Budapešť - najdostupnejšia metropola našich susedov

15. 5. 2021 Peťo

Drahý Zápisník,

 

rok čo rok láka turistov z celého sveta. Má obrovské historické čaro, zároveň je posledné roky ideálnym cieľom pre ľudí, ktorí radi objavujú mestá trochu inak. Napríklad na základe zaujímavých podnikov, klubov, výborného jedla a netypických zážitkov, keďže okrem honosných stavieb sa na nej prejavujú aj roky, keď sa o verejný priestor nikto príliš nestaral. Reč je o hlavnom meste našich južných susedov – Budapešti.

 

Čaro Vianoc

 

Ako je asi každému jasné, od Slovenska nie je Budapešť príliš ďaleko, keďže vzdialenosť od nášho hlavného mesta je niečo cez 200 kilometrov a dá sa do nej ľahko zájsť vlakom z Bratislavy i Košíc. Ja preferujem cestu autom, kedy je potrebné si zakúpiť diaľničnú nálepku (pri ceste zo všetkých smerov), 10-dňová vyjde približne na 10 €.

Toto krásne mesto odporúčam navštíviť v každom ročnom období, keďže má vždy čo ponúknuť. Svoje čaro majú bezpochyby vianočné trhy v centre mesta. Navštíviť sa dajú na námestí Vorosmarty do 1. januára a pri Bazilike sv. Štefana, rovnako do prvého dňa nového roku.

 

Stanica ako Eiffelovka

 

Na každom rohu počuť iný jazyk a vidieť rôzne skupinky turistov. Každoročne ju navštevuje viac a viac cestovateľov z celého sveta, čo je vidno na vlastné oči už v momente, keď človek vystúpi na peróne jednej z dvoch hlavných staníc. Mimochodom, stanicu Nyugati projektovalo štúdio okolo svetoznámeho Gustava Eiffela a otvorili ju ešte viac ako dekádu pred dokončením legendárnej Eiffelovky a pár mesiacov pred newyorskou Sochou slobody, ktorú majú tiež vo svojom portfóliu.

 

Jedlo

 

Pri jedle aj zostaneme. Tamojšia kuchyňa očarí takmer každého, či už ide o maďarské národné jedlá v sympatických lokálnych krčmách a reštauráciach, akými je rybacia polievka halászlé, príjemne pikantný guláš alebo paprikáš, ale tiež moderné vplyvy medzinárodnej kuchyne. V maďarskom hlavnom meste je jednoducho množstvo príležitostí sa dobre najesť.

Napriek tomu, že miestna kuchyňa je prevažne mäsová, v meste sa v posledných rokoch otvorilo veľké množstvo príjemných nových a hipsterskejších podnikov v trendy starej židovskej časti mesta, kde sa človek výborne naje aj keď mäso práve nemusí.

Výnimkou je kombinácia tradície s novými vecami – napríklad podnik Gettó Gulyás, ktorý je v poslednom čase považovaný za jeden z najlepších v meste. Okrem toho však po celej Budapešti existuje obrovské množstvo skvelého street foodu, ale i overené zahraničné siete. Vo výsledku je tak Budapešť mestom kvalitného jedla.

 

Čo vidieť?

 

Budapešť ponúka nespočetne veľa krásnych budov, parkov, či iných pamiatok. Pokúsim sa ponúknuť aspoň základnú ochutnávku z toho, čo určite človek musí vidieť.

 

 

Parlament

 

Medzi klasiky patrí určite maďarský parlament Országház. Je totiž dominantou celej Budapešti. Táto majestátna budova leží na brehu Dunaja, takže je skutočne neprehliadnuteľná. Odporúčam ju navštíviť aj v noci, kedy je nádherne osvietená.

 

 

Rybárska bašta

 

Bašty sú skutočne nádherné a táto pamiatka je môj osobný favorit. Dá sa sem dostať buď lanovou dráhou alebo peši. Druhá možnosť je fyzicky náročnejšia, pretože stavba sa nachádza na kopci. Ďalšou výhodou je skvelý výhľad. Je možné totiž vidieť obrovskú časť Budapešti a s výborným výhľadom na zmieňovaný parlament.

Rybárska Bašta Budapešť

 

Széchenyiho reťazový most

 

Most, otvorený v roku 1849, bol prvým mostom cez rieku Dunaj v Maďarsku. Spája časti Budín a Pešť. Je určený aj pre peších, takže prechádzku po ňom určite odporúčam.

 

Hradný kopec

 

Hrad, v ktorom sa nachádza múzeum, nádvoria či poskytuje krásny výhľad. Sídli tu prezident a dostať sa sem je možné lanovou dráhou, alebo pešo. Znova odporúčam nočnú návštevu, pretože majestátny výhľad vám skutočne vyrazí dych.

 

Budapešť sa oplatí

 

Ďalšou vecou, ktorú na tejto metropole zbožňujem sú ceny. Tie sú tu v porovnaní s Bratislavou či Viedňou oveľa priaznivejšie. Nezáleží, či ide o parkovanie alebo jedlo, je to tu skrátka lacnejšie. Samozrejme, nájdu sa aj miesta, kde človek nechá balík, no ak nemá na víkend výlet veľký rozpočet, v Budapešti sa dá dobre zabaviť aj za menej.

Pohľad z výšky

 

P.S.: Ak sa teda človek chystá za hranice a nechce minúť príliš veľa peňazí, Budapešť je skvelou voľbou.

Peťo

Autor Peťo

Peťo je vášnivý cestovateľ a veľký odporca nápojov z automatu. Kávu si najradšej vychutnáva pri západe slnka so svojou nádhernou manželkou, s ktorou preskúmal rôzne zaujímavé miesta po celom svete. Má rád riziko, o čom hovorí nielen to ako šoféruje, ale aj jeho zbierka adrenalínových zážitkov.