10 najkrajších gréckych ostrovov

5. 6. 2022
Grécko a jeho 10 najkrajších ostrovov

Chcete jazdiť každý rok k moru do tej istej krajiny a opakovane objavovať nové ostrovy, nové miesta a zároveň si neustále užívať pohostinnosť miestnych? Grécko je pre vás jasná voľba! Navyše je lacnejšie ako väčšina iných európskych destinácií a to mu na atraktivite rozhodne pridáva. Preferujete prechádzky s batôžkom, pamiatky, výhľady, prechádzky autom, vodné športy, posedenie v tavernách alebo klasické váľanie pri piesčitom mori s drinkom v ruke? Každý si tu vyberie to svoje. Najlacnejšie letenky zaobstaráte z Viedne do Atén a môžete ich kúpiť za pár stoviek, ak ste flexibilní, čo sa týka termínu. Prípadne si môžete požičať auto a užiť si Grécko plnými dúškami. 

Nakupujte s Plnou Peňaženkou

Grécko má však viac ako 2000 ostrovov a nespočetné množstvo turistických letovísk na pevnine, ako teda vybrať to pravé miesto pre dovolenku?

Inšpirujte sa našimi tipmi.

 

AKTUÁLNE OPATRENIA PRE CESTOVANIE DO GRÉCKA

Všetky podstatné informácie, týkajúce sa COVID-19 opatrení, nájdete na tomto linku: https://reopen.europa.eu/sk/

1. ZAKYNTHOS (ZANTE) - OSTROV KORYTNAČIEK

Jónske ostrovy sú rajom pre milovníkov tyrkysového mora a bielych piesočných pláží. Najobľúbenejším z nich je bezpochyby ostrov Zakynthos. Príroda a členité pobrežie ostrova sú naozaj fotogenické. Na rozdiel od ostatných gréckych ostrovov je zelenší a  tým pádom aj ideálnym útočiskom pre milovníkov prírody. Zakynthosu sa tiež hovorí ostrov korytnačiek, pretože v letných mesiacoch môžete v južnej časti ostrova vidieť vodné korytnačky caretta-caretta.

Najznámejšia je pláž Navagio alebo pláž stroskotania, ktorá je ako vystrihnutá z pohľadnice. Biele okruhliaky, ktoré sa rozprestierajú medzi majestátnymi útesmi, obmýva tyrkysová voda. Na pláž sa po súši nedostanete, preto sem zachádza množstvo turistických lodí. Natešení turisti sem priplávajú za nezabudnuteľným kúpaním a fotkou, ktorou sa budú doma chváliť. Zaujímavosťou je, že sa uprostred pláže nachádza vrak lode, ktorá bola údajne pašerácka.

Najrušnejšou plážou je naopak pláž Kalamaki, ktorá leží necelých 5 km od hlavného mesta ostrova Zakynthos. Povrch pláže tvorí jemný zlatý piesok a jej výhodou je dobrá vybavenosť. Nechýbajú tu lehátka, slnečníky, sprchy so sladkou vodou ani WC. A dokonca si tu môžete požičať aj šľapadlo! Zaujímavosťou je, že na pláži hniezdi ohrozený druh korytnačiek Caretta Caretta, preto sa tu dbá na čistotu a dodržiavanie nočného pokoja.

Ďalšou, skôr rušnejšou plážou, je pláž Banana beach, ktorá je tiež vybavená všetkým, čo by náročnejší turista mohol potrebovať. Nachádza sa na juhovýchodnom výbežku ostrova. Miestom, ktoré zatiaľ nebolo toľko zasiahnuté masovou turistikou je pláž Limni Keriou. Ani v hlavnej turistickej sezóne nebýva preplnená a možno aj vďaka tomu si zachovala svoj prírodný charakter. Fanúšikov potápania poteší potápačská základňa, ktorá sa tu nachádza.  

Medzi menej turistické patrí aj nádherná pláž Gerakas. Táto dlhá piesočnatá pláž leží necelých 20 kilometrov od hlavného mesta ostrova a kvôli ohrozeným morským korytnačkám tu platia určité obmedzenia. Stojí to však za to, pretože práve na túto pláž sa vracajú korytnačky kvôli rozmnožovaniu. Ak budete mať šťastie, môžete byť skoro ráno svedkami liahnutia malých korytnačiek.

Chystáte sa na dovolenku s deťmi? Potom je pre vás ideálna pláž Amboula. Nájdete ju necelých 10 kilometrov od hlavného mesta. Vďaka jemnému piesku a pozvoľnému vstupu do vody je pre vaše malé deti bezpečná. Krištáľovo čistá voda je čerešničkou na torte, vďaka ktorej si túto pláž zamiluje celá rodina.

Ubytovanie Booking

Určite navštívte hlavné mesto ostrova Zakynthos, ktoré sa prezýva Benátky juhu. Starodávnemu prístavu dominujú ruiny benátskej pevnosti. Dokonalý pohľad na celé mesto aj zátoku sa vám naskytne z vyhliadky Bochali. Nevynechajte ani malebné námestia, k najznámejším patrí Námestie svätého Marka a Solomonovo námestie.

Za najkrajším západom slnka sa zájdite pozrieť na miestny maják. Maják Keri sa nachádza 200 metrov nad morom a je z neho nádherný výhľad.

Blízko pláže Agios Nikolaios sa nachádzajú takzvané Modré jaskyne. Sú jedným zo symbolov ostrova. Kombinácia slnečného svetla a tyrkysovej vody vytvára na stenách a stropoch jaskýň zaujímavé obrazce. K najväčším jaskyniam sa dostanete na malej loďke, k niektorým z nich majú prístup len skúsení potápači.

2. LEFKADA

Ďalším ostrovom presláveným tyrkysovým morom a bieloskvúcimi plážami je Lefkada. U Slovákov je vďaka úžasnej prírode čím ďalej tým obľúbenejšie. Ostrov nesie názov odvodený z gréckeho slova lefkos čiže "biely". Bielu farbu majú totiž vápencové skaly nachádzajúce sa v juhozápadnej časti Lefkady. Tým, ktorí uprednostňujú akčnejšiu dovolenku, odporúčame preskúmať hornaté vnútrozemie.

Lefkada je lemovaná najkrajšími plážami v celom Grécku, podľa niektorých patrí dokonca medzi najlepšie pláže sveta. Tyrkysová voda a sýto zelená vegetácia kontrastuje s bielym pieskom či okruhliakmi. Kráľovnou medzi tamojšími plážami je pláž Porto Katsiki. Nájdete ju asi 15 km od letoviska Vassiliki. Pláž sa schováva pod bielymi skalami porastenými zeleňou a očarí každého, kto na ňu vkročí.

Len pár kilometrov od nej skrášľuje okolie ďalšiu pláž s oslnivo bielym pieskom. Egremmi Beach nie je o nič horšia ako jej susedka Porto Katsiki. Aj tu nájdete priezračne modrú vodu, biely piesok a biele skaly porastené vegetáciou.

Pokiaľ sa ubytujete v letovisku Agios Nikitas, do svojho itinerára zaraďte kúpanie na pláži Kathisma. Od centra mesta je vzdialená len 3 a pol kilometra a pohodlne sa sem dostanete aj autom či na skútri. Vozidlo si môžete zarezervovať online za pár kliknutí. V cieli si môžete za poplatok požičať slnečník a ležadlo alebo si posedieť v miestnej taverne.

Z vyššie spomínaného letoviska sa môžete pešo alebo lodným taxíkom dopraviť na úchvatnú Milos Beach. Pláž objímajú zelené kopce a aj tu je čistá modrá voda na kúpanie. Jedinou nevýhodou je prudší vstup do mora. Menšie plážičky nachádzajúce sa na južnom konci Milos Beach sú nudistické.

Kopce porastené vegetáciou lemujú aj ďalšiu pláž. Pefkoulia je z časti okruhliaková a z časti piesočná. Dá sa sem jednoducho dostať aj autom.

Šnorchlistom odporúčame pláž Agiofili. Tunajšia romantická atmosféra je ideálna aj pre páry. Dostanete sa tam po schodíkoch alebo lodnom taxi.

Najväčšie ubytovacie kapacity má letovisko Nidri. Chýba síce kúzlo západných pláží, ale ak si požičiate auto, nie je toto letovisko zlým východiskovým bodom. Pre typického turistu bude Nidri dostačujúca, pre cestovateľov batôžkárov odporúčame zvoliť iné miesto na ubytovanie. V Nidri ponúkajú bohatú ponuku lodných výletov na okolité ostrovčeky Meganissi, ktoré sa pýšia morskou jaskyňou Papanicos. Z lode môžete pri troche šťastia zahliadnuť aj delfíny, tulene či morské korytnačky.

