Slovensko pod kvapľom: 4 tipy na málo známe jaskyne

"Slovensko pod kvapľom" je šiesty zo série článkov so zaujímavými nápadmi na prebádanie našej krajiny. Vďaka týmto tipom sa dozviete, kam sa vydať, ak chcete spoznať bohatý jaskynný systém Slovenska. Prečítajte si naše odporúčania a spoznajte Slovensko pod kvapľom.

13. 9. 2023 Slovenský tím
Slovensko pod kvapľom: 4 tipy na málo známe jaskyne

Chystáte sa s nami objaviť Slovensko pod kvapľom? Nezabudnite, že sme pre vás pripravili aj článok, kde sme splavili niekoľko slovenských riek. Prečítajte Slovensko po vode: 4 tipy na splavy. A ak sa na veci radšej dívate z iného uhla pohľadu (napr. z hora), máme pre vás článok Slovensko z neba: 4 tipy na spoznávanie Slovenska z oblohy. V prípade, že vás fascinujú historické železnice alebo plánujete rodinku zobrať na výlet, nechajte sa inšpirovať článkom Slovensko z koľajníc: 4 tipy na výlet historickým vláčikom. Ak vyhľadávate prírodu a adrenalín, určite vás zaujme článok Slovensko na lane: 4 tipy na najlepšie slovenské ferraty. Spoza konských uší sa môžete pozrieť na svet v článku Slovensko na koni: 4 tipy na výlety na koňoch.

Booking Ubytovanie

1. Brestovská jaskyňa

Brestovká jaskyňa

Brestovká jaskyňa je jaskyňa nachádzajúca sa v obci Zuberec na Orave. Možno ju však situovať aj do Západných Tatier. Je to jedna z najobľúbenejších turistických atrakcií v tejto oblasti. Jaskyňa bola objavená v roku 1954 a sprístupnená verejnosti v roku 1960. Je známa unikátnymi vápencovými útvarmi, stalaktitmi, stalagmitmi a podzemnými vodopádmi. 

Je pomerne malá, s celkovou dĺžkou asi 350 metrov, no návštevníkom ponúka fascinujúce podzemné zážitky. Teplota vo vnútri jaskyne zostáva počas celého roka konštantná, okolo 6-7 stupňov Celzia. Pre návštevníkov sú k dispozícii prehliadky so sprievodcom, počas ktorých sprievodcovia poskytujú informácie o geológii jaskyne, jej histórii a rôznych skalných útvaroch. Prehliadka zvyčajne trvá asi 40 minút a zahŕňa najzaujímavejšie časti jaskyne.

Brestovská jaskyňa je ľahko dostupná a má dobre udržiavané chodníky a osvetlenie. Na návštevu jaskyne je však vždy dobrá vhodná obuv a oblečenie. Je tiež dôležité riadiť sa pokynmi poskytnutými pracovníkmi jaskyne, aby ste zaistili svoju bezpečnosť a zachovali prírodné krásy jaskyne. Ak sa chystáte navštíviť Brestovskú jaskyňu, odporúčame sa overiť si aktuálnu otváraciu dobu a dostupnosť prehliadok so sprievodcom, pretože sa môžu líšiť v závislosti od sezóny.

Zuberec, ale aj samotná Orava, poskytujú množstvo krás. Zo Zuberca to naozaj nemáte ďaleko práve do Roháčov, ktoré hrdo považujeme za kráľovné Oravského regiónu. Vyberte si z množstva turistických trás, z ktorých si vyberú tí najnáročnejší, ale aj občasní turisti. Útuplné ubytovanie je tiež niečo, čo v tomto regióne nájdete poľahky.

2. Stanišovská jaskyňa

Stanišovská jaskyňa

Stanišovská jaskyňa je jaskynný systém nachádzajúci sa v Slovenskom krase. Jaskyňa sa nachádza blízko obce Stanišovce, v okrese Rožňava, v blízkosti známejších jaskýň ako je Dobšinská ľadová jaskyňa a Domica. Patrí medzi menej známe jaskyne v tejto oblasti, a preto nemá takú turistickú exponovanosť ako niektoré iné jaskyne v Slovenskom krase.

História Stanišovskej jaskyne siaha hlboko do minulosti, hoci neexistuje toľko záznamov o jej histórii ako o niektorých iných slovenských jaskyniach. Jaskyňa bola objavená až v 19. storočí, konkrétne 17. júna 1881, keď pracovníci vykonávali ťažbu vápenca v okolitých krasových útvaroch. Jej krásne kvapľové útvary a jaskynné formácie spôsobili, že sa stala pozoruhodným prírodným úkazom. Odvtedy prešla rôznymi etapami výskumu a vývoja. 

