je možné využiť prístavné mesto Ancona, kde sa môžete pokochať pohľadom na 18 metrov vysoký Traianov oblúk, oddýchnuť si v parku Cardeto so vzácnou zeleňou alebo obdivovať krásu románskej katedrály sv. Cyriaka. Navyše sa môžete v Ancone nalodiť na trajekt a preplaviť sa cez Jadran do Chorvátska či Grécka, kde môžete nadviazať na ďalšiu časť dovolenky.

Najkrajšie pláže v oblasti stredného Jadranu 

  • Pláž Pineto je pokrytá jemným zlatistým pieskom a čiastočne lemovaná borovicovým lesom. Jej súčasťou je aj veža Torre di Cerrano zo 16. storočia.
  • Pláž Roseto degli Abruzzi je rajom pre deti. Ide o širokú piesočnú pláž s plytkou vodou a chránenou vlnolamami. Deti ocenia tunajšie zmrzlinárne aj veľké detské ihriská.
  • Pláž Sant'Antonio v Termili je ďalšia pláž s jemným pieskom a plytkou vodou. Zavítajte sem a budete odmenení výhľadom na panorámu švábskeho hradu z 13. storočia. 

Čo v tejto oblasti ochutnať 

Zvlášť Emilia-Romagna patrí k najúrodnejším talianskym oblastiam. A tomu zodpovedá aj množstvo pochutín pochádzajúcich z tohto regiónu. Zo syrov a údenín môžeme spomenúť napríklad parmezán, boloňskú mortadellu, z teplých pokrmov zapečené lasagne a ďalšie cestoviny (tagliatelle, plnené tortelli alebo ravioli). Po celom jadranskom pobreží narazíte v ponuke reštaurácií na brodetto di pesce, čo je vývar z rýb a morských plodov so zeleninou. V Abruzze sa nechajte zlákať na arrosticini, teda jahňacie či baranie na špajli. Tento región sa môže pochváliť aj znamenitými vínami, napríklad Montepulcianom d'Abruzzo alebo Trebbianom d'Abruzzo.

3. Sardínia 

Sardínia

Pokiaľ chcete zažiť v rámci Talianska niečo úplne výnimočné, zavítajte na ostrov Sardínia. Ohromí vás svojim prírodným bohatstvom, zaujme kultúrnou svojráznosťou a uspokojí vaše dovolenkové chúťky, či už máte v úmysle iba relaxovať alebo chcete tráviť voľné dni v pohybe.

V stručnosti existujú dve možnosti, ako sa na Sardínii dostať. Buď letecky alebo trajektom. V prvom prípade sa na ostrov dostanete aj priamo z Bratislavy. Ak narazíte na cenovo zaujímavú ponuku, oplatí sa vziať to na Sardínii okľukou cez Viedeň alebo nemecké letiská. Priamo na ostrove si potom môžete požičať auto a precestovať ho krížom krážom. Pokiaľ sa na Sardíniu vydáte vlastným vozidlom, medzi najvyužívanejšie možnosti patrí nalodenie na trajekt v Janove, Livorne, Piombine alebo Civitavecchia. Počítajte zhruba so 6 až 12 hodinami plavby.

Čo na Sardínii vidieť 

Na podobe ostrova a predovšetkým na utváraní miestnej kultúry sa podpísala pestrá história. Tú písali početné civilizácie, ktoré sa na Sardínii postupne vystriedali. Jednou z najzaujímavejších stôp vzdialených dejín, s ktorou sa tu určite stretnete, sú nurágy. Kruhové kamenné stavby, ktoré plnili účel pevností. Na ostrove sa ich zachovalo niekoľko sto a ich história siaha ďaleko pred náš letopočet.

nurágy

Okrem diel stvorených človekom je na Sardínii na obdiv aj množstvo prírodných úkazov. Ich zoznam by vydal na samostatný článok, ale spomeňme aspoň tie najvyhlásenejšie. Blízko mestečka Castelsardo sa nachádza lávový útvar v tvare slona Roccia dell'Elefante. Medveďa zasa pripomína 122 metrov vysoký žulový blok Capo d'Orso. Útvar vymodelovaný vetrom a eróziou sa nachádza priamo pri mori na severovýchodnom pobreží. Na severozápadnom vápencovom výbežku Capo Caccia návštevníkov zase ohromí cez kilometer dlhá Neptúnova jaskyňa.

Uspokojení budú na Sardínii aj priaznivci horskej turistiky. Najvyšší bod Punta La Marmora sa nachádza uprostred ostrova. Výšľap je vzhľadom na teplotné podmienky vhodné plánovať skôr v období mimo letných mesiacov. Členitý terén ostrova si užijú aj vášniví cyklisti. Obdivovatelia flóry sa môžu nechať omámiť všadeprítomnou vôňou levandule, divokého tymiánu a rozmarínu alebo spočinúť v tieni korkových dubov za počúvania cinkajúcich zvončekov miestnych kôz a oviec.