Na Lefkade určite stojí za zmienku aj mys Dukato (juhozápadný špic ostrova). Na tomto mieste údajne spáchala samovraždu z nešťastnej lásky slávna poetka Sapfó. Vraj sa vrhla dole z belostnej skaly kvôli pohľadnému Faónovi.

A teraz trochu z iného súdka. Aj na Lefkade majú hory. Bol by hriech tu nepreskúmať aj vnútrozemie, kde zažijete tú pravú grécku atmosféru. Čas tu plynie oveľa pomalšie a jediným vyrušením môže byť cinkanie zvončekov zablúdených stád kôz či babička na somárovi. Vyšliapte si najvyššiu horu Stavrotu s dvoma vrcholmi, pričom už z nižšieho vrcholu sa vám naskytne impozantný výhľad na južnú stranu ostrova. Ochutnajte atmosféru horských dediniek Eglouvi a Karya. Prechádzajte sa okolo kamenných domov a starých kaviarničiek smerom ku kostolu Agios Spyridon s prekrásnou starou zvonicou.

3. KORFU

Ďalšou perlou v iónskom mori je ostrov Korfu, tiež zvaný Kerkyra. Korfu má jedinečnú atmosféru. Severovýchod ostrova je divokejší. Má členité pobrežie, najkrajšie kamienkové pláže na svete a je zelenšie ako ostatné grécke ostrovy. Určite musíme spomenúť malebnú zátoku Paleokastritsa alebo romantické letovisko Kassiopi s množstvom pláží, na ktorých nájdete vytúžený pokoj. Samotný juh a sever ostrova je pokrytý pieskovcom.

Milovníci pláží si tu prídu na svoje. Preskúmajte napríklad obľúbenú Porto Timoti Beach. Pri návšteve Korfu sa vyberte pešo z dedinky Agios Georgios na prieskum malého polostrovčeka, kde si môžete pohovieť na dvoch plážach. Tieto pláže vznikli v najužšom mieste polostrova. Keďže je toto miesto medzi návštevníkmi obľúbené, odporúča sa, vydať sa naň už dopoludnia. Okolo obeda sa tento prírodný skvost začína plniť turistami. Pribaľte si so sebou aj desiatu a niečo na pitie, pláž je prírodná a nič si tu nekúpite. Nie sú tu ani toalety a sprchy. Miestnu prírodu tu však vďaka tomu nič nenarúša.

Pokiaľ chcete zvoliť niečo menej odľahlého, skúste pláž Arillas. Dlhá piesočná pláž lemujúca malé mestečko je pokojná a zároveň vhodná aj pre rodiny s deťmi. Nájdete tu toalety, sprchy, reštaurácie a supermarket. Časť pláže ohraničujú ílové útesy, do ktorých morská voda vymyla jaskyne.

Dlhé drevené polorozpadnuté mólo tróni na najplytkejšej pláži na ostrove. Pláž Kalamaki je taká plytká, že môžete byť od brehu desiatky metrov a stále budete mať vody po pás. Tunajšia plytčina poskytuje malé bazéniky s horúcou vodou a je vhodná pre rodiny s deťmi. 

Jednou z najlepších je aj pláž Agios Georgios. Zátoka v tvare podkovy a farebná okolitá krajina dávajú tomuto miestu exotický nádych. More je tu pokojné a piesok jemný. Túto pláž odporúčame rodinám s deťmi.

Aj zamilované páry tu nájdu romantické zákutia. Typickým príkladom je takzvaný Kanál lásky alebo Canal D ‘Amour. Povesť hovorí, že páry, ktoré si tu spoločne zaplávajú, sa čoskoro zoberú a zostanú spolu až do smrti.

Krištáľovo čisté more obmýva nekonečnú plochu zlatého piesku striedajúceho sa s kamienkami na pláži Agios Gordios. Pláž je dokonale vybavená pre gurmánov aj milovníkov vodných športov. Po ľavej strane sa týčia vysoké útesy so skalným mestom Tholeto.

Súčasťou jedného z obľúbených letovísk je aj dlhá, dobre vybavená pláž Sidari. Občas sa tu zdvihne vietor, čo využívajú milovníci vodných športov. Krásne pláže zdobia aj zátoku Paleokastritsa.

Veľa turistických cieľov nájdete hneď v hlavnom meste Kerkyra. Okrem medzinárodného letiska sa tu nachádza historické centrum, ktoré patrí na zoznam Svetového dedičstva UNESCO.

