10 najzaujímavejších rakúskych jazier na kúpanie

13. 6. 2022
10 najzaujímavejších rakúskych jazier na kúpanie

Letná dovolenka sa v mnohých domácnostiach neobíde bez kúpania. Či už je to more, termálne pramene, prírodné jazerá alebo aquaparky. Rakúsko síce nemá more, je to vnútrozemský štát, napriek tomu má však množstvo krásnych jazier s priezračnou vodou, ktoré sú obklopené prekrásnou prírodou, dedinkami a mestečkami, ktoré potešia nielen oko, ale aj náročného gastroturistu. Kaviarne a reštaurácie s pravým rakúskym jedlom, nájdete na každom rohu.

Nakupovanie s Plnou Peňaženkou

Nejde však len o kúpanie. Na svoje si prídu aj milovníci turistiky či cyklistiky. Rakúsko sa môže pýšiť množstvom turistických trás, ktoré potešia aj tých najnáročnejších. 

Prečítajte si naše tipy a nájdite tak inšpiráciu pre vlastnú letnú dovolenku. 

AKTUÁLNE OPATRENIA PRE CESTOVANIE DO RAKÚSKA

V Rakúsku už boli zrušené všetky opatrenia, ktoré sa týkali cestovateľských obmedzení vrámci COVID-19. Nepotrebujete žiaden doklad o očkovaní či prekonaní COVID-19 alebo doklad o negatívnom antigénovom či PCR teste. Pred cestou však odporúčame skontrolovať si stránku korona.gov.sk, kde nájdete všetky podstatné informácie a môžete si overiť, či sa náhodou niečo nezmenilo.

SOĽNÁ KOMORA. NÁDHERNÁ PRÍRODA V SUSEDSTVE

Salzkammergut alebo Soľná komora, patrí k najnavštevovanejším oblastiam Rakúska. Alpské vrcholce sa tu miesia s krajinou jazier, úchvatnými mestečkami pretkanými chodníčkami pre peších, ale aj cyklistov všetkých náročností.

 

TRAUNSEE

Jazero, ktoré je považované za jedno z najmalebnejších v Soľnej komore a to vďaka priľahlému skalnému kopcu Traunstein. Voda v jazere dosahuje sviežich 20 stupňov, ideálnu na vodné športy. Zaujímavosťou je, že si na tomto jazere môžete užiť aj plavbu historickým parníkom.

Vstupným mestom k jazeru je Gmunden, ktorého dominantou je zámok Ort, ktorý snáď ani nejde prehliadnuť. Je totiž priamo na jazere, dostanete sa k nemu iba cez drevený most. Užijete si z neho panoramatický výhľad na hory. Zaujímavá je aj cesta korunami stromov, na hore Grünberg. K cieľu nemusíte šľapať pešo, môžete sa nechať zviesť aj lanovkou. A pre tých, ktorí si radi dajú do tela, je tu možnosť zdolať vrchol na bicykli. Milovníci turistiky tu nájdu množstvo turistických trás. Na jednej takej, priamo pod vrcholom Gasselkogel, je aj veľká kvapľová jaskyňa. Dostanete sa k nej po turistickej trase, ktorá vedie z mestečka na juhu jazera Ebensee.

Náš tip: Pokiaľ dovolenku pri jazere trávite so svojím štvornohým miláčikom, je dobré sa uistiť, či na danom mieste pes do vody môže vojsť. Oželieť tak budete musieť verené kúpaliská alebo Strandbad. Inde okolo jazera takéto obmedzenia už nebudú a narazíte aj na psie pláže.

MONDSEE

Z jazera v tvare polmesiaca, Mondsee, budú nadšení tí, čo sú radšej za teplejšie vody. V Mondsee totiž  teplota dosahuje až 27 stupňov. Aj tu môžete vyskúšať celú škálu vodných športov a nechýba ponuka výletov na lodi. Okolo jazera je niekoľko verejných pláží, ktoré sú na kúpanie ideálne.

