10 top letovísk Turecka

29. 8. 2022
10 top letovísk Turecka

Ak by sme pátrali po krajinách s bohatou ponukou prírody, pamätihodností, zábavy a pohostinnosti, Turecko by sem určite patrilo. Ako jedna z mála krajín o sebe Turecko môže povedať, že sa nielenže nachádza na dvoch kontinentoch súčasne (leží sčasti v Ázii a sčasti v juhovýchodnej Európe), ale tiež leží pri štyroch moriach - Čierne more, Marmarské more, Egejské more a Stredozemné more. Čo sa týka celkovej dostupnosti a dopravy, mnohým z nás by ani nenapadlo, že nejde o čisto európsku krajinu. Ale nenechajte sa zmiasť, na rozdiel od iných európskych krajín na vycestovanie do Turecka potrebujete pas, len občiansky vám teda stačiť nebude.

Turecko s cashbackom

► Prečo navštíviť práve Turecko a čo ponúka? 

Nájdete tu veľké množstvo nádherných pláží s výhľadom na hory, zažijete jedinečnú plavbu loďou s párty na palube, papagájmi a pirátskym kapitánom lode, objavíte archeologické náleziská, ktoré sa nachádzajú po celej krajine, potešia vás prívetivé ceny a možnosť platby kartou na väčšine miest, gurmánov nadchne rozmanitá kuchyňa a niekoho zas bohatý nočný život. To ale zďaleka nie je všetko, za návštevu stoja úchvatné antické pamiatky a chrámy, múzeá, ale aj turecké kúpele - masáž v oblaku mydlovej peny je naozaj zážitok.

Cestovanie do Turecka

► Aktuálne COVID-19 opatrenia 

Do Turecka môžete od 1. 6. 2022 vycestovať bez obmedzenia, nemusíte teda preukazovať bezinfekčnosť, predkladať negatívne testy ani vyplnené formuláre. Naďalej však platí povinnosť nosiť rúška/respirátory v prostriedkoch hromadnej dopravy a obchodných centrách. Aktuálne informácie sledujte tu.

► Cestovanie s odmenou 

Milujete cestovanie? My tiež! Vďaka cashbacku od Plnej Peňaženky sa váš prípadný pocit previnilosti pri platení výdavkov spojených s cestovaním zmenší. Získajte časť vynaložených nákladov späť. Z pohodlia domova si zaobstaráte letenky cez Eurowings.com, Kiwi.com či Lufthansa.com, ubytovanie podľa svojich predstáv si vyberiete cez Booking.com alebo HostelWorld.com, požičanie auta cez RentalCars.com a cestovné poistenie cez ČSOB.

Súťaž o bonus

Súťaž už skončila!

► Turecká kuchyňa


Turecká kuchyňa je rozmanitá a okrem mäsa v nej nesmie chýbať zelenina. Začnime ale legendárnym dürüm kebabom. Ten je v Turecku natoľko vynikajúci, že rozdiel od toho nášho „slovenského“, spoznáte hneď na prvé ochutnanie. Mäso majú Turci pripravené tak výborne, že ani nebudete chcieť dresing. V niektorých stánkoch teda dostanete „len“ placku s mäsom, ale naozaj zistíte, že viac nie je treba. Ku kebabu sa vo väčšine prípadov predáva aj jogurt, ktorý jeho chuť krásne podčiarkne a vaše chuťové poháriky sa ocitnú v siedmom nebi. Ďalšia pochutina zo sveta hlavných jedál sú manti, tj turecké knedličky plnené mäsovou zmesou. V preklade sa naozaj stretneme s knedľami, ale tento pokrm pripomína skôr ravioly. Ochutnať by ste tiež mali mleté ​​mäso zabalené vo vínnych listoch, güvec, kőfte alebo adana kebab.

Turecká kuchyňa

Čo sa týka sladkých pokrmov, tak jeden dezert môžeme bez ostychu označiť za tradičný turecký, a síce baklavu. Narazíte na ňu takmer v každej výlohe a reštaurácii. Je typická svojou orieškovou náplňou, ktorá je prítomná vo všetkých vrstvách, maslom, sladkým sirupom a predovšetkým tenkým cestom filo. K baklave si dajte nesladený turecký čaj alebo kávu a vyvážate tak veľmi sladkú chuť tejto pochúťky. Ďalšou sladkou dobrotou je kalorické kunefe, tiež plnené sladkým sirupom, posypané pistáciami a tvorené z tenkých cestovín a neslaného syra. Mäkká cukrovinka lokum je ďalším možným dezertom, ktorým uspokojíte svoje chute. Svojou konzistenciou môže pripomínať želé. Hoci je tvorená škrobom a cukrom, je bohatá na prísady. Dochucuje sa napríklad mätou, zázvorom, sekanými orechmi, škoricou alebo ružovou vodou a aby nebol dezert málo sladký, je ešte obalený v práškovom cukre alebo kokose. Güllaç, to je typický dezert počas Ramadánu, vďaka ľahším ingredienciám je totiž príjemnejší na trávenie a telu sa potom lepšie prechádza na bežnú stravu.

Baklava

Na záver by sme mali spomenúť výborný turecký čaj s príjemne výraznou chuťou a vôňou. Podávaný je v špecifických pohároch, ktoré často mávajú ozdobné úchyty s ornamentmi. Úchyty vám okrem toho, že sa nepopálite, dodajú ešte pocit honosnosti a nádych orientu.

1. Alanya

Alanya s cashbackom

Alanya sa nachádza na malom polostrove, na severe obklopenom pohorím Toros a na juhu Stredozemným morom. Vďaka svojej polohe medzi Pamfýliou a Kilíkiou sa mesto v staroveku nazývalo jedného času Pamfýlia aj Kilíkia. Alanya je známa najmä svojimi plážami, pričom piesočnaté pásy nájdete v samotnom meste a tiež pozdĺž okolitého pobrežia, sú o oddychových dovolenkách v letoviskách a klientela primárne zo Severnej Európy ich zvyčajne zapĺňa od júna do augusta.

► Ako sa do Alanye dostanete?

Alanya sa nachádza asi 2 hodiny jazdy od najbližšieho veľkého medzinárodného letiska v Antalyi a pol hodiny od letiska Gazipaşa. Letisko Gazipasa bolo otvorené pre medzinárodné lety v roku 2011 a obsluhuje obmedzený, ale rastúci počet európskych destinácií. Väčšina dovolenkárov pristáva v Antalyi a potom sa odvezú do hotela v Alanyi autobusom. Z letiska v Antalyi sa do Alanye dostanete aj taxíkom, za ktorý si však priplatíte.

Alanya na mape

Ak je váš hotel trochu ďalej od Alanye, môžete stáť pred hotelom na ceste a čakať, kým príde Dolmuş - typický hotelový minibus, a vyzdvihne vás. Zastaví vám na svojich zastávkach kdekoľvek po ceste. V niektorých prípadoch niekde zástavky nie sú, no autobusy prichádzajú približne každých 10 až 15 minút a niekedy sú dosť preplnené. Očakávajte, že za jazdu zaplatíte približne 2 turecké líry na osobu.

Alanya s cashbackom

► Pláže, pamiatky, atrakcie

So svojím približne 70 kilometrov dlhým pobrežím a tyrkysovým morom je Alanya jednou z najobľúbenejších dovolenkových oblastí v Turecku. Obľúbenosť jej pláží je nespochybniteľná a vďaka nádhernej prírode a historickým črtám sa každoročne stáva obľúbenou dovolenkovou destináciou pre tisíce domácich i zahraničných turistov. Pre tých, ktorí plánujú stráviť letnú dovolenku v Alanyi, máme pripravený zoznam 5 najkrajších pláží Alanye, z ktorých niektoré očarili aj tie najznámejšie mená svetové mená.

 • Pláž Cleopatra,
 • Pláž Damlataş
 • Pláž Portakal (Oba)
 • Pláž Keykubat
 • Pláž Konakli

Alanya s odmenou

► Výlety po okolí

Približne od mája do októbra odchádza z prístavu Alanya množstvo výletných lodí na celodenné výlety okolo dramaticky formovaného pobrežia, návštevu morských jaskýň, v ktorých sa kedysi skrývali piráti spolu s kotvením pri pobreží a množstvom zastávok na kúpanie. Hlavné morské jaskyne, ktoré lode navštevujú, sú Pirate Cave a Damlatas Cave, hoci v závislosti od lode je možné navštíviť niekoľko ďalších, vrátane jaskyne Fosforlu a jaskyne milovníkov. Alanya je tiež v jednodňovej vzdialenosti od niektorých z najznámejších starovekých miest a turistických atrakcií tohto stredomorského regiónu, takže ak si chcete počas dňa z nôh oprášiť piesok a vydať sa na historicky zameraný výlet, je tu toho veľa.

Okrem vyššie spomenutých miest si tiež môžete jednoducho urobiť jednodňové výlety do Antalye, navštíviť jej múzeum a prejsť sa po starej mestskej štvrti Aspendos (najslávnejšie rímske divadlo v Turecku) a ďalších významných archeologických náleziskách v blízkosti Antalye, ako je napríklad vychytená lokalita zvaná Perge.

2. Antalya

Antalya s cashbackom

Práve ste pristáli na medzinárodnom letisku Antalya. Najrýchlejším, ale zároveň najdrahším variantom je taxík, hoci niekedy sa dá cena s vodičom zjednať a zas na toľko vás to nevyjde. Ďalšou možnosťou je požičanie si vlastného auta priamo na letisku. Počítajte ale s tým, že na letisku býva požičanie drahšie ako v požičovniach mimo neho. Pokiaľ dávate prednosť miestnej hromadnej doprave, potom nasadnite na mestský autobus a za 30-40 minút budete v centre. Autobus jazdí približne každých 30 minút.

Antalya na mape

► Pláže, pamiatky, atrakcie

Antalya sa okrem menších súkromných pláží môže pochváliť hneď dvoma veľkými plážami Konyaalti a Lara. Konyaalti je pláž s voľným vstupom blízko mesta pokrytá kamienkami. Zato je však čistá a nebýva tak preľudnená. Pozor ale s deťmi, miestami je vstup trochu príkry. Naopak východne situovaná Lara je veľká a dlhá pláž s úžasne jemným bielym pieskom. Za vstup si v tomto prípade už zaplatíte, ale ľutovať nebudete, pretože tu pravdepodobne strávite celý deň a ešte sa vám nebude chcieť odísť. Pre rodinu s deťmi je teda pláž Lara jasnou voľbou.

Antalya s cashbackom

Čo všetko môžete počas svojho pobytu v Antalyi navštíviť? Tu je pár tipov! Chránenou pamiatkou je starý prístav Kaleiçi s úzkymi dláždenými uličkami, historickými domami a funkčnými antickými kúpeľmi. V tejto pamiatkovej zóne je dokonca zakázaná prestavba starých domov. Prístav sa v určitom bode stretáva s parkom Karaalioğlu, ktorý je ideálnou voľbou pre odpočinok. Príjemná prechádzka týmto krásnym parkom s palmami, fontánami a sochami vás nabije pozitívnou energiou. Spojovacím bodom uvedených miest je veža Hıdırlık kulesi (Hidirlik Tower) s týčiacou sa tureckou vlajkou na vrchole. Ako ďalšiu z pamiatok by ste si nemali nechať ujsť Hadrianovu bránu (Üçkapılar), Yivli Minare (flautový minaret) alebo Kesik Minare (useknutý minaret). Vašu návštevu si zaslúžia aj o niečo vzdialenejšie vodopády Duden alebo Archeologické múzeum (Antalya Archeology Museum), ktoré sú pre nadšencov histórie ako stvorené.

Antalya s cashbackom

► Výlety po okolí

Antalya je vhodné miesto na výletovanie všetkými smermi. Snáď na každom rohu narazíte na agentúry ponúkajúce výlety po pamiatkach, a to väčšinou už so sprievodcom v cene. Môžete si tak vybrať, či sa na výlet vydáte loďou alebo autobusom a poznávanie sa môže začať. Kam by ste určite mali vyraziť, je archeologické nálezisko Perge, bývalé hlavné mesto Pamfylie, v ktorom na vás čakajú fascinujúce rímske ruiny. Tu budete mať pocit, že ste sa vrátili v čase. Medzi ďalšie významné miesta patria ruiny Phaselis, kaňón Kapuz, jaskyňa Karain alebo malé mesto Termessos.

3. Side

Side s cashbackom

Historické mesto Side ležiace na južnom pobreží Turecka má vďaka svojmu antickému pôvodu veľa čo ponúknuť. V Side je pôsobivá už jeho samotná atmosféra plná pokoja, ktorá vás vtiahne hneď po prvej minúte. Žiadny stres ani chaos tu nečakajte. V tunajších obchodíkoch s korením, čajmi a suvenírmi vám s najväčšou pravdepodobnosťou ponúknu pravý turecký čaj a nie, naozaj zaň nebudú nič chcieť.

► Ako sa do Side dostanete?
 

Side na mape

Najbližšie letisko sa nachádza v Antalyi, ktorá je od Side vzdialená približne 75 km. Ak si nechcete požičiavať auto ani platiť za letiskové taxi, využite mestský autobus a dôjdite na hlavnú autobusovú stanicu (otogar). Tam prestúpite na linku do Manavgatu, kde si chytíte menší mikrobus (dolmuş) a ten vás odvezie až do Side.

► Pláže, pamiatky, atrakcie

Letovisko Side je skvelým miestom ako na leňošenie na pláži, tak na surfovanie. Najviac je ale vyhľadávané práve pre svoje krásne pláže, predovšetkým Side West, kde býva počas sezóny dosť živo. Je to ideálne miesto na vodné športy a zábavu. Pláže v Side sú väčšinou piesočnaté, hoci miestami môžete naraziť na drobné kamienky. Pozrime sa ale na neodmysliteľné pamiatky tohto krásneho letoviska. Za dominantu Side je považovaný tunajší amfiteáter z 2. storočia.

