Slovensko po vode: 4 tipy na splavy

"Slovensko po vode" je prvý zo série článkov so zaujímavými nápadmi na prebádanie našej krajiny. Vďaka týmto tipom sa dozviete, kde sa oplatí zájsť, ak obľubujete splavovanie riek. Prečítajte si naše odporúčania a vycestujte na Slovensko po vode.

11. 5. 2023 Slovenský tím
Slovensko po vode: 4 tipy na splavy

Ako náruží cestovatelia a milovníci Slovenska, sme si pre vás pripravili niekoľkodielny seriál o tipoch na nevšedné spôsoby spoznávania našej čarokrásnej krajiny. Okrem splavovania riek, môžete Slovensko spoznávať z oblohy alebo vďaka jazde na historickom vláčiku

1. Plťou po rieke Orava

Pltníctvo má na Orave dlhú históriu. Začína sa tu objavovať už niekedy na prelome 13. a 14. storočia. Prispelo k tomu otvorenie baní v Poľsku, ktoré boli bohaté na kamennú soľ, ktorá sa práve odtiaľto zvážala na pltiach naprieč celou Oravou. Vďaka tomu niektoré miesta a mestá na Orave, začínali nadobúdať novšie a nové významy. Napríklad také mesto Tvrdošín získalo status kráľovského mesta. 

Postupom desaťročí, až stáročí, naberá pltníctvo čoraz väčší význam. Stáva sa zdrojom obživy pre množstvo obyvateľov, no aj celý región. Len za prepravu vyššie spomínanej soli, získalo Oravské panstvo ročne 90 až 120 000 zlatých. Nebohatne však len región -Turzovci, ktorí vlastnili Oravský hrad od 17. storočia, sa rozhodli prevoz materiálu na pltiach naprieč celou riekou spoplatniť. Čoskoro sa začalo platiť za tovar, jeho váhu i množstvo. Neskôr sa vydali nariadenia, koľko čoho treba ročne prepraviť. Slobodná oravská pltnica, tak svoju slobodu stratila. Okrem soli sa samozrejme prepravoval aj iný materiál. Najčastejšie drevo. To sa po rieke zvážalo do Váhu ešte v minulom storočí. 

Oravský hrad

Dnes už na prepravu materiálu, ktorý sa na Orave vyrobí alebo sa sem dováža zo susedného Poľska, nepotrebujeme žiadne plte. Doba pokročila, využívajú sa dopravné prostriedky a cesty sú už tiež o čosi pohodlnejšie, suchšie a hlavne rýchlejšie. Plaviť sa však na rieke môžete aj vy a to práve na otcovských pltiach, na ktorých sa kedysi zvážal spomínaný materiál. 

Trasa vedie z obce Horná Lehota, ktorá bola kedysi neodmysliteľnou súčasťou Oravského panstva, niekoľko desaťročí tu tiež bývali hradní kapitáni. Po rieke sa plavíte hodinu, pričom trasa sa môže natiahnuť v závilosti od toho, koľko vody sa v koryte rieky nachádza. Cieľovou destináciou je obec Oravský Podzámok, nad ktorou sa majestátne týči velikán regiónu, Oravský hrad. 

Počas plavby môžete obdivovať krásy oravskej prírody, ale dozviete sa i množstvo zaujímavých informácií z histórie samotného pltníctva, regiónu, ale aj Oravského hradu. 

Cenník: 
Dospelí - 20 €
Dôchodcovia/Študenti - 15 €
Deti 6 - 14 rokov - 10 €
Deti 0 - 5 rokov - 0 €
Rodinný vstup (2 rodičia + deti do 14 rokov) - 50 €

Ceny sú aktuálne pre sezónu 2023

Náš tip: Oravský región ponúka množstvo krás a keď tu už budete, určite si ich nenechajte ujsť. Navštívte napríklad Oravský hrad, prevezte sa Oravskou lesnou železnicou, nevynechajte návštevu oravskej dediny v Zuberci a určite sa zastavte aj v našich majestátnych Roháčoch. Vďaka cashbacku od Plnej Peňaženky viete ušetriť aj na ubytovaní.