Ak vyjde čas, určite sa oplatí nasať atmosféru sardínskych miest. Najrušnejšia a na pamiatky najbohatšia je dvojica najväčších, teda Cagliari a Sassari. S bohatými folklórnymi tradíciami sa môžete zoznámiť v západnom Oristane. Východný Arbatax zaujme obklopením fenomenálnymi červenými skalnatými útvarmi a prístav Alghero prekvapí ako ojedinelá oblasť na ostrove, kde sa hovorí katalánčinou. S vnútrozemskými odlišnosťami sa zoznámite v Nuore. V mestách si všimnite výskyt murales. Ide o veľké nástenné maľby zobrazujúce historické a sociálne scény zo života Sardov a v niektorých prípadoch majú aj revolučné a politické posolstvá.

Najlepšie pláže na Sardínii 

A čo kúpanie? Keďže má Sardínia 2 400 kilometrov dlhé pobrežie, rozhodne sa nemusíte báť, že by ste si z miestnych pláží nevybrali. Nájdete tu také, kde sa dočkáte absolútneho súkromia, aj tie, kde je živo a pulzujúca atmosféra. Nádych Karibiku, teda jemný biely piesok a azúrovo modrú vodu ponúka pláž Porto Giunco pri dedinke Villasimius na juhozápade ostrova alebo La Pelosa pri Stintine. Exotický nádych má aj pláž Cala Brandinchi na myse Coda Cavallo. Vďaka tunajšiemu bielemu piesku kontrastujúcemu s tyrkysovým morom ju prezývajú Malé Tahiti.

Ak máte radšej divokejšie podmienky, zavítajte na východ na pláž Cala Goloritzé vzniknutú zosuvom pôdy. Čakajú tu na vás biele kamienky, priezračná voda, ale aj prudké skalnaté zrázy. Na západe by si nielen milovníci kitu a windsurfingu nemali nechať ujsť vetru vzdorujúcu pláž Mari Ermi, kde sa miešajú pestrofarebné zrnká piesku a kremeňa. Rodinám s deťmi je možné odporučiť pláž Su Giudeu pri dedine Chia. Pláž je tu tvorená dunami tvarovanými vetrom. More sa mierne zvažuje a prechádza zo svetlo modrej do tmavo smaragdovej.

Náš posledný tip týkajúci sa pláží je trochu netradičný. U Spiaggia Rosa sa totiž budete musieť zmieriť s tým, že sa ňou necháte očarovať len zdiaľky. Vstup na pláž preslávenú ružovým pieskom nesúcim aj stopy odumretých červených koralov je z ekologických dôvodov zakázaný. Avšak už samotný pohľad z lode na tento skvost na ostrove Budelli v súostroví La Maddalena stojí za to. Pláž bola zvečnená aj vo filme Michelangela Antonioniho Červená pustatina.

Čo na Sardínii ochutnať 

Na Sardínii možno samozrejme naraziť aj na klasickú taliansku kuchyňu. Ale keď už človek zavíta do týchto končín, oplatí sa ochutnať miestne špeciality. Medzi tie základné patrí chlieb pán carasau. Ide o oválnu, veľmi tenkú a chrumkavú placku. Jednoduchou, chutnou zvláštnosťou sú špagety, na ktoré sa strúhajú zlisované ikry bottarga. Rad tunajších receptov tiež kombinuje pečené jahňacie mäso s rôznymi druhmi byliniek. Núdza nie je ani o pokrmy pripravované z čerstvo ulovených rýb.

Z vín možno odporučiť napríklad rubínovo červené cannonau s arómou fialiek a divokých bylín, zo syrov zase ovčie pecorino sardo (za pokus stojí jemne potrieť miestnym medom). Skladba sardskej kuchyne si určite zaslúži rešpekt. Už preto, že vďaka nej (a určite v tom hrá úlohu aj miestne podnebie a celkový životný štýl ostrovanov) patrí Sardínia medzi pár oblastí na svete s vysokým výskytom obyvateľov, ktorí sa dožívajú cez sto rokov.

4. Kalábria 

Kalábria

Za letnými radovánkami sa môžete vydať až na samotnú špičku talianskej topánky. Do Kalábrie. Leto tu vďaka subtropickej klíme trvá nezvyčajne dlho, od mája do októbra. Kalábria je najchudobnejším talianskym regiónom. Ekonomickú chudobu tu však vyvažuje prírodné bohatstvo. Vďaka nemu tu nájdeme krásne pláže, očarujúce dediny a čisté more vhodné na kúpanie, potápanie a šnorchlovanie i výlety na lodi. Moria tu napokon nájdeme hneď dve.

Západná časť Kalábrie obklopuje Tyrhénske a východnú časť Iónske more. Nevýhodou je pri Kalábrie vzdialenosť. Autom vám cesta do najjužnejšieho regiónu zaberie minimálne jeden deň. Čas sa dá ušetriť využitím leteckej dopravy. Po letenkách do cieľovej destinácie Lamezia Terme alebo Reggio di Calabria sa môžete pohliadnuť na vyhľadávači Kiwi.