Side s cashbackom

Ďalšou pamätihodnosťou sú ruiny Apollónovho chrámu, ktorého obrovské antické stĺpy s trochou šťastia zachytíte na mobilný telefón. Ide o skutočne nádherný zážitok. Chrám je blízko pobrežia, ktoré nabáda k malej prestávke s pohľadom na zapadajúce slnko. Pokiaľ vás lákajú prírodné skvosty Side, zavítajte do národného parku Köprülü. Tyrkysová voda a rajské prostredie vám dozaista učaruje. Ste navyše milovníkmi raftingu? Potom máte vyhrané! Môžete sa prejsť na divokej rieke, ale treba dbať na bezpečnostné opatrenia, pretože miestami býva silný prúd. Rieka je navyše neznesiteľne ľadová a spadnúť by ste do nej naozaj nechceli.

Side s cashbackom


► Výlety po okolí
 

Kto chce preskúmať staré mestá a ich antické ruiny, mal by sa rozhodne vydať do miest Termessos, Perge alebo Aspendos. Rozhodli ste sa vyraziť v ústrety vodnému dobrodružstvu v už spomínanom národnom parku Köprülü? Potom počítajte s približne hodinovou cestou autom, od Side je park vzdialený nejakých 67 km. Keď sa vydáte asi 15 km na juh od Side, dostanete sa k pozostatkom mesta Seleukia. Vydať sa môžete aj do ďalších letovísk, o ktorých sa tu dočítate, a síce do Antalye či Alanye, uprostred ktorých je Side umiestnené.

4. Belek

Belek s cashbackom

Ak máte chuť na tie najlepšie veci Turecka, dovolenka v Beleku je tou pravou vstupenkou. Jeho očarujúca pláž, upravené golfové trávniky a špičkové reštaurácie z neho robia crème de la crème letovisko na tureckom tyrkysovom pobreží. Belek je doslova Beverly Hills na Tureckej riviére, ktorá každoročne na svoje pláže priťahuje exkluzívny medzinárodný dav. Pláže sú prehliadkou luxusných hotelov a exkluzívnych reštaurácií s golfovými ihriskami. A za nimi nájdete nádherné, stromami lemované bulváre mesta Belek, na ktorých sa nachádza nespočetné množstvo kaviarní a obchodov, plus typický turecký bazár, konajúci sa pravidelne v sobotu.

► Ako sa do Beleku dostanete?
 

Belek na mape

Turistické centrum Belek sa nachádza približne 36 km východne od Antalye a južne od Seriku na tureckom pobreží Stredozemného mora. Belek je miesto s veľmi malým počtom obyvateľov a patrí do provincie Antalya v Turecku, ktorá sa nachádza na európskom kontinente. Mestá a mestečká v blízkosti Beleku zahŕňajú napríklad Besyigit, Belekoy, Karadayi Koyu a Karadayı, pričom všetky stoja za vašu návštevu. Medzi najbližšie veľké mestá patria Antalya, Konya, Denizli a Mersin.

Belek s cashbackom

► Pláže, pamiatky, atrakcie


Pláž je v podstate 16-kilometrový zlatý pás piesku a kamienkov, za ktorým sa miestami objavia luxusné hotely, inde smaragdovo zelené borovicové lesy. Plytké Stredozemné more vám zaručí, že plavanie je bezpečné aj pre deti a portfólio vodných športov je naozaj ťažké prekonať – jeden deň si môžete požičať vodné skútre, druhý deň poskakovať po vlnách na wakeboarde a na tretí deň si k nohám pripútať vodné lyže.

Nie je to len zlatý piesok, ale aj zelené "greeny" - čiže golfové ihriská, ktoré vyčleňujú Belek z davu. Na výber máte osem majstrovských golfových ihrísk - a drsnosť greenu niektorých z nich pozná dokonca aj legendárny Tiger Woods. Vychytená je reštaurácia “19. jamiek”, ktorá ponúka jeden z najexkluzívnejších kulinárskych zážitkov na tyrkysovom pobreží, so zasneženými horami Taurus v pozadí.

Belek s cashbackom

► Výlety po okolí
 

Poloha Beleku je viac ako vhodná na začiatky výletov. Nachádza sa 30 kilometrov východne od Antalye, takže výlet do tohto mesta je jednou z najlepších možností. Antalya má všetko čo potrebujete – historické pamiatky, nákupné centrum, zábavu pre rodiny s deťmi a úchvatné okolie. Staroveké pamiatky ako Perge, Demre alebo Pamukkale sú z Beleku bližšie ako z iných letovísk, stačí si preto vybrať podľa svojich preferencií.