Pamiatky nájdete aj v Paleokastritse. Môžete obdivovať miestny kláštor alebo si pozrieť podmorský život a navštíviť tamojšie akvárium. Pokiaľ milujete históriu, tak určite navštívte ruiny troch byzantských hradov. Hrady Kassiopi, Angelokastro a Gardiki mali miestnych obyvateľov chrániť pred pirátmi.

4. RHODOS

Rhodos je štvrtým najväčším ostrovom v Grécku a zároveň najväčším ostrovom súostrovia Dodekanézy. Nájdete tu prenádherné pláže (piesočnaté, skalnato-piesočnaté), olivové háje i historické mestá ako napr. Lindos alebo Rhodos. V sezóne tu je naozaj horúco, takže ak si chcete vyšliapnuť nejaký ten kopec a kochať sa výhľadmi, navštívte Rhodos radšej na jeseň.

Náš tip: Ubytujte sa na východnej strane ostrova alebo priamo v hlavnom meste Rhodos. Západná strana je náveterná a more je tu divoké.

 

RHODOS - PLÁŽE

Mestské plne vybavené piesočnaté pláže nájdete hneď v hlavnom meste Rhodos. Pokiaľ preferujete malebnejšie zákutia odporúčame však kúpanie pri krásnom mestečku Lindos. Nachádza sa tu hneď niekoľko pláží s lehátkami a slnečníkmi. Na jednej z nich je dokonca supermarket, kde si môžete kúpiť jedlo aj pitie a zaniesť si ho na lehátko. Je to skvelý spôsob ako ušetriť. Zaujímavým miestom je aj PraSsonissi. Nachádza sa tu pláž, ktorú obmýva z jednej strany Stredozemné a z druhej Egejské more. Dosť tu fúka, preto je miesto útočiskom kitesurfárov.

Ak si požičiate auto, odporúčame zájsť na rozľahlú pláž Tsambika. Leží na úpätí hory a vstup do vody je pozvoľný. V sezóne tu nájdete rôzne vodné atrakcie a dokonca zábavný park pre deti, ležiaci priamo na vode. Rajská hudba pre tých, ktorí majú radi nedotknutú prírodu, bude pláž Anthony Quinn. Jedná sa o malú piesočnatú pláž a tunajšia priezračná voda nabáda na šnorchlovanie. Jednou z najživších pláží ostrova je dlhá piesočná pláž Faliraki, ktorá leží v obľúbenom letovisku. Je vhodná pre rodiny s deťmi aj fanúšikov vodných športov.

Lákajú vás prechádzky úzkymi starobylými uličkami? Historické centrum hlavného mesta Rhodos si získa vaše srdce. Nachádza sa tu množstvo antických stavieb, ale aj stavieb z čias rytierov svätého Jána. Dodnes je staré mesto Rhodos chránené dvojitými masívnymi hradbami.

Dychberúca, hoci úplne odlišná architektúra vás čaká v mestečku Lindos na východnom brehu ostrova. Úpätie svahu je obsypané bielymi domčekmi, ktoré vyzerajú, ako by ich niekto vyrobil z cukru. Úzke krivolaké uličky poskytujú návštevníkom vytúžený tieň v letnej horúčave. Auto úzkymi uličkami neprejde, preto zaparkujte na neplatenom parkovisku nad mestom. Na strmom útese nad mestečkom sa týčia pozostatky starovekej akropoly, odkiaľ je krásny výhľad na more i mesto.

Ak si chcete oddýchnuť od slniečka a zažiť niečo neskutočné, poctite svojou návštevou Údolie motýľov. Pri prechádzke zalesnenou krajinou uvidíte milióny trepotajúcich sa motýlích krídeliek. Čierno-oranžové motýle druhu callimorpha quadripunctaria väčšinou odpočívajú na stromoch vo veľkých skupinách alebo poletujú okolo vás.

5. KARPHATOS

Hneď vedľa ostrova Rhodos leží Karphatos. Narozdiel od Rhodosu, je divoký a nespútaný, pretože nie je tak dotknutý turizmom a zachováva si svojho ducha. Toto miesto je ideálne pre cestovateľov batôžkárov, ktorí nechcú tráviť dovolenku na jednom mieste a majú neustále potrebu niečo objavovať. Grécka architektúra sa tu snúbi s prírodnými scenériami, aj preto si odtiaľto odveziete nezabudnuteľné zážitky.