Aj keď Stanišovská jaskyňa nie je tak známa ako niektoré iné jaskyne v Slovensku, má stále význam v oblasti prírodného dedičstva. Jej unikátne kvapľové útvary a geologické formácie priťahujú návštevníkov a prispievajú k turistickému ruchu v regióne Slovenského krasu.

Ako väčšina jaskýň je Stanišovská jaskyňa chránená zákonom kvôli svojmu významu v ochrane prírodného dedičstva. Ochranné opatrenia zahŕňajú obmedzený počet návštevníkov a starostlivosť o jej zachovanie. Návštevníci môžu podstúpiť prehliadku a obdivovať krásne jaskynné útvary, ako sú stalaktity a stalagmity.

3. Gombasecká jaskyňa

Gombasecká jaskyňa

Gombasecká jaskyňa je jednou z menej známych, ale nádherných jaskýň v Slovenskom krase. Jaskyňa sa nachádza v blízkosti obce Gombasek v Banskobystrickom kraji. Gombasecká jaskyňa je známa svojimi unikátnymi aragonitovými kvapľami a kvapľovými útvarmi, ktoré ju odlišujú od iných jaskýň.

Objavená bola v roku 1951. Jej kvapľové útvary, najmä aragonitové kvaple, sú výnimočné a jedinečné nielen v regióne. Jaskyňa vznikla procesom krasového vývoja, kedy voda rozpúšťa vápenec a vytvára podzemné priestory. V priebehu tisícročia sa tu vytvorili krásne aragonitové kvaple.

Gombasecká jaskyňa je otvorená pre verejnosť a návštevníci si môžu pozrieť jej úchvatné kvapľové útvary počas sprievodcovskej prehliadky. Prehliadky sú obvykle vykonávané so sprievodcom, ktorý poskytuje informácie o geológii a histórii jaskyne. Jedným z hlavných lákadiel jaskyne sú práve spomínané aragonitové kvaple. Tento druh kryštalického vápenca je vzácny a jeho výskyt je v Gombaseckej jaskyni veľmi výnimočný.

4. Bystrianska jaskyňa

Bystrianska jaskyňa

Bystrianska jaskyňa je jednou z mnohých krásnych jaskýň v Slovenskom krase, ktorý je známy pre svoje rozsiahle krasové útvary. Jaskyňa sa nachádza v južnej časti Slovenska, blízko obce Harmanec, neďaleko známeho turistického cieľa Banská Bystrica. Bystrianska jaskyňa je jednou z niekoľkých jaskýň v tejto oblasti, ktoré sú otvorené pre verejnosť a sú obľúbenými destináciami pre turistov a milovníkov prírody.

Jaskyňa bola objavená v roku 1926 a verejnosti bola sprístupnená v roku 1931. Odvtedy prešla niekoľkými modernizáciami a vylepšeniami pre zlepšenie turistického zážitku. Je typickým príkladom krasovej jaskyne, ktorá vznikla v priebehu tisícročia rozpúšťaním vápenca vodami a procesom vývoja krasového terénu.

Známa je svojimi krásnymi kvapľovými útvarmi, stalaktitmi a stalagmitmi, ktoré tvoria fascinujúcu podzemnú scenériu. Pre návštevníkov sú k dispozícii zriadené chodníky a osvetlenie, ktoré umožňuje jednoduchú prehliadku. Jaskyňu môžete navštíviť prostredníctvom organizovaných prehliadok, ktoré sú vedené sprievodcami. Prehliadky vás prevedú cez rôzne časti jaskyne a poskytnú vám informácie o histórii, geológii a prírode tohto miesta.

Bystrianska jaskyňa je krásnym príkladom slovenského krasového regiónu a ponúka návštevníkom možnosť preskúmať úžasnú podzemnú krajinu. Je to tiež jedna z mnohých jaskýň v Slovenskom krase, ktoré boli zaradené na zoznam Svetového dedičstva UNESCO pre svoju výnimočnú geológiu a krásu.

Slovenský tím

Autor Slovenský tím

Slovenská Plná Peňaženka pozostáva z Alžbet, Katky a Petra. Túto trojicu nespája len silné pracovné nasadenie, ale aj geografická príslušnosť - všetci sú zo stredného Slovenska. Peťo je zo Zvolena, preto správne tušíte, že je fanúšikom hokeja. Katka sa podľa Google štatistiky najčastejšie vyskytuje na Orave, v neďalekej dedinke pri Oravskom hrade. Na hrade mimochodom vo voľnom čase aj sprevádza rovnako ako tretia tretina našej cashbackovej úderky Alžbet.