10 najznámejších lokalít vo Francúzsku

1. 8. 2022
10 najznámejších lokalít vo Francúzsku

Existuje dôvod, prečo je Francúzsko jednou z najnavštevovanejších krajín na planéte. Nielenže sa môže pochváliť niektorými z najvyberanejších vín a kuchýň na svete, ale aj niektorými z najkrajších destinácií. Je to pravda, kdekoľvek v l’Hexagone cestujete, existuje nespočetné množstvo scenérií, ktoré vám vyrazia dych. Od zvlnených viníc a klesajúcich kaňonov až po týčiace sa piesočné duny a majestátne dediny je toho viac než dosť na uspokojenie túžob všetkých zvedavých cestovateľov.

Keďže však Francúzsko ponúka toľko vecí, ktoré môžete vidieť a robiť, výber miest, ktoré vo Francúzsku môžete navštíviť, sme sa vám rozhodli zjednodušiť. Prečítajte si naše obľúbené tipy, ktoré inšpirujú váš cestovný zoznam.

Súťaž už skončila!

 Čo vo Francúzsku ochutnať?

Francúzsko je preslávené svojou gastronómiou a dobrým vínom. Mnohí experti sa rozchádzajú v názoroch pri otázke, ktoré sú najlepšie francúzske jedlá. Vybrali sme preto TOP 7 pokrmov, ktoré medzi ne určite patria a vy by ste ich na svojej ceste po Francúzsku nemali vynechať.

 Crêpe palacinky

Crêpe je druh veľmi tenkého pečiva a zvyčajne ho nájdete v dvoch prevedeniach: sladké crêpes (crêpes sucrées) a slané galettes (crêpes salées). Podávajú sa s rôznymi plnkami, od najjednoduchších len s cukrom flambovanými palacinkami Suzette alebo prepracovanými slanými galettes ako šunka, vajcia a syr, ktoré sú jedny z najobľúbenejších.

► Confit du Canard (konfitovaná kačica)

Confit de canard je chutné francúzske jedlo z kačice – hoci možno použiť aj hus a bravčové – a považuje sa za jedno z najlepších francúzskych jedál. Mäso je špeciálne pripravované stáročným procesom konzervovania a pomalého varenia (confit), kde sa kačacie mäso marinuje v soli, cesnaku a tymiane až 36 hodín a potom sa pomaly varí vo vlastnom tuku pri nízkych teplotách.

► Coq au Vin (kohút s vínom)

Toto typické francúzske jedlo spopularizovala Julia Child prostredníctvom svojej televíznej show a knihy a považovala ho za jedno z jej typických jedál. Je to jedlo z kuracieho duseného (na hrnci pečeného) na víne, šampiňónov, slaného bravčového mäsa alebo slaniny, hríbov, cibule, často cesnaku a niekedy brandy. 

► Boeuf Bourguignon (hovädzí guláš)

Boeuf bourguignon je tradičné francúzske jedlo, ktoré sa stalo medzinárodne známym. Hovädzie bourguignon pochádza z rovnakého regiónu ako coq au vin – Burgundsko (alebo po francúzsky Bourgogne) vo východnom Francúzsku – má niekoľko podobností. Jedlom je prívarok z hovädzieho mäsa duseného na červenom víne, hovädzieho vývaru a ochutený cesnakom, perličkovou cibuľkou, čerstvými bylinkami a hubami. 

► Ratatouille

Ratatouille je ďalšie celosvetovo známe francúzske jedlo, ktoré pochádza z juhovýchodného francúzskeho regiónu Provence. Ide o recept na dusenú zeleninu, ktorú možno podávať ako prílohu, jedlo alebo plnku do iných jedál, ako sú palacinky a omelety. Zelenina sa zvyčajne najskôr varí v plytkej panvici na vysokej teplote s malým množstvom tuku a potom sa pečie v rúre. 

► Sope a l’ognion (cibuľová polievka)

Ide o tradičnú francúzsku polievku s cibuľou a hovädzím vývarom, ktorá sa zvyčajne podáva s krutónmi a taveným syrom. Pôvod polievky možno vystopovať až k Rimanom – zvyčajne chudobné jedlo – hoci súčasná verzia pochádza z 18. storočia. 

