5 filmových lokalít Bratislavy

21. 8. 2023 Katka
Bratislava

Zapojte sa v rámci letnej akcie Československé filmové leto do súťaže, lúštite tajničky, nakupujte s cashbackom a spoznávajte s Yvetou a Xaverom krásy Česka a Slovenska. Kto sú Yveta a Xaver a ako môžete súťažiť sa dozviete tu.

Nakupovanie na Plnej Peňaženke

Ešte predtým, než sa toto cestovateľské leto skončí, našich cestovateľov čakajú dve zastávky. Xaver ako poslednú zastávku vybral Bratislavu, hlavné mesto Slovenska. Prahou svoj výlet začínali a tak mu prišlo vhodné druhým hlavným mestom putovanie zakončiť, aspoň, čo sa Slovenska týka. Edíciu cestovateľského filmového leta si obaja nesmierne užili a už teraz im je ľúto, že sa táto výprava chýli ku koncu. Do albumov si však obaja vložia množstvo fotografií, ktoré im tohtoročné leto budú pripomínať. Iste, pribudne ich tam ešte zopár, veď ich čaká niekoľko zastávok! Absolvujte spolu s nimi teda predposledný výlet. 

Ubytovanie Booking

1. Staré Mesto 

Brativlaský hrad

Staré Mesto je jednou z mestských častí Bratislavy. Konkrétne v tejto sa nachádza aj historické centrum hlavného mesta a je zároveň aj pamiatkovou rezerváciou. Nachádza su to množstvo historických budov, konzulátov a veľvyslanectiev. Je turistami najviac obľúbenou časťou Bratislavy. 

Xaver veľmi nemá rád veľké mestá, kde sa musí vyhýbať davom turistov, ale z času na čas navštívi aj tie. Nedá sa tomu vyhnúť, keď má tak rád historické pamiatky, zaujímavé miesta a k tomu všetkému si potrebuje aj škrtať v zozname miesta, kde sa natáčali filmy. Yveta, naopak, bola nadšená, že si môže odškrtnúť ďalšie hlavné mesto. 

Spoločne sa tak prešli uličkami, ktoré ich svojím výzorom, preniesli o niekoľko desaťročí, ak nie priamo storočí, do minulosti. Dokonca sa zašli aspoň zvonku pozrieť na Grasalkovičov palác, v ktorom sídli prezident/prezidentka Slovenskej republiky. Raz do roka bývajú jeho priestory sprístupnené verejnosti, ale tento dátum už Xaver s Yvetou prešvihli. Aby trochu načerpali sily, zavítali aj do záhrad v areáli Brativlaského hradu. Obom sa im tu nesmierne páčilo. 

Staré Mesto Bratislava

Dobré reštaurácie 

Teploty sa teraz šplhajú naozaj vysoko a po prechádzke mestom, ktorá teraz trvalo trochu kratšie, než zvyčajne, sa Xaver a Yveta dali do hľadania miesta, kde by sa mohli dobre najesť. Našli ich hneď niekoľko: 

 • Houdiny Restaurant sa nachádza v historickom centre mesta a ponúka lahodné jedlá a skvelé vína 
 • Bistro St. Germani vás zas privíta príjemným prostredím, v ktorom si budete pripadať ako v anglickej kaviarni 
 • V reštaurácia Albrecht si zas pochutnáte na klasickom menu, ktoré vychádza z francúzskej kuchyne, domácich surovinách a vínach nielen od slovenských dodávateľov. 

ubytovanie Bratislava

Čo robiť, ak prší 

Xaver s Yvetou sa už počas týchto výletov stihli poučiť, že vždy je dobré, ak majú náhradný program, ak by sa počasie pokazilo. Inak to nebolo ani tentokrát a aj keď nepršalo, v týchto miestach sa práve pred dažďom dá schovať. 

 • Michalská veža alebo inak Michalská brána je jediná zachovaná brána z mestského opevnenia zo 14. storočia, dnes v jej útrobách môžete nájsť expozíciu historických zbraní. 
 • Dóm sv. Martina má bohatú históriu. Na 267 rokov sa stal hlavným miestom, kde sa korunovali Uhorskí králi a kráľovné. Zažil tak devätnásť korunovácií, pričom tu bola korunovaná napríklad aj Mária Terézia. V týchto priestoroch bolo dokonca prvýkrát uvedené dielo Missa solemnis od Ludwiga van Beethovena. 
 • Ak už sa rozhodnete navštíviť priestory záhrad pri Bratislavsko hrade, bola by škoda vynechať jeho interiér. 
 • V Primaciálnom paláci dnes síce sídli primátor mesta, ale v niektorých častiach sídlia expozície Galérie mesta Bratislava. 
 • Novootvorenú Slovenskú národnú galériu by ste na svoj zoznam mali taktiež rozhodne napísať.

