Slovensko na koni: 4 tipy na výlety na koňoch

"Slovensko na koni" je piaty zo série článkov so zaujímavými nápadmi na prebádanie našej krajiny. Vďaka týmto tipom sa dozviete, kam sa vydať, ak chcete Slovensko spoznať spoza konských uší. Prečítajte si naše odporúčania a spoznajte Slovensko na koni.

18. 6. 2023 Slovenský tím
Slovensko na koni: 4 tipy na výlety na koňoch

Chystáte sa s nami objaviť Slovensko na koni? Nezabudnite, že sme pre vás pripravili aj článok, kde sme splavili niekoľko slovenských riek. Prečítajte Slovensko po vode: 4 tipy na splavy. A ak sa na veci radšej dívate z iného uhla pohľadu (napr. z hora), máme pre vás článok Slovensko z neba: 4 tipy na spoznávanie Slovenska z oblohy. V prípade, že vás fascinujú historické železnice alebo plánujete rodinku zobrať na výlet, nechajte sa inšpirovať článkom Slovensko z koľajníc: 4 tipy na výlet historickým vláčikom. Ak vyhľadávate prírodu a adrenalín, určite vás zaujme článok Slovensko na lane: 4 tipy na najlepšie slovenské ferraty

Booking Ubytovanie

1. Edyho ranč v Námestove

Oravy nikdy nie je dosť a tak aj v tomto seriáli vám predstavíme jedno z malebných miest tohto krásneho slovenského regiónu, ktorý sa oