10 netradičných tipov na výlet na Slovensku

18. 7. 2022 Slovenský tím
10 netradičných tipov na výlet na Slovensku

Slovensko. Rodisko Andyho Warhola, M.R. Štefánika, no aj predstaviteľa Night kinga zo seriálu Hra o tróny. Krajina plná skvotných prírodných úkazov a bohatej histórie. Slovensko patrí medzi krajiny, ktoré v pomere k rozlohe krajiny, ponúkajú najviac kaštieľov, hradov a zámkov. Nezaostáva však ani príroda bohatá na minerálne pramene, vhodná na náročnú aj jednoduchú turistiku, plná možností bohatej rekreácie... Vzhľadom na rozlohu je však ťažké odporučiť niečo, o čom ešte nik nepočul. Pohodlne sa však usaďte a prehliadnite si výber našich tipov, kam vziať svoju rodinu, kamarátov či psa na výlet. Prejdeme spoločne celým Slovenskom a okrem iného sa dozvieme, že na východe naozaj niečo je!

Ako sa po Slovensku cestovalo kedysi? 

Túto otázku sme položili aj vedeckému pracovníkovi Slovenskej akadémie vied, Dr. Michalovi Ďurčovi. Presúvanie sa s úmyslom rekreovať totiž v minulosti vôbec nebolo časté. 

Ako sa po Slovensku cestovalo kedysi?

„Pre väčšinu obyvateľstva boli ešte aj na začiatku 20. storočia najdostupnejším prostriedkom dopravy vlastné nohy. Volské alebo konské záprahy mali v slovenských dedinách len majetnejší gazdovia. Väčšina ľudí sa presúvala len vo svojom bezprostrednom okolí, aby zabezpečili chod domáceho hospodárstva na ktorom boli závislí. Teda bola to cesta na pole, zvážanie sena atď. Cestu za nákupmi predstavovali návštevy jarmokov a trhov v mestách. Trhy sa oproti jarmokom konali na pravidelnej báze, v každej obci a meste bol určený niektorý deň ako trhový. Cestovanie železnicou sa viac rozšírilo až na prelome 19. a 20. storočia, ale napríklad automobil bol pre väčšinu ľudí nedostupným dopravným prostriedkom až do 60. rokov 20. storočia.

A ako to bolo s turistikou v Tatrách? Kedy nadobudla na popularite?

Za počiatok organizovanej turistiky na Slovensku považujeme založenie Uhorského karpatského spolku v Starom Smokovci v roku 1873. Spolok sa sústredil na budovanie turistickej infraštruktúry – chát a chodníkov. Medzi prvé turistické lokality patrili Starý Smokovec, Hrebienok alebo Štrbské pleso. Do vzniku prvej Československej republiky v roku 1918 boli turisticky najrozvinutejšou oblasťou Vysoké Tatry. Nízke Tatry sa viac začali rozvíjať až v druhej polovici 20. rokov, pričom dôležitým momentom boli objavné práce Aloisa Krála v Demänovských jaskyniach. Kým v 19. storočí boli turisti skôr zámožnejší občania, často šľachtici, v 20. storočí sa turistika stala masovou záležitosťou.“

Gastronómia naozaj netradične

Halušky s bryndzou. Strapačky s kapustou. Meteník. Kolíb, salašov a tradičných restaurácií je na každom kroku mnoho. No kde sa najete naozaj netradične? Chcete svoje chuťové bunky prepojiť s prežívaním nevšedného zážitku? Možno sa vám to podarí v známej bratislavskej reštaurácii UFO. Očakávajte tam svetovú gastronómiu výnimočnej kvality, dokonalý servis, ale aj vynikajúce koktejli v UFO bare. Z každej návštevy sa tak stane nezabudnuteľný zážitok. A hoci nie je pravda, že sa bratislavské UFO otáča (ako si ešte mnoho Slovákov myslí), po skvelých koktejloch sa s vami však možno zatočí celý svet. 

Ďalší naozaj nezvyčajný zážitok poskytuje aj stredoveká restaurácia v Štúrove, kde vám okrem príboru zabudnú naservírovať aj slušné správanie. Ak máte teda radi tradičné jedlo a humor, rozhodne sa vám tam bude páčiť. S pečenými rebrami si z tohto podniku domov zoberiete aj pár nadávok. Presne tak, ako tomu bolo v stredoveku. 

Kam na dobrú kávu? 

Na Slovensku sa v posledných rokoch začala výrazne rozvíjať aj kávová kultúra. Nájdete tu teda mnoho slovenských pražiarní, kde káva naozaj stojí za to. Ak sa ocitnete na Liptove, navštívte napríklad Zrnko dobrej kávy v Ružomberku alebo Aurelica Coffee v Liptovskom Mikuláši. Populárne je aj Verticcio v Žiline alebo vynikajúca Trnavská káva v Trnave. 

Súťaž o voucher

Súťaž sa už skončila!

Ako čo najviac ušetriť?

Či už cestujete po Slovensku alebo kamkoľvek po svete, verte, že môžete cestovať vždy lacnejšie! Nezabudnite, že časť nákladov za dovolenku môžete získať späť prostredníctvom cashbacku od Plnej Peňaženky (či už ide o ubytovanie cez Booking a Hotels, požičanie vozidla cez RentalCars, zakúpenie leteniek cez KiwiEurowings či Lufthansu alebo cestovného poistenia cez ČSOB Poisťovňu).

1. Orloj v Starej Bystrici

Slovenský orloj

Orloj bol postavený v roku 2009, čo z neho robí najmladší orloj nielen na Slovensku - napokon, je aj jediný, aký u nás nájdete -, ale aj v Európe. Jeho kompozícia predstavuje patrónku Slovenska - Sedembolestnú Pannu Máriu. Pristavený bol k bočnej stene kultúrneho domu. Architektúra námestia, kde orloj stojí, je ladená v podobnom štýle, aby nič nebilo do očí. 

Orloj je, samozrejme, drevený. Po jeho bokoch sa nachádzajú busty významných postáv zo slovenských dejín, ako napríklad Svätopluk či Štúr. Zvyšné postavy, ktoré sú jeho súčasťou, vidieť až potom, ako začnú odbíjať hodiny. Tieto sochy potom predstavujú významných svätcov, ktorí sú spojení práve so Slovenskom, takže medzi nimi nájdete napríklad sv. Cyrila či Metoda.

Dominantou tohto orloja je farebný astroláb - ciferník. Zhotovený je v troch základných farbách: modrá, červená a čierna. Tie symbolizujú časti dňa: čierna symbolizuje noc, červená zas úsvit a modrá obzor. Na ciferníku sa nachádza množstvo astronomických údajov, bez ktorých by orloj nebol poriadnym orlojom. Zhotovený bol na objednávku v Prahe. Keďže je riadený počítačom, považuje sa za jeden  z najpresnejšich orlojov na svete. 

K orloju sa dostanete jednoducho, stačí si to namieriť do obce Stará Bystrica a smerovať k námestiu, pri ktorom je aj parkovisko. Okolo sa nachádza aj množstvo rešauraných zariadený s chutným jedlom.

Slovenský orloj

V okolí Starej Bystrice sa nachádza množstvo zaujímavých miest, ktoré by ste mali navštíviť, keď už ste tam merali cestu. Zaujať vás môže napríklad rozhľadňa na Bobovci, ku ktorej vedie dobre vyznačená trasa. Cesta trvá približne hodin a pol a naskytne sa vám krásny výhľad nielen na dedinu, ale aj jej malebné okolie. Vynechať by ste nemal ani skanzen vo Vychylovke, ktorý vás vtiahne do minulosti a vyrozpráva príbeh života starých Kysučanov. Previesť sa tu môžete aj historickou železnicou, ktorá len umocní zážitok z výletu. Prestávku si môžete spraviť aj pri vodnej nádrži Nová Bystrica, či Vychylovských prahoch.

Kysuce s Bookingom

2. Dubnícke opálové bane

Opál v Dubníku

Tentokrát sa presunieme viac na východ, konkrétne do Prešovského kraja a malebnej obce Červenica. Dubnícke opálové bane možno pokladať za jeden z najväčších klenotov Slovenska. Akoby aj nie, keď ich začiatky siahajú až do rímskych dôb? Preto vieme, že sú to najstaršie opálové bane na svete, v ktorých sa tento kameň až do 19. storočia ťažil ako v jediných baniach vôbec. 

Opál bol v minulosti vzácnejší, než drahokami či zlato, dovoliť si ho mohli len skutoční boháči. Učaroval napríklad cisárovi Napoleonovi, napríklad jeho manželka nosila najznámejší opál Oheň trójsky.  Áno, aj ten pochádza práve zo Slovenska. Dokonca sa tu vyťažil aj najväčší opál, ktorému dali príhodné meno Harlekýn, ktorý dnes môžete obdivovať v národnom múzeu vo Viedni. 

Baníctvo dnes už nie je také rozšírené ako kedysi a aj napriek tomu, že časom bane zavreli, prišlo sa na to, že ich krásy a tajomstvá stoja za ďalšie preskúmanie. Znovu ich otvorili a návštevníci tak dnes majú možnosť prechádzať sa zhruba 1,2 km dlhými chodbami štôlne Jozef a obdivovať rôzne druhy opálov a iných materiálov alebo zistiť, ako baníci v týchto podmienkach pracovali približne pred 100 rokmi. Takáto prehliadka nezaberie veľa času, len niečo okolo 60 minút.

Opálové bane na Slovensku

Keďže sa nachádzame v pohorí Slanských vrchov, výlet k baniam možno obohatiť vďaka pestrému výberu turistických trás. Niektoré z nich vás dovedú na končiare kopcov ako Šimonka, Praporec či Ivanov vrch. Ani tieto miesta v minulosti neostali nestrážené a milovníkov histórie dozaista poteší, aspoň trochu, možnosť vyšplhať sa na zrúcaninu hradu Bodoň. A ak sú pre vás lákadlom aj netradičné atrakcie, v neďalekej obci Zlatá Baňa sa môže zastaviť pri obrovskom drevenom megafóne.

3. Európske námestie v Komárne

Kúsok Európy na Slovensku

Obehnúť za jeden deň väčšinu Európy? To je zbožné želanie každého cestovateľa, ktorý má na svojom wishliste viac miest, než je dní v roku. Na Slovensku sa vám tento sen môže aspoň čiastočne splniť. Stačí, ak navštívite Komárno a jeho známe Námestie Európy. 

Na námestie vás dovedú až štyri historické vstupné brány. Kým sa dostane k samotným stavbám, chodník vás dovedie aj ku kópii hudobného pavilónu z parku Anglia, v ktorom ešte v 19. storočí hrávali vojenské kapely. Nádych histórie mu dodáva aj busta uhorsko - českho kráľa Ladislava V. Pohrobka, ktorý sa narodil v neďale Komárňanskej pevnosti. Dnes slúži na oddych a rekreáciu najmä obyvateľom mesta Komárno, ale aj návštevníkom. Na svoje si prídu aj deti a to vďaka detskému ihrisku, ktoré umiestnili práve tu. 

Námestie je hotovým architektonickým skvostom. Nachádza sa na ňom zhruba 45 budov, pričom každá z nich je postavená v inom štýle. Znázorňovať majú práve 45 rôznych krajín a regiónov Európy, vďaka čomu na jednom mieste budete mať možnosť pozorovať stavby podobné tým v Taliansku, na Islande, v Grónsku či v Poľsku a utvrdiť sa v tom, aká rôznorodá, ale zároveň krásna Európa je. 

