10 najlákavejších chorvátskych prístavných miest

20. 6. 2022
10 najlákavejších chorvátskych prístavných miest

Dovolenka v Chorvátsku nemusí byť len o vylihovaní na izbe, kúpaní sa v mori či vysedávaní v reštauráciách. Chorvátsko je krajinou, ktorá má čo ponúknuť milovníkom histórie a úžasnej architektúry, fanúšikom panenskej prírody a fotogenicných scenérií, fajnšmekrom tráviacim dovolenku v prístavoch na jachte aj tým, ktorí si na turistiku veľmi nepotrpia a radšej si oddýchnu na krásnej pláži.

Ak ste stelesnením všetkých týchto typov turistov, urobíte najlepšie, keď si svoju dovolenku užijete v jednom z chorvátskych prístavných miest alebo ich obídete všetky. Vybrala som pre vás tie, s ktorými mám osobnú skúsenosť alebo ktoré ma lákajú najviac.

Súťaž sa už skončila!

1. Poreč 

Toto malé západoistrijské mestečko patrí medzi najstaršie z chorvátskeho pobrežia – jeho pamäť siaha až do 2. storočia pred n. l., kedy na jeho mieste rímski vojaci založili vojenský tábor, tzv. castrum. Odvtedy sa mnohé zmenilo a z vojenského tábora sa stalo obľúbené dovolenkárske letovisko. Okrem priezračného mora a krásnej historickej architektúry sa tu môžete prechádzať voňavými borovicovými lesmi alebo vyraziť na dobrodružnú plavbu loďou.

Keď budete zisťovať, kde sa najlepšie vykúpete, vedzte, že najlepšie pláže sú spravidla pri tých najväčších hoteloch, podľa ktorých nesú aj meno. Vo vode si tak zablbnete na pláži Parentino, Materada alebo Zelená Lagúna. Pokiaľ si nepotrpíte na topánky do vody a kamienkové pláže, zaplávajte si na piesočnatej pláži Maro, ktorá sa nachádza na ostrovčeku Sveti Nikola.

Čo rozhodne musíte vidieť

A čo v Poreči stojí za to vidieť? Už kvôli jeho dejinám by ste tu nemali vynechať návštevu historického centra. V Eufraziovej bazilike zo 6. storočia na vás dýchne duch antiky, pri surfovaní mestom narazíte zase na benátske stavby z 15. storočia. Za chvíľu strávenú so sladoledom (zmrzlinou) v ruke stojí aj slnečná pobrežná promenáda alebo samotný prístav, kde kotví množstvo krásnych jácht.

Poreč je malinké mestečko. Pokiaľ teda túžite po dobrodružstve a výletoch, vsaďte na jednodňové prepadovky v okolí: 

 • Choďte loďou do Benátok 
 • Strávte deň na mori pozorovaním delfínov 
 • Hoďte očkom na ostatné prístavné mestá ako sú Rovinj či Pula
 • Zabavte sa blízkom akvaparku Aquacolors 
 • Objavte kúzlo minulosti v Dinoparku  v priľahlej Funtane 
 • Užite si deň v parku papagájov Papago park Croatia

2. Split

Split (v preklade „rozcestník“) sa nachádza v strednej Dalmácii a je často turistickou medzistanicou na ceste do frekventovanejších kútov zeme. Toto mesto však ponúka oveľa viac ako jednodňovú zábavu. Už len kvôli nádherným výhľadom na more s vysokými horami v pozadí stojí za to sa v tomto chorvátskom prístave zdržať dlhšie.

Niet pochýb, že jedny z prvých chvíľ pri mori budete chcieť stráviť na pláži. Pokiaľ nedáte dopustiť na piesok, zájdite sa okúpať na pláž Firule alebo Bačvice, kde si navyše môžete zahrať obľúbený Picigin (loptová hra, ktorá vznikla priamo v Splite a jej podstatou je nedovoliť lopte spadnúť do mora). Ste nadšencami šnorchlovania a skúmania morských živočíchov? Zaplávajte si na pláži Ovčice alebo Kajšumi (tu si prídu v špeciálnej časti na svoje aj nudisti).

Čo vám v Splite nesmie ujsť 

Split je ďalším z miest pamätajúcich ešte dobu starovekého Ríma, a preto sa aj tu pokocháte vyše tisíc rokov starými pamiatkami. Určite nevynechajte návštevu Diokleciánovho paláca, kde môžete okrem najstaršej funkčnej katedrály na svete obdivovať aj podzemný žalár, v ktorom ukrývala Danaerys Targaryen zo seriálu Hra o tróny svojich troch drakov. Ak sa vyžívate v historických pamiatkach, potom vás určite poteší aj pohľad na nádhernú katedrálu svätého Domnia.

Ak si užívate skôr súčasné turistické lákadlá, ochutnajte výbornú dalmátsku kuchyňu na promenáde Riva alebo vo štvrti Veli Varoš, vylezte na kopec Marjan v rovnomennom lesoparku a užívajte si dychvyrážajúce výhľady alebo navštívte vyhlásený rybí trh.

Radi by ste preskúmali splitské kolie? Aj tu je naozaj z čoho vyberať: 

 • Objavujte krásy ostrova Hvar 
 • Vydajte sa po stopách hrdinov z Game of Throne a objavte v neďalekej pevnosti Klis seriálové mesto Mereen 
 • Relaxujte v kúpeľnom meste Trogir 
 • Výletnou loďou objavujte pobrežie Dalmácie 
 • Obdivujte dychberúcu prírodu a nádherné vodopády  v národnom parku Krka, ktorý sa nachádza iba hodinu autom od Splitu

3. Rijeka 

Rijeka, mesto, ktoré dostalo svoje meno podľa malej riečky Rječiny, ktorá sa v ňom vlieva do Jadranu, je jedným z miest, kde nestretnete davy turistov. Pokiaľ teda neznášate notoricky známe a turistami zavalené miesta, tu si užijete perfektnú dovolenku.

Hoci tu miestni obyvatelia nežijú iba z cestovného ruchu, aj tu narazíte na krásne pláže ocenené Modrou vlajkou, kde si užijete super kúpanie alebo šnorchlovanie. Za návštevu stojí pláž Kostanj, ktorá je špeciálne upravená pre invalidov. Ak si zaplávate radi aj v sladkej vode, navštívte plavecký komplex Kantrida. A keď už budete mať chlóru dosť, môžete vybehnúť von a pred komplexom sa vyčvachtať v mori na pláži Ploče. Psičkári potom určite ocenia pláž Brajdica, ktorá je špeciálne upravená pre vašich miláčikov.

Čo zaujímavé ponúka Rijeka 

Podobne ako Poreč a Split, aj Rijek so sebou nesie pozostatky rímskeho impéria, nájsť tu však môžete aj spomienky na habsburskú éru

 • Za návštevu istotne stojí nádherný kostol Panny Márie Lurdskej alebo katedrála sv. Víta 
 • História na vás bude dýchať na pevnosti Trsat, ktorá leží na rovnomennom kopci
 • Príjemné počasie si užijete pri prechádzke vo verejnej záhrade z 19. storočia alebo na výstavnom Korze
 • Pre nadšencov je tu potom jediné astronomické centrum v celom Chorvátsku, múzeum námorníctva alebo prírodovedné múzeum s botanickou záhradou 

Aj Rijeka je mesto, z ktorého sa dajú podnikať zaujímavé výlety do okolia: 

 • Milovníci prírody by nemali vynechať návštevu horského národného parku Risnjak
 • Paragliding či horskú cyklistiku si užijete v kaňone Vela Draga v pohorí Učka 
 • Kto by rád niekam vyrazil loďou, môže sa doplaviť na blízke ostrovy Krk či Cres 
 • Fanúšikovia motoristiky potom nesmú vynechať pretekársku dráhu Grobnik

4. Omiš 

Toto mestečko musí navštíviť každý, koho baví pirátska tématika. V stredoveku tu totiž sídlili neretvanskí piráti, ktorí boli postrachom širokého okolia. Zaujímavý je aj patrón mesta, ktorým je Čech, sv. Ján Nepomucký.