Čo v Kalábrii vidieť 

Za návštevu stojí najväčšie mesto regiónu Reggio di Calabria, kde sa okrem iného nachádza Národné archeologické múzeum s expozíciou gréckych pamiatok. Nevynechajte prechádzku po viac ako kilometer dlhej promenáde obklopenej statnými palmami a magnóliami. Architektonickými klenotmi mesta je Villa Zerbi alebo katedrála Duomo di Reggio.

Ďalším cieľom výletníkov býva stredisko Isola di Capo Rizzuto, kde sa nachádza aragonská pevnosť Castello Aragonese. Dedinka Pentedattilo je zase zaujímavá tým, že ju obyvatelia nenávratne opustili po veľkom zemetrasení v 18. storočí. Prezýva sa jej mesto duchov. Nedotknutú prírodu môžete obdivovať v najväčšom národnom parku na území Talianska, Parco Nazionale del Pollino. Malebné zátoky aj vegetácia plná farieb a podmanivej vône na vás čaká v pobrežnej časti rozprestierajúcej sa na myse Capo Vaticano.

Tropea

Najlepšie pláže v Kalábrii 

Neďaleko Reggio di Calabria na pobreží Costa Viola sa nachádza pláž Spiaggia della Tonnara di Palmi, kde nás čaká tyrkysové more s kamenistým dnom. Oblasť Capo Rizzuto ponúka celkom 40 kilometrom pobrežia odkiaľ sa môžete vydať do hlbín mora pozorovať barakudy, tuniaky alebo delfíny. Kto sa nepotápa, tomu sprostredkujú zážitok lode s preskleným dnom. Medzinárodne najznámejšie je v Kalábrii stredisko Tropea. Nachádza sa tu dlhá piesočná pláž a krištáľovo čisté more. Nad tým všetkým sa rozprestiera na útese posadené historické centrum.

Čo v Kalábrii ochutnať 

Od kalabrijskej kuchyne neočakávajte nič zložité. Kladie dôraz na jednoduchosť a maximálne využíva miestnu poľnohospodársku úrodu. Či už medzi ne patria olivy, feferónky, baklažán alebo červená cibuľa s neobvyklou sladkastou chuťou. Tak ako inde v Taliansku, sú tu populárne cestoviny pripravované na nespočetné množstvo spôsobov. Návštevníci by v Kalábrii nemali zabudnúť ochutnať pikantný pokrm ciambotta – ragú z duseného baklažánu, paprík, paradajok, cibule a byliniek a tiež syr caciocavallo. Poznáte ho podľa hruškovitého tvaru. Pripravuje sa z kravského mlieka. Je hutný, výrazný, ale chuťovo jemný. Kráľom kalábrijských sladkostí je zmrzlinový dezert tartufo s tekutou náplňou.

5. Sicília 

Sicília

Najväčší taliansky ostrov Sicíliu obmývajú hneď tri moria Tyrhenské, Stredozemné a Iónske. Na návštevníkov tu čaká nepreberné množstvo nádherných pláží, okolitých ostrovčekov, ukážky sopečnej činnosti aj nádych histórie. Tú na Sicílii písali starí Gréci, Normani, Arabi a ďalší dobyvatelia.

Leteckí pasažieri môžu na Sicílii vyberať z troch cieľových destinácií, kam sa dostanú aj priamo zo Slovenska. Je možné vyberať z letov do Trapani, Palerma a Katánie. Po ostrove sa následne môžu pohybovať zapožičaným vozidlom a samozrejme aj hromadnou dopravou. Cesta vlastným autom z domova sa pretiahne minimálne na dva dni, pričom časť trasy strávite na trajekte. Na výber je množstvo variant, medzi nimi napríklad trajekt zo San Giovanni do Messiny alebo z Neapola do Palerma.

Čo na Sicílii vidieť 

Pokiaľ sa budete nachádzať na severnom pobreží Sicílie, zvážte výlet loďou na Liparské ostrovy (Isole Eolie) vulkanického pôvodu. Naraziť tu môžete na netradičný čierny piesok alebo jednu z celosvetovo najaktívnejších činných sopiek na ostrove, Stromboli. Tá chrlí v pravidelných intervaloch ohnivé fontány. Na najznámejšiu sicílsku sopku Etnu sa dá dostať až na samotný vrchol, avšak iba v sprievode sprievodcu. Výhľad z viac ako 3 000 metrov nad morom vás ohromí. Vyznávači horských túr ocenia aj výstup do pokojnej horskej dedinky nachádzajúcej sa na skalnatom úseku na juhu ostrova.

Caltabellotta sa nachádza 900 metrov nad morom a je z nej krásny výhľad na pobrežie aj vysoké hory v okolí. Do programu sa oplatí zaradiť aj návštevy miest. Za jedno z najkrajších na ostrove je považovaná Taormina, kde sa zachovalo antické grécke divadlo so skvelou akustikou. Ešte starší starogrécky amfitéater nájdeme v Syrakúzach. Tu môžete na vlastné oči vidieť aj voľne rastúci papyrus, čo sa vám inde v Európe nepošťastí. V severnej časti ostrova sa nachádza mesto Cefalu, ktorého historickú časť zdobia úzke uličky a pitoreskné domy.

