6 tipov, kam ísť počas jarných prázdnin

Jarné prázdniny sú za rohom a vy zrejme premýšľate nad tým, ako tieto voľné dni stráviť. Čo takto vyraziť niekam za hranice Slovenska a spoznať niečo nové?

21. 2. 2023 Katka
6 tipov, kam ísť počas jarných prázdnin

Týždeň je skutočne dlhá doba na to, aby ste si vedeli naplánovať výlet niekam ďaleko. Nie úplne na opačný koniec sveta, ale niekam do Európy určite áno. Miest, kam sa ísť pozrieť, ktoré by stáli za to spoznať, je veľa, prakticky každé tretie mesto stojí za návštevu. Kam sa teda vybrať a vyťažiť z týchto voľných dní maximum? Pár tipov ako na tom navyše ušetriť získate aj na našej stránke.

1. KRAKOV

Toto mesto má na svojom zozname nepochybne veľa cestovateľov. Nie je sa čomu čudovať, láka najmä svojou bohatou históriou, krásnymi pamiatkami i rôznymi atrakciami, na svoje si tam príde naozaj každý.

Čo by ste teda v Krakove nemali vynechať? Vašou prvou zastávkou by malo byť rozhodne Hlavné námestie. Nielen preto, že sa na ňom nachádza až päť veľmi dôležitých pamiatok mesta, ale hlavne preto, že je to jedno z najväčších námestí v Európe. Obkolesené je hlavným trhoviskom, Sukiennice, ktoré sa pýši bohatou a dlhou históriou. Kedysi bolo najprestížnejšie na celom svete. Zatiaľ čo v týchto časoch by ste tam kúpili plátno, dnes sú to skôr suveníry. Na poschodí sa navyše nachádza múzeum. 

Na námestí sa ďalej nachádzajú dva kostoly, Mariánsky kostol Kostol sv. Vojtecha. Vynechať by ste takisto nemali Wawelský hrad a katedrálu. Keďže bol Krakov v minulosti hlavným mestom, sídlilo tu množstvo kráľov. Navyše sa v katedrále nachádza socha čierneho Krista, jediná svojho druhu. 

Legendy mesta sú prevažne späté s drakmi. Aj preto sa neďaleko hradu nachádza Dračia jaskyňa, pred ktorej vstupom je drak chrliaci oheň. 

Neďaleko nádvoria sa nachádza aj budova najstaršej univerzity v Poľsku, kde dnes sídli múzeum Collegium Maius. Za zmienku taktiež stojí Floriánska brána, Barbakán a navštíviť by sme určite mali aj priestory starej židovskej štvrte, kde sa nachádza aj pozoruhodný židovský cintorín.

2. VIEDEŇ

Hlavné mesto Rakúska je od slovenských hraníc vzdialené čo by človek kameňom dohodil. Z geografického hľadiska sú tieto dve metropoly jedny z tých, ktoré sú k sebe najbližšie. Viedeň by sme preto mohli považovať aj za akúsi Mekku Slovákov. Stále sa však medzi nami nájde množstvo takých, ktorí toto niekdajšie hlavné mesto Rakúska ešte nenavštívili. Aj pre takých tu máme niekoľko tipov na miesta, ktoré by ste pri návšteve tohto cisárskeho mesta nemali vynechať. 

Prvou zastávkou je určite ikonický Stephansdom. Medzi jeho zaujímavosti patrí napríklad to, že sa tu ženil Mozart. Ak sa rozhodnete vystúpať po veži s viac ako tristovkou schodov, naskytne sa vám výhľad na celú Viedeň. 

Ďalšou neodmysliteľnou dominantou je Rathaus, čiže radnica. Každoročne sa pred ňou konajú vianočné trhy, preto je možné, že túto budovu ste už videli na množstve fotiek. Známa je hlavne tým, že jedna zo sieň je zdobená zlatými listami. Vstúpiť do nej sa dá počas pracovných dní celkom zadarmo a v pondelky, stredy a piatky o 13:00 si dokonca môžete užiť prehliadku so sprievodcom. Taktiež zadarmo. 

Jedným z najfarebnejších a najzaujímavejších miest je aj Hunderwasserhaus. Každý z bytov má inú fasádu a tvar. Na streche rastú dokonca stromy. Priestory obývajú prevažne umelci, architekti a intelektuáli. 

Zo zámkov by ste nemali vynechať najznámejšie budovy ako Belvedér, Hofburg a Schönbrunn. Z múzeí zas stoja za zmienku Umelecko-historické múzeum a Prírodovedné múzeum, ktoré sa nachádzajú oproti sebe, postavené zrkadlovo. Na ich návštevu si vyhraďte celý deň. 