Kto neholduje chorvátskym typickým kamienkovým plážam, kde sa dá ľahko stúpnuť na morského ježka, ten sa v Omiši bude cítiť dobre. Mestečko sa pýši dlhou piesočnou plážou Velika Strand, kde si navyše užijete všemožné vodné športy. Piesočné pláže nájdete aj v neďalekom letovisku Duče. Ak však chcete predsa len šnorchlovať a pozorovať morské živočíchy, zájdite sa okúpať napríklad na pláž Slavinj alebo Malá Luka.

Čo vás v Omiši nadchne 

Omiš je podobne ako ostatné spomínané prístavy mestom starým, ktoré toho veľa pamätá. Pri prechádzke v jeho uličkách tak môžete obdivovať miestne kostolíky, zachovalú mestskú bránu alebo rímske hrobky. Ak si chcete trochu zamakať a užiť si výhľad, vystúpajte na pevnosť Mirabella (Peovica), ktorá bola úkrytom omišských pirátov. Stehná potrápite aj pri výstupe na pevnosť Staringrad (Fortica), odkiaľ uvidíte až na ostrov Hvar.

Omiš má tú výhodu, že je mestom bohatým ako na históriu, tak na prírodné bohatstvo. Leží na ústí rieky Cetiny v tieni pohoria Mosor a Omišské Dináre - o nádherné scenérie a turistické vyžitie tak nebudete mať núdzi:

 • Splavujte rieku Cetinu na raftoch, kanoe alebo kajakoch
 • Rieku môžete zdolávať aj v pokoji  a to s lodným sprievodcom 
 • Pre radosť z pohybu si nenechajte ujsť množstvo lezeckých trás lebo napríklad zlaňovanie k vodopádu Gubavica 
 • Ďalšiu dávku adrenalínu si doprajte pri zipline nad krásnym kaňonom rieky 
 • Okolité hory sú perfektné na krátke i dlhé výlety, vyskúšajte napríklad kratší výstup k soche Ivana Meštroviča 
 • Navštívte blízke letoviská, ko napríklad Split alebo Makarská, krásny výlet je aj na ostrov Brač
 • Užite si plavbu do Modrej jaskyne pri Vise, jednej z najznámejších chorvátskych jaskýň (je to trochu ďalej, ale stojí to za to!)

5. Pula 

Ďalšie z chorvátskych miest, ktoré už pamätá niekoľko stoviek zim, je zároveň najväčším mestom na Istrii a istým „must see“, pokiaľ to s poznávaním Chorvátska myslíte vážne. Tento nádherný prístav totiž skrýva nielen nádherné historické pamiatky, ale aj mnoho ďalších zábavných atrakcií a bohaté kultúrne vyžitie.

Aj tu sa budete kúpať na nádherných, modrou vlajkou ocenených plážach. Ak ste milovníkmi šnorchlovania, určite nevynechajte pláž Galebove Stjiene, kde môžete medzi útesmi pozorovať vodné živočíchy alebo objavovať podmorské jaskyne. Za návštevu stoja aj pláže v neďalekom letovisku Premantura, kde si môžete vyskúšať najrôznejšie vodné športy.

Čím vás Pula zaujme

Úplnou dominantou tohto krásneho mesta je samozrejme amfiteáter Pula Arena, ktorý vás očarí nielen svojou historickou atmosférou, ale aj nespočetnými koncertmi a inými akciami, ktoré sa v ňom organizujú. Zabudnúť nesmiete ani na ďalšie historické stavby, ako je Zlatá brána, pevnosť Kaštel alebo rímsky chrám cisára Augusta.

Pokiaľ vás lákajú aktivity trochu modernejšieho rázu, navštívte akvárium Verduela, lanový park Adventure park Pula alebo napríklad niektorú z miestnych diskoték (Aruba, Pietas Julia). V noci si potom nezabudnite zájsť do lodeníc Uljanik na úžasnú svetelnú show Svietiaci obri.

A kam sa vydať, ak by ste sa radi vydali na výlet aj mimo mesto? 

 • Urobte si romantický výlet loďou do Benátok 
 • Obdivujte panenskú prírodu v národnom parku na Brijunských ostrovoch
 • Objavte silu liečivých bylín na ostrove Mali Lošinj 
 • Potápajte sa, šnorchlujte alebo si požičajte kajak pozdĺž pulského členitého pobrežia

6. Makarska

Toto obľúbené chorvátske letovisko nachádzajúce sa v strednej Dalmácii je ďalším z klenotov jadranského pobrežia. Medzi turistami je obľúbené hlavne vďaka nádhernému pobrežiu, kde sa dá relaxovať na pekných plážach. Prírodné krásy tu však nekončia – nádhernú prírodu si užijete aj v priľahlom pohorí Biokovo.