Eurotrip

Filmy 

Bratislavské Staré Mesto sa objavilo hneď v niekoľkých filmoch. Slovenské národné divadlo možno vidieť v americkom filme Peacemaker. Detaily samotného Kamenného námestia sa objavili hneď v niekoľkých snímkach: Červený kapitán, Fontána pre Zuzanu alebo v obľúbenom seriáli Za sklom či Kriminálka Staré mesto. Spomínaný Primaciálny palác sa objavil napríklad vo francúzskom filme Bel Ami. Zabudnúť nemôžeme ani na ikonický Eurotrip. 

2. Karlova Ves 

ZOO Bratislava

Je mestská štvrť v Bratislave. Kedysi to bola len obyčajná dedinka, neskôr vinohradnícka oblasť, ktorá sa pred koncom druhej svetovej vojny stala súčasťou hlavného mesta. Nachádza sa tu niekoľko zaujímavých miest a preto ju Xaver zaradil na zoznam. 

Chcel totiž navštíviť Botanickú záhradu Univerzity Komenského, ktorá je síce súčasťou vysokej školy, ale od 1. apríla do 31. októbra je otvorená aj pre verejnosť. Nachádza sa v nej viac ako 5 000 rôznych druhov rastlín. Paprade, palmy, exotické rastliny, ale aj flóra Austrálie na jednom mieste. Navštíviť sa dá aj rosárium, kde sa nachádza zhruba 150 druhov ruží, prevažne novošľachtených. Je to vôbec prvý botanická záhrada na Slovensku. 

Yveta sa chcela ísť pozrieť aj do ZOO a tak sa tam spoločne s Xaverom zastavili. Bratislavká zoologická záhrada má približne 96 hektárov. Je to prírodná zoo, v ktorej nájdete viac ako 1104 rôznych druhov zvierat. 

Karlova Ves

Dobré reštaurácie 

 • Bamboo Vietnamese Cuisine ponúka skvelú azíjskú kuchyňu 
 • Na lahodný zákusok zas môžete zájsť do Cukrárne u Babičky 
 • Priamo pri ZOO sa nachádza malá reštaurácia Estévéčka

Čo robiť, ak prší 

V prípade, že vás na výlete zastihne dážď, Xaver odporúča navštíviť Vodárenské múzeum, ktoré sídli v priestoroch prvej parnej čerpacej stanice v Bratislave. V priestoroch múzea možno okrem iného obdivovať aj na Slovensku ojedinelú tarazzovú podlahu. 

Súťaž Superpotlač

Filmy 

Karlova Ves sa na Xaverovom zozname objavila aj z toho dôvodu, pretože sa časti tejto mestskej štvrte objavili v niekoľkých filmových snímkoch, prevažne slovenských. Napríklad Všetko čo mám rád, Cigáň, Rukojemník alebo Dámsky klub. 

3. Rieka Dunaj

rieka Dunaj

Dunaj snáď nijako špeciálne netreba predstavovať. Rieka, ktorá pramení v nemeckom Čiernom lese a preteká hneď cez niekoľko krajín, pričom z Rakúska prechádza aj na Slovensko, podľa Xavera na ich zozname nemohla chýbať a aj keď to nie je úplne bežná zastávka, rozhodli sa s Yvetou, že ju preskúmajú. Aspoň z časti. 

Nábrežie Dunaja ponúka množstvo zaujímavých miest. Počas prechádzky môžete obdivovať sochy významných osobností a rôzne umelecké diela, prejsť sa môžete aj cez štyri mosty, ktoré spájajú oba brehy. Prípadne si môžete oddýchnuť na trávnatej ploche pod Euroveou. Pokračovať môžete až po Karlovarské rameno, kde si môžete zapožičať vodné plavidlo. Xaver s Yvetou neváhali a kúsok tejto majestátnej rieky sami splavili. 