Takmer všetky pláže na ostrove sú piesočné alebo piesočno-okruhliakové. Často s nimi susedia romantické útesy, preto má kúpanie tu svoju jedinečnú atmosféru. Sú tu aj pláže, ktoré sa od seba navzájom dosť líšia. Hľadáte na Karpathose miesta, kde menej fúka a voda je pokojná? Skúste východné pobrežie. Titulom jednej z najkrajších pláží sa pýši Achata. Táto pláž z drobných kamienkov leží v rovnomennej zátoke, ktorú z oboch strán objímajú mohutné skalné steny. Najznámejšou plážou je potom určite 250 m dlhá Apella, ktorá leží v krásnom údolí a je z nej pekný výhľad na všetky strany.

V sezóne je však dosť preľudnená. Zavitajte tiež na pláž Dimitria, ležiacu pod skalným brehom. Ďalším skvostom je jednoznačne zátoka Amoopi, ktorá sa môže pýšiť 4 rozdielnymi plážami, z nich najmalebnejšia je plážička s bielym útesom na severe zátoky. Pokiaľ vyhľadávate menej rušné miesta, odporúčame skúsiť pláž Christou Pigadi. Ďalšou zaujímavou plážou je Agios Theodoros. V okolí silno fúka, ale samotná pláž je chránená pred vetrom a kúpanie je tu krásne. Zážitok z opaľovania umocnia žlté pieskovcové útesy za vami. 
 

Okrem nedotknutej prírody tu nájdete aj krásne mestá a pamiatky. Hlavné mesto Pigádia je zároveň najstarším prístavom. Nájdete tu zbytky kresťanskej baziliky Agia Fotini, archeologické múzeum, antickú akropolu a hrobky v Poseidonovej jaskyni.

Navštívte aj vnútrozemie ostrova a vychutnajte si krásu horských dediniek. Najznámejšia z nich je Olympos. Na tomto mieste vládnu ženy, ktoré riadia chod dedinky. Muži sa zatiaľ venujú hudobným radovánkam. Nájdete tu obchodíky so suvenírmi a útulnú reštauráciu v mlyne. Ďalšou krásnou dedinkou v horách je Menetes, odkiaľ sa vám naskytne dychberúci výhľad na zátoku s hlavným mestom. V horách sú roztrúsené typické grécke biele domčeky a dva kostoly.

6. KOS

Kos je ostrov, kde v dobách antického Grécka žil a bádal filozof Hoppokrates. Nie je preto divu, že tu okrem krásnych pláží nájdeme aj niekoľko archeologických nálezísk. Kos patrí do súostrovia Dodekanésy, ležiaceho v Egejskom mori kúsok od Turecka. Pri návšteve Kosu pocítite typické Grécko a verte, že si miestni turistov obzvlášť vážia.

Na Kose sú temer všetky pláže ocenené Modrou vlajkou za kvalitu vody, čistotu a vybavenie. Pokiaľ bažíte po jedinečných zážitkoch, navštívte čiernu okruhliakovú pláž Empros Therma. Zo skalnej steny tu vyviera prameň horkej vody do ohradeného bazénika v mori. V bazéniku sa voda mieša a kúpeľ v ňom má relaxačné účinky.

Biely piesok a smaragdovú vodu nájdete na pláži Mastochari, ktorá je vhodná pre rodiny s deťmi a nadšencov pre vodné športy. Na Paradise Beach v zálive Kefalos uvidíte vo vode malé bublinky, ktoré na niektorých miestach stúpajú zo sopečného podlažia. Pláž preto prezývajú Bubble beach.

Hľadáte azúrovo modrú vodu, okruhliakovú pláž a sviežu okolitú krajinu? Potom je pre vás pláž Lambi to pravé.  Pláž Psalidi taktiež tvoria okruhliaky a jej južná časť je vyhradená pre nudistov. Za zmienku tiež stojí Marmari. Tento kúsok piesočného raja láka milovníkov leňošenia aj surférov. Dokonca sa tu nachádza aj surférska škola.

Na Kose narazíte na množstvo pamiatok. Korene hlavného mesta siahajú až do 4. storočia pred N. l.. Miestnemu prístavu dominuje Hrad rytierov Rádu sv. Jána z doby antickej. Pred pevnosťou vás oslní mohutný Hippokratov platan, ktorý má obvod 12 metrov. Podľa legendy ho zasadil sám Hippokrates a neskôr pri ňom učil svojich žiakov.