Atmosféru nádvoria nedotvára len fontána, ale množstvo sôch, ktoré predstavujú patrónov kontinentu, ale aj samotných uhorských kráľov. Zoči voči sa tak môžete stretnúť s takými velikánmi akými bola Mária Terézia či Matej Korvín. 

Kúsok Európy na Slovensku


Komárno však neponúka len toto nádvorie. Azda najznámejšou stavbou je práve Komárňanská pevnosť, ktorá bola svojho času najväčšou obrannou pevnosťou v Uhorsku a chránila jeho hranice aj v časoch protitureckých bojov. Rozhodne si toho teda pamätá veľa.  Pre milovníkov histórie je tu ešte Podunajské múzeum či Zichyho palác, v ktorom je dnes nainštalovaná expozícia venovaná bohatej histórii mesta. Umelecky založené duše ocenia prítomnosť komárňanskej Obrazárne alebo Galérie Limes. A pre tých, čo by sa chceli skôr viac zabaviť alebo zrelaxovať pri nejakej aktivite, je tu Laser Arena Komárno a vodní nadšenci ocenia prítomnosť termálneho kúpaliska.

4. Hrady a zámky

Slovenské hrady a zámky

Územia Slovenska mú dlhú a pestrú históriu. Dokladom toho sú aj mnohé mestské pevnosti, hrady a zámky, ktoré sa nám zachovali z čias uhorských kráľov. Mnohé z nich rozprávajú príbehy o hrdinských činoch ich pánov, ale aj smutné povesti, ktorých pravdu sa už nikdy nedozvieme. Z množstva hradov, ktoré v minulosti chránili obchodné cesty, ktoré cez naše územie prechádzali alebo bránili ľud pred Turkami, sa zachovalo len málo takých, ktoré by svojou niekdajšou majestátnosťou mohli aj dnes vyrážať dych. Buď boli zničené alebo vyhoreli a majitelia v opravách nepokračovali alebo k nim vôbec nepristúpili. Navštevovať tak máme možnosť už len ruiny. Napriek tomu sa tu stále nachádza množstvo pekných hradov a panských sídiel, ktoré sa oplatí navštíviť.

Bojnický zámok

Bojnický zámok patrí k najstarším pamiatkam, aké máte možnosť na Slovensku nájsť. Pôvodne drevený hrad, postavený na kope nad mestom Bojnice, bol neskôr prebudovaný na kamenné opevnenie a v 16. storočí začal plniť funkciu renesančného sídla. 

Zámok má bohatú históriu. Hlavnú úlohu v nej naprieč storočiami hrá množstvo významných šľachtických rodov, ktoré kedysi formovali podobu Uhorského kráľovstva. Nikoho preto neprekvapí, že medzi najznámejších majiteľov patria Matúš Čák Trenčiansky, Matej Korvín, rodina Turzovcov či Slovákom dobre známi Pálfiovci.

Posledné dva roky pandémie zastihli každú oblasť života človeka. Kto chcel prežiť, musel vymyslieť spôsob, ako na to. Pamiatky to mali o to ťažšie, keďže ich hlavný príjem tvoria najmä návštevníci. Aj preto sú riaditelia múzeí dôkazom toho, že keď sa chce, všetko sa dá. Niektoré opatrenia sa dokonca tak zapáčili a zafungovali, že ostali aj po pandémii. Bojnický zámok si tak po novom môžete prezrieť individuálne, bez komentovanej prehliadky sprievodcu. Viete si tak lepšie naplánovať čas výletu. V ponuke nájdete dva okruhy, zámocký a galérijný (pozn.: v súčasnosti galérijný okruh nemožno navštíviť). Cena vstupenky pre dospelého je 11 €. Okruhy si môžete pozrieť zvlášť alebo spolu, v takom prípade však počítajte s vyššou cenou lístka. Samozrejme, múzeum ponúka množstvo zliav, medzi inými vstup ZADARMO prvú nedeľu v mesiaci. 

Otváracie hodiny: 
Marec - 10:00 - 15:00 h
Apríl - 10:00 - 16:00 h
Máj - 9:00 - 17:00 h
Jún/September - 9:00 - 17:00 h
Október/Február - 10:00 - 15:00 h

V okolí Bojníc toho však nájdete oveľa viac. Milovníkov vody poteší prítomnosť termálneho kúpaliska Čajka a vodného svetu Sebedražie, ktorý ocenia najmä deti. Ak hľadáte niečo zaujímavé a netradičné, určite navštívte Dom ilúzií alebo Zrkadlové bludisko. Výhľad na mesto Bojnice a jeho okolie si zas môžete užiť vďaka vyhliadkovej veži.

Oravský hrad

Jeden z najzachovalejších a najstarších hradov, aké sa na Slovensku nachádzajú. Oravský hrad sa hrdo týči nad riekou Orava, postavený na skalnom brale už v 13. storočí. Pôvodne obranná pevnosť, ktorá sa v priebehu stáročí postupne menila, až z nej nakoniec vzniklo múzeum. 

Ako už býva zvykom, ani Oravský hrad sa nevyhol požiaru. Ten ho temer kompletne zničil v roku 1800. Vtedajší majitelia sa však nenechali odradiť, zozbierali prostriedky a dali sa do obnovy tejto majestátnej stavby a už v roku 1868 vzniká múzeum, ktoré pretrváva dodnes. Vďaka Zichyovcom tak máme možnosť prechádzať sa priestormi Oravského hradu, nasávať jeho čarovnú atmosféru, cestovať v čase a pozorovať príbehy, ktorých môžu hradné múry rozprávať kopu. 

Ani toto miesto pandémia neobišla a aj po jej konci tu ostali isté novoty. V súčasnej dobe môžete priestory hradu navštíviť individuálne, bez sprievodcu. Jeho výklad vám nahradí mobilná aplikácia Audiou sprievodca Oravského hradu, v ktorej nájdete všetky podstatné informácie, dokonca napísané v šiestich rôznych jazykoch. Počas hlavnej turistickej sezóny, júl a august, však poskytujú komentované prehliadky v určitých časoch. Vybrať si môžete z troch okruhov: malého, základného a veľkého. Najnižšia cena vstupenky pre dospelého je 7 € a najvyššia 13 €. Aj tu sa však dá uplatniť množstvo zliav. 