V sicílskej metropole, Palermo,  patrí k najnavštevovanejším pamiatkam komplex kráľovského paláca Palazzo Dei Normanni, pohrebné katakomby alebo Katedrála Nanebovzatia Panny Márie. Aj druhé najväčšie sicílske mesto, Katánia, zanechá v návštevníkoch nezabudnuteľný dojem. Za povšimnutie tu stojí množstvo barokových pamiatok zhotovených zo sicílskeho lávového kameňa či rešpekt budiaci výhľad na Etnu.

Najlepšie pláže na Sicílii 

Kamienková pláž Isola Bella pri Taormine, s výhľadom na maličký ostrovček, sa nachádza v zálive plnom krištáľovo čistej vody. Návštevníci sa ocitnú v prostredí obklopenom exotickou vegetáciou. Z Trapani sa dá trajektom dostať na ostrov Favignana s množstvom zátok a dostupných pláží. Za najkrajšiu je ale považovaná zátoka Cala Rossa s ťažkým prístupom. Nie je teda vhodná pre staršie osoby a najmenšie deti. Favignana je obklopená krištáľovo čistou vodou a je tu množstvo plochých skál, ideálnych pre vášnivých lapačov bronzu. Malebná pláž čaká na výletníkov v provincii Agrigento pri Scala dei Turchi. Biely útes vyhĺbený vetrom a dažďom má tvar obrieho schodiska. Prístup do priezračnej vody tu spríjemňuje piesočná pláž.

Čo na Sicílii ochutnať 

Aj sicílska kuchyňa sa môže pochváliť početnými špecialitami. Obľúbeným pokrmom je tu kuskus pripravovaný na rôzne spôsoby, cestoviny sa tu často podávajú s paradajkami a baklažánom (na jedálnom lístku hľadajte pasta alla norma). Baklažán hrá dôležitú úlohu aj v sladkokyslej omáčke caponata, kde mu sekundujú zeler a kapary. Nezabudnite ochutnať aj arancini, vyprážané ryžové gule obalené v strúhanke. A na osvieženie a osladenie života Sicilania vymysleli granitu, zmrzlinovú pochúťku z ľadových ovocných kryštálov.

6. Kampánia

Kampánia

Kampánia je región, ktorý mali v obľube už starovekí Gréci a Rimania. Vyrážali sem za odpočinkom a súčasne tu utvárali miestnu kultúru. Dnes sa Kampánia radí medzi najväčšie talianske lákadlá pre turistov a je zdrojom inšpirácie pre umeleckých autorov. Ak sa chcete nechať uniesť atmosférou pravého talianskeho juhu, počítajte s tým, že autom vám cesta zaberie najskôr deň aj noc. Oproti tomu letecky prekonáte vzdialenosť aj za dve hodiny.  Pri putovaní po ostrovných častiach Kampánie počítajte s využitím trajektov či menších plavidiel. Nemusíte sa obávať, že by ich prevádzkovatelia neboli v letnej sezóne na nápor turistov pripravení.

Kam vyraziť v Kampánii 

Medzi turistickými cieľmi v Kampánii rozhodne nemôže chýbať návšteva miestnej metropoly. Neapol je mesto s nezameniteľnou atmosférou, kde sa snúbi krása, chaos a temperament miestnych obyvateľov. Ako hlavná turistická promenáda vám môže poslúžiť Spaccanapoli. Dlhá ulica deliaca mesto na dve časti, v ktorej susedstve sa nachádza niekoľko neapolských pamiatok. Srdcom ľudového Neapolu je Španielska štvrť, najvýznamnejšou náboženskou stavbou je tunajšia rímskokatolícka katedrála (nenechajte sa zaskočiť, že ju môžete pod dvojakým označením – Katedrála Nanebovzatia Panny Márie či Katedrála svätého Januaria).

Pozornosť budí aj Kráľovský palác pri Piazza del Plebiscito alebo nad morom vztýčený stredoveký hrad Castel dell'Uovo. Neopakovateľným zážitkom je návšteva pobrežia Amalfi. V skalnatých svahoch sa tu nad tyrkysovým morom týčia dedinky plné pestrofarebných domčekov v obklopení nedotknutou prírodou. Po stopách antiky sa môžete vydať do mesta pochovaného výbuchom Vezuvu, teda do Pompejí. Nielen tri chrámy postavené v dórskom štýle môžete obdivovať v mestečku Paestum.

Pýchou Kampánie sú aj miestne ostrovy. Luxusom najviac oplýva Capri, lákadlo celebrít a boháčov. Ischia slúži nielen turistom vyhľadávajúcim odpočinok, ale aj návštevníkom dopytujúcim liečebné kúry. Ostrov totiž disponuje množstvom liečivých minerálnych prameňov. Procíde sa oproti dvom skôr spomínaným ostrovom dostáva menej pozornosti, avšak neprávom. Ide o romantický rybársky ostrov s typickými farebnými domčekmi a pokojnou atmosférou.