7. KRÉTA

Najjužnejším a zároveň najväčším ostrovom Grécka je Kréta. Dá sa tu kúpať ešte koncom októbra, kedy sú aj ceny priaznivejšie. Ostrov je naozaj veľký a počas týždňa ho nestihnete celý preskúmať. Veľa cestovateľov sa na Krétu vracia, pretože má stále čo ponúknuť. Užijete si tu jedny z najkrajších pláží sveta (Balos, Elafonissi).

Severné pobrežie je pre dovolenku ako stvorené. Vstup do mora je pozvoľný, teplejšia voda, piesočnaté pláže. Oproti tomu južné pobrežie je divokejšie. Vstup do vody je strmý, ale dajú sa tu nájsť aj romantické, pokojnejšie pláže.

Na juhozápade ostrova leží pláž ako vystrihnutá z Karibiku. Elafonisi sa môže pýšiť morom, ktoré hrá všetkými odtieňmi mora a ružovobielym pieskom. Príjemnú atmosféru vytvára cédrový háj, ktorý sa tiahne skoro až k prvým vlnám prílivu. Ďalší kúsok exotiky sa nachádza na neobývanom ostrovčeku cca 15 km od letoviska Lerapetra. Ostrov Chrissi je súčasťou prírodnej rezervácie, nenájdete tam žiadne domy či cesty. Príroda je tam o to krajšia.

Apartmány v Grécku

Amoudara je jedna z najdlhších piesočnatých pláží a leží čo by kameňom dohodil od hlavného mesta Hérakleionu. Kamienková pláž Plaka je obľúbeným miestom pre šnorchlistov a rybárov. Niekoľko krásnych pláží nájdete v zálive Maia v okolí letoviska Sissi. Na severovýchode Kréty môžete navštíviť najväčší palmový háj priamo na piesočnatej pláži Vaia. Kráľovnou medzi plážami je Balos. Je tvorená piesočnou dunou, ktorá spája polostrov Gramvousa so skalnatým ostrovčekom Tigani.

Jednou z najvýznamnejších pamiatok v celom Grécku je palác Knossos na Kréte. Ruiny vtedajšieho hlavného správneho centra minojskej civilizácie sa rozprestierajú kúsok od hlavného mesta Heraklion. Keď už o ňom hovoríme, v Heraklione sa nachádza Benátska pevnosť Koules, archeologické múzeum, katedrála Agios Minas a medzinárodné letisko.

Preskúmajte aj malý ostrovček Spinalonga, kde môžete vidieť pozostatky benátskej pevnosti. Po 70 rokoch obliehania bola táto pevnosť obsadená Turkami a po ich odchode bolo na ostrovčeku zriadené leprosárium. To bolo zrušené až v roku 1954.

8. SANTORINI - OSTROV THÉRA

Keď sa povie Grécko, vybavíte si modrobiele domčeky a kostolíky s kupolovitou strechou? Tak presne takto vyzerá celé Santorini. Malebné biele uličky s modrými prvkami vás ihneď uvedú do romantického módu. Santorini je ideálnym ostrovom pre páry, západ slnka je tu fenomenálny. Ceny sú na tomto vulkanickom ostrove vyššie, ale aj napriek tomu sa oplatí ho aspoň na pár dní navštíviť.

Pláže na Santorini sú iné ako vo zvyšku Grécka. Namiesto pláží so zlatým pieskom sa tu rozprestierajú pláže v odtieňoch červenej alebo dokonca čiernej farby. Čisté more a jemný, čierny piesok nájdete na pláži Monolithos, ktorá je vhodná nielen pre rodiny s deťmi. Nesmieme zabudnúť ani pláž Perissa s hrubším čiernym pieskom s kamienkami, z ktorej je impozantný výhľad na horu Mesa Vouno. Skôr pre väčšie deti je vhodná pláž Kamari so sopečným čiernym pieskom s okruhliakmi. Vyhlásenou párty plážou je Perivolos a milovníkov vodných športov nadchne pláž Agios Georgios.

Santorini je ostrov plný kostolov, kaplniek a kláštorov v tradičnej kykladskej modrobielej farebnej kombinácii. Zvláštnosťou je, že domy sú tu postavené často z miestneho kameňa, z vulkanických skál. Obľúbenými letoviskami sú Oia, Fira, Firostefani či Imerovigli. Najznámejšie fotografie zo Santorini pochádzajú väčšinou z mestečka Oia. Tu bývajú tie najkrajšie západy slnka na svete. Vyskúšajte aj plavbu zatopenou kalderou alebo peší výlet na horu Mesa Vouno.