Chceli by ste si dopriať viac zábavy? Potom sa zastavte v mestečku Mondsee, kde je zrekonštruovaný zábavný park Alpenseeband Mondsee s vodnými atrakciami priamo na jazere. O zábavu sa postarajú tobogány, šmykľavky, vybudované móla, piesočné pláže a mnoho ďalšieho. 

Športovo založení si môžu priviesť inline korčule a zajazdiť si na chodníku pre korčuliarov v St. Lorenz. Trasa je dlhá približne 10 kilometrov a určite sa na nej nebudete nudiť. Minimálne vaše oči sa budú môcť pokochať krásnou prírodou. Atmosféru dotvárajú aj farmy, ktorými je dráha lemovaná.

Náš tip: Medzi jednotlivými lokalitami nemusíte prechádzať autom, všade sa dopravíte vlakom alebo autobusom. Pri ubytovaní na 3 a viac nocí dostanete zadarmo zľavovú kartu Salzkammergut Card. Vďaka nej máte zľavy na vstupné na väčšinu atrakcií v oblasti Soľnej komory.

WOLFGANGSEE

Jednoznačne najpopulárnejšie jazero Soľnej komory, a to najskôr preto, že sa považuje za najkrajšie. Ideálne miesto na dovolenku pre celú rodinu. Výletov v okolí jazera môžete podnikať celý rad: skúste plavbu loďou alebo rovno parníkom z čias Rakúsko-Uhorska, zdolajte niektorý z okolitých vrchov alebo sa prejdite po niektorom z množstva chodníkov. Cyklisti môžu využiť obrovské množstvo trás rôznych obtiažností. Lákavá je aj zubačka z mestečka Sankt Wolfgang na osamote stojaci skalnatý vrchol Schafberg s veľkolepým výhľadom.

Zdatnejší turisti sa môžu po dobre značených turistických chodníkoch vydať na výstup do okolitých kopcov. Odmenou za námahu im budú krásne výhľady. Prechádzka panenskou prírodou je len bonusom, ktorý určite uvítajú.

Náš tip:  Rodičov s deťmi možno zaujme zábavný park pri mestečku Abersee s atrakciami všetkého druhu - trampolíny, hojdačky, vodné ihrisko, obrie šmykľavky a ďalšie. Kúsok vedľa je detská zoo, kde môžu deti nie len nakŕmiť, ale aj pohladkať zvieratá ako napríklad králiky, kozy, ovce, prasiatka, lami, kone. A pre tých, ktorí sa neradi nudia, je tu aj možnosť vyskúšať letnú sánkarskú dráhu na Stroble.

GRUNDLSEE

Ak hľadáte na odpočinok skôr menšie jazero, zájdite si ku Grundlsee. Prečo? Jeho 14 kilometrov dlhá voľne prístupná pláž vás nadchne a scenérie očaria. Pozerať sa budete na majestátne štíty Totes Gebirge (Mŕtvych hôr). Voda v jazere bude mať na vrchole leta krásnych 25 stupňov. Ak vyhľadávate naturistickú dovolenku, toto je to správne miesto. Pozrite sa po niektorom z miestnych letovísk. Pláže majú vybudované zázemie a čo viac, psíkovia tu majú prístup do vody bez obmedzenia.

Chodníky pre peších sú všade okolo, stačí si vybrať medzi ľahšími alebo ťažšími trasami.

Náš tip:  Zájdite si na výlet k neďalekému Halštatskému jazeru a vydajte sa na prehliadku mestečka Hallstatt. Celé mestečko je na zozname UNESCO. Tu tiež spoznáte, prečo sa oblasť volá Soľná komora. Soľ sa tu ťaží stále a do najstaršej soľnej bane na svete sa môžete vydať na prehliadku práve tu.

ZELLER SEE

Oblasť Vysokých Taur je vďaka rozsiahlej sieti zjazdoviek a neďalekému obľúbenému stredisku v Kaprune navštevovaná hlavne v zime. Aj letná dovolenka pri jazere Zeller See ležiacom južne od Salzburgu má však svoj pôvab. Priťahuje hlavne nadšencov do vodných športov, ale aj ostatní si pri Zeller See prídu na svoje.

