5 filmových lokalít východného Slovenska

7. 8. 2023 Katka
5 filmových lokalít východného Slovenska

Zapojte sa v rámci letnej akcie Československé filmové leto do súťaže, lúštite tajničky, nakupujte s cashbackom a spoznávajte s Yvetou a Xaverom krásy Česka a Slovenska. Kto sú Yveta a Xaver a ako môžete súťažiť sa dozviete tu.

Nakupovanie na Plnej Peňaženke

Naši cestovatelia Xaver a Yveta vo výletoch nekončia, práve naopak. Ako ďalšiu destináciu si vybrali východné Slovensko, o ktorom sa síce hovorí, že tam nič nie je, ale Xaver vás presvedčí o opaku.

Booking

1. Košice 

Košice

Košice sú metropolou východu. Tak ich všetci na Slovensku poznáme. Historicky je to jedno z najstarších miest na území Slovenskej republiky. Dokonca už v roku 1369 získalo mestské právo a Košice sa čoskoro stali slobodným kráľovským mestom. 

Opäť sa prejavila Xaverova láska k histórii a preto vzal Yvetu do najväčšej katedrály, ktorá sa nachádza práve v Košiciach. Dóm svätej Alžbety je dokonca dodnes mylne označovaný ako najvýchodnejšia gotická katedrála Európy. 

Neskôr zamierili aj do Košickej zoo, v ktorej dnes žije približne 280 druhov zvierat v celkovom počte okolo 1 500 kusov. Zaujímavosťou je však to, že na rozdiel od iných zoo na Slovensku, v tejto môžete pozorovať tučniaky a to nielen tak hocijaké. Na jednom mieste nájdete kondory veľké, tučniaky jednopásové ale aj wapiti sibírske. 

► Dobré reštaurácie 

Tu si Xaver dovolí vypichnúť len jedno miesto. Ide o Levočský dom, ktorý je postavený na nároží Hlavnej a Univerzitnej ulice. Na tomto mieste stojí už od 15. storočia a svojou nezameniteľnou architektúrou reprezentuje časy minulé, ale i súčasné. Predstavte si, v dnešnej dobe je to jediný takto starý hostinec na Slovensku, ktorý stále funguje a pravdepodobne aj piata najstaršia reštaurácia v Európe. Takéto miesto sa rozhodne oplatí navštíviť. 

Mapa Košice

► Čo robiť, ak prší 

Počasie je nevyspytateľné a tak je dobré mať vždy záložný plán. Xaver a Yveta sú už poučení, a tak vždy hľadajú aj miesta, kam by sa mohli schovať pred prípadným dažďom. 

  • vo Východoslovenskom múzeu nájdete najznámejší slovenský poklad 
  • Slovenské technické múzeum 
  • aj mučenie patrí k histórii, a tak Xaver na zoznam zaradil aj Katovu baštu a Mikulášovu väznicu 
  • história mesta je spätá aj s povstaleckými rokmi Uhorského kráľovstva, okrem toho, že v Dóme je pochovaný aj František II. Rákoczy, môžete tu navštíviť aj Radošto - pamätný dom venovaný práve tejto historickej postave 
  • Múzeum letectva taktiež stojí za zmienku 

Obchod na korze

► Filmy 

4. zastávka slovenskej cestovateľskej časti je známa nielen vďaka svojim historickým a kultúrnym miestam, ktoré sa rozhodne oplatí navštíviť. Cieľom je navštíviť miesta, kde sa natáčali slovenské, československé, ale aj zahraničné filmy. Ani Košice v tomto zozname nezaostávajú. Môžu sa pýšiť tým, že sa v nich natáčal jediný slovenský film ocenený prestížnym Oscarom, Obchod na korze. Piliere zeme nie tak dávno zožali úspech v knižnom svete, táto kniha slúžila ako predloha pre rovnomenný krátky seriál, ktorého druhú sériu, Svet bez konca, natáčali aj v tomto meste. Ivan Ostrochovský sa rozhodol v Košiciach natáčať dva svoje filmy, Koza a Koza Nostra. Naši cestovatelia boli z tohto zoznamu nadšení! Gratulovali si k týmto filmovým úlovkom a neskôr sa pohli k spoznávaniu ďalších lokalít. 