5. Kuşadasi

Kusadasi s cashbackom

Kuşadasi je malebným prístavom, ktorý býva útočiskom výletných lodí i privátnych jácht. Nachádza sa na pobreží Egejského mora. Napriek tomu, že sem návštevníci mieria hlavne za kúpaním, potápaním a relaxom, možností, ako si tu okoreniť dovolenku, je oveľa viac. Turisti s obľubou nakupujú v bazároch alebo si užívajú nočný život v miestnych kluboch. Napriek tomu, že v Kuşadasi dominujú hotelové rezorty, ani milovníci pokojnejšej dovolenky neprídu skrátka a môžu sa ubytovať v niektorom z miestnych bungalovov.

► Ako sa do Kuşadasi dostanete?
 

Kusadasi na mapeNajkomfortnejšia cesta, ktorá nás zavedie do Kuşadasi, je let na letisko v Izmire, kam smerujú aj pravidelné linky z Prahy. Izmirské letisko je od Kuşadasi vzdialené zhruba 80 kilometrov. Do letoviska sa dá dostať autobusom. Počítajte, že cesta potrvá viac ako hodinu. O niečo rýchlejšia, avšak pochopiteľne nákladnejšia, je cesta taxíkom.

► Pláže, pamiatky, atrakcie


Najznámejšou plážou v Kuşadasi je Kadinlar Denizi alebo Dámska pláž (v dávnych dobách sem skutočne mali prístup len ženy). Nachádza sa kúsok od centra mesta a pozdĺž pláže sa nachádza promenáda vysadená kaviarňami a hotelmi. Pláž je piesočnatá, plne vybavená a keď vás omrzí pohľad na more, môžete sa kochať palmami v jej pozadí.

Cestou z pláže sa môžete zastaviť v prístave, odkiaľ dohliadnete na Holubí ostrov (Güvercin), kde bola vybudovaná skvostná byzantská pevnosť na obranu pred pirátmi. Alebo zamierte do niektorého z miestnych obchodíkov, kde si zaobstaráte suvenír na dovolenku v podobe oblečenia, šperku či iného suveníra. Vodné radovánky si v Kuşadasi nemusíte dopriavať len v mori. Zvlášť pre deti je lákadlom miestny aquapark, ktorý patrí k najväčším v Turecku. Vyskúšať tu môžete vzrušujúce rýchle šmykľavky, bazén s vlnami alebo pirátsku loď so šmykľavkami pre najmenších.

Kusadasi

► Výlety po okolí


Veľkou výhodou Kuşadasi je poloha, ktorá umožňuje návštevu množstva zaujímavých ľahko dostupných turistických cieľov. Prírodné krásy môžete obdivovať v národnom parku Dilek, kam vás z Kuşadasi dopravia minibusy. Okrem jedinečnej fauny a flóry na vás v Dileku čakajú pláže obklopené tyrkysovým morom, kaňon či Diova jaskyňa. Navštíviť môžete aj Efes, kde sa nachádza Artemidin chrám patriaci medzi sedem divov sveta. Mesto Selçuk sa zase pýši byzantským viaduktom či rozsiahlym archeologickým múzeom. Pokiaľ by ste sa chceli pozrieť aj za hranice Turecka, máme pre vás tip na celodenný výlet loďou. Takmer hodinu a pol dlhá cesta vás zavedie na grécky ostrov Samos. V cieli na vás čaká atmosféra malebných prímorských dediniek, archeologické pamiatky či kamienkové pláže. Samos je historicky významným miestom. Ide o rodisko filozofa Epikura alebo matematika Pytagora a nájdeme tu dve pamiatky zapísané v zozname svetového dedičstva UNESCO - Chrám Héraion na Same a antickú pevnosť Pytagoreion.

6. Marmaris

Marmaris s cashbackom

Marmaris patrí k rušnejším dovolenkovým destináciám. Okrem luxusných hotelov a pláži však dokáže ponúknuť oveľa viac. Vzhľadom na to, že sa nachádza na pobreží Stredozemného mora, vedzte, že o krásne pláže tu rozhodne nie je núdza. Vďaka vynikajúcej polohe je preto jednou z obľúbených aktivít dovolenkárov plavba jachtou. Možností je však viacero. Môžete sa plaviť okolo ostorova Marmasi Bay či do neďalekej Fethiye, prípade si užiť plavbu okolo gréckych ostrovov Dodekanézy, ktoré tiež nie sú ďaleko. Využiť môžete jednodňové výlety, prípadne niekde zakotviť a len tak sa kúpať v mori. Výhodou je, že jachty či lode riadia skúsení námorníci a kapitáni, takže stačí nasadnúť a užívať si príjemnú atmosféru. Ak už s riadením lode máte skúsenosti a nebojíte sa, môžete si nejakú loďku či jachtu prenajať a užiť si plavbu v súkromí.

Masmaris s cashbackom

Za návštevu rozhodne stojí staré mesto. Prechádzka historickými uličkami pomedzi biele domčeky vás napokon privedie až k hradu, ktorý sa hrdo týči nad samotným prístavom. Pochádza ešte z čias Osmanskej ríše. V súčasnosti je v ňom v&stavených množstvo vecí, ktoré pripomínajú rozsiahlu kultúru regiónu. A navyše - z hradieb je skutočne krásny výhľad na okolie. 