Prírodné upravené pláže nájdete v oblastiach Zell am See, Schüttdorf alebo Thumersbach. Všetky majú príjemné prostredie s množstvom detských ihrísk a zázemím. Ak chcete deťom alebo aj sebe dopriať viac zábavy, v bezprostrednej blízkosti jazera je aquapark.

A keď vás už kúpanie a pozorovanie okolitého šumu omrzí, vydajte sa na prieskum rozsiahlej siete turistických trás a náučných chodníkov. Cestu na nejeden vrchol vám uľahčí lanovka.

Zájdite sa pozrieť aj k neďalekej kaprunskej priehrade. Je to veľkolepý zážitok. Zblízka sa tak pokocháte pohľadom na kaprunský ľadovec Kitzsteinhorn. Aj v lete tak môžete zažiť guľovačku. Kaprun má aj ďalšie lákadlo najmä pre milovníkov adrenalínu a dvoch kolies. Na horskom bicykli si tu vychutnáte jazdu po singletrailoch a aj s bicyklami vás na kopec pohodlne vyvezie lanovka.

Náš tip: Urobte si výlet k najvyšším vodopádom v Európe. Krimmelské vodopády nie sú od Zeller See ďaleko a ich návšteva stojí za to.

TYROLSKO. HORY AKO VEĽKOLEPÁ KULISA

Tyrolsko je spolková republika na západe Rakúska. Za jej metropolu považujeme Innsbruck. Pýšiť sa môže viac ako 500 tritisícovkami, takže hory na vás číhajú na každom kroku. Nie nadarmo sa teda Tyrolsku hovorí srdce Álp. Je jedným z najlepších miest, kde môžete stráviť aktívny dovolenku, ak na takú samozrejme máte chuť. Končiare hôr, majestátne ľadovce, nádherné jazerá. To všetko, ale ešte oveľa viac, nájdete v tomto malebnom kúte Rakúska. 

ACHENSEE

Toto priezračné jazero neďaleko Innsbrucku vás nadchne. Výhľady na okolité až 2 500 metrov vysoké hory sú dychberúce. Jazero je ideálne ako na aktívnu dovolenku, tak na leňošenie, ale na svoje si prídu aj rodiny s deťmi. 

Okolo jazera je množstvo pláží, najviac však v mestách Achenkirch, Pertisau a Maurach. Pláže sú udržiavané, južná strana jazera je obľúbená hlavne pre rodiny s deťmi, je tu totiž príjemná piesočnatá pláž s pozvoľným zostupom do vody. Na to, že je Achensee relatívne vysoko v horách, teplota vody v lete dosahuje až 22 stupňov. Dovolenku si môžete spestriť požičaním člna a preskúmať jazero po vlastnej osi. Na jazere taktiež pravidelne premávajú lode.

Na svoje si prídu vyznávači pohodovej aj náročnej turistiky. Vyšlapte si alebo sa nechajte vyviezť lanovkou na dvojtisícový vrchol z Maurachu. Odmenou vám bude výhľad na štíty hôr a Zillertalské Alpy.

Po náročnom dni zavítajte do moderného bazénového a wellness centra Atoll Achensee s panoramatickými kúpeľmi, bazénom a saunovým svetom.

Preskúmajte okolie a vydajte sa na výlet do tiesňavy Wolfsklamm, kde sa po mostoch, lávkach, pozdĺž skál a vodopádov príjemne schladíte v horúcich letných dňoch.

Náš tip: V ubytovaní sa informujte ohľadom  Achensee Card, vďaka nej je verejná doprava v celej oblasti zadarmo, a navyše, získate výhodné vstupné na ďalšie atrakcie.

NEUSIEDLER SEE

Za kúpaním nemusíte jazdiť ďaleko za hranice. Južne od Viedne leží Neziderské jazero, ktoré čiastočne zasahuje aj do Maďarska. Je to najbližšie jazero, ktoré sa k našim hraniciam nachádza. So svojou jedinečnou faunou a flórou je uvedené v zozname UNESCO, časť jazera navyše tvorí národný park. Hĺbka tu nepresahuje 2 metre a hoci je najväčším jazerom v Rakúsku, veľkú časť plochy pokrýva rákosie. Nič z toho však nebráni využívať miesto na relax a kúpanie. Voda v lete je tu príjemne teplá, čo vynahradí fakt, že tu často fúka, ale ani to nie je v sparnom počasí na škodu.