► Quiche Lorraine

Aj keď sa quiche dnes považuje za klasické francúzske jedlo, v skutočnosti má pôvod v Nemecku. Začalo to v stredovekom kráľovstve Lothringen, pod nadvládou Nemecka, ktoré Francúzi neskôr premenovali na Lotrinsko (to znie povedome!). Slovo „quiche“ pochádza z nemeckého slova „kuchen“, čo znamená koláč. Pôvodný „quiche Lorraine“ bol otvorený koláč s náplňou pozostávajúcou z vajíčka a krémového krému s údenou slaninou. Až neskôr sa do quiche Lorraine pridal syr.

1. Paríž

Paríž je nepochybne jedným z najkrajších miest na svete, hlavným mestom Francúzska, umenia a módy. V Paríži môžete robiť a vidieť tisíc vecí a koľko času tu máte, nebude to stačiť: Vyjsť až na vrchol Eiffelovej veže, prejsť sa po nákupnej ulici Champs Elysées, navštíviť múzeum Louvre, pozrieť si jedno z predstavení a výstav alebo sa jednoducho túlať po brehoch Seiny, čítať obľúbenú knižku v Tuilerijskej záhrade alebo si len jednoducho vziať čas pre seba a zažiť parížsky spôsob života!

Na túto otázku je veľmi ľahké a ťažké odpovedať, pretože v Paríži to závisí od vašich túžob a ašpirácií a od toho, ako dlho plánujete zostať. Pred rozhodnutím o harmonograme svojho pobytu si budete musieť položiť otázku, ktoré veci sú pre vás nevyhnutné. Je vašou prioritou spoznávanie mesta?

Ak áno, odporúčame vám pozrieť si známych sprievodcov, ako je Le guide du routard alebo Lonely Planet, ktorí poskytujú optimalizované prehliadky s vlastným sprievodcom v rozsahu od 1 do niekoľkých dní, čo vám umožní navštíviť všetky pamiatky, ktoré musíte vidieť.

Náš tip: Vedeli ste, že len pár kilometrov od Paríža sa nachádza jediný európsky Disneyland? Je to skvelý tip, ako stráviť nezabudnuteľný deň s deťmi. Lístky síce nie sú lacná záležitosť (od 80 €/deň), no určite to bude stáť za to.

2. Montpellier

Montpellier, hlavné mesto oblasti Hérault a druhé najväčšie mesto regiónu Occitanie v južnom Francúzsku sa nachádza 12 km od pobrežia Stredozemného mora. Montpellier je staré univerzitné mesto a je hlavným administratívnym a obchodným centrom regiónu. Je známe terasovitou promenádou Promenade du Peyrou zo 17. a 18. storočia, ktorá ponúka výhľad na Stredozemné more a na elegantné mestské sídla. Nájdete tu aj botanickú záhradu založenú Henrichom IV. v roku 1593, ktorá je najstaršou vo Francúzsku. Pre fanúšikov histórie sa tu nachádza múzeum F.-X. Fabre Museum, ktoré obsahuje jednu z najbohatších francúzskych zbierok obrazov a  obísť by ste nemali ani slávnu gotickú katedrálu zo 14. storočia, ktorá bola v poslednej dobe značne zrekonštruovaná.

Samotný Montpellier je pastvou pre oči a úplne stačí, keď sa zatúlate v jeho uličkách. K moru sa dostanete buď autom, alebo autobusovými spojmi, ktoré chodia takmer nepretržite. Pri ceste do Montpellieru odporúčame požičanie auta, ktoré využijete aj na objavovanie okolia, ktoré tiež stojí za to.

V okolí Montpellieru nájdete množstvo menších miest a dediniek, ktoré vás očaria svojou malebnosťou - a ktovie, možno v niektorých z nich aj strávite jednu či dve noci. Na okolí sú desiatky nádherných vidieckych reštaurácií, či množstvo golfových ihrísk. A pokiaľ by ste mali viac času, môžete sa previesť aj do mesta Toulouse, či napríklad až do Marseille.