2. Mŕtve rameno Dunaja na kánoe

Keďže splavovanie Dunaja by pre amatérov bol poriadny husársky kúsok, našťastie tu máme možnosť vydať sa na jeho mŕtve ramená. Ide o oblasť Žitného ostrova v blízkosti Bratislavy. Mŕtve ramená riek sa vyznačujú pomalým tokom vody, čo je ideálne aj pre menej skúsených alebo úplne neskúsených "námorníkov". Trasa je dokonca odporúčaná aj pre rodiny s menšími deťmi, keďže pri troche šťastia pôjde všetko ako po masle.

K dispozícii je na výber viacero trás. Tzv. "Malý Dunaj" môžete splavovať ako krátky splav na 2 hodiny ukončený napríklad v Jelke pri vodnom mlyne, alebo ho môžete splaviť celý, čo je výlet asi na 5 dní. Na tejto trase dlhej 128 km nájdete 4 vodné mlyny, 6 kempov a nespočetne veľa „divokých táborísk“. Medzi naobľúbenejšie splavy patrí tzv. splav s naučným chodníkom. Ten začína v Tomášikove a končí v Jahodnej. Ide o nenáročný splav dlhý 10 km.

Pre odvážnejších je pri i plavbe hore ramenným systémom pod Bratislavou možné okruh skombinovať s rýchlejším návratom do cieľa po starom koryte Dunaja, alebo je možné plaviť sa najprv po slovenských ramenách a potom prekročiť starý Dunaj a pokračovať v ramenách na maďarskej strane rieky. Nutné je samozrejme poznať miesta, kde je možné preniesť lode z ramien do starého koryta.

Naplánovaný splav nemusí trvať iba jeden deň, no v jednom zo stanovíšť môžete stráviť aj noc. To urobí celý zážitok ešte väčším dobrodružstvom a z jendnodňového splavu sa tak môže stať doslova expedícia. V stanovištiach na prenocovanie si môžete rozložiť stan, kúpiť teplé jedlo a pri troche šťastie zažiť napríklad živú hudbu. Na možnosť prespania sa však odporúčame v jednotlivých stanovištiach informovať vopred. Pomôže vám pritom aj Booking.sk.

Cenník: 
Plastové kánoe - 20 € / deň
Nafukovacie kánoe - 25 € / deň
Raft - 55 € / deň

Ceny sú aktuálne pre sezónu 2023
Pozn.: k cenám je potrebné pripočítať aj dopravu lodí na dohodnuté miesto, ceny sa preto môžu líšiť v závislosti od konkrétnej požiadavky.

Náš tip: Pred splavom si všetko dôkladne naplánujte a informujte sa u konkrétnej spoločnosti, ktorá vám prenajme kánoe a potrebnú výstroj. Pravdepodobne vám bude zabezpečená aj doprava späť k vašim autám. Keďže počas letných mesiacov sa jedná o vyhľadávanú aktivitu, odporúčame si výlet naplánovať v dostatočnom predstihu.

3. Splavujte na plti Pieniny

História splavovania rieky Dunajec začína kdesi v 2. storočí pred našim letopočtom. Vďaka dreveným pltiam rieka slúžila pri prevoze najrôznejších druhov tovaru. Spočiatku ju využívali najmä kupci, ktorí sa k Baltu splavovali pre jantár. Neskôr sa na pltiach objavilo železo, drevo, antimon, rôzne jedlo, alkohol či liečivé bylinky.

Z podobných pravidelných splavov sa dodnes zachoval jeden z tradičných symbolov pltníctva - ide o pltnícky klobúk zdobený mušličkami. Hovorí sa, že pltník za každú úspešnú plavbu získal jednu mušličku. V roku 1813 však nastal úpadok takejto formy dopravy najmä pre obrovské povodne. Asi o storočie neskôr samotné pltníctvo zaniklo.

Goralský klobúk

Čo sa týka prepravy osôb na pltiach, tak táto tradícia začala zrejme už v 18. storočí. Medzi priekopníkov splavovania Dunajca patrí nepochybne slovenský barokový spisovateľ a evanjelický kňaz Daniel Krman, ktorý sa po rieke plavil k Švédskemu kráľovi Karolovi XII. V roku 1708 ho Ružomberská synoda evanjelickej cirkvi vyslala ako posla kráľovi, ktorého mal požiadať o finančnú pomoc pre prešovské evanjelické kolégium a tiež o politickú podporu uhorských protestantov. Až v 50. rokoch splavy s ľuďmi nadobudli na popularite a dnes už ide o vychytenú turistickú atrakciu. 