Vďaka miernemu vetru je Neusiedler See ideálny pre milovníkov windsurfingu a iných vodných športov. Vďaka príjemnej klíme, teplej a plytkej vode je miesto obľúbeným cieľom pre rodiny s deťmi. Navyše je miestne rovinaté územie, vďaka vybudovanej sieti chodníkov, rajom pre cyklistov.

Krásne, udržiavané pláže nájdete všade okolo jazera. Rozľahlejšie pláže nájdete na východnej strane jazera pri Podersdorfe. Mestečká Rust, Breitenbrunn, Neusiedl am See a ďalšie pri brehu jazera majú vybudovaný prístup k vode aj napriek rákosiu, vykuknú tu na vás upravené a vybavené pláže, vytvorené navezeným štrkom. Ako väčšina vybudovaných pláží v Rakúsku, sú aj tieto prístupné za menší poplatok.

Pre okolitú krajinu sú typické vinice. Míňať ich budete takmer všade. Ochutnávanie miestneho vína v niektorej z mnohých reštaurácií, je ďalším príjemným benefitom dovolenky pri Neusiedler See.

Chcete sa poriadne rozhliadnuť po okolí? Brehy jazera sú lemované vyhliadkovými vežami. Pozorovať z nich možno aj miestnu faunu. 

Náš tip: Pre ubytovaných je na väčšine miest možné zadarmo zaobstarať kartu hosťa Neusiedler See Card. Vďaka nej budete mať prístup na väčšinu pláží, okolité hrady, bazény, ale aj lokálne autobusové spoje zdarma.

Náš tip č. 2:  Kúsok od Viedne leží najväčšie podzemné jazero v Európe - Seegrote. Nachádza sa v rovnomennej jaskyni, kúpať sa v ňom síce nemožno, ale prechádzka lodičkou stojí za to.

Ubytovanie pri Neusiedlersee

 

KORUTÁNSKO. KLÍMA AKO PRI MORI, ALE S HORAMI VŠADE NAOKOLO.

Korutánsko je najjužnejšou spolkovou krajinou a má snáď od každého kúsok. Krásne hory, možnosť skvelého kúpania, trasy pre peších a cyklistov všetkého druhu. Okrem toho má však ešte čosi navyše. Mierna klíma južnej strany Álp s nádychom stredomorskej atmosféry a tunajšie jazerá patriace k tým najteplejším v celom Rakúsku. Keď vyrazíte na dovolenku sem, nebudete ľutovať.

 

WÖRTHERSEE

Pri Wörthersee zažijete príjemnú takmer stredomorskú klímu, piesočné pláže. Navyše, teplota tunajšej priezračne čistej vody dosahuje v lete až 28 stupňov, čo z neho robí jedno z najnavštevovanejších jazier v Rakúsku. Wörthersee je rajom pre milovníkov vodných športov, potápania, wakeboardingu, vodného lyžovania a paddleboardingu.

Severný breh jazera je posiaty hlavnými letoviskami v mestečkách Velden, Krumpendorf a Pörtschach. V lete tu môže byť rušnejšie, ale náhradou za to sú skvelé pláže, požičovne bicyklov, paddleboardov a ďalšieho vybavenia, promenáda okolo jazera a móla nabádajúca na relax a slnenie.

Južný breh jazera potom ocenia tí, ktorí radšej vyhľadávajú pokojnejšie miesta na odpočinok. Za návštevu rozhodne stojí mestečko na výbežku Maria Wörth, ktoré vás očarí svojou malebnosťou. Čo však poteší srdce každého milovníka prírody, sú výhľady na okolité pohoria Karavanky a Gurktalské Alpy.

Voľný čas využite na návštevu voľných atrakcií.  Rodičov s deťmi potešia zoo na zámku Rosegg, kde môžete zájsť na scestie v prírodnom bludisku.

