Hity letnej dovolenky 2024

Pandémia koronavírusu je dávno minulosťou. Obmedzenia v rámci cestovania už neplatia a ľudia cestujú snáď viac, než kedykoľvek predtým. Práve toto obdobie nám ukázali, že nič netrvá večne a všetky naše plány sa behom jednej minúty môžu zmeniť. Veľa ľudí preto prestalo odkladať svoje vysnívané destinácie bokom a namiesto toho, aby iba rozprávali o tom, ako veľmi a kam všade chcú cestovať, skutočne to robia.

22. 3. 2024 Katka
Letná dovolenka 2024

Ktoré miesta by ste tento rok mali vynechať a ktoré by, naopak, nemali chýbať na vašom zozname? Ešte ste si nenaplánovali dovolenku, pretože by ste najradšej išli všade a tak ostávate doma, pretože si nedokáže vybrať? Poďte sa spoločne s nami pozrieť na prehľad miest, ktoré by ste v roku 2024 rozhodne mali navštíviť. K tomu všetkému pridáme niekoľko cestovateľských tipov, ktoré vás možno presvedčia a dovolenku si zabookujete ešte dnes.

► Vyhnite sa davom turistov 

Florencia

Chceli by ste ísť na dovolenku, ale odrádza vás množstvo turistov, preplnené miesta a vysoké ceny? Najnavštevovanejšie miesta si nechajte na inokedy. Napríklad taký Rím sa viac oplatí navštíviť začiatkom roka alebo v októbri. V lete je tam príliš teplo a z preplnených uličiek sa vám zatočí hlava. 

Namiesto toho zájdite do malebného Toskánska a prejdite sa rovnako historickými uličkami Florencie. Skúste Bari alebo Riminy. Namiesto Milána ostante radšej v Bergame. 

Povestné romantické kanály v Amsterdame nahraďte nenápadným, ale hlavne turistami nepreplneným Utrechtom alebo Rotterdamom

Londýn je síce fajn, ale aj tam vás bude čakať veľké množstvo turistov. Navštívte radšej Menchester alebo kompletne otočte a namiesto Anglicka radšej zavítajte do Edinburghu alebo Glasgowa.

► Dovolenka rýchlo a jednoducho 

CK DAKA

Užite si dovolenku ešte viac vďaka cestovným kanceláriám. V poslednej dobe sa znovu dostávajú do obľuby širokej verejnosti. Cestovné kancelárie totiž naplánujú celú dovolenku za vás. Vy sa už len odveziete na miesto určenia a užívate si program, ktorý pre vás pripravili. 

Skúsení agenti, ktorí vám ochotne poradia pri výbere destinácie, ubytovania, ale aj aktivít, navyše ušetria váš čas. Plánovanie dovolenky vie byť náročné práve kvôli tomu, koľko času to vie zabrať. Cestovné kancelárie vám ho vedia ušetriť tým, že vyššie spomínané aspekty ako hotel, letenky a iné detaily, rezervujú za vás. 

Ďalšou výhodou sú častokrát lepšie ceny. Cestovné kancelárie majú väčší prehľad a tak môžu nájsť ponuky, ktoré sú oveľa výhodnejšie a na ktoré by ste vy natrafiť vôbec nemuseli. Dokonca ponúkajú rôzne cestovateľské balíčky, ktoré taktiež ušetria vašu peňaženku. 

Pri cestovaní mimo európske destinácie zvyčajne treba vybaviť aj množstvo iných dokumentov. Práve cestovné kancelárie vám poskytnú podrobný prehľad toho, čo potrebujete ešte vybaviť a k tomu poskytnú aj všetky dôležité informácie. 

► Gastroturizmus 

Gastroturizmus

Jedlo je často odrazom kultúry a tradícií určitého regiónu. Cestovanie za gastro zážitkami vám umožňuje preskúmať a porozumieť kultúre, histórii a tradíciám miestnej kuchyne. To vám môže poskytnúť hlbší pohľad na danú destináciu a umožniť vám zažiť autentické miestne chute a jedlá. Môžete ochutnať miestne špeciality, regionálne pokrmy a jedinečné ingrediencie, ktoré možno nie sú dostupné vo vašej domácej kuchyni. Okrem toho môžete experimentovať s rôznymi kulinárskymi štýlmi. 

Jedlo často spája ľudí a cestovanie za gastronomickými zážitkami vám umožňuje zdieľať jedlo a pitie s miestnymi obyvateľmi aj s ostatnými cestovateľmi. Môžete sa pripojiť k miestnym jedálenským slávnostiam, trhoviskám, festivalom alebo kulinárskym túram, čo vám umožní spoznať nových ľudí a rozšíriť svoje gastronomické obzory.

Cestovanie za gastronomickými zážitkami môže byť vzdelávacie a obohacujúce. Môžete sa dozvedieť viac o histórii, technikách prípravy, ingredienciách a kulinárskych tradíciách rôznych regiónov a kultúr. Tento druh cestovania vám môže poskytnúť nielen chuťové, ale aj vzdelávacie zážitky.

► Ušetrite vďaka cashbacku

Na Plnej Peňaženke sa nachádza množstvo e-shopov, vďaka ktorým  môže byť vaša dovolenka ešte menej zaťažujúca pre vašu peňaženku. 

Ubytovanie si môžete vybrať hneď na niekoľkých portáloch, pričom medzi najobľúbenejšie patrí Booking, Agoda či Hotels.com. Ak vás nebaví ostávať len na jednom mieste a radi by ste krajinu spoznali viac, rezervujte si auto cez RentalCars a odneste si z vašej dovolenky nezabudnuteľné zážitky. 

Letenky neboli nikdy dostupnejšie. Vďaka širokej ponuke leteckých spoločností sa z pohodlia vášho domova môžete rozhodnúť nielen kam, ale aj s akou leteckou spoločnosťou bude letieť. Pre lepšie rozhodovanie je tu pre vás aj vyhľadávač lacných leteniek Kiwi.com. 

Počas ciest sa môže všeličo prihodiť. Nech sa snažíte akokoľvek a ste opatrní, niekedy sa drobnej nehode nevyhnete. Navštívte stránky ČSOB a predtým, než sa vydáte spoznávať svet si spravte výhodné cestovné poistenie.

Katka

Autor Katka

Na Orave dobre, na Orave zdravo - presne toto často počujeme z úst našej kolegyne Katky. Je vášnivou milovníčkou histórie a literatúry, preto sa niet čo čudovať, že zodrala už niekoľko párov tenisiek ako lektorka na Oravskom hrade. Okrem toho má rada dobré pivo a kvalitnú hudbu - na koncert Martina Garrixa je ochotná vycestovať aj stovky kilometrov. Doma ju teda často nenájdete a nepokúšajte sa o to hlavne v piatok večer.