Ak by ste si chceli oddýchnuť od historických pamiatok, odporúčame Dom motýľov, kde sa nachádza viac ako 400 druhov motýľov. Útočisko tu kedysi našiel aj známy manželský pár, cisárovná Sissi a František Jozef. Vynechať by ste nemali ani známy Práter, kde zažijete množstvo zábavy. 

3. BUDAPEŠŤ

O tejto perle na Dunaji sme vám už písali. Konkrétne v lete, v pomerne rozsiahlom článku o výletoch po Maďarsku.  Maďarska, konkrétne Budapešti, však nikdy nie je dosť, a tak si ju pripomenieme aj dnes. 

Budapešť je ďalšou obľúbenou destináciou Slovákov, aspoň, čo sa posledných rokov týka. Je pomerne blízko a ponúka množstvo krásnych miest, historických pamiatok, dobrých reštaurácií a zákutí, ktoré sa rozhodne oplatí navštíviť. 

Budapešť má bohatý život reštaurácií, kaviarní, barov a streetfoodu, počas vašej návštevy by ste preto mali venovať pozornosť aj týmto podnikom a ak vás nejaký zaujme, neváhať a navštíviť ho. Je totiž dosť možné, že si odtiaľ odnesiete nezabudnuteľný gastro zážitok. 

Okrem pamiatok spomínaných vyššie v článku, by ste pozornosť mali venovať aj Gellértovej hore. Hora má dlhú históriu, okrem toho, že bola osídlená už Ketlami a spája sa aj s druhou svetovou vojnou, nájdete tu sochu bohyne Niké, ktorá má pripomínať oslobodenie krajiny. Tá sa nachádza v citadele, v ktorej je umiestnené i vojenské múzeum. Súčasťou hory je aj jaskyňa s rozsiahlym labyrintom. 

Jaskynné chodby sa nachádzajú aj na hradnom vrchu. Sú spletité a aj keď je sprístupnená len ich časť, sú opradené rôznymi legendami. Jedna z nich hovorí aj o tom, že tu bol vraj väznený obávaný Dracula. Na jeho vrchol sa môžete nechať vyviesť lanovkou. 

4. PRAHA

Stovežatá je mesto, ktoré, podobne ako jeho kolegovia spomínaní vyššie, láka svojou dlhou a bohatou históriou, kultúrou a pestrým spoločenským životom. Cesta vlakom vie byť dlhá a niekedy aj poriadne tŕnistá, ale ak bývate v okolí Košíc, môžete nasadnúť na lietadlo a k našim susedom sa dopraviť aj takto. Cenovo to vyjde rovnako, ušetrený čas tak potom môžete využiť na dobré jedlo alebo potulky pražskými ulicami. 

Vynechať by stre rozhodne nemali tradičné zastávky: Karlov most, Václavské náměstí, Staroměstské náměstí, stenu Johna Lennona, Národní múzeum, Pražský hrad a Vyšehrad. Vo výpočte miest, ktoré by ste na svoj zoznam mali pridať, by sme mohli pokračovať donekonečna. Tieto miesta sú vo všeobecnosti známe a každý, kto Prahu navštívil, vstúpil aj na tieto miesta. 

Skúste sa na Prahu pozrieť aj z tej druhej strany. Každé veľké a slávne mesto má svoje tajomné zákutia, ktoré lákaju či už svojím výzorom alebo príbehmi, ktoré sú s nimi späté. Takéto miesto sa nachádza napríklad v Starom meste, v časti Anenského námestia, neďaleko zrušeného kostola. Stačí sa len odpojiť od davu a vnoriť sa do tajomných uličiek s mačacími hlavami. Tak málo stačí a ocitnete sa vo svete Vontov, vo štvrti Stínadla, známej najmä z knižnej série od Jaroslava Foglara. 

Kolónia Malvazinky je časť s malými, radovými domčekmi, ktorá vám pripomenie predmestie Londýna. Staronová synagóga je zas opradená legendami o Golemovi, ktorého ostatky vraj ležia práve na jej povale. Jelenia priekopa sa zas nachádza v areáli Pražského hradu. Na Malej strane zas nájdete najužšiu uličku v Prahe, ktorá je zároveň aj poslednou protipožiarnou uličkou vo štvrti. Na šírku má len pol metra. 

5. RÍM

Hovorí sa, že všetky cesty vedú do Ríma a inak to nebude ani v prípade tohto článku. Aj v ňom si totiž spravíme zastávku v tomto večnom meste. V hlavnom meste sveta. 