Na južnej strane jazera sa do výšky týči monumentálna rozhľadňa Pyramidenkogel vysoká 100 m, ktorá je viditeľná zo širokého okolia. K rozhľadni vedie niekoľko peších trás, vyjsť sem môžete autom aj na bicykli. A ak máte radi adrenalín, skĺznite sa z vrcholu rozhľadne tobogánom.

V meste Klagenfurt nevynechajte tzv. Minimundus, kde si zblízka prezriete najznámejšie pamiatky z celého sveta v miniatúrnej verzii. Prejdete sa tak okolo Eiffelovej veže, šikmej veže v Pise, galérie Louvre, Sagrada Familie a pokocháte sa napríklad aj miniatúrami vláčikov.

Obdivovať môžete aj ďalšie prírodné krásy. Presuňte sa viac na juh a vydajte sa na prieskum tiesňavy Tcheppa s vodopádmi. Medzi skalami, skrytými pred letnou žiarou, cez lávky, mosty a mostíky, rebríky popasiete svoje oči po tom, čo tu príroda formovala milióny rokov.

Náš tip: Ak plánujete dovolenku v Korutánsku s návštevami pamiatok a ďalších cieľov, oplatí sa zaobstarať turistickú kartu Wörthersee Card, ktorú tu pri ubytovaní dostanete zdarma. Vďaka karte budete mať na množstve miest bezplatný vstup alebo zľavu až 50%. Niektoré pláže sú totiž súkromné, takto karta ale bude akousi vstupenkou na ne.

KLOPEINER SEE

Kto si myslí, že čo je malé, to je milé, ten by nemal vynechať jazero Klopeiner See. Aj tu je v lete voda teplá, môže dosiahnuť až teplotu 29 stupňov. Uvádza sa, že je najteplejšie v Európe.  V jeho okolí je rad cyklotrás a chodníkov pre peších. Miestna klíma je vraj taká blahodarná, že sa tu predtým liečili ľudia s problémami s pľúcami.

Pre rodiny s deťmi je ideálne miesto na kúpanie na východnom brehu, kde sa nachádza pláž Strandbad Krainz. Deti môžete vziať aj do blízkej dedinky, kde sa v rozprávkovom lese Märchenwald Schreckendorf môžu stretnúť s červenou čiapočkou, snehulienkou a ďalšími postavami z rozprávok alebo ich zoberte do miestneho dobrodružného sveta Walderlebniswelt.

Alebo pre zmenu zájdite do neďalekej kvapľovej jaskyne Obir v Bad Eisenkappel s nádhernými stalagmitmi a stalaktitmi s mnohými jazierkami.

OSSIACHER SEE

Ďalšie preslávené korutánske jazero je Ossiacher See. Jeho krištáľovo čistá voda nabáda na kúpanie. Príležitosť na to máte na mnohých menších plážičkách, ktoré sú rozosiate po celom brehu. Okrem kúpania aj tu môžete vyskúšať množstvo vodných športov. V mestečkách ležiacich na brehoch jazera nechýbajú ani reštaurácie a kaviarničky, kde môžete vyskúšať špeciality miestnej kuchyne. Kto má radšej ubytovanie v kempe, tak práve tu si príde na svoje.

Okolie môžete spoznať po značených peších trasách alebo zo sedla bicykla. Podniknúť môžete aj náročnejšie horské túry a vyšliapnuť si na niektorý z okolitých vrchov. Na vrchol Gerlitzen, vysokú cez 1 900 m, vedie aj lanovka, takže vám nič nemusí brániť v tom, pokochať sa pohľadom po okolí.

Náš tip: Skvelou atrakciou pre deti bude opičia hora Affenberg pri hrade Landskron južne od Ossiacher See, kde sa vo voľnom výbehu pohybuje cez 100 makakov.

UBYTOVANIE V RAKÚSKU

Ubytovanie zoženiete najpohodlnejšie cez Booking alebo Hotels.com. Chcete ubytovanie v hoteli, apartmáne, s bazénom, pri pláži, v súkromí alebo napríklad v kempe? Všetko si na týchto stránkach môžete veľmi jednoducho vyfiltrovať.

Lacné ubytovanie v Rakúsku