Amalfi

Najlepšie pláže v Kampánii 

Pláž v zátoke Erchie je síce dostupná iba pre peších, ale nebudete ľutovať. Pláž na jednom mieste ponúka snáď všetko, čoho sa pri mori môžeme dočkať. Biele masívne kamene, piesok, krištáľovú vodu a vôňu borovíc. To všetko pod dozorom veží z oboch strán Torre Cerniola a Torre di Tummolo. Na Capri nevynechajte Marina Grande, najväčšiu pláž na ostrove. Zatiaľ čo väčšina miest na kúpanie je na Capri dostupná skôr loďou v skalnatých zátokách, Marina Grande je rozľahlá, piesočná a má ľahký prístup do čistého mora. Na Ischii vyhľadajte dlhú pláž Spiaggia dei Maronti. Kulisu vám poskytne tyrkysová voda a výhľad na kopcovitú krajinou. Pár stoviek metrov od pláže si môžete odskočiť k vyvierajúcim minerálnym prameňom.

Čo ochutnať v Kampánii 

Jedným z najtypickejších pokrmov pre Kampániu je pizza Margherita. Jej kolískou je Neapol a nielen podľa miestnych, vám tú najlepšiu upečú aj dnes jedine tu. Z cestovín stojí za ochutnanie napríklad spaghetti alla puttanesca s olivami, ančovičkami, kaparmi, paradajkami a cesnakom. Syroví fajnšmekri by nemali zabudnúť na mozzarellu z byvolieho mlieka, ktorá má pôvod taktiež v Kampánii. Chuť na sladké uspokojte sfogliatelle, sladkého nadýchaného plneného pečiva z lístkového cesta. Ako digestív zvoľte dobre vychladený likér limoncello z citrónov vypestovaných v Sorrente.

7. Ligúria

Ligúria

Ligúria distuponuje veľmi členitým pobrežím. Vďaka tomu poskytuje návštevníkom pestrý výber možností, ako tráviť dovolenku. V ligúrskom regióne sa striedajú piesočnaté a kamenisté pláže, prístavy, malebné mestečká na pobreží aj hornaté a lesnaté vnútrozemie. Všeobecne možno Ligúriu rozdeliť na dva mierne rozdielne celky. Prvým je západná časť pobrežia Riviera di Ponente, ktorá je viac nížinná. Naopak viac členitou časťou, s množstvom strmých útesov k moru, sa volá Riviera di Levante, a nachádza sa na východ od Janova. Pre Slovákov sa viac oplatí letieť z Viedne.  Autom vám doprava zaberie zhruba pol dňa.

Kam vyraziť v Lagúrii 

Na pobreží na západ od Janova sa nachádza niekoľko známych letovísk. Najznámejší z nich je asi San Remo, kde sa každoročne koná hudobný festival. Typickým obrazom, s ktorým sa pri miestnych mestečkách stretneme, sú palmové promenády s množstvom reštaurácií a kaviarní. Hlavné mesto ligúrskeho regiónu, Janov, je takmer povinnou zastávkou pre každého, kto do týchto končín Talianska zatáča. Je tu množstvo historických pamiatok, veľký prístav, vysoký tehlový maják (symbol mesta) alebo najväčšie aquarium v krajine.

Na východnom pobreží od Janova patrí k najčastejším turistickým cieľom Cinque Terre, teda súhrnné označenie pre Riomaggiore, Manarola, Corniglia, Vernazza a Monterosso al Mare, obce vyznačujúce sa terasovito postavenými domami na skalných útesoch. Zárukou mimoriadneho zážitku je aj návšteva bývalých rybárskych dediniek Camogli, San Fruttuoso či Portofino.

Cinque Terre

Najlepšie pláže v Ligúrii 

V srdci Cinque Terre, v dedinke Vernazza, narazíte na jednu z najmalebnejších pláží Ligúria. Rozľahlosťou je táto piesočná plážička síce veľmi malá, ale to úplne kompenzuje lokalita, v ktorej sa nachádza. Nájdete ju priamo v susedstve kostola Santa Margherita, v obklopení farebných domov a s výhľadom na hrad s pevnosťou. Kúpanie tu máte na dosah navyše len pár stoviek metrov od vlakovej stanice.

V obci Sestri Levante spoznajte očarujúcu atmosféru zálivu Baia del Silenzio. Ide o tiché, pešo dostupné, miesto s jemným pieskom v obklopení farebných fasád a historických budov. Krásou Baia del Silenzio bol unesený aj skladateľ Richard Wagner či spisovateľ Hans Christian Andersen. Lodičkou sa vydajte na San Fruttuoso, kde si môžete dopriať relax na pláži z bielych okruhliakov a v krištáľovo čistej vode.