Ak sa bojíte a nechceli by ste sa po rieke plaviť sami, môžete ju splaviť loďou, ktorou sa dá dostať až do Rakúska. Nádhernú prírodu tak môžete obdivovať bez toho, aby ste museli dávať pozor na cestu. 

rieka Dunaj

Filmy 

Prostredie Dunaja, najmä pohľady na rieku, sa objavili hneď v niekoľkých filmoch. Jedným z nich, ktorý silne zarezonoval v slovenskej spoločnosti, je aj Sviňa. Pekné zábery z budovy parlamentu priamo na rieku, nájdete aj vo filme Ostrým nožom, ktorý prerozpráva príbeh vraždy študenta Daniela Tupého. Nábrežie Dunaja sa objavilo aj vo filme Fontána pre Zuzanu. Temer úplne zamrznutú rieku zas môžete vidieť vo filme Vtáčkovia, siroty a blázni. 

4. Devín 

hrad Devín

Čo by to bol za výlet, ak by Xaver s Yvetou vynechali Devín. Malá obec, ktorá je časťou Bratislavy a známa je najmä vďaka hradu, ktorý sa tu hrdo týči. Z tejto majestátnej stavby, ktorá bola svedkom mnohých historických miľníkov Slovákov a Sloveniek, ostala už len ruina, stále je však schopná ukradnúť si pozornosť a medzi turistami ostáva veľmi obľúbená. 

Priamo pod hradom možno vidieť, ako sa do seba vlievajú dve rieky, Morava a Dunaj. Ďalšou zaujímavosťou je, že tento hrad si pamätá keltské a rímske osídlenia, ktoré sa v minulosti na našom území nachádzali. Bol svedkom vzniku i pádu Veľkej Moravy, prvého štátneho útvaru Slovanov. Do slovenských dejín sa napríklad toto miesto zapísalo aj slávnym výletom Ľudovíta Štúra a jeho družiny, ktorá tu vzdala hold nielen slovanským predkom. Zvyšok je už história, ktorá formovala smerovanie slovenského národa. 

Devín

Filmy 

Vďaka svojej polohe, výzoru a tajomnosti Devínsky hrad zaujal aj svetových filmárov. Natáčal sa tu napríklad americký fantasy film Dračie srdce. Kevin Sorbo, známy vďaka ikonickej postave Herkulesa, tiež navštívil priestory Devínskeho hradu a to práve v čase, keď sa tu natáčal Kult Dobyvateľ. 

5. Koliba 

Koliba

Koliba je ďalšou mestskou časťou Bratislavy. Nachádza sa na západnom úpätí Malých Karpát a vďaka svojej prírode je veľmi obľúbeným miestom miestnych. 

Má krásne lesy, cez ktoré vedú rôzne chodníky pre peších, ale aj cyklotrasy, ktoré sa rozhodne oplatí vyskúšať. Xaver toto miesto zvolil preto, lebo má za to, že s Yvetou navštívili skutočne veľa historických miest a aj keď prešli niekoľko prírodných krás na Slovensku, ale aj u susedov v Čechách, trochu pobytu v prírode im rozhodne neuškodí. 

Môžu si užiť výhľady na Bratislavu, ktorú majú z Koliby ako na dlani. Môžete si tu urobiť prechádzku k Železnej studničke, prípadne k veži Kamzík, ktorá je ďalším ikonickým symbolom Bratislavy. 

Koliba

Dobré reštaurácie 

V okolí Koliby, temer v jej bezprostrednej blízkosti, sa môžete najesť v týchto reštauráciách: 

 • Pizza a restaurant Pirko 
 • Slamená Búda 
 • Rustikálny pivovar Patrónsky Pivovar ponúka okrem piva aj jedlo

Filmy 

Koliba je známa hlavne svojimi filmovými ateliérmi, v ktorých vznikalo množstvo známych filmov. Natáčali sa tu napríklad také skvosty ako Posledná bosorka, Dáždnik svätého Petra, Dovidenia v pekle, priatelia, Nevera po slovensky, Noční jazdci. Aj toľkokrát spomínaný veľkofilm Dračie srdce sa natáčal v týchto ateliéroch, podobne aj Kult Dobyvateľ.

Katka

Autor Katka

Na Orave dobre, na Orave zdravo - presne toto často počujeme z úst našej kolegyne Katky. Je vášnivou milovníčkou histórie a literatúry, preto sa niet čo čudovať, že zodrala už niekoľko párov tenisiek ako lektorka na Oravskom hrade. Okrem toho má rada dobré pivo a kvalitnú hudbu - na koncert Martina Garrixa je ochotná vycestovať aj stovky kilometrov. Doma ju teda často nenájdete a nepokúšajte sa o to hlavne v piatok večer.