Koloseum, Fontána di Trevi, Španielske schody, Pantenón, Forum Romanum. To sú zastávky, ktoré pri návšteve tohto dejinami dýchajúceho miesta, nemôžete vynechať. Sú nádherné, okúzľujúce a... preplnené turistami. To sa však v prípade takýchto miest tak nejako očakáva. Ak ste ochotný ráno si privstať, môžete si tu však užiť aj chvíľu pre seba a pamiatky si obzrieť z každého uhla. Rím však ponúka oveľa viac. 

Môžete ho spoznať aj vďaka aplikácii Street Art Roma by Artribune, kde nájdete všetky miesta so zaujímavými grafitmi, ktoré sa v meste nachádzajú. Pri umení sa na moment zdržíme, dych vám totiž dokonale vyrazí aj štvrť Quartiere Coppedé s architektonickými skvostami, pri ktorých doslova nebudete stíhať rozumieť.

Cestiova pyramída je jediná pyramída na územi Európy. Nachádza sa na krásnom cintoríne. Nájdete ju jednoducho, zastávka metra sa volá Pyramide

Radi by ste navštívili staroveké rímske kúpele? Žiaden problém. Stačí sa metrom doviesť na Piazza della Republica a dostať sa do hotela Palazzo Nadiadi. Na -1 poschodí objavíte pozostatky práve spomínaných kúpeľov. 

Vicus Caprarius je zabudnuté vodné mesto, ktoré sa nachádza neďaleko fontány di Trevi a dych vám vyrazí svojou architektúrou. Na okraji Ríma sa nachádzajú aj pozostatky starých akvaduktov, ktoré v časoch starovekého Ríma do mesta privádzali vodu. Zaujímavá je aj Via Appia, viac ako dvetisíc rokov stará cesta, ktorej pozostatky možno obdivovať dodnes. Presne tá spája všetky tie povestné cesty, čo vedú do Ríma. 

Bonusom je, že počas návštevy Ríma môžete navštíviť hneď dve hlavné mestá. Nielen centrum Talianskej republiky, ale aj Vatikán. Sixtínska kaplnka a galérie lákajú návštevníkov z celého sveta. Na tieto priestory si však vyhraďte celý deň. Ľahko sa totiž môže stať, že sa medzi freskami najväčších majstrov vtedajších dôb, stratíte.

6. BERGEN

O Bergene sa hovorí ako o najnórskejšom meste. Má všetko: hory, more, históriu, architektúru, jedlo, nočný život. V tomto článku by preto nemal chýbať. Zaraďujem ho tu aj preto, lebo je to moja srdcovka. 

Na Bergen ako taký a fjord, na ktorom sa rozprestiera, sa môžete pozrieť aj z vrcholu Ulriken. Dostať sa tam môžete dvomi spôsobmi. Po vlastných alebo lanovkou. Je len na vás, či sa rozhodne deň stráviť poriadnou túrou alebo si spríjemníte výhľad na pomaly sa vzďalujúce mesto z bezpečia lanovky. 

Bryggen je zas časť starého mesta s ikonickými farebnými domčekami, ktoré nájdete na každej druhej pohľadnici. Množstvo pôvodných domov bolo zničených počas požiarov a aj napriek tomu, že to, čo vidíte, sú väčšinou len navlas rovnaké repliky, získali nálepku chráneného dedičstva UNESCO. Najlepší výhľad na túto štvrť je nepochybne z rybieho trhu, ktorý sa nachádza hneď oproti. 

Nachádza sa tu tiež zaujímavé Múzeum lepry, Akvárium, ktoré zaujme najmä tých najmenších, ale určite si tú prídu na svoje aj dospeláci. Fantoft je ikonický drevený kostol, aké nájdete po celom Nórsku. Konkrétne tento bol vypálený aj istou blackmetalovou kapelou, uvidíte tak len jeho vernú kópiu, ktorá však stojí za to. Bergenhus je zas jedna z najstarších pevností v Nórsku, ktorej návšteva vás určite nadchne. 

Náš tip: Lacné letenky nielen do týchto destinácií sa najlepšie hľadajú na Kiwi.com. Najlepší výber ubytovania zas nájdete na Booking.com a ak radi spoznávate svet za volantom, auto si môžete požičať na RentalCars.com. Nezabudnite cestovať s cashbackom, pretože tak vás to vyjde ešte lacnejšie!

Katka

Autor Katka

Na Orave dobre, na Orave zdravo - presne toto často počujeme z úst našej kolegyne Katky. Je vášnivou milovníčkou histórie a literatúry, preto sa niet čo čudovať, že zodrala už niekoľko párov tenisiek ako lektorka na Oravskom hrade. Okrem toho má rada dobré pivo a kvalitnú hudbu - na koncert Martina Garrixa je ochotná vycestovať aj stovky kilometrov. Doma ju teda často nenájdete a nepokúšajte sa o to hlavne v piatok večer.