Mystický prvok tu do atmosféry vnáša aj socha Krista, ponorená 17 metrov pod hladinou mora. Jej úlohou je ochraňovať duše utopených. Krištáľovo čistou vodou vás privíta pláž vo Varigotti, ktorá svojim profilom ponúka ideálne podmienky predovšetkým rodinám s deťmi. Vo Varigotti navyše narazíte na saracénsku architektúru aj divokú prírodu. V dosahu francúzskych hraníc zavítajte na pláž Balzi Rossi, ktorá sa nachádza na úpätí skalnatého útesu s výhľadom na more. Ide tiež o jednu z top ligúrskych lokalít pre potápačov.

Čo v Ligúrii ochutnať

V pekárstvach po celom regióne nepremárnite možnosť ochutnať janovskú focacciu. Cestoviny (najlepšie linguine alebo tzv. trenette) si nechajte naservírovať s pravým janovským pestom. U mäsitých jedál zbystrite, pokiaľ v jedálničku narazíte na ligúrskeho králika. Ten sa pripravuje nakrájaný na malé kúsky, opečený na olivovom oleji, s cesnakom, rozmarínom a olivami a podliaty vínom. Zo sladkostí ochutnajte canestrelli, jednoduché ale lahodné sušienky v tvare sedmokrások.

8. Toskánsko 

Toskánsko

Toskánsko je malebným regiónom oplývajúcim vinicami, olivovými hájmi a vlníkmi sa kopčekmi. Krása je tu rovnomerne rozprestretá medzi vidiecku krajinu a kultúrnym a umeleckým bohatstvom naplnenými mestami. Na pobreží Tyrhénskeho mora tu nájdete množstvo vhodných miest na kúpanie a potápanie.

Kam vyraziť v Toskánsku 

Zoznam miest na navštívenie musíme začať toskánskou metropolou, Florenciou. V kolíske renesancie sa celoročne striedajú davy turistov, aby mohli obdivovať krásu zlatníckeho mosta Ponte Vecchio, námestie Piazza del Duomo s katedrálou Santa Maria del Fiore, 82 m vysokou kampanilou a baptistériom San Giovaniz alebo exponátov umiestnených v galérii. Nemenej krásna je aj Pisa, ktorej nezameniteľným symbolom je, samozrejme, šikmá veža spoločne s monumentálnym dómom a baptisteriom v jej susedstve.

Ľutovať nebudete ani cestu do historického mesta sto kostolov, ako býva označovaná Lucca. Pýchou mesta Siena je napríklad námestie Piazza del Campo, s impozantným gotickým palác Palazzo Pubblico. Vrcholnou spoločenskou udalosťou konajúcou sa v Siene sú konské dostihy Palio. Stredoveké mestečko San Gimignano označujú turistickí sprievodcovia s obľubou ako Toskánsky Manhattan. Zachovali sa tu totiž vysoké veže z obdobia stredoveku, ktoré pripomínajú mrakodrapy z našej súčasnosti. Za prekrásnymi krajinnými scenériami aj historickými stopami sa môžete vydať aj linkami trajektov.

Na ostrove Elba vás čaká nebývalé bohatstvo fauny a flóry, čisté pláže vhodné na kúpanie i potápanie alebo sídlo francúzskeho cisára Napoleona Bonaparte. Na hornatom ostrovčeku Giglio sa zase zachovali početné rímske pamiatky.

Najlepšie pláže v Toskánsku 

Pri rušnom prímorskom letovisku Follonica narazíme na svetlú pláž v tvare polmesiaca. Cala Violina nachádzajúca sa vo vnútri prírodnej rezervácie, je oázou pokoja. Pre pláž v susedstve borovicového lesa je charakteristický mäkký piesok s drobnými kryštálmi kremeňa a čistá voda. Na ostrove Elba kúsoček od Portoferraia, kam priplávajú trajekty z talianskej pevniny, leží kamienková pláž Capo Bianco.

Plytké skalnaté dno vábi vyznávačov šnorchlovania, ktorí sa nechávajú očarovať pozorovaním pražmy, očnatcov a ďalších zástupcov rybej ríše. Pýchou parku Maremma je Marina di Alberesa. Pláž s jemným pieskom je obklopená divokou prírodou zastúpenou vodnými vtákmi, korytnačkami alebo voľne sa pohybujúcimi koňmi. Nie je veľa miest, kde by ste zažili fotogenickejší západ slnka.

Elba

Čo v Toskánsku ochutnať 

Lídrom medzi toskánskymi pokrmami je bistecca alla fiorentina čiže ľahko prepečený biftek s kosťou, servírovaný s jednoduchou prílohou. Z cestovín si Toskánc obzvlášť považujú hrubých špaget zvaných pici, ktoré sa podávajú s omáčkou z paradajok a cesnaku. Široké a placaté pappardelle nájdete zase v jedálnych lístkoch v nerozlučnej dvojici s ragú z diviaka.