Orava však ponúka množstvo atrakcií a krásnych miest, ktoré váš pobyt na týchto miestach spestria. Pre vodných nadšencov je tu napríklad auquapark v Dolnom Kubíne, Oravská priehrada alebo Meander Thermal Oravice. Keď už budete v meste Dolný Kubín, navštívte aj Čaplovičovu knižnicu a Oravskú galériu. Cítiť sa ako v Rio de Janeiro môžete v obci Klín. Na kopci nad dedinou sa totiž nachádza zmenšená verzia sochy Ježiša Krista. Na Orave sa nachádza aj jeden z mála artikulárnych kostolov, ktoré na Slovensku nájdete. Postavený v meste Tvrdošín a otvorí je najmä počas letných mesiacov. Toto je však len zlomok toho, čo na Orave nájdete. 

Hrad Červený kameň

Hrad vzniká v prvej polovici 13. storočia. Nie úplne ako protiturecká pevnosť, ale skôr ako rozmar vtedajšej majiteľky panstva. Kamenný hrad sa však predsa len stal súčasťou obrannej línie hradov tiahnucích sa od Žiliny po Bratislavu. 

Aj Červený Kameň, opradený mnohými povesťami a legendami, mal v priebehu stáročí niekoľko majiteľov. Významných, či menej významných, každý zanechal svoju stopu. Či už sa týka rekonštrukcií, stavby nových častí alebo kusov nábytku, ktoré po nich ostali. Medzi najznámejšie mená, ktoré sa kedysi mohli pýšiť vlastníctvom tohto hradu, je pán Váhu a Tatier, Matúš Čák Trenčiansky, Zápoľskí či Turzovci. 

Najviac sa však do histórie hradu vryli dve mená. Fuggerovci, ktorí Červený kameň získali od Turzovcov a neskôr aj uhorskí Pálfiovci, ktorých meno je späté s množstvom hradov a zámkov, ktoré sa na Slovensku nachádzajú. Najmä Fuggerovci hrad v 16. storočí prestavali a z kamenného hrádku vybudovali poriadnu pevnosť. 

Dnes môžete priestory tohto krásneho hradu, ktorý môže mnohým pripomínať skôr väčšie panské sídlo, navštíviť aj s komentárom sprievodcu. V ponuke nájdete až štyri okruhy: veľký okruh, malý okruh, renesančná pevnosť, hradné podzemie. Cena vstupného sa tak, pochopiteľne líši. Najdrahšia vstupenka, pre dospelého, začína na 7 €. 

V okolí hradu Červený kameň, sa nachádza veľa zaujímavostí. Odporúčame preto, aby ste si svoj výlet naplánovali na dlhšie, než jeden deň. Mesto Trnava ponúka množstvo zákutí, historických objektov i moderných kreácií. Ani do Modry to nie je ďaleko. Zámok Budmerice tiež stojí za návštevu. Rovnako tak sa v okolí nachádza množstvo turistických trás, ktoré vyhovejú aj menej náročným turistom alebo turistom začiatočníkom. 

Otváracie hodiny
Január/Máj - 9:30 - 15:30 h (pondelky zatvorené)
Jún/August - 9:00 - 17:00 h
September/December 9:30 . 15:30 h (pondelky zatvorené)

Kaštieľ v Sv. Antone

Hradov je na Slovensku pomerne dosť. Ako sme spomínali, valná väčšina z nich sú dnes však už len ruiny, ktoré si svoje tajomstvá nechávajú pre seba. Nie je už totiž nikto a nič, čo by ich mohlo rozpovedať. Za to kaštieľov, zámkov a iných panských sídel, sa nám zachovalo dosť. Nachádzajú sa po celom Slovensku, v mestách i dedinách, obklopené prírodou, ale aj v centre diania. 

Kaštieľ vo Svätom Antone mal, ako to už zvykom býva, niekoľko významných majiteľov, medzi ktorými vyčnievajú mená rodín Koháry a Coburg. Vďaka nim dnes máte možnosť obdivovať nábytok i obrazy, originálne a doposiaľ nepoškodené a utvoriť si tak celistvú predstavu o živote vtedajších bohatých rodín. Niektoré z nich sa mohli svojim životným štýlom priblížiť šľachte v ďalej a bohatej Viedni. 

Traduje sa, že tento kaštieľ v sebe nesie istú symboliku a akýmsi spôsobom predstavuje počítadlo kalendára. 4 vchody totiž predstavujú štyri ročné obdobia, 7 arkád zas symbolizuje sedem dní v týždni, 12 komínov pre dvanásť mesiacov v roku, 52 izieb ako týždňov v roku a napokon 365 okien, pretože toľko má rok dní. 

Dnes môžete vo Svätom Antone navštíviť kaštieľ vďaka dvom okruhom, malému a veľkému. Prvý spomínaný trvá približne jednu hodinu a pätnásť minút, pričom počas prehliadky navštívite až trinásť miestností. Vo veľkom okruhu uvidíte priestorov oveľa viac a prehliadka trvá zrhuba o pol hodinu dlhšie, jednu hodinu a štyridsaťpäť minút. Vstupné sa samozrejme líši, v závislosti od toho, aký okruh si vyberiete. Najmenší stojí 8 € pre dospelého a najväčší zas 10 €. Aj tu sa však dá uplatniť množstvo zliav. 