9. PAROS

Paros je tretí najväčší ostrov Kykladského súostrovia. Leží len 6 km od susedného Naxosu a dostanete sa sem trajektom priamo z Atén z prístavu Pireus alebo z Naxosu. Ostrov je známy krásnymi piesočnými plážami, krištáľovo čistou morskou vodou a typickou kykladskou architektúrou. Z pláže sa môžete ísť prejsť romantickými krivolakými uličkami a nasať miestnu atmosféru.

Najkrajšou plážou Parosu je kúsok od letoviska Naousa. Colymbithres je piesočná pláž posiata obrími balvanmi. Môžete si rezervovať lehátko a slnečník alebo si nájsť tienistý kútik medzi balvanmi. Voda je tu priezračná a vstup do nej celkom pozvoľný. Dá sa sem dostať autobusom alebo lodným taxi z Naousy.

Obľúbené sú aj Punda beach alebo Golden beach. Tieto pláže so zlatistým pieskom sú skvele vybavené a môžete si tu zapožičať ležadlo alebo slnečník. Najdlhšia pláž ostrova je Tsirdakia.

Bývalé rybárske mestečko Naoussa je kúzelné, avšak turistami  sa to tu len tak hemží. Naproti tomu hlavné mesto Parikia je autentickejšie. V malebných uličkách bývajú miestni, kdežto väčšina domčekov v Naouse slúži ako ubytovanie pre turistov. V Parikii narazíte na krásnu katedrálu Panagia Ekatontapyliani, ktorá bola postavená v 5.-7. storočia.

10. CHIOS

Pre väčších dobrodruhov, ktorí hľadajú turistami doposiaľ neprebádané miesta, tu máme skvelý tip. Ostrov Chios sa nachádza kúsok od tureckého pobrežia. Davy turistov tu nestretnete a s tým súvisia aj tunajšie nižšie ceny. Najviac sa Chios preslávil svojimi mastichovými stromami. Táto živica sa získava z kríka orgovánu lentiška ( orgovánu obyčajného) výhradne z ostrova Chios a používa sa nielen na liečebné účely.

Čierna pláž Emporios Mavros Gialos je známa pre svoju neobvyklú farbu okruhliakov. Láka nielen milovníkov plážového leňošenia, ale aj milovníkov potápania. Len 7 km od letoviska Chios leží obľúbená pláž Karfas. Táto pláž s bielym pieskom je ideálna na relaxáciu. Ďalšou obľúbenou plážou je Agia Fotini. Podľa povesti tu miestni našli ikonu svätej Fotini, ktorá vyžarovala božské svetlo.

Jednou z rušnejších pláží na Chiose je Komi. Obľúbená je vďaka svojmu jemnému piesku a tyrkysovému moru, ktoré je v sezóne celkom teplé.Medzi dvoma slávnymi plážami Managros a Limnia sa nachádza krásna pláž Magemena. Táto okruhliakovo-piesočnatá pláž je známa krásnou okolitou prírodou a je perfektná pre rodinnú dovolenku.

Na severozápadnom brehu v uzavretej zátoke je schovaná ďalšia perla medzi plážami. Lefkathia je zo všetkých pláži na severozápade najznámejšia. Úžasná modrá voda a dobrý prístup na pláž. Glarois proste musíte navštíviť. Okolité skaly sú útočiskom pre čajky, podľa ktorých sa pláž volá.

Chios je perfektný pre pešie túry. Určite preskúmajte hlavné mesto Chios, ktoré je niekedy nazývané Chora. Je malé až strednej veľkosti a podľa legendy je aj rodiskom dvoch známych osobností. Vraj sa tu narodil slávny básnik Homér a objaviteľ Ameriky, Krištof Kolumbus.

Navštíviť môžete aj preslávené mastixové dediny. Dedinky vznikli v stredoveku pre obyvateľov, ktorí produkovali mastichu a potrebovali úkryt pred pirátskymi nájazdmi.

Vo všetkých dedinkách mali krajné domy okná a dvere vedúce iba dovnútra. Slúžili preto ako hradby. V každom rohu bola jedna pozorovacia veža a do dediny viedli iba dve brány. Jednou z najkrajších dediniek je Pyrgi. Tá je unikátna svojou architektúrou, ktorá nie je typicky grécka. Na domčekoch tu uvidíte čiernobiele grafity.