Náš tip: Pokiaľ sa rozhodnete pre návštevu mesta Montpellier, je možné, že letenky budú o niečo drahšie ako by ste čakali. Preto je jednou z možností letisko Girona pri Barcelone, na ktoré sa dostanete lacno a odtiaľ môžete cestovať autobusom priamo do Francúzska.

3. Cannes

Keď sa povie Cannes, napadnú vám nádherné pláže azúrového pobrežia, či červený koberec filmového festivalu. Cannes, klenot na pobreží Francúzska, vás očarí ikonickou pobrežnou promenádou La Croisette, lemovanú elegantnými butikmi ale aj luxusnými loďami a jachtami, bezpečne odparkovanými v miestnom prístave.

Mesto ponúka výhľady na úžasné pobrežie, ktoré láka ľudí z celého sveta po celý rok. Nechajte sa vtiahnuť do starého mesta, presláveného svojimi úzkymi historickými uličkami. Vylezte na zrúcaninu miestnemu hradu a vychutnajte si úžasné letecké výhľady, pozrite sa na jachty kotviace v prístave a vychutnajte si prechádzku po promenáde La Croisette, známej pobrežnej promenáde v Cannes.

Mesto je ale najznámejšie práve z dôvodu, že sa tu koná najznámejší filmový festival na svete, Filmový festival v Cannes, ktorý sa koná práve v tomto v pobrežnom meste v južnom Francúzsku v máji. Festival je každoročným podujatím pre najlepšie filmy z celého sveta, ktoré je určené len na pozvanie a koná sa v Palais des Festivals et des Congrès v Cannes.

4. Nantes

Tí, ktorí sa odvážia do francúzskeho Nantes, sú len zriedka sklamaní: je to mladé a dynamické mesto, ktoré dokázalo spojiť modernosť a zároveň zachovať a posilniť svoje historické dedičstvo. Nantes je tiež jedným z najzelenších miest vo Francúzsku, ktoré bolo v roku 2013 zvolené za zelené hlavné mesto Európy.

Toto často podceňované francúzske mesto je hlavným mestom regiónu Pays de la Loire. Nachádza sa pri rieke Loire 380 km juhozápadne od Paríža, z ktorého sa do Nantes dostanete vlakom TGV, ktorým cestovať je zážitok sám o sebe, iba za dve hodiny.

Pokiaľ budete mať možnosť navštíviť metropolu západného Francúzska, určite nevynechajte napríklad Château des Ducs de Bretagne, historickú pevnosť spojenú s múzeom, katedrály sv. Petra a Pavla, alebo známu fontáu na námestí Place Royale. Za zmienku stojí aj múzeum Julesa Verna, ktorý sa narodil a vyrástol práve v tomto francúzskom meste a má pre vás pripravené všetky jeho futuristické vynálezy.

Náš tip: Ak ste pri predstavovaní francúzskych jedál dostali chuť na povestnú slanú palacinku, práve tu si ju vychutnáte najlepšie. Nantes je totiž domovom “bretónskej galetky”, čo je slaná palacinka so syrom, orieškami, špenátom a medom.

5. Marseille

Marseille, jedno z najstarších miest v celej západnej Európe, kde na vás čakajú veľkolepé skalnaté útesy, bouillabaisse, pastis a ružové víno, Cézanne, špičková pouličná rapová a hip-hopová hudba, Marcel Pagnol, pétanque a potápanie, Zinedine Zidane a Olympique de Marseille. A to sú len niektoré z vynikajúcich dôvodov prečo navštíviť Marseille.

Okolie Marseille je nádherné a budete mať problém vybrať si, čo stihnúť a čo nechať na nabudúce. Za návštevu určite stojí historické mestečko Arles so zachovaným koloseom, ktoré maľoval aj slávny Vincent van Gogh. Na návštevu láka aj národný park Parc National des Calanques, v ktorom môžete navštíviť viaceré jaskyne, vidieť nádherné výhľady a množstvo vzácnych živočíchov.

Za zmienku tiež stojí provensálska historická dedinka Gordes, v ktorej akoby sa zastavil čas. Je to dedinka na kopci, s bielymi kamennými domčekmi a nádherným kostolíkom uprostred. Dedinku za svoju existenciu preslávilo množstvo umelcov, ktorí sa v nej rozhodli zostať a tvoriť po nejakú časť svojich životov.

