Katalánsko - najbohatšia španielska oblasť

11. 9. 2022 Karin

Milý Zápisníček,

po príchode dieťaťa začali starí rodičia o čosi viac túžiť po rodinných dovolenkách. Prvý rok po narodení našej dcéry sme šli na Krétu s jednou babkou, takže aby to bolo fér, ďalší rok sme museli niečo vymyslieť s manželovými rodičmi. Avšak, dovolenka all inclusive pri mori a v hoteli nie je úplne náš vysnívaný typ oddychu, tak sme vymysleli niečo, čím by sme ulahodili každému členovi zájazdu.

 

Manžel mal pracovnú cestu do Barcelony, my sme si dovolenku pred konferenciou predĺžili o 14 dní a zobrali sme so sebou na prvý týždeň rodičov. Cez booking sme zarezervovali hotel v španielskom meste Salou a vyrazili sme na párdňovú all inclusive dovolenku.

 

Tradičná letná dovolenka v Salou

Letenky a hotel sme si rezervovali samostatne bez cestovky, takže sme si po prílete do Barcelony museli prenajať auto cez Ren-a-car a vyrazili sme na asi hodinovú cestu do prímorského mesta Salou, ktoré je naozaj kúzelné a je to presne miesto, kde by som si vedela predstaviť žiť. Pozdĺž celého pobrežia je tu urobená promenáda, takže sa tu dá behať, bicyklovať, je to miesto na krásne prechádzky a nič tu nechýba.

 

Hotel sme mali vzdialený od pláže približne 15 minút chôdze a s malým dieťaťom sme museli pobyt pri mori a bazéne prispôsobiť obednému spánku, takže sme jednu časť dňa trávili v hoteli pri bazéne a druhú časť dňa na krásnej pláži, kde nás však jeden deň prekvapila červená vlajka a obrovské vlny. Kvôli nim nás plavčík nepustil ďalej ako pár metrov od brehu mora.

 

Mesto Salou nie je len takým obyčajným turistickým miestom pre dovolenkárov, ale pred vstupom do mesta je veľká vonkajšia motorkárska dráha. Neďaleko od Salou sa tiež nachádza niekoľko zábavných parkov, ktoré určite stoja za návštevu. Je tu napríklad Ferrari Land, Port Aventura Park, Sesamo Aventura či Dragon Khan.

 

Futbalový zážitok

Počas našej dovolenky mal svokor narodeniny a my sme mu chceli dať nejaký zážitkový darček, pretože spomienky sú omnoho viac ako materiálne dary. Voľba padla na vstup do barcelonského futbalového štadiónu Camp Nou. Tento nápad bol pre mňa vykúpením, pretože manžel na prehliadku štadiónu chcel ísť tak či tak a takýmto spôsobom som tam aspoň nemusela ísť ja s ním a užil si prehliadku so svojim ocinom. Prehliadka zahŕňala vstup do múzea, šatní pre hostí a na tribúnu. Za iných okolností by návštevníci mohli ísť aj na trávnik, avšak v tento deň sa tu organizoval koncert a organizátori si už chystali dole stage.

 

Po návšteve futbalového štadiónu sme sa vybrali do centra Barcelony, kde už sme pred pár rokmi boli. Tu dovolenka pre rodičov skončila a my sme začali svoje typické road tripové dobrodružstvo.

 

Nasledujúci deň sme sa vydali do parku miniatúr Catalunya en Miniatura, kde bol vstup 14 eur na osobu a dokúpili sme si aj lístky za 2 eurá na mini vláčik, ktorý nás previezol po okruhu celého parku. Po vystúpení sme si už potom celú expozíciu prešli peši. Je to nádherný prepracovaný park, ktorého súčasťou je aj lanové centrum pre deti a je tu okolo 130 katalánskych miniatúr s popismi a rôznymi vodnými či technickými efektami.

 

Hora Montserrat

Po prehliadke parku sme zamierili k hore Monsterrat, ktorú sme už videli na ceste do Barcelony a ide o dominantu horizontu Katalánska. Táto hora stojí v strede ničoho a je veľmi špecifická, ide prevažne o kamenné vrcholky, v ktorých sú postavené rôzne plne funkčné kláštory.

My sme sa vybrali na Abbey of Montserrat, kam vedie z dediny aj lanovka, tej je cena 11 eur na osobu, my sme však ku kláštoru vyšli autom. Je tu nádherný areál s múzeom, bazilikou, kostolom, sú tu reštaurácie, krásne výhľady a je to aj východzí bod k ďalším kláštorom a kaplnkám.

 

Ďalší deň sme sa na Montserrat vrátili, ale už s plánom menšej turistiky. Musím povedať, že značenie turistických chodníkov je veľmi neprehľadné. Chceli sme sa dostať až na Roca Foradada, čo je skalami vytvorené trojuholníkové okno. Po ceste tam sme však zišli z chodníka a vystrašili nás dva obrovské kamzíky, ktoré boli tesne pri nás, takže sme sa nakoniec vrátili, čo bolo zrejme bezpečnejšie rozhodnutie vzhľadom k faktu, že sme mali dieťa v nosiči.

 

Z hory Montserrat sme sa vydali k Panta de Sant Ponc, kde je bezplatné parkovisko a dá sa pri ňom kúpať. Je to priehrada, kde sa dajú prenajať paddle boardy, prípadne vyskúšať jazda na banáne. Odtiaľto naše cesty viedli na pár dní priamo do Andorry, ale to už je iný príbeh.

 

Po stopách Joeyho

Po krásnej hornatej Andorre nás čakali dve túry pred návratom do Barcelony. Prvou bola La Mola s nadmorskou výškou 1103 m.n.m. Ide o turistiku ku kláštoru, pričom sme štartovali z parkoviska Can Robert.

 

Za približne 75 minút sme po pomerne náročnej strmej ceste prišli do cieľa a odmenou nám bol výhľad až ku Barcelone a aj na náš cieľ nasledujúceho dňa - hora Tibidabo.

 

Ako verný fanúšik priateľov si nemôžem odpustiť kultovú historku: "Years ago when I was backpacking through western Europe I was just outside of Barcelona hiking in the foothills of Mount Tibidabo...". Po viac ako hodinovej túre sme sa dostali na vrchol (kde sa dá ísť aj autom) ku veľkolepému katolíckemu chrámu Temple of the Sacred Heart of Jesus. Čo ma zarazilo, že toto posvätné miesto je zdieľané zo zábavným parkom, ktorý tu pôsobí ako pes na oko.

 

PS: len nerada sa vraciam na rovnaké miesta/do rovnakých krajín, ale som naozaj rada, že som v prípade Španielska a Barcelony spravila výnimku! Stála za to.

 

Karin

Autor Karin

Karina pochádza zo stredného Slovenska z Vrútok, ale asi ako polovica jej generácie žije v Prahe. Číta, píše a momentálne sa snaží balansovať medzi životom matky a ženy. Dovolenky v rezortoch nie sú nič pre ňu a je rada, že jej druhá polovička nie je z cukru a dobrodružstvá po svete zažívajú spoločne. Nuž a dcéra sa dobrodružnej povahe maminky musí prispôsobiť.

Podobné články