Masmaris na mape

Vynechať by ste rozhodne nemali Národný park Marmaris. Môžete sa okolo neho plaviť jachtou, ale ak máte v obľube prechádzky a radi sa kocháte krásnou prírodou, mali by ste si tu spraviť aj celodenný výlet. Previesť sa džípom alebo na koni tu nie je problém. Počas jazdy navyše môžete pozorovať rozsiahle lesy, vodu a zvieratá. Za zmienku stojí Rajský polostrov a neďaleké Jaskyne Nimara. 

► Pláže 

Za zmienku stoja rozhodne pláž Turunç a pláž  Içmeler, obe vzdialené len kúsok od Marmarisu. Nájdete tu kompletné vybavenie, stovky metrov piesku a pozvoľný vstup do mora, čo znamená, že sú vhodné aj pre malé deti či neplacov, ktorí by si v mori chceli omočiť aspoň malíček. Počas hlavnej turistickej sezóny bývajú síce dosť plné, ale viete tu nájsť aj tiché miesta. Prípadne stačí cestovať autom o pár kilometrov ďalej a určite nájdete rovnako krásnu, ale tichšiu pláž.

Cestovanie s cashbackom

► Výlety po okolí

 • Ostrov Rhodos - od Marmarisu je vzdialený len jednu hodinu plavby typickým trajektom 
 • Rieka Dalyan - rovnomenné mesto sa nachádza len 90 kilemtrov od Marmarisu a plavba po rieke prináša úchvatné scenérie, pričom najzaujímavejší je pohľad na hrobky vytesané do skál 
 • Polostrovy Datça a Bozburun - oplatí sa požičať si auto a vydať sa na cestu naprieč týmito polostrovmi. Dychberúce scenérie, typické rybárske domčeky a ruiny mesta Knidos stoja za návštevu. 
 • Ruiny Kaunosu - staroveké prístavné mesto, kde dnes možno obdivovať ruiny rímskych kúpeľov, divadla či akropoly 
 • Ruiny Amos - región má skutočne bohatú históriu a tak niet divu, že na ceste naprieč polostrovom nájdete množstvo ruín, ktoré stoja za návštevu. Podobne aj ruiny mesta Amos, z ktorých budete mať nádherný výhľad na okolie.

7. Manavgat

Manavgat s cashbackom

Typická turecká dedina - aj tak sa niekedy toto malé mestečko označuje. Nachádza sa len pár kilometrov od známeho mesta Antalyia. 

Manvgat s cashbackom

Nájdete tu slnkom zaliate ulice, ktoré sú lemované palmovými stromami, typickú tureckú architektúru s nie príliš vysokými domami, na strechách ktorých sa nachádzajú solárne panely a ohrieva sa na nich voda. Pláže sú tu čisté, dlhé, piesočné. More teplé a bezpečné, v niektorých častiach je vstup do neho pozvoľný, čo znamená, že sa nemusíte až tak báť o svoje deti a na svoje si tu prídu aj neplavci. 

Manavgat s cashbackom

A akoby to bolo, keby sme vynechali niekoľko zaujímavostí. Ako prvú určite spomenieme vodopád Managvat, ktorý je azda najväčším lákadlom mesta. Nie je vysoký, má len štyri metre, ale voda je tu dosť prudká a aj vďaka tomu toto miesto stojí za návštevu. Tržnica v meste vám zas poskytne najlepšiu možnosť zžiť sa s miestnou kultúrou. Na jednom mieste si môžete kúpiť exotické oblečenie, zlato či jedlo, hlavne typicky turecké, ktoré by ste rozhodne nemali vynechať. Pre milovníkov histórie je tu múzeum venované tureckej kultúre a z netradičných miest spomenieme dom otočený naopak. 

Cestov

► Výlety po okolí

 • Chrám bohyne šťastia Tyché - zvyšky chrámu ležia neďaleko obľúbenej Agory a pripomínajú chrámy, ktoré nájdete na každom rohu Grécka.
 • Priehrada Oymapinar - leží na rieke Manavgat a je jednou z najväčších priehrad, ktoré v Turecku nájdete.
 • Apollonov a Athénin chrám - nájdete ich na polostrove Sida. Pochádzajú ešte z 2. storočia pred naším letopočtom a kedysi patrili k najkrajším a najbohatším chrámom v Parmyfylii. 

Z miest, ktoré sú blízko a oplatí sa ich navštíviť spomenieme napríklad Side, Belek, Kemer či Antalya.