Náš tip: Celkovo provensálska oblasť určite stojí za návštevu a podobné, síce menšie a menej preslávené dedinky tam nájdete “na každom rohu”.

6. Nice

Nice je hlavným mestom Francúzskej riviéry. Mesto založili Gréci v treťom storočí pred naším letopočtom a ešte dodnes tu možno nájsť stopy starovekej civilizácie. Nice multikultúrne a kozmopolitné mesto, pričom ho každoročne navštívi približne 10 miliónov turistov. Hlavná sezóna trvá od mája do konca septembra, no oplatí sa vám prísť aj mimo nej.

Tmavomodré vody Cote d'Azur tvoria nádherné pozadie elegantného Nice. Nadýchnite sa čerstvého stredomorského vzduchu pri prechádzke po slávnej Promenade des Anglais, nechajte sa očariť malebnými uličkami starého mesta, alebo si vychutnajte panoramatický výhľad na celé mesto z vrchu Hradného kopca. Doprajte si klasické provensálske jedlá a vína v jednej z intímnych mestských kaviarní alebo rušných brasserie. A nepremeškajte šancu zažiť lesk a pôvab Francúzskej riviéry tým, že sa vyberiete na jednodňové výlety do Saint Tropez či luxusného Monaka.

Pokiaľ máte radi múzeá, Musée Jules Chéret des Beaux-Arts a Musée Masséna disponujú zbierkami raných talianskych malieb a diel umelcov z 19. storočia, ale aj zvučných mien súčasných umelcov. Za zmienku stojí aj pamätník maliarovi Marcovi Chagallovi, ktorý bol postavený ako miesto pre zbierku biblických obrazov darovaných umelcom v roku 1966. Ani nie 2 kilometre severovýchodne od centra mesta nájdete starobylé biskupské mesto Cimiez, v ktorom sa nachádzajú majestátne ruiny rímskeho amfiteátra.

7. Grenoble

Grenoble má výnimočnú geografickú polohu a nachádza sa v srdci symbolických pohorí ako Vercors, Chartreuse a Belledonne. Často prezývané aj ako hlavné mesto Álp, priekopnícke, inovatívne a inšpirujúce mesto, ktoré sa neustále mení.

Je to ideálna destinácia pre pobyt v meste a prírode, dostupná aj pre turistov bez auta, ktorá ponúka jemnú rovnováhu medzi kultúrou, živým umením, širokými otvorenými priestormi a outdoorovými aktivitami v zime aj v lete. Lyžiarske túry na „Col de Porte“, mestská via-ferrata na úpätí Bastily, kanoistika na rieke Isère, paragliding v Saint Hilaire du Touvet, či nočné lyžovanie s úchvatným výhľadom na Grenoble. Toto všetko je možné práve v Grenoble a v susedných masívoch, ktoré sú tak blízko pri sebe, no tak veľmi odlišné.

Pokiaľ máte radi cykloturistiku, spozornite. Grenoble je najrovinnatejšie mesto vo Francúzsku, preto je ľahko prejazdné na bicykloch. Nájdete tu vyše 450 km cyklistických chodníkov, ale aj 21 ďalších cyklotrás, či značené chodníky pre horskú cyklistiku atď. Mesto turistom dokonca ponúka „nízkouhlíkové“ dovolenkové balíčky zamerané na mäkkú mobilitu, a najmä cyklistiku. A to všetko preto, aby sa Grenoble Alpes stali inovatívnou a inšpiratívnou európskou prírodno-kultúrnou ekodestináciou, ktorá bude pôsobiť aj v prospech cestovného ruchu zajtrajška.

8. Bordeaux

Vynikajúca architektúra, čerstvé morské plody, pulzujúce mesto s historickým jadrom a jedny z najlepších vín na svete – to je Bordeaux v skratke. Ešte lepšie je, že celé mesto je prispôsobené chodcom, s zónami len pre chodcov a príjemnými námestiami. Za menej ako hodinu navštívite pláž, alebo sa môžete vydať na hradné zámky, kde sa v rozprávkových prostrediach vyrába vynikajúce víno.