2. Bardejov

Bardejov

Bardejov je jedno z najkrajších a najlepšie zachovaných stredovekých miest na Slovensku, ktoré je zároveň zapísané na zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Niekedy je nazývaný "perla východného Slovenska" a nie nadarmo. Mesto má dobre zachovaný historický stred s kamennými domami, námestiami a úzkymi uličkami. 

Za návštevu určite stojí Bardejovské námestie, ktoré je považované za jedno z najkrajších na Slovensku. Je obklopené historickými, renesančnými a gotickými budovami. 

Súťaž o box z ruží

Radnica je zas goticko-renesančná budova postavená uprostred spomínaného námestia, takže ju rozhodne neprehliadnete. Dnes je v jej interiéri navyše trvalo umiestnená aj expozícia Bardejov - slobodné kráľovské mesto. 

V Bardejove sa taktiež nachádza aj viac ako 700 rokov starý gotický kostol, ktorý patrí medzi najvýznamnejšie historické pamiatky. Jeho interiér skrýva mnohé umelecké skvosty. Okrem kostola je charakteristikou mesta aj opevnenie s viacerými bránami a vežami. 

Históriu židovskej komunity v meste najlepšie odráža dobre zachovaná židovská štvrť so synagógou a starým cintorínom. 

► Dobré reštaurácie

Xaver s Yvetou odporúčajú tieto miesta: 

  • eL cafe bar & restaurant
  • Chevy Burger Bardejov robia najlepšie burgre v Bardejove
  • Art Café, ktoré zaujme najmä svojím interiérom
  • na dobrý koláč zas môžete skočiť do Caffè Ragazza

Bardejov

► Filmy 

Ani Bardejov filmári neobišli. Natáčali sa tu prevažne české a československé filmy či rozprávky. Medzi najznámejšie patrí Kráľ Drozdia brada alebo Neberte nám princeznú. Film Skrytý prameň zas mapuje život a dielo Majstra Pavla.

3. Levoča 

Levoča

Mesto Levoča patrí medzi najkrajšie historické mestá v krajine. Je to miesto s bohatou históriou, ktorá sa odráža v jeho architektúre, pamiatkach a atmosfére. Je zapísaná na zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO a láka mnoho návštevníkov svojou pôvabnou atmosférou a dobovým vzhľadom.

Xaverovi sa Levoča spája hlavne s významným slovenským rezbárom, ktorý žil v 16. storočí a práve v Levoči si otvoril svoju vlastnú rezbársku dielňu, ktorou dovŕšil viac ako dvesto rokov starú rezbársku tradíciu na Spiši. Toto miesto má podobnú atmosféru ako mesto Bardejov, ktoré taktiež na svojich potulkách spoločne s Yvetou navštívili a Xaver tak nedal žiadny priestor na diskusie. 

Pred prehliadkou mesta si naša dvojica dala krátku túru na Mariánsku horu, ktorá je známym pútnickým miestom. Na jej vrchu sa nachádza Bazilika Navštívenia Panny Márie, ktorá je jedným z najnavštevovanejších nielen pútnických miest na Slovensku. 

► Dobré reštaurácie 

  • skvelé lokálne jedno si vychutnáte v reštaurácia Kupecká Bašta 
  • spojenie talianskej kuchyne so slovenským vínom nájdete v reštaurácia U Leva 
  • najlepšie pivo majú zas v Buchvaldhaus

Levoča

► Čo robiť, ak prší 

V prípade, že vás zastihne dážď, Xaver určite odporúča navštíviť Kostol sv. Jakuba, kde sa nachádza najväčší drevený oltár na svete, ktorý zhotovil práve spomínaný Majster Pavol. Budova radnice je dominantou mesta. Pochádza z 15. storočia a dnes sa tam nachádza expozícia venovaná tomuto mestu. Turzov dom je zas jedinou budou v meste, na ktorej sa zachovala renesančná atika. Patril jednej z najvýznamnejších rodín, ktoré v 16. a 17. storočí žili na území Uhorského kráľovstva. 