Otváracie hodiny 
Január - Marec - 9:00 - 15:00 h (v pondelok zatvorené)
Apríl/Jún - 9:00 - 16:00 h (v pondelok zatvorené) 
Júl/August - 9:00 - 17:00 h (v pondelok zatvorené)
September/Október - 9:00 - 16:00 h (v pondelok zatvorené)
November/December - 8:00 - 15:00 (v pondelok a nedeľu zatvorené)

Kaštieľ a letohrádok Dardanely

V malebnej obci Markušovce, na východe Slovenska, v 17. storočí postavili kaštieľ v renesančnom slohu, ktorý mal aj pevnostný charakter, v prípade potreby tak mohol poslúžiť aj ako obranná pevnosť. Nekonkuroval by síce takej komárňanskej pevnosti, ale rozhodne by územie ubránil aspoň niekoľko dní, kým by neprišla pomoc. Neskôr ho však prestavali na obytné sídlo a obrannú funkciu stratil. 

Súčasťou francúzskeho parku, v obklopení ktorého kaštieľ stojí, sa nachádza aj letohrádok Dardanely. Bol postavený pre uhorského panovníka Jozefa II., ktorý však jeho krásne priestory nikdy nenavštívil. Škoda, mohol sa totiž kochať krásnymi výhľadmi. Už niekoľko desiatok rokov sa navyše v letohrádku nachádza aj stála expozícia hudobných nástrojov, zameraná najmä na domácich výrobcov a tak je jedinou svojho druhu. Nachádza sa tu aj spoločenská miestnosť s nádhernými freskami, tvorenými výjavmi z gréckej mytológie. 

Kaštieľ a letohrádok môžete navštíviť osobitne alebo spolu. V prípade, že sa rozhodne pre návštevu len jedného z menovaného, cena vstupného sa trochu líši. V prípade kaštieľa je to 5 € pre dospelého a v prípade Letohrádku sú to 3 €. Ak chcete navštíviť obe budovy, vstupné je 7 €. 

Otváracie hodiny 
Utorok / sobota - 8:00 - 16:00

Slovenské hrady a zámky

Menej známe hrady a zámky na Slovensku

Na Slovensku sa nachádza zhruba 250 hradov a hrádkov a niekoľko desiatok zámočkov a panských sídel. Mnohé poznajú všetci, pretože zohrali významnú úlohu naprieč dejinami, niektoré sú však menej známe, ale rovnako zaujímavé, niektoré dokonca viac. Významní vlastníci, legendy a povesti, ktoré vám naženú husiu kožu, zaujímavé expozície, nádherné výhľady. Poďme sa pozrieť aspoň na zopár takých, ktoré by ste rozhodne nemali vynechať. 

  • Beladice - malá obed na juhu Slovenska, v ktorej stojí malebný kaštieľ z 18. storočia. Má bohatú históriu a pekné priestory, ktoré dnes slúžia prevažne na hotelové účely. 
  • Belá - kaštieľ v obci Belá patrí medzi najkrajšie kaštiele na Slovensku. Jeho história je spätá najmä so Štúrovom a Ostrihomom. Dnes slúži ako hotel a vináreň. 
  • Betliar - kaštieľ v Betliari na Slovensku preslávil najmä slovenský historický seriál 1890, v ktorom si hlavnú úlohu zahral aj obľúbený herec Ján Koleník. Okrem krásneho parku zaujme aj svojou knižnicou. 
  • Fiľakovský hrad - od 17. storočia je hrad z väčšej časti zrúcanina, ale aj napriek tomu stojí za návštevu a to najmä kvôli svojej bohatej histórii. 

Za zmienku však stoja aj zrúcaniny hradov Beckov, Čachtice či Tematín. Zaujať môže aj Svätý Jur, Fintice, Budimír. Menovať by sme mohli ďalej a ďalej, čo je dôkazom toho, že Slovensko má skutočne čo ponúknuť.

5. Vodné plochy

Vodné plochy na Slovensku

Hoci na Slovensku nemáme more, nájde sa tu množstvo miest s možnou rekreáciou pri vode. Populárne sú vodné nádrže, prírodné jazerá alebo tajchy. Dajú sa na nich podniknúť výletné plavby, rôzne športy, rybárčenie či len lenivé opaľovanie pokožky na ich brehoch. Predstavíme si najpopulárnejšie, no i pár menej známych, ktoré určite budú bojovať o vašu pozornosť. 

Liptovská Mara

Asi najznámejšou priehradou na Slovensku je vodné dielo Liptovská Mara, ktorá sa nachádza medzi mestami Ružomberok a Liptovský Mikuláš. Patrí do systému priehrad tzv. Vážskej kaskády, ktoré boli vybudované za účelom protipovodňovej ochrany a výroby elektrickej energie. Priehrada bola postavená v rokoch 1969-1975 zaplavením 13 obcí a presťahovaním viac ako 4 000 obyvateľov. Ide o druhú najväčšiu vodnú nádrž na Slovensku, čo sa týka objemu vody. 

V súčasnosti ide o populárne miesto pre vykonávanie mnohých športov, je možné ubytovať sa tu v chatkách alebo luxusných hoteloch neďaleko. Môžete si tu užiť aj dobrodružstvo v stane, no aj luxus s wellnessom neďaleko. Blízko sa nachádza archeologická lokalita Havránok. Ide o keltské opevnenie osady Kotínov s druidskou svätyňou z 1. storočia pred Kr. Je tu vybudované aj múzeum v prírode. V letných mesiacoch je lokalita sprístupnená od 8:30-18:30 so vstupným 2 € pre dospelého a 1 € za deti a študentov. 

Zemplínska šírava

Pri Zemplínskej šírave ide o vodná nádrž na východnom Slovensku v povodí Bodrogu pod Vihorlatskými vrchmi. Je druhou najväčšou vodnou priehradou na Slovensku podľa plochy hladiny, a zároveň treťou najväčšou na Slovensku podľa celkového objemu vody. Je obľúbenou turistickou destináciou s populárnymi rekreačnými strediskami. Okrem rekreácie slúži na zavlažovanie  v poľnohospodárstve a na ochranu pred povodňami. Rozlohou pokrýva až 33 km2 a jej maximálna dĺžka je 11 km.  Maximálna šírka je 3,5 km a priemerná hĺbka 3,5 m s maximálnou hĺbkou 14,7 m. 