8. Kleopatra

Pláž Kleopatra v regióne Alanya sa stala natoľko populárnou, že ju začali cestovné kancelárie uvádzať ako samostatné letovisko. Táto čarovná pláž sa tiahne do dĺžky 3 km na južnom pobreží Turecka. Kleopatra je ideálnym miestom na oddych, ku ktorému neodmysliteľne patrí pohupovanie sa vo vlnách teplého mora a usrkávanie osviežujúceho miešaného nápoja na pláži.

Kleopatra s cashbackom

► Ako sa do Kleopatry dostanete?

Letisko v Antalyi je odtiaľ vzdialené asi 130 km. Na letisku si môžete chytiť taxi alebo požičať auto, čo je pohodlnejší, avšak drahší spôsob dopravy. Ak chcete ušetriť, vydajte sa na neďalekú autobusovú zastávku, odkiaľ vás autobus zavezie do centra Antalye. Odtiaľ potom nasadnete na autobus smer Alanya, kam pôjdete niečo cez 2 hodiny. Ďalším blízkym letiskom je Gazipaşa, ktoré je v prevádzke od roku 2011 a je prepojená zatiaľ len s obmedzeným počtom európskych letísk.

► Pláže, pamiatky, atrakcie

Pláž Kleopatra je preslávená svojou čistotou. Niektorí by ju dokonca mohli prirovnávať k hotelovému bazénu v luxusnom rezorte. Lemuje časť západného pobrežia mesta Analya a je dlhá 3,5 km. Pláž tvorí predovšetkým jemný piesok a kamienkov tu nájdete len málo. Je vhodná ako pre páry, tak aj pre párty kamarátov či jednotlivcov. Kvôli svahovitému terénu neodporúčame tunajšie kúpanie rodinám s deťmi, pre tie sú vhodnejšie pláže na východnom pobreží. Pre náročnejšieho turistu sú tu k dispozícii slnečníky aj lehátka za poplatok a môžete si tu zájsť na niečo na jedenie alebo sa osviežiť letným drinkom. Nechýbajú tu ani toalety alebo sprchy.

Fanúšikov vodných športov a radovánok poteší pestrý výber atrakcií a športových aktivít priamo na vode. Milovníkov prírody a pamiatok nadchne okolie pláže, ktoré zvádza k výletom.

Kleopatra na mape

► Výlety po okolí

 • Jaskyňa Damlatas – kvapľová jaskyňa, ktorá má blahodárne účinky na dýchacie ústrojenstvo.
 • Červená veža – symbol mesta Analya, jej horná časť je postavená z červených tehál (bolo jednoduchšie do takej výšky dopraviť tehly ako balvany).
 • Atatürkov dom – vilka z 19. storočia slúžiaca ako múzeum venované Kemalovi Atatürkovi (zakladateľovi Tureckej republiky).
 • Stredoveké hostince – Stredoveký hostinec Sarapsa Caravanserai, Stredoveký hostinec Kargi...
 • Pozostatky antických miest – z doby Byzancie a Ríma.
 • Pohorie Taurus – úrodné údolia a pramene riek, ktoré v Analyi vtekajú do mora.

9. Fethiye

Fethiye s cashbackom

Letovisko Fethiye (čítajte Fethyje) leží na juhozápadnom pobreží Turecka, ktorému sa hovorí taktiež Tyrkysové pobrežie. Okolie mesta, ktoré je obklopené zelenými kopcami, ponúka výletné ciele za prírodou i pamiatkami. Fethiye nie je západnými turistami až tak navštevované, miestnymi je ale obľúbené, takže nie je núdza nájsť si tu ubytovanie podľa svojich predstáv. Ak hľadáte pokoj a chcete si oddýchnuť, Fethiey je ideálne miesto pre vašu dovolenku.

► Ako sa do Fethiye dostanete?

Možností dopravy do Fethiye je niekoľko. Najbližšie letisko je v Dalamane, ktoré je odtiaľto vzdialené 40 km. Do Fethiye sa dostanete počas hodinky autobusom. Alebo je možné letieť do Antalye vzdialenej 300 km a odtiaľto pravidelným autobusom za 2,5 až 3 hodiny dorazíte na miesto. Jedným z autobusových dopravcov je Flixbus, takže nič nebráni tomu, kúpiť si lístok vopred.

Na mape

► Pláže, pamiatky, atrakcie

Fethiye je obklopená plážami a plážičkami. Väčšina je kamienko-piesočnatá s pozvoľným vstupom do mora, ideálna pre rodiny s deťmi.