Pokiaľ patríte skôr k milovníkom relaxácie na pláži než k horským turistom, nesmiete vynechať hlavnú mestskú pláž Makarska v zátoke Donja Luka, kde si môžete krásne oddýchnuť alebo vyskúšať jazdu na banáne či paddleboarding. Fanúšikovia prírodného kúpania ocenia FKK nudistickú pláž, psíčkari zase Beach dog nachádzajúci sa priamo v meste.

Čím vás Makarská okúzli

Makarska je jedným z menších miest, ktoré síce oplýva bohatou históriou, mnoho pamiatok v nej však nenájdete. Napriek tomu tu môžete obdivovať kostol sv. Marka či nádherný františkánsky kláštor. Pokiaľ sa ale bojíte, že by ste sa tu nudili, ste na omyle. V meste si užijete vodné aj adrenalínové športy, môžete tiež zájsť do zoologickej či botanickej záhrady.

Makarska je všeobecne známa hlavne pre svoje krásne pobrežie. Málokto preto vie, aké prírodné skvosty sa skrývajú smerom do vnútrozemia. O výlety po okolí tak rozhodne nie je núdza:

 • Užite si výlet loďou na ostrovy Brač, Hvar alebo Korčula
 • Za pamiatkami, plážami i prírodou sa plavte na ostrov Lastovo s krásnym prírodným parkom
 • Objavujte tzv. sedliacky turizmus na ranči Vrata Biokova
 • Vyšplhajte na druhú najvyššiu horu Chorvátska, Sveti Jure
 • Užite si adrenalín na zipline Tučepi
 • Nechajte sa okúzliť zaplavenými priepasťami Modré a Červené jazero pri mestečku Imotski v pohorí Biokovo 

7. Biograd na Moru 

Maličké mestečko v severnej Dalmácii je na prvý pohľad nenápadné, v minulosti však bolo letným sídlom a korunovačným miestom chorvátskych kráľov. Hoci sa v ňom po vyhladení Turkami v polovici 17. storočia nenachádza mnoho historických pamiatok, nudiť sa tu rozhodne nebudete.

Kúpanie je v Biograde a priľahlom okolí naozaj zážitok, a to hlavne kvôli krásnym útesom a čistej vode. Pokiaľ však oceňujete skôr pláže piesočnaté, navštívte pláž Crvená Luka. Je na nej síce spoplatnený vstup, jedná sa ale o jedinú piesočnatú pláž v okolí. Ak vám nevadia okruhliaky, nevynechajte pláž Dražica, ktorá sa nachádza priamo v centre mesta.

Na čo v Biograde narazíte

Napriek tomu, že tu nenájdete mnoho historických pamiatok, určite si užijete prechádzku malebnými uličkami v centre mesta alebo pohľad na kostol sv. Anastázie. Pokiaľ chcete naozaj niečo zažiť, vyskúšajte Fun park Biograd, ktorý je najväčším zábavným parkom svojho druhu v Chorvátsku.

Biograd sa nachádza na prekrásnom mieste, a preto nie je prekvapujúce, že o výlety tu nie je núdza:

 • Obdivujte panenskú prírodu v národnom parku Kornati nachádzajúcom sa na rovnomennom ostrove
 • Zájdite sa pozrieť na slané jazero Mir na ostrove Dugi Otok
 • Nechajte sa očariť podmorským životom počas plavby ponorkou SemiSubmarine
 • Užívajte si potápanie alebo šnorchlovanie v zrkadlovo čistej vode plnej farebných živočíchov
 • Chyťte si rybiu večeru v najväčšom chorvátskom jazere Vransko jazero

8. Umag

Toto istrijské mestečko je rajom všetkých turistov, tenistov, jachtárov i gurmánov. Táto pôvodne starorímska osada vám ponúkne ako športové vyžitie, tak gastronomické potešenie.