► Filmy 

Levoča filmárov zaujala najmä svojou nezameniteľnou atmosférou, históriou a budovami, ktoré ju odzrkadľujú. Natáčali sa tu ikonické filmy slovenskej kinematografie, ako napríklad Pacho, hýbsky zbojník. Svojou lokalitou poslúžila aj pri natáčani filmu o krvavej grófke, Báthory: Krvavá grófka. 

4. Spišské podhradie 

Spiš

Spišské podhradie je malebné mestečko ležiace v údolí rieky Hornád. Nachádza sa blízko Levoče, Xaver preto odporúča, aby ste si vyhradili čas aj na jeho návštevu. 

Spája sa najmä so Spišským hradom, ktorý je zapísaný do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Z jeho výstavbou sa začalo už v 11. storočí  a aj keď z neho dnes ostala už len zrúcanina, rozhodne stojí za návštevu. Rozprestiera sa na rozlohe štyroch hektárov, čo z neho robí najrozsiahlejšie hradné ruiny stredoveku. Podľa niektorých zdrojov sa tu dokonca mal narodiť aj jeden z významných uhorských kráľov, Ján Zápoľský. Nebol nikdy dobytý, zničený bol práve požiarom, po ktorom do neho už majitelia neinvestovali. 

Spišské podhradie je sídlom Spišskej kapituly, preto sa tu nachádza množstvo pútnických miest, ako napríklad Pútnická katedrála sv. Martina. Určite by ste si mali prejsť aj náučný chodník Sivá Brada - Dreveník. 

► Dobré reštaurácie 

Xaver odporúča Spišský salaš, ktorý má nezameniteľnú atmosféru a ponúkajú klasické slovenské špeciality. 

Podhradie

► Filmy

Spišské podhradie lákalo filmárov najmä vďaka svojej tajomnej atmosfére. Natáčal sa tu napríklad americký film Dračie srdce. Priestory tohto malebného kúsku Slovenska navštívil aj gróf Orlok z filmu Nosferatu, ale aj krvavá grófka Alžbeta Báthory. 

5. Slovenský raj

Slovenský raj

Slovenský raj je národný park, krásna a malebná prírodná oblasť s unikátnou krajinou, bohatou flórou a faunou a atraktívnymi turistickými možnosťami. Národný park je známy pre svoje hlboké kaňony, údolia, vodopády, jaskyne a skalné veže, ktoré tvoria jedinečnú scenériu. 

Medzi Xaverove obľúbené turistické trasy, patria práve tieto: 

  • Hornádská dolina je hlboká kaňonová dolina s krásnymi vodopádmi a skalnými útvarmi a jednou z najnavštevovanejších častí Slovenského raja.
  • Prielom Hornádu je jedno z najznámejších miest v národnom parku. Turisti tu môžu absolvovať krásne a dobrodružné túry po zvýšených žebričkoch a mostíkoch.
  • Tomášovský výhľad sa nachádza v oblasti Hrabušice a ponúka úchvatný panoramatický výhľad na krásu Slovenského raja.
  • Veľký Sokol je jedným z najznámejších a najvyšších skalných útvarov v Slovenskom raji. Je to obľúbené miesto pre horolezcov.
  • Dobšinská ľadová jaskyňa sa nachádza  v blízkosti národného parku a je zapísaná na zozname svetového dedičstva UNESCO.
  • Suchá Belá je to krásna kaňonová trasa, ktorá vás zavedie cez strmé skalné steny, mostíky a drevené žebričky.

Slovenský raj

 Filmy 

Slovenský raj sa objavil napríklad vo filme Zlaté časy alebo Vlčie diery. Zábery z tohto miesta ste mohli vidieť aj v ikonickom filme Noc na Karštejne. 

Booking ubytovanie

Katka

Autor Katka

Na Orave dobre, na Orave zdravo - presne toto často počujeme z úst našej kolegyne Katky. Je vášnivou milovníčkou histórie a literatúry, preto sa niet čo čudovať, že zodrala už niekoľko párov tenisiek ako lektorka na Oravskom hrade. Okrem toho má rada dobré pivo a kvalitnú hudbu - na koncert Martina Garrixa je ochotná vycestovať aj stovky kilometrov. Doma ju teda často nenájdete a nepokúšajte sa o to hlavne v piatok večer.