Šírava má veľmi priaznivé klimatické podmienky na kúpanie, vodné športy, rybolov, cykloturistiku a pešiu turistiku v okolitých vrchoch. Môžete tu využiť jazdu na vodných skútroch, jachtách, či vodných bicykloch. Priemerná dĺžka slnečného svitu na jazere dosahuje 2200 hodín ročne, čo túto lokalitu zaraďuje oblasť medzi najteplejšie na Slovensku. V jednotlivých strediskách nájdete ubytovacie a stravovacie služby rôznej úrovne, od kempingov po trojhviezdičkové hotely a rehabilitačné zotavovne.

Zemplínska šírava s cashbackom

Oravská priehrada

Na sútoku Bielej a Čiernej Oravy bola v 50. rokoch dokončená Oravská priehrada. Patrí medzi obľúbené turistické lokality s tisíckami turistov ročne. V lete je turistami najvyhľadávanejšia južná a západná časť priehrady. V zimných mesiacoch je v obdobiach silných mrazov využívaná na zimné športy a na prechádzky po zamrznutej vodnej ploche.

Na jej brehoch je viacero rekreačných oblastí s možnosťami kúpania, jachtingu, vodného bicyklovania, člnkovania, windsurfingu, iných vodných športov a atrakcií. Ubytovanie nájdete v meste Námestovo alebo tiež niekoľko hotelov, množstvo chát a miest určených na kempovanie v tesnej blízkosti brehov priehrady. V lete sa organizujú vyhliadkové plavby loďou okolo ostrova, ktorý sa nachádza v strede priehrady. Je pozostatkom zaplavenej obce Slanica a nájdete na ňom rímskokatolícky Kostol Povýšenia svätého Kríža postavený v 18. storočí a lapidárium. V súčasnosti je v kostole inštalovaná stála expozícia oravského ľudového umenia, plastiky a maľby a občasne sú v ňom organizované slávnostné koncerty. Pre rybárov nádrž ponúka pestrý lov sladkovodných rýb najmä zubáča, kapra, šťuky a hlavátky, no nájdete tu aj úhory, či sumce.

Menej známe vodné plochy na Slovensku

Je vám stále málo? Navštívte teda na východnom Slovensku Domašu, Beňatinu, Vinianske jazero, Izru, Pod Bukovcom, Sabinku, Úhornú, Palcmanskú Mašu či Levočskú priehradu. Na strednom Slovensku objavte Štiavnické tajchy, Novú Bystricu, Teplý vrch či Ružinú. Na západe môžete spoznávať Duchonku, vodnú nádrž Boleráz, Jakubovské rybníky, Kráľovú, Kuchajdu, Buková, Lipovinu, Zlaté piesky, Sĺňavu či Slnečné jazerá.

Nádrže na Slovensku

6. Sysle na Muránskej planine

Sysle

Snáď najpopulárnejším národným parkom pre deti je Národný park Muránska Planina. Ide o jeden z najmladších parkov na Slovensku, no je v ňom napriek tomu možné mnohé objavovať. Bolo tu zmapovaných už vyše 250 (žiaľ nesprístupnených) jaskýň a 15 priepastí. Turisticky vyhľadávanou atrakciou sú však najmä sysle na Muránskej Planine. Tomuto výletu sa však nepotešia len najmenší, ale aj dospelí. Lúka plná sysľov v poslednom čase zaujala aj britských dokumentaristov, ktorí sa rozhodli zmapovať život slovenských zvierat. Sysle teda nemohli medzi inými zvieratkami chýbať. 

Mnoho ľudí prekypuje náklonnosťou k malým chlpatým zvieratkám. Sivá srsť a očká ako gombičky. Za posledné roky sa syslíky na Muránskej planine už tak osmelili, že sa bez strachu a hanby priblížia do tesnej blízkosti a čakajú dobrotu. Ľudia im nosia najmá jabĺčka a mrkvu, pretože veria, že tieto roztomilé zvieratká ocenia zdroj vitamínov. Záujem však majú najmä o nezdravé piškóty, preto sa celé skupinky sysľov zdržiavajú najmä pri takejto nezdravej ponuke a jablká odmietajú so znechutením. Zdravý životný štýl im zrejme nehovorí nič. Čo však medzi syslíkmi ide naozaj na dračku sú slnečnicové alebo tekvicové semiačka. Na tento výlet si preto radšej vezmite tieto maškrty. Samozrejme neosolené! Mrkva sa vám však zíde pre oslíky, ktoré žijú so syslíkmi v symbióze na rovnakej lúke. 

Muránska planina a jej sysle

Keď však konečne zdvihnete od syslíkov zrak zo zeme a pozriete sa vyššie, uvidíte pred sebou majestátny kopec. No a presne tam, len kúsok od planiny plnej týchto poľných hlodavcov, sa nachádza hrad Muráň. Táto zrúcanina sa spomína aj v jednej z najstarších zachovaných slovenských piesní. Píseň o hradu Muránském pochádza dokonca už zo 16. storočia.

V lokalite sa však môžete zdržať aj dlhšie. Neďaleko nájdete známy Chmarošský viadukt, ktorý patrí k najunikátnejším stavbám v celej republike, tiež neďaleko objavíte prameň rieky Hron či poľovnícky zámoček Coburgovcov, ktorý je známy predovšetkým ako liečebný ústav Predná Hora. Populárna je aj kaviareň Depo Café priamo pri viadukte, kde si kávu vychutnáte v historickom vagóne.