Tradičným jedlom je aj polievka ribollita, čo je zelenina (najčastejšie kel a fazuľa) zvarená s toskánskym chlebom. Zo sladkostí nesmieme zabudnúť cantucci, veľmi tvrdé a chrumkavé sucháre s kúskami mandlí. Po náročnom putovaní po krásach toskánskej krajiny si určite zaslúžite na večeru aj pohár vína. Vyskúšajte napríklad tie vyrobené z miestnej odrody Sangiovese, môže ísť napríklad o Brunello di Montalcino, Vino Nobile di Montepulciano, alebo Chianti Classico.

9. Apúlia

Apúlia

Apúlia sa rozprestiera od pomyselnej ostrohy až po podpätok „talianskej topánky”. Vzdialenosť celého pobrežia sa blíži 800 kilometrom. Na východe leží Jadranské more, na juhu a juhozápade mora Iónske. Ide o chudobnú, avšak pôvabnú a poľnohospodársky plodnú oblasť, ktorá uspokojí turistov lačných po kúpaní i pamiatkach. Letecky sa dá dostať do Apúlie do Bari alebo Brindisi. Cesta autom vám zo Slovenska zaberie takmer celý deň.

Čo vidieť v Apúlii 

V Bari sa nechajte očariť atmosférou starého mesta. Jeho korene siahajú do stredoveku a narazíte tu na spletitú sieť úzkych a kľukatých uličiek, ktoré vás dovedú napríklad k bazilike svätého Mikuláša. Zhruba 50 kilometrov od Bari sa nachádza hrad Castel del Monte. Tejto unikátnej osemhrannej stavbe sa dostalo pocty v podobe zobrazenia na talianskych eurominciach. Stredoveký hrad zaujme nielen svojim netradičným tvarom, ale predovšetkým tajomstvom, ktoré zahaľuje účel, na ktorý mal hrad slúžiť.

Dodnes sa špekuluje o tom, či bol využívaný ako pevnosť, letné sídlo alebo väzenie. Na podpätku talianskej päty sa nachádza Lecce. Barokové mesto s celoročným bohatým kultúrnym programom. Pestrá paleta architektonických pamiatok je tu poskladaná z majestátnych patricijských palácov, meštianskych domov, katedrál aj starorímskeho amfiteátra. Neodmysliteľnou súčasťou Apúlie sú snehobiele "hobitie" domčeky trulli. Najčastejšie sa za nimi jazdí do vnútrozemského mestečka Alberobello.

Gargano

Najlepšie pláže v Apúlii

Kúsok od polostrova Gargano sa nachádza Tremitské súostrovie. Dôstojným reprezentantom tunajších pláží je divoká Cala Matano. Maličký záliv v obklopení borovíc láka karibsky sfarbenou vodou. Na Gargano hľadajte Spiaggia di Vignanotica. Nádhernú bielu pláž lemovanú žiarivými útesmi, v ktorých si robia hniezda čajky. Pláž preto prezývajú aj Pláž čajok. Neďaleko od nej sa nachádza záliv Baia delle Zagare, ku ktorému sa dostanete pešou cestou cez mandľové a olivové háje a borovicový les. V priezračnom mori môžete pozorovať originálne pieskovcové útvary.

Nádhernými plážami sa môže pochváliť aj časť Salento. Torre dell'Orso je takmer kilometer dlhá piesočná pláž v tvare polmesiaca. Zhora ju stráži dominantná strážna veža. Nájdeme tu jaskyne, v ktorých sa po dávnych námorníkoch zachovali graffiti v latinčine a gréčtine. Vizitka pláže ideálna pre rodiny s deťmi patrí piesočnatej pláži Spiaggia di Pescoluse, prezývanej salentskej Maledivy. Duny sú tu porastené akáciami a bielymi ľaliami. Atmosféru tropického sna dotvárajú kiosky ukryté medzi rákosím a palmami, kde môžete popíjať osviežujúce nápoje.

Deťom sa bude páčiť aj v Porto Cesareo, kde je široká piesočná pláž obmývaná krištáľovou vodou Iónskeho mora. Odtiaľ sa môžete presunúť ešte do zhruba desať kilometrov vzdialenej Punta Prosciutto, kde na vás čaká krištáľovo čistá voda, dlhé pláže s jemným pieskom prechádzajúcim do vysokých dún a rozľahlých krovín. V susedstve narazíte aj na prírodný park, kam sa zlietajú ružové plameniaky.

Čo ochutnať v Apúlii 

V Apúlii sa v jedálnom lístku zamerajte napríklad na cestoviny orechiette, ktoré vyzerajú ako malé ušká. Nie je výnimkou, že sa stretnete so skupinkou babičiek, ktoré ich vyrábajú priamo na ulici. Typickým street-foodovým pokrmom sú panzerotti, fritované lahodné taštičky plnené syrom, zeleninou, údeninou alebo mäsom. Pochrumkať si môžete na miestnych taralli, čo sú slané krúžky z pružného cesta. Samozrejmosťou na jedálnych lístkoch v celej Apúlii sú čerstvé ryby a morské plody upravené na rôzne spôsoby. K najvyhlásenejším sladkostiam patria pasticcioto, oválne košíčky s náplňou, ktoré sú pýchou pekárov z Lecce. V tomto meste sa tiež zrodil recept na caffè leccesse, espresso obohatené o ľad a mandľové mlieko.