 • Calis je pekná niekoľko kilometrov dlhá pláž z časti lemovaná pešou promenádou. Leží severne od centra Fethiye, kde sa nachádza najväčšia časť ubytovacích kapacít.
 • Na priľahlom výbežku západne od centra je niekoľko krásnych pláží aj so zázemím - Kuleli, Boncuklu Koyu a ďalšie.
 • Mesto má dlhú históriu, v Staroveku bolo súčasťou rímskej i perzskej ríše, z obdobia ktorých pochádza mnoho miestnych pamiatok a ruín.
 • Miestny trh alebo bazár, ktorý ich funguje po stáročia, kde si okrem širokej ponuky čerstvého ovocia, zeleniny, syrov a ďalších skvelých pochúťok vychutnáte skutočnú atmosféru Turecka.
 • Staré mesto, kde okrem krásnych historických budov nájdete množstvo reštaurácií, kaviarní, obchody so suvenírmi a rybí trh, kde si pochutnáte na čerstvých rybích pochúťkach.
 • Hrobky Amyntas vytesané do skál vo svahoch nad mestom z obdobia 350 rokov pred Kristom.
 • Múzeum, kde sa dozviete viac o histórii regiónu od doby bronzovej až po staroveké obdobie Grécka a Ríma.
 • Staroveké sarkofágy posiate po celom meste z obdobia pred 1300 rokmi, niektoré z nich sú bohato dekorované rôznymi reliéfmi.
 • Rímsky amfiteáter s výhľadom na mesto a more za ním.

Cestovanie s cashbackom

► Výlety po okolí
 

Ak chcete vyskúšať aj iné miesta na kúpanie, okolie Fethiye ponúka niekoľko možností, z ktorých budete nadšení. Neďaleko sa nachádzajú aj staroveké ruiny a národný park, miesta, ktoré stoja za návštevu.

 • Modrá lagúna Ölüdeniz, miesto, ktorého vody sú skvelé na plávanie, šnorchlovanie alebo jednoducho len váľanie sa na piesočnatej pláži. Leží vo vedľajšej lagúne 10 km južne od centra Fethiye. Pokiaľ máte radi adrenalín, skúste tandemový zoskok padákom, krajšie výhľady na okolie tu nenájdete.
 • Motýlie údolie a priľahlá pláž Kelebekler Vadisi, kde sa budete cítiť, ako na pláži niekde v Karibiku. Meno získala podľa motýľov, ktorých tu žije vyše 100 druhov. Údolie sa nachádza južne od Fethiye, približne 20 km z centra. Priamo pri pláži je kemp s bungalovmi a množstvom vegetácie, ideálny pre pokojné kúpanie ďaleko od ruchu mesta.
 • Tajomné ruiny mestečka Kayaköy z dôb starovekého Grécka ležiacich 8 km v kopcoch južne od Fethiye.
 • Národný park Saklikent Milli, kde sa môžete prejsť krásnym kaňonom s ľadovo studenou riekou, v letných parákoch je to veľmi osviežujúce. Tí odvážnejší môžu skúsiť raft alebo zipline. Po ceste do parku sa stavte na antickej zrúcanine Tlos.
 • Ďalšou možnosťou je výlet loďou po okolitých ostrovoch s množstvom príležitostí na kúpanie a antických ruín.

10. Konakli

Konakli s cashbackom

Konakli je jedným z pokojnejších miest tureckého pobrežia Stredozemného mora s hotelovým zázemím v tesnej blízkosti mora, takže na pláž nebudete musieť chodiť ďaleko. Ak si chcete vychutnávať na dovolenke pokoj, byť nerušení od ruchu mesta, potom je Konakli to pravé miesto.

► Ako sa do Konakli dostanete?
 

Konakli na mapeZ najbližšieho letiska v Antalyi je to približne 110 km, cesta autobusom trvá zhruba 70 minút.

► Pláže, pamiatky, atrakcie


Konakli je známe pre svoju krásnu udržiavanú piesočnú pláž dlhú 10 km a to vrátane zázemia so sprchami. Tu si každý nájde svoje miestečko na slnenie s dostatočným súkromím. Konakli je ideálne, ak chcete skúšať vodné športy. Vstup do mora je pozvoľný, na vstup do vody môžete využiť jedno z mnohých mól. Hlavnou atrakciou je miestny trh alebo bazár, kde nájdete zo všetkého niečo, ako je na týchto trhoch zvykom. Čerstvé ovocie, zeleninu od miestnych farmárov, sladkosti, korenie, ale aj oblečenie, koberce, keramiku a množstvo iného. V centre Konakli nájdete aj niekoľko reštaurácií a kaviarní.

► Výlety po okolí


Čo sa týka pamiatok, vynechať by ste nemali vežu v ​​centre, z ktorej sa pokocháte výhľadmi. Ak chcete objavovať ďalšie pamiatky, užiť si zábavu a nočný život, bude potrebné sa dopraviť do Alanye, ktorá je odtiaľto 10 km. Blízko je aj ďalšie známe letovisko Side. Najbližšia zaujímavá atrakcia je Delfinárium Alanya, je bližšie ako keby ste išli priamo z Alanye.