Slovensko z neba: 4 tipy na spoznávanie Slovenska z oblohy

"Slovensko z neba" je druhý zo série článkov so zaujímavými nápadmi na prebádanie našej krajiny. Vďaka týmto tipom sa dozviete, čo sa oplatí zažiť v prípade, že vám neprekáža výška. Prečítajte si naše odporúčania a spoznajte Slovensko z neba.

25. 5. 2023 Slovenský tím
Slovensko z neba: 4 tipy na spoznávanie Slovenska z oblohy

Chystáte sa s nami objaviť Slovensko z oblohy? Nezabudnite, že sme pre vás pripravili aj článok, kde sme splavili niekoľko slovenských riek. Prečítajte si článok Slovensko po vode: 4 tipy na splavy. Ak by ste tej inšpirácie mali málo, prečítajte si aj článok Slovensko z koľajníc: 4 tipy na výlet historickým vláčikom.

1. Let teplovzdušným balónom

Dnes sú teplovzdušné balóny obľúbenou atrakciou a skvelým spôsobom, ako prezentovať reklamu. Viete však, ako teplovzdušné balóny vznikali a aké bolo zloženie vôbec prvej posádky, ktorá absolvovala takýto let?

Hovorí vám niečo Passarola? Je to meno prvého teplovzdušného balóna, ktorý vzlietol ešte v roku 1709 v Portugalsku. Tradičnejším dátumom začiatku tejto éry je však považovaný 5. jún 1783, kedy vo francúzskom Annonay vzlietol balón s baranom, kačkou a kohútom. Prvá ľudská posádka vzlietla o pár mesiacov neskôr. Na našom území sa s lietaním nezaostávalo. 25. mája 1784 vzlietol prvý teplovzdušný balón z Bratislavy. O tejto významnej udalosti písali aj Prešporské noviny. 

Doba pokročila, technika tiež a balóny tak časom vystriedali lietadlá, ktoré dnes využívame na prepravuje, najmä za zážitkami. Lietanie balónom má však stále niečo do seba a aj keď už nie je také bežné a rozšírené, stále si môžete dopriať nezabudnuteľný zážitok. Na Slovensku vzlietajú balóny hneď z niekoľkých miest, napr. aj zo Žiliny. 

Let balónom

Na podobný zážitok si vyhraďte minimálne 5 hodín. Toľko času síce v balóne nestrávite, let trvá 40 - 60 minút, závisí od poveternostných podmienok, môžete sa však podieľať na samotnej príprave a pomôcť pri nafukovaní balóna. Nebojte sa, vaše pľúca pri tom neutrpia žiadnu ujmu. Samotné nafukovanie trvá približne 20 minút. Po ňom už môžete nasadnúť do koša, zhodiť závažie a užívať sa výhľad na krásnu krajinu Žilinského kraja. 

Miesto pristátia sa nikdy nedá určiť celkom presne, závisí od viacerých faktorov, najmä však od vetra. Nemusíte sa ale báť, dopravia vás na miesto štartu. Po pristátí na vás okrem iného čaká aj šampanské a malý darček. 

Podobné zážitky pomáhajú zrelaxovať nielen vaše telo, ale hlavne myseľ. Zabraňujete tak tomu, aby ste zapadli do jednotvárnosti všedných dní. Doprajte si let balónom alebo iný netradičný zážitok a predíďte tak vyhoreniu. 

Cenna takéhoto letu začína na 199 € pre jednu osobu. Let balónom si môžete objednať priamo na tomto linku. V prípade, že vás to nezaujalo alebo ste si to rozmysleli, ponúkajú množstvo iných, zaujímavých zážitkov. 

Plná Peňaženka radí: Žilinský kraj ponúka mnoho krás, ktoré počas letu balónom budete môcť vidieť. Spravte si do tohto kraja dlhší výlet a spoznajte jeho krásy. Ubytovať sa môžete napríklad v krásnych apartmánoch a vďaka cashbacku od Plnej Peňaženky na tom ešte aj ušetríte. 

 Ceny sú aktuálne pre sezónu 2023

2. Zoskok s padákom z lietadla

Máte pocit, že toto naozaj nie je pre vás a že by ste pri takomto niečom rovno omdleli? To nemusí byť vobec pravda, čítajte preto ďalej. Ľudí, ktorí vyskúšali tandemový zoskok je na Slovensku zatiaľ stále podstatne menej ako tí, ktorí ho nevyskúšali, no tento rozdiel sa pomaly ale isto znižuje.