Vykúpete sa tu na každom rohu, pretože Umag a jeho okolie sa pýšia členitým pobrežím s mnohými malými zátokami ideálnymi na kúpanie. Pokiaľ ale chcete ísť na isto, vyskúšajte pláž Aurora alebo bezbariérovú pláž Katoro.

Na čo v Umagu nezabudnúť 

Umag je letoviskom, kde sa rozhodne nebudete nudiť. Až si prejdete historické centrum s malebnými uličkami a zvyškami stredovekého opevnenia, môžete navštíviť jedno z kúpeľných zariadení na liečbu morskou vodou, pozerať na svet z konského sedla v jazdeckom stredisku Katoro-Juricanija, vyraziť na jachtu alebo ochutnať miestnu výbornú kuchyňu a víno. Pokiaľ máte radi tenis, naplánujte si návštevu Umagu na júl, kedy sa tu koná turnaj Croatia Open Umag.

Podobne ako v meste, tak aj mimo neho budete mať o zábavu postarané: 

 • Využite extrémnu blízkosť Umagu k Slovinským hraniciam a urobte si výlet napríklad k slovinskému jazeru Bled
 • Zájdite si loďou do Benátok, takýto výlet neomrzí
 • Ak sa vám nechce chodiť, využite výletný vláčik, ktorý jazdí medzi Katorom a Umagom
 • Objavte krásu jedného z najstarších majákov v Chorvátsku v letovisku Savudrija
 • Oddýchnite si od vysokých teplôt v jaskyni Marmornica
 • Zvlažte sa a zablbnite si v aquaparku Istralandia

9. Rovinj 

Ďalší z istrijských prístavných skvostov je po Pule druhým najnavštevovanejším letoviskom na Istrii. A niet sa čomu diviť - už len mestské jadro, ktoré leží na nádhernom vápencovom polostrove priamo nabáda k návšteve.

Aj v Rovinj nebudete mať núdzu o kvalitné kúpanie. Vyskúšajte napríklad pláž Amarin alebo pláž Valalta, ktorá sa nachádza v rovnomennom kempe. Obľúbené sú aj pláže na polostrove Zlatý mys.

Čím vám Rovinj učaruje 

Okrem jednotlivých historických stavieb, ako je kostol sv. Eufémia alebo románske baptiserium svätej Trojice, si tu užijete hlavne úzke, spletité uličky historického centra. Okrem fotogenických zákutí totiž ponúkajú aj mnoho ručných výrobkov, ktoré si môžete nakúpiť. Za skúšku stojí aj gurmánsky zážitok v jednej z reštaurácií na nábreží, odkiaľ si užijete nielen skvelé jedlo, ale aj výhľady. Tí aktívnejší potom môžu využiť širokú ponuku vodných športov alebo si zájsť do miestneho akvária.

Pokiaľ sa rozhodnete, že vaša dovolenka postráda nejaký ten výlet, Rovinj a jeho okolie vás nesklame:

 • Vydajte sa na lodný výlet na ostrovy Sveti Andrija a Sveta Katarina (na tej vyskúšajte tzv. cliff jump)
 • Podnikajte prechádzky po chránenom lesoparku Zlatý mys v bezprostrednej blízkosti mesta
 • Užívajte si vodné aktivity v Limskom zálive
 • Navštívte ľudové slávnosti a trhy v priľahlých dedinkách, ako je napr. Žminje
 • Loďou sa dopravte do Brijuni, Benátok alebo napríklad Puly
 • Potápajte sa v jaskyni Grotta

10. Zadar 

Dalmátske mestečko, ktoré napriek tomu, že bolo v 90. rokoch zničené Srbmi získalo v roku 2016 titul European best destination, vás určite nadchne. Okrem skvelého kúpania aj výletov si tu vychutnáte aj dalmátsku kuchyňu vrátane slávneho likéru maraschino, ktorý sa tu vyrába.

V zadare rozhodne nie je núdza o kúpanie na krásnych plážach, o čom sa môžete presvedčiť napríklad na pláži Kolovare alebo Dražica. Na pláži Borik si užijete dokonca aj hrubší piesok a so svojimi miláčikmi sa vykúpete priamo v meste na pláži pre psov.

