História Medzinárodného dňa žien

Medzinárodný deň žien je za dverami a oslavujeme ho už viac než 110 rokov. Zistili sme pre vás čosi o jeho histórii a navyše máme pre vás tipy na e-shopy, kde nakúpite krásne prekvapenie pre výnimočnú ženu vo vašom živote.

29. 2. 2024 Alžbet
História MDŽ

Medzinárodný deň žien je jedným z najvýznamnejších dátumov v kalendári, ktorý upriamuje pozornosť na boj za rovnosť pohlaví a oslavuje úspechy žien vo všetkých oblastiach života. No aká je história tohto sviatku?

Začiatky v 20. storočí

Medzinárodný deň žien má svoje korene v sociálnej a politickej snahe žien o rovnosť s opačným pohlavím. Začiatky sa datujú do začiatku 20. storočia, keď v roku 1908 v New Yorku viac ako 15 000 žien demonštrovalo za lepšie pracovné podmienky, lepšie platy a právo voliť. Tento početný pochod bol organizovaný Americkou socialistickou stranou.

International women day

Neskôr, v auguste 1910, sa uskutočnila Medzinárodná socialistická konferencia žien v Kodani, kde bola navrhnutá myšlienka zriadiť Medzinárodný deň žien. Návrh bol podporený a od roku 1911 sa každoročne 8. marca oslavuje Medzinárodný deň žien. Prvýkrát sa tak stalo v Rakúsku, Dánsku, Nemecku a Švajčiarsku.

Medzinárodný deň žien v dejinách

Počas 20. storočia sa Medzinárodný deň žien stal symbolom rôznych politických a sociálnych hnutí. V obdobiach prvej a druhej svetovej vojny sa stal dôležitým symbolom solidarity žien v boji za mier a ľudské práva. Počas studenej vojny bol dňom, kedy sa upriamila pozornosť na znevýhodnenie žien v socialistických krajinách.

V 70. a 80. rokoch 20. storočia nabral Medzinárodný deň žien nový význam. Stal sa dňom, kedy sa verejne hovorilo o genderovej nerovnosti a vyjadrovala sa snaha o zmenu. Feministické hnutia po celom svete využívali tento deň na zvýšenie povedomia o témach, ako sú napr. reprodukčné práva, násilie voči ženám a pracovné práva.

MDŽ

Dnešné oslavy a výzvy

Dnes sa Medzinárodný deň žien oslavuje vo viac ako 100 krajinách po celom svete. Je to dôležitá príležitosť na zdôraznenie úspechov žien v politike, kultúre, ekonomike a spoločnosti ako celku. No napriek mnohým úspechom ostávajú nezdolané mnohé problémy, ako sú napríklad rozdiely v platoch, nedostatočná zastúpenosť žien vo vedení, rodové stereotypy a násilie voči ženám.

Medzinárodný deň žien nás však nabáda na pokračovanie v boji za rovnosť pohlaví a na podporu žien vo všetkých ich úsiliach. Je to deň na oslavu minulých úspechov, no zároveň aj na záväzok pracovať na lepšej budúcnosti pre všetky ženy na svete.

Keď si pripomíname históriu Medzinárodného dňa žien, uvedomujeme si, že jeho význam neustále rastie. Je to deň, ktorý nám pripomína, že boj za rovnosť pohlaví nie je jednorazovým úsilím, ale trvalou snahou o spravodlivejšiu a inkluzívnejšiu spoločnosť pre všetkých.

8. marec s darčekom

Ak žijete v obklopení úžasných žien, určite si hovoríte, že by ste ich chceli v ich sviatočný deň potešiť darčekom. Či už pôjde o čokoládu, kvietok alebo parfum, možností je mnoho. Inšpirujte sa výberom z našich e-shopov s cashbackom, kde nakúpite ideálne prekvapenia k MDŽ. 

E-shopy, kde nakúpite krásne darčeky k MDŽ

Alžbet

Autor Alžbet

Alžbet pochádza z Ružomberka, čiže je veľkou fanúšičkou pobytu na čistom vzduchu mimo svojho rodného mesta. Keďže ju každú noc trápia nočné mory o raste cien nehnuteľností a potrebuje šetriť, využíva najmä možnosť lacných leteniek. Často ju teda doma nezastihnete.