Slovenské Toskánsko - Gemer

7. Najdlhšie činná mincovňa v Kremnici

Mincovňa v Kremnici

Miestom, ktoré rozhodne nemôžete obísť, je štátna mincovňa v Kremnici. Kráľ Karol I. sa ju rozhodol založiť 17. novembra 1328, keď povýšil Kremnicu z osady na mesto a udelil jej privilégium na prevádzkovanie mincovne. Mincovňa v Kremnici už takmer sedem storočí nepretržite vyrába mince. V roku 2028 oslávi mincovňa 700 rokov nepretržitej činnosti, čo podnik radí medzi najstaršie neustále vyrábajúce podniky na svete. Vyrábajú sa tu okrem mincí a medailí aj plakety, žetóny, odznaky, vyznamenania, primátoské reťaze a mnoho iného. Od roku 2011 je Mincovňa súčasťou Európskeho kultúrneho dedičstva. 

Najznámejšia kremnická minca je rozhodne jej dukát. Všetky kremnické dukáty sa vyznačovali vysokou a stálou rýdzosťou zlata vyššou oproti všetkým ostatným minciam tohto druhu v súvekej Európe. Vďaka tomu sa v stredoveku považovali za najtvrdšiu menu Európy. Existujúce záznamy hovoria, že v Kremnici bolo vyrazených až 21,5 milióna kusov dukátov. Od roku 1553 sa v Kremnici začali pravidelne raziť aj veľké strieborné mince – toliare, hoci tradícia kremnických toliarových mincí siaha až do rokov 1499 - 1506, kedy razili sedem variantov turzovských veľkých mincí známych pod názvom guldinery, alebo poltoliare.

Ak sa rozhodnete mincovňu navštíviť, je potrebné sa vopred telefonicky alebo e-mailom ohlásiť. V letných mesiacoch je mincovňa otvorená od pondelka do piatka so začiatkom prehliadok o 9:00, 11:00, 12:30, 14:00, 15:00. V sobotu a nedeľu sú začiatky prehliadok stanovené na 9:00, 10:00, 11:00. Dĺžka prehliadky je cca. 60 minút. Vstupné do starej aj novej raziarne sú 4 € pre dospelého a 2 € pre študentov, deti a dôchodcov.

Mincovňa v Kremnici

8. Jaskyne v Demänovskej doline

Jaskyňa v Demänovej

Ak máte chuť objavovať čarovné podzemné zákutia a trochu sa schladiť, vyberte sa do Demänovskej jaskyne. Táto prírodná pamiatka bola objavená v roku 1921 a dnes je najviac navštevovanou sprístupnenou jaskyňou na Slovensku. Leží na severnej strane Nízkych Tatier a je naším najdlhším jaskynným systémom. Medzi jej dominanty patrí Demänovská jaskyňa slobody.

Jaskyňa sa nachádza 13 km južne od Liptovského Mikuláša, len niekoľko kilometrov pod známym lyžiarskym strediskom Jasná. Zážitok vás čaká už pred samotným vstupom do jej útrob. Od parkoviska k jaskyni vedie serpentínový chodník, ktorý má dĺžku asi 400 m a prevýšenie 67 m. Výstup trvá niečo cez 10 minút, pričom na výstupovej trase vás čaká náučný chodník.

V samotnej jaskyni si môžete vybrať z dvoch okruhov. Tradičného, ktorý trvá 60 minút a má dĺžku okolo 1,2 kilometra, alebo Dlhého v trvaní 100 minút a s dĺžkou cez dva kilometre. Priemerná teplota v jaskyni je od 6,1 do 7°C.

Tradičný okruh je prehliadka najzaujímavejších priestorov systému Demänovských jaskýň. Čakajú vás unikátne sintrové formy, podzemná rieka Demänovka, krasové jazierka a typické riečne modelované chodby či stropné korytá

Pre skutočných fanúšikov jaskýň odporúčame krásny Dlhého okruhu, pričom dominantov je Veľký dóm - najrozmernejší podzemný sprístupnený priestor na Slovensku s podzemným riečiskom a mäkkým čisto bielym sintrom. V druhej časti sa nachádza Ružová sieň a Králova galéria.

Demänovská ľadová jaskyňa

Okolie

Demänovská dolina, kde jaskynný systém leží, je jedným z najobľúbenejších a najnavštevovanejších turistických miest na Slovensku. Okrem návštevy jaskyne sa môžete vyviesť lanovkou na vrch Chopok a odtiaľ prejsť na Ďumbier, najvyšší vrch Nízkych Tatier.

Ak sa vám nechce zdolávať výškové metre, stavte na prechádzku na Rozhľadňu na Ostredku. Čarovné pohľady ponúka aj Vrbické pleso. V zime je Jasná - Demänovská dolina mimoriadne vyhľadávaným lyžiarskym strediskom.

Demänová s cashbackom

9. Veľké Hincovo pleso a Modré pleso

Slovenské plesá

Z Nízkych Tatier sa presúvame do Vysokých, kde už nám príroda a miesta fauna a flóra jasne napovie, že máme dočinenia s veľkými kopcami. Nachádza sa tu množstvo krásnych plies a jazierok, no azda najznámejšie je Veľké Hincovo pleso položené v Hincovej kotline. Ide o najväčšie a najhlbšie karové jazero v slovenskej časti Vysokých Tatier a na Slovensku. Zaujímavosťou je, že hladina Veľkého Hincovho plesa býva pokrytá ľadom priemerne 270 dní v roku.

Veľké Hincovo pleso

A pýtate sa prečo Hincovo? Nuž, názov Veľkého Hincovho plesa, ale aj Malého Hincovho plesa, zrejme vyplýva z mena Hinco (Ignác), ktorý mal podľa ľudových povestí v okolí plesa pásť ovce. Zvedavcom sa však ponúka aj iné vysvetlenie, a to z čias, kedy baníci - haviari (hincovia) hľadali v tatranských dolinách zlato. Takisto mohlo ísť o úplne obyčajného Hinca, keďže toto priezvisko či meno bolo v histórii celkom bežné a obľúbené.