Čo si v Zadare užijete 

Mesto vás očarí nielen krásnym historickým centrom s kostolom sv. Donáta alebo katedrálou sv. Anastázie, ale aj extravagantnými stavbami architekta Nikolu Bašiča, ktorý navrhol slávne zadarské Morské varhany, ktoré vo vlnách vydávajú ľubozvučné tóny, a Pozdrav slnku pracujúci so svetlom a farbami. Zabaviť sa môžete aj v múzeu ilúzií.

Zadar je perfektným východiskovým bodom pre zaujímavé výlety, pretože ho obklopuje hneď niekoľko národných parkov, vrátane tých ostrovných:

 • Nezabudnite na návštevu Plitvických jazier, chorvátskeho prírodného skvostu, kde sa natáčal Vinnetou
 • Zájdite sa do pohoria Velebit pozrieť na najhlbšiu priepasť v Chorvátsku Lukina jama (tento výlet ocenia hlavne lezci)
 • Obdivujte prírodu pri Vranskom jazere
 • Doplávajte na ostrov Ugljan a navštívte pevnosť sv. Michala alebo si zájdite na ostrov Iž
 • Na ostrove Dugi Otok si užite malebnú prírodu národného parku Kornati alebo oblasti Telašica so slaným jazerom Mir
 • Plavte sa po rieke Zrmanja tečúcej do Karinského mora
 • Vyjdite si na bicykli do kaňonu Velika Paklenica (aj tu sa natáčal Vinnetou)
 • Ak holdujete party a zábave, nevynechajte party beach Zrče

Užitočné informácie 

Doprava do Chorvátska 

Chorvátsko je pre Slovákov obľúbenou dovolenkovou destináciou. Väčšina z nás sa tam dopraví vlastným spôsobom, teda autom. Najlepšie trasy sú cez Maďarsko, Rakúsko či Slovinsko. Nádherné scenérie a výhľady, ktoré sa vám naskytnú na Alpy, stoja rozhodne za to. Ak by ste sa báli prevetrať vášho tátoša, využite služby RentalCars.com.

Mýtne platíte iba v Chorvátsku, na zvyšok cesty budete potrebovať diaľničnú známku, ktorú dnes kúpite už aj elektronicky. 

Ak by ste predsa len nechceli presedieť dlhé hodiny v aute, v súčasnosti sa do Chorvátska lieta za skutočne skvelé ceny. Na stránkach Kiwi.com  nájdete množstvo zlacnených leteniek. Musíte sa však poponáhľať, rýchlo sa míňajú! 

Ak ale máte radi dlhé cesty, ale neradi šoférujete, spoločnosť Flixbus vám ponúka možnosť dostať sa do Chorvátska autobusovým spojením. To už je ale cesta pre poriadnych dobrodruhov.

Podmienky vstupu do zeme 

V súčasnosti sú podmienky na vstup do krajiny bez obmedzení. Nepotrebujete covid pass či negatívne antigénové alebo PCR testy. Dostanete sa tam na platný pas alebo občiansky preukaz. Rúška tam už síce povinnosťou nie sú, aj tak by sme vám ich však odporučili pribaliť, v niektorých zdravotných zariadeniach sú stále povinnou výbavou.

Viac informácií o tom, ako v súčasnosti cestovať do Chorvátska, nájdete aj tu

Ubytovanie

Pokiaľ nie ste vyznávačom „cestovania na blint“ a chcete mať ubytovanie dopredu zariadené, vyhľadajte ho na Booking, Hotels.com, Trip.com, s Plnou Peňaženkou navyše s výhodným cashbackom.

Na chorvátskom pobreží nie je núdza o luxusné či cenovo dostupnejšie hotely a rodinné apartmány, ako aj o alternatívnejšie ubytovanie. Na svoje si prídu vyznávači kempov, ktorých je v každom meste niekoľko, lacné hostely alebo ubytovne zase ocenia zapálenie dobrodruhovia.

V Chorvátsku je navyše čím ďalej tým obľúbenejší špeciálny druh ubytovania v úplnom súkromí ďaleko od ľudí, tzv. Robinzonády. Takéto pokojné ubytovanie vám poskytnú ako jednotlivé hotely, tak súkromní poskytovatelia, ktorí vám napríklad prenajmú vlastný dom alebo chatu.vládací prvek Obrázek