Samozrejme teda, že z lietadla neskáčete s padákom sami. Na to by ste potrebovali dlhší výcvik a preto sa jedná o tandemové zoskoky. To znamená, že skáčete spolu so skúseným inštruktorom, ktorý padák obsluhuje a vám stačí si celý zážitok užiť naplno.

Štandardne bývajú na výber rôzne výšky, kedy to môže byť napríklad zoskok z výšky 1500 metrov, pričom najvyšší zoskok býva z výšky 4000 metrov, čo už je teda naozaj v oblakoch. Takýto zoskok absolvoval aj náš Peter a zvládol to bez ujmy. :-) 

Zoskok z padáka

Ako to celé prebieha? Zoskoky sa z pravidla konajú na menších letiskách, akými sú napríklad Očová (Banskobystrický kraj), Prievidza (Trenčiansky kraj), Košice (Košický kraj), Senica (Trnavský kraj), alebo Ružomberok (Žilinský kraj). Na miesto konania sa odporúčame dostaviť vždy s predstihom.

Dostanete krátku prednášku o priebehu a bezpečnosti, prezlečiete sa do kombinézy a nastupujete do lietadla. To býva malé, hlučné a už samotný let je zážitkom. Do lietadla väčšinou nastupujú dve alebo tri dvojice v zložení klient a inštruktor. Akonáhle lietadlo dostane potrebnú výšku, jednotlivé dvojice z lietadla postupne vyskakujú.

Samotný voľný pád trvá cca 30 až 60 sekúnd, čo je naozaj dosť na nabaženie sa perfektného pocitu eufórie. Následne sa otvára padák a celý pád sa výrazne spomalí. Vtedy budete mať šancu naozaj si vychutnať krásne výhľady na okolitú krajinu. Pokiaľ vám to inštruktor dovolí, budete si môcť šoférovanie padáku aj vyskúšať.

Pristátie na zem sa môže zdať na prvý pohľad stresové, no prebehne za pár sekúnd a vy sa pristihnete pri tom, že by ste do lietadla najradšej nastúpili aj druhý raz.

Zaujímavosti a podmienky: Vo všeobecnosti sa odporúča, aby bol človek absolvujúci zoskok starší ako 18 rokov a bol v dobrej fyzickej aj psychickej kondícii. Minimálna výška potrebná na zoskok je 120 cm a maximálna váha 100 kg. Let môže dosahovať rýchlosť až 200 kilometrov za hodinu a celkový let trvá približne od 5 do 7 minút.

Zážitok si môžete samozrejme rezervovať aj s odmenou za nákup, napríklad e-shop Darčekový-raj ponúka tandemový zoskok na vybraných letiskách po celom Slovensku už za 179 €.

 Ceny sú aktuálne pre sezónu 2023

3. Vyhliadkový let ponad Vysoké Tatry

Máte už prechodené turistické chodníky vo Vysokých Tatrách? Chcete sa na okolie Tatier pozerať  zvrchu, ale vaša kondička zvládne “iba” prechádzku okolo Štrbského plesa? Túžite vidieť Tatry z vtáčej perspektívy a odlíšiť sa od ostatných milovníkov najmenších veľhôr sveta?

Poprad je mesto, ktoré sa považuje za vstupnú bránu do Tatier, okrem dopravy tatranskými elektrickými železnicami ponúka tiež vyhliadkové lety. Stačí prísť na letisko v Poprade, ktoré je so svojou nadmorskou výškou 718 m. n. m. najvyššie položené medzinárodné letisko pre krátke a stredné vzdialenosti v strednej Európe.

Letisko v Poprade ponúka viacero možnosti pre vyhliadkové lety. Vyberáme pre vás tie najzaujímavejšie, ktoré stoja za zváženie:

Vyhliadkové lety Tatry

TLS air ponúka pozorovacie lety, vďaka ktorým dostanete príležitosť vidieť zvrchu okrem Tatier aj Spiš, Pieniny a Liptov. Cena letov je na stránkach uvedená pre maximálne 3 osoby. 30 minútový vyhliadkový let vás zoberie z letiska Poprad-Tatry k Belianskym Tatrám, potom pozdĺž Tatier na Podbanské a späť na letisko Poprad Tatry. Cena vyhliadkového letu je 199 €.

Ak sa chcete vydať po stopách pamiatok UNESCO – Červený Kláštor, Ľubovniansky hrad, kaštieľ Strážky a historické námestie v Kežmarku, vyberte si 45 minútový let za 249 €, alebo si zvoľte variant cez vodnú nádrž Dedinky – Mlynky, Spišský hrad, historické námestie v Levoči, kaštieľ Strážky a historické námestie v Kežmarku.