V Bordeaux sa dá robiť toľko vecí, že by bolo ľahké stráviť pár týždňov objavovaním. Ak je však váš čas obmedzený napríklad na predĺžený víkend, stále máte možnosť zasiahnuť do vrcholov tohto krásneho regiónu a vidieť to najlepšie, čo Bordeaux ponúka.

Nevynechať odporúčame Place des Quinconces, jedno z najväčších mestských námestí v celej Európe. Takmer nonstop sa tu niečo deje, od výstav cez koncerty až po miestne trhy. Za návštevu stojí aj Les Halles de Bacalan, čo je miestny známy trh s jedlom. Najete sa tu do prasknutia a ešte si aj nakúpite perfektné suveníry.

Architektonickým skvostom mesta je Mirior d'Eau, ktorý je aj na zozname UNESCO a určite by ste sa k tejto pamiatke nemali zabudnúť prejsť. Pre milovníkov dobrého a kvalitného vína odporúčame návštebu Moon Harbour Distillery, kde si môžete zaplatiť za ochutnávku vín v neskutočnej atmosfére bunkrov z II. svetovej vojny. Povinnou jazdou v Bordeaux je aj Le Cité du Vin, múzeum vína

9. St. Tropez

St Tropez je možno najslávnejšie letné ihrisko na svete pre bohatých, celebrít, rockových hviezd a nechutne bohatých. Hovorí sa, že nikdy nemôžete byť príliš bohatý alebo príliš nádherný pre St Tropez. Ale čo my ostatní? Aké potešenie ponúka St Tropez, ak ste obyčajný smrteľník?

V podstate určite musíte ísť na pláž. Bolo by šialené nevychutnať si nádherné výhľady a aspoň na chvíľu si oddýchnuť na slnku. Najznámejšou plážou je pláž Pampelonne a častokrát na nej nájdete známe celebrity, opaľujúce sa v plavkách a bikinách, plážové kluby a luxusné jachty. Pláž nie je platená a pravidelná autobusová doprava premáva z centra St Tropez do Pampelonne takmer stále.

Ak máte radi trochu viac relaxu, pláž Bouillabaisse je oveľa menej luxusná a menej preplnená. Okolo celého pobrežia sú chodníky a chodníky – skvelé pre tých, ktorí majú radi pobrežné prechádzky, ale aj bicyklovanie. Do Pampellone je to sedem kilometrov a cestou prejdete množstvom očarujúcich pláží.

Náš tip: Výlet loďou je tu samozrejmosťou. Môžete si urobiť výlet so sprievodcom, rybársky výlet alebo si dokonca prenajať luxusnú super jachtu na pár hodín či celý deň a predstierať, že ste milionár. :-)

10. Štrasburg

Európske hlavné mesto a hlavné mesto Alsaska, Štrasburg, vyžaruje mladistvosť a energiu. Ak máte radi dedičstvo, kultúru a umenie žiť, niet pochýb, že si toto mesto zamilujete. Štrasburg sa ďaka svojej histórii môže pochváliť výnimočným architektonickým dedičstvom, kde dnes v jemnej zmesi tradície a modernosti historické pamiatky stoja vedľa najmodernejších budov a štruktúr.

Ako sídlo mnohých inštitúcií je Štrasburg kľúčovým európskym mestom. Sídli tu napríklad Európsky parlament a každoročne sa tu organizuje Deň otvorených dverí EÚ vám ponúka jedinečnú príležitosť objaviť, ako európske inštitúcie ovplyvňujú váš život. Môžete navštíviť priestory budov a zapojiť sa do osobitných aktivít ako sú verejné diskusie či prehliadky so sprievodcom. 

Zaujímavé na Štrasburgu je, že sa nachádza hneď na nemeckých hraniciach. Časť 250-tisícového Štrasburgu preto vyzerá klasicky francúzsky, úzke kľukaté uličky lemujú pekárne a kvetinárstva, pričom druhej strane mesta, nemeckej štvrti, dominujú široké bulváre a svalnatá stavba, ktorá sa rozbehla počas stavebného boomu koncom 19. storočia.