GRÉCKA KUCHYŇA

Grécke jedlo je veľmi pestré a chutné. Každý z nás určite pozná gyros (tenké plátky mäsa sa väčšinou dávajú do pita chlebu spolu so zeleninou) alebo tzatziki (strúhaná uhorka, bylinky a cesnak v jogurte). Typickým gréckym jedlom je napríklad aj musaka, tá je tvorená z vrstiev mletého mäsa s baklažánom, paradajkami, cesnakom a bešamelovou omáčkou. Niekedy sa do nej dávajú aj plátky zemiakov. Milovníci mäsa by mali ochutnať aj souvlaki. Toto ražnené či grilované mäso na špíze je obľúbenou gréckou pochúťkou. Ďalšími miestnymi špecialitami sú gemistes (zapekané papriky či paradajky plnené ryžou a mletým mäsom), keftedes (guličky z mletého hovädzieho mäsa), barbuna (ryby na rošte), gopes (malinké vyprážané rybky) či dolmades (ryža a mäso zap. omáčkou a citrónom). Ochutnať musíte aj grécky šalát s ovčím syrom.

Chcete si v Grécku osladiť život? Vyskúšajte tradičné dezerty, na ktoré malo vplyv aj blízke Turecko. Baklava je sladkosť z lístkového cesta s orieškami a medom. Chalva je múčnik zo sezamovej pasty, múky, medu, orieškov a oleja.

Medzi obľúbené nápoje patrí anízový aperitív zvaný „ouzo“. Mieša sa s vodou a je veľmi obľúbený. Známa je aj Metaxa, ktorú určite dobre poznáte. Gréci milujú aj víno. Tradičným gréckym vínom je retzina. Jedná sa o biele víno s prídavkom živice. A čo tak pivo? Vyskúšajte napríklad Mythos alebo Amstel.

 Milovníci kávy si pochutnajú na klasickomturkovi“, ktorý sa väčšinou podáva s pohárom vody. 

UBYTOVANIE V GRÉCKU

Máte dve možnosti, ako cestovať do Grécka. Buď si vyberiete zájazd, aby ste sa o nič nemuseli starať, alebo vyrazíte do tejto krásnej krajiny na vlastnú päsť.

Bohatý výber zájazdov nájdete napríklad na stránkach cestovných agentúr. Stačí si vybrať!

Pokiaľ chcete mať na dovolenke väčšiu voľnosť a zháňate si ubytovanie sami, tak najlepším riešením je hľadať na stránkach Booking.com alebo Hotels.com. Chcete ubytovanie s bazénom, rodinné hotely, hotely pri pláži, apartmány, penzióny, ubytovanie pre singles alebo so psom? Všetko si môžete na týchto stránkach jednoducho vyfiltrovať.

LETENKY

Do Grécka sa z Bratislavy síce dostanete, ale lety sú to komplikované a často drahšie. Obľúbenou možnosťou je kúpa leteniek z Viedne, či ostatných susedných krajín do Atén. Táto možnosť je výrazne lacnejšia. Z Atén potom môžete pokračovať vnútroštátnym letom alebo sa plaviť trajektom na jeden z mnohých ostrovov. Využite napríklad ponuky nízkonákladovej leteckej spoločnosti Eurowings, švajčiarskej aerolinky Swiss, poľskej aerolinky LOT, TAP Portugal, Qatar Airways či Lufthansa

  • AKO SA DOSTAŤ Z LETISKA V ATENÁCH DO PRÍSTAVU PIREUS?

Zvolili ste možnosť kúpiť lacnejšie letenky z Viedne do Atén? Na vami vybraný grécky ostrov môžete potom plávať z prístavu Pireus alebo Rafina. Do prístavu Pireus jazdí pravidelná autobusová linka X95 a cesta trvá 90 minút. Lístky na autobus stoja 10 EUR pre jedného alebo 18 EUR pre dve osoby. Cestovné lístky kúpite v kiosku pred príletovou halou, kúsok od autobusovej zastávky (medzi EXITY 4 a 5).

  • AKO SA DOSTAŤ Z LETISKA V ATÉNACH DO PRÍSTAVU RAFINA?

Na ostrovy Mykonos, Andros či Tinos sa dostanete z prístavu ležiaceho asi 17 km od letiska. Z letiska jazdí každú hodinu až hodinu a pol autobus spoločnosti KTEL Attika. Autobus stavia aj v mestečku Artemida a jazdí počas celého dňa od 5:00 do 21:00 zo zastávky pred hotelom Sofitel. Cesta trvá cca 35 minút.