Počas plavby je možné obdivovať krásnu prírodu Pieninského národného parku, vysoké skaly, previsy, či žblnkot vody. Pltníci vám s radosťou porozprávajú vtipné a zaujímavé príbehy a legendy. Keď sa budete splavovať popod majestátne Tri koruny, dozviete sa čo to nové o Jánošíkovi, či o záletníckych mníchoch z Červeného kláštora, ktorí po nociach navštevovali poľskú mníšku. V okolí sa navyše môžete ubytovať vďaka Booking.sk a počas niekoľkých dní objaviť malebné okolie - prezrite si určite Červený kláštor aj hrad Stará Ľubovňa. 

Cenník:
Dospelí - 19 €
Dôchodcovia / študenti - 17 €
Deti do 12 rokov - 13 €
 
Ceny sú aktuálne pre sezónu 2023

4. Plťou aj dolu Hronom

Splav na Hrone síce nemá takú dlhoročnú tradíciu ako plťky na Dunajci, Orave a Váhu, ale turistom dokáže ponúknuť plavbu niekoľko km dlhej časti rieky, ktorá pramení na rozhraní Nízkých Tater a Spišsko-gemerského krasu. Hron je jedna z najdlhších slovenských riek, meria 298 km. Pramení pod Kráľovou hoľou v Nízkych Tatrách a vlieva sa do Dunaja pri Štúrove. Hron má najviac vody v apríli a na jar a v lete ponúka nádherné podmienky na splav, kedy si užijete aj prekrásne výhľady.

Hron je nenáročná rieka na splav - splav najdlhšieho úseku trvá 7 hodín so začiatkom v Nemeckej a cieľom v Šalkovej, prípadne v Brezne. Pre začiatočníkov je ideálny spodný splav rieky smerom zo Žarnovice, pretože má málo perejí a ide o pohodový rekreačný splav. 

Splavovanie Hrona

Pre jednodňový splav Hrona je najideálnejšia trasa Nemecká – Šalková alebo Nemecká – Slovenská Lupča – Mlynčok. Pre dvojdňový výlet je vhodným variantom splav v trase Nemecká – Zvolen. V prípade, že sa rozhodnete pre splav z obce Nemecká, ubytovať sa môžete cez rezervačný portál Booking.com aj s cashbackom, napríklad v dovolenkovom dome Chata Rusalka so 4 spálňami, alebo sa môžete ubytovať neďaleko, v Kúpeľoch Brusno, Hoteli Bystrá alebo Polianka. 

Pre splav Hrona sa môžete rozhodnúť prostredníctvom rôznych webových stránok, ktoré tento nezabudnuteľný zážitok ponúkajú. Cena sa odvíja od toho, či ide o jednodňový alebo viacdňový splav, od termínu a obsadenosti a samotného splavovaného úseku. Cena je spravidla vyššia od piatka do nedele, v pracovné dni (okrem piatka) zaplatíte o niečo menej.

Okrem plavby po Hrone je možné navštíviť niekoľko zrúcanín hradov vypínajúcich sa priamo na jej brehu a drevený kostolík v Hronseku, okolo ktorého takisto tečie rieka. To všetko spolu so vzrušením z prekonania prekážok v spenených vlnách urobí plavbu nezabudnuteľnou.

Slovenský tím

Autor Slovenský tím

Slovenská Plná Peňaženka pozostáva z Alžbet, Katky a Petra. Túto trojicu nespája len silné pracovné nasadenie, ale aj geografická príslušnosť - všetci sú zo stredného Slovenska. Peťo je zo Zvolena, preto správne tušíte, že je fanúšikom hokeja. Katka sa podľa Google štatistiky najčastejšie vyskytuje na Orave, v neďalekej dedinke pri Oravskom hrade. Na hrade mimochodom vo voľnom čase aj sprevádza rovnako ako tretia tretina našej cashbackovej úderky Alžbet. 

Súvisiace zľavy a akcie

ZĽAVA 15 %

Booking.com - Zľava min. 15 % na pobyt
Booking.com logo

Zľava min. 15 % na pobyt

v čase od 29.3. až do 30.9.2024

Akcia končí o:

Akce končí:

Podobné články