Pre tých najviac nadšených je tu možnosť 60 minútového vyhliadkového letu nad Belianskymi Tatrami, pozdĺž Tatier na Liptov, Chopok, po hrebeni Nízkych Tatier cez Kráľovú hoľu nad Slovenský raj a späť na letisko Poprad Tatry. Cena pre maximálne 3 osoby je v tomto prípade 199 €.  Ak chcete vyhliadkovým letom potešiť, máte možnosť na stránke vybrať darčekový poukaz. Rezervácia vyhliadkového letu je jednoduchá, stačí na rovnakej stránke zadať vaše údaje, vybrať variant vyhliadkového letu a prípadne aj osobné venovanie. 

Vyhliadkové lety s možnosťou výberu osôb nájdete napríklad aj na stránke MARCO AIR.  Vyhliadkový let si môžete užiť osamote, alebo v spoločnosti ďalších dvoch osôb, pričom počet osôb možete zvoliť hneď na stránke.

Na stránke môžete tiež hneď zvoliť dĺžku vyhliadkového letu, pričom si môžete vybrať z 30, 45 alebo 60 minútového variantu. Napríklad cena 60 minútového letu pre jednu osobu aj s videozáznamem vás bude stáť 229 € a pilot vás prevedie ponad Vysoké Tatry (Lomnický štít – Starý Smokovec – Štrbské Pleso – Kriváň), Nízke Tatry (Ďumbier – Chopok), vodnú nádrž Čierny Váh, Poprad alebo na Spiš, Spišský hrad a Slovenský raj. 

 Ceny sú aktuálne pre sezónu 2023

4. Lietadlom ponad Liptov

Vedeli ste o tom, že aj pri Ružomberku sa nachádza letisko? Východne od centra mesta v obci Lisková leží neverejné vnútroštátne letisko s nepravidelnou dopravou. 

Letisko disponuje jednou trávnatou vzletovou a pristávacou dráhou dĺžky 940 a šírky 40 m a druhou trávnatou vzletovou a pristávacou dráhou dĺžky 650 a šírky 30 m. V súčasnosti je toto letisko bez pravidelných liniek, čo poskytuje priestor pre tých, ktorí vyhľadávajú pobyt vo vzduchu v rámci svojho voľného času. 

Vyhliadky Letisko Lisková

Na stránkach aeroklubu sa dozviete niečo o histórii a aktivitách klubu, no aj o leteckom výcviku nových pilotov vetroňov – kvalifikácie SPL. Výcvik pozostáva z teoretickej a praktickej časti vykonávanej na cvičnom dvojmiestnom vetroni L13A Blaník. Uchádzač by mal spĺňať vek min. 14 rokov (samostatné lety môže vykonávať od 16), u mladších ako 18 rokov aj súhlas zákonných zástupcov, bezúhonosť a zdravotnú spôsobilosť. Cena takéhoto kurzu je 1500 €.

Z tohto letiska však môžete absolvovať aj zážitkové lety 2-miestnym lietadlom AEROSPOOL WT9 DYNAMIC. Počas 30 minútového letu sa so skúseným pilotom pozriete na okolie podľa vlastného výberu. Môže ísť napríklad o Vysoké Tatry, Nízke Tatry, Liptovskú Maru, Oravskú priehradu, Veľkú Fatru a pod. Voucher na 30 minútový let kúpite na Zľavomate za 109 € a v prípade 60 minútového letu za 189 €. Zaujať vás môže aj možnosť pilotovania tohto lietadla. Let si vopred rezervujete a potom vás o vyhliadkový let môže ukrátiť už len nevyspytateľné počasie. 

Nezabudnite, že celý Liptov skrýva naozaj nádherné miesta. S Plnou Peňaženkou a cashbackom od Bookingu môžete zažívať dobrodzužstvá rýchlo a výhodne. 

 Ceny sú aktuálne pre sezónu 2023

Slovenský tím

Autor Slovenský tím

Slovenská Plná Peňaženka pozostáva z Alžbet, Katky a Petra. Túto trojicu nespája len silné pracovné nasadenie, ale aj geografická príslušnosť - všetci sú zo stredného Slovenska. Peťo je zo Zvolena, preto správne tušíte, že je fanúšikom hokeja. Katka sa podľa Google štatistiky najčastejšie vyskytuje na Orave, v neďalekej dedinke pri Oravskom hrade. Na hrade mimochodom vo voľnom čase aj sprevádza rovnako ako tretia tretina našej cashbackovej úderky Alžbet.