Okolie Veľkého Hincovho plesa je skutočne malebné. Na západe sa nad ním týči Kôprovský štít, na severe Čubrina a Veľký Mengusovský štít a na východe Východný Mengusovský štít, Hincova veža a Mengusovský Volovec. Na juh sa otvára Mengusovská dolina. Celá oblasť ponúka nespočetné množstvo turistických trás, ktoré sú podľa obtiažnosti vhodné ako pre rekreačných turistov, tak pre skúsených horolezcov.

Plesá v Tatrách

Modré pleso

Ďalším rekordmanom je Modré pleso, ktoré je najvyššie položené nevysychajúce pleso vo Vysokých Tatrách, a tým i na Slovensku. Nachádza sa v hornej časti Malej Studenej doliny, a podobne ako Veľké Hincovo pleso, po väčšinu roka je zamrznuté. Modré pleso je menšie, s priemerom niečo cez 70 m. Z plesa vyteká Malý Studený potok, ktorý patrí do povodia rieky Poprad.

Okolo Modrého plesa zas vedie turistický chodník, ktorý spájaja Malú Studenú dolinu a Javorovú dolinu. Tradičným východiskom túr k plesu je Téryho chata, ku ktorej sa možno dostať viacerými trasami z Tatranskej Lomnice, Tatranskej Javoriny, Starého Smokovca či Hrebienku.

Tatry s cashbackom

10. Aquaparky na Slovensku

Vodné parky na Slovensku

Slovensko je krajinou, ktorá bola obdarená termálnymi prameňmi. Práve na nich sú postavené kúpele a aquaparky, ktorých je v krajine neúrekom. Ktorý z aquaparkov si však vybrať, prečo práve ten a kde sa vám to najviac oplatí? V sekcii sa zameriame na 5 známych aquaparkov, ktoré patria medzi najobľúbenejšie na Slovensku.

Bešeňová

Aquapark Bešeňová leží kúsok od Liptovského Mikuláša a je ideálnym pre rodiny s deťmi, ako aj pre páry či partie mladých ľudí. Nájdete v nich množstvo bazénov, tobogánov a atrakcií. Vodný park BEŠEŇOVÁ je ideálne miesto na načerpanie stratenej energie a vitality. Termálna voda blahodarne pôsobí na pohybové a dýchacie ústrojenstvo, urologické problémy, má priaznivé kozmetické účinky a vďaka prvku lítium pozitívne pôsobí na psychiku.

Tatralandia

Tatralandia je na Slovensku medzi aquaparkami pojem. Je to najnavštevovanejší aquapark, ktorý nájdete v Liptovskom Mikuláši, kúsok od hrebeňov obľúbených Tatier. Komplex areálu aquaparku môžete navštíviť spolu s ZOOKONTAKT, veterným tunelom Hurricane Factory, športovo-kultúrnou halou Liptov Aréna a Kryo Centrom Liptov. Pokiaľ cestujete autom, pohodlne tu zaparkujete. Pokiaľ cestujete autobusom, celoročne tu premáva prímestská doprava, ktorou sa sem dostanete zo všetkých väčšich miest v Čechách či na Slovensku.

Aquacity Poprad

AquaCity Poprad je unikátny komplex, ktorý ponúka širokú škálu služieb pre ideálnu dovolenku, nezabudnuteľný rodinný výlet alebo firemnú akciu či event. Multifunkčný rezort ponúka ubytovacie, relaxačné a wellness služby, možnosti na zdravotnú turistiku a športové vyžitie, gastronomické a kongresové služby pre potreby biznis klientely.

V termálnom Aquaparku so 14 vonkajšími a vnútornými bazénmi s vodnou plochou 3500 m2 nájdete aj fitnes, kryocentrum, Interklinik Poprad – klinika krásy a zdravia, dvojpodlažné wellness centrum s plochou 1600 m2, masážne centrá, bary, reštaurácie, detské kútiky, ihriská a kongresové priestory.

Podhájska

Termálne kúpalisko s jedinečnou liečivou geotermálnou vodou, ktorá je svojim minerálnym zložením podobná Mŕtvemu moru a priaznivo pôsobí na rôzne ochorenia sa nachádza v Nitrianskom kraji, v okrese Nové Zámky. Areál kúpaliska nájdete priamo v obci Podhájska a sú poskytované i ďalšie služby ako masáže, elektroliečba, sauna. Komplex dopĺňa zeleň so sochami, ktoré vznikli v areáli na pravidelných sochárskych sympóziách. Ceny sú priaznivé a aquapark poskytne skvelú zábavu celej rodine.

Menej známe vodné parky na Slovensku

Aquapark nachádzajúci sa v regióne Orava v Západných Tatrách. Leží takmer na hranici s Poľskou republikou a od Zakopaného je vzdialený len niekoľko km. Aquapark ponúka rôzne relaxačné bazény v prevádzke počas celého roka a s nimi aj bistro, kaviareň, bufet, rôzne vodné atrakcie ale aj perličkové sedadlá či lavice. Pýchou zariadenia je unikátna geotermálna voda, ktorá vyviera z hĺbky až 1611m a pre návštevníkov je k dispozícii 6 vnútorných, ako aj vonkajších športových a relaxačných bazénov.

Známe slovenské aquaparky

 

Slovenský tím

Autor Slovenský tím

Slovenská Plná Peňaženka pozostáva z Alžbet, Katky a Petra. Túto trojicu nespája len silné pracovné nasadenie, ale aj geografická príslušnosť - všetci sú zo stredného Slovenska. Peťo je zo Zvolena, preto správne tušíte, že je fanúšikom hokeja. Katka sa podľa Google štatistiky najčastejšie vyskytuje na Orave, v neďalekej dedinke pri Oravskom hrade. Na hrade mimochodom vo voľnom čase aj sprevádza rovnako ako tretia tretina našej cashbackovej úderky Alžbet.