10. Talianske jazerá 

Talianske jazerá

Za krásou Talianska sa môžete vydať aj do vnútrozemia. Ak si chcete oddýchnuť od morskej soli, vĺn a úmorných horúčav, zavítajte k jazerám v obklopení Álp. Vybrali sme pre vás štyri miesta na sever od Milána, kde na návštevníkov čaká krištáľovo čistá voda a horský vzduch. Autom zvládnete cestu pod desať hodín, letecky sa môžete vydať do Milána alebo do Turína.

Lago di Garda

Lago di Garda

Najväčším turistickým ťahákom je Gardské jazero. Tu si môžete dopriať chvíľkovú pauzu na dlhších cestách k talianskemu pobrežiu a rovnako tak tu tráviť aj plnohodnotnú dovolenku. Garda je obzvlášť vhodná pre rodiny s deťmi alebo aktívnejších dovolenkárov. V okolí sa nachádza množstvo trás pre cyklistiku alebo inline korčuliarov. Na vode sa potom vyšantia milovníci vodných športov, kiteboardisti aj windsurferi. Od jazera môžete podnikať aj náročnejšie horské túry.

Nevšedný zážitok vám sprostredkuje panoramatická lanovka smerujúca na horu Monte Baldo do výšky 2 200 metrov. Z vrcholu budete mať jedinečný výhľad na jazero a okolie. Deti vás najskôr prehovoria k návšteve Gardalandu, najväčšiemu zábavnému parku v Taliansku. Ak zatúžite po pamiatkach, kúsok od jazera leží mesto Verona s Arenou, kde sa konali gladiátorské zápasy, Júliin dom, ktorý poslúžil Williamovi Shakespearovi ako predloha pre príbeh o Rómeovi a Júlii a rad ďalších námestí, palácov či věžovitých stavieb pripomínajúcich sláv mesta.

Lago di Como 

Fjordovité Komské jazero je charakteristické vidlicovitým tvarom evokujúcim písmenom Y. Maximálnou hĺbkou 410 metrov sa radí na zoznam najhlbších jazier v Európe. V okolí vás privíta množstvo atraktívnych parkov a kúpeľných budov. Mestečka sú plné romantických promenád, útulných kaviarní, obchodíkov a reštaurácií. Vhodnou spojnicou medzi mestami Bellagio, Varenna a Menaggio je lodná doprava. S podmienkami na kúpanie je na tom Komské jazero horšie, väčšina pobrežia je zle prístupná. Avšak na juhu jazera v Lierne sa nachádza piesočná pláž. V Leghetto di Piona pri mestečku Colico na vás zase čakajú trávnaté a kamienkové plážičky.

Lago Maggiore 

Vody Lago Maggiore, druhého najväčšieho talianskeho jazera, zasahujú až do susednej krajiny, konkrétne do švajčiarskeho kantónu Ticino. Lago Maggiore vás privíta trblietavou vodnou hladinou a všadeprítomnou subtropickou vegetáciou. To najlepšie si jazero schováva na Boromejských ostrovoch. Na Isola Bella môžete obdivovať terasovité záhrady, na Isola Madre sa zase nechať omámiť krásou a vôňou kvetov a stromov v tunajšej botanickej záhrade. V najväčšom meste na pobreží jazera, vo Verbanii, narazíte na množstvo historických a kultúrnych pamiatok alebo parky, v ktorých načerpáte energiu napríklad na pešie výlety po okolí.

Lago d'Orta

Jazero Orta je oproti prvým trom menovaným násobne menšie, ale čo do krásy im môže konkurovať. Nachádza sa v Lombardii v blízkosti miest Brescia a Bergamo. Z prostriedku jazera vystupuje Monte Isola, najväčší ostrov v prírodnom jazere v Taliansku a zároveň najvyšší ostrov v Európe. Orta je preslávená aj množstvom vyhliadok, ktoré prinútia k zastaveniu nejedného motorkára a cyklistu. Návštevníci nebudú ochudobnení ani o spoločenské vyžitie. Koná sa tu aj množstvo gastronomických a hudobných festivalov.

Čo ochutnať pri jazere 

Nezabudnite si pri jazerách dopriať návštevu miestnych reštaurácií. Na jar vám naservírujú napríklad čerstvú špargľu, v lete čerstvé jazerné ryby (vyhlásený je napríklad pstruh pri Lago Maggiore) alebo cukety z miestnych záhrad. Na jeseň si priestor na tanieri nárokujú huby (napríklad v rizote alebo s tagliatelle) či gaštany. Tie sa pri Gardskom jazere podávajú buď jednoducho opečené alebo ako prísady do lahodných sladkých pokrmov. Ľutovať nebudete ani ochutnávky miestnych syrov a údenín.

 

Súťaž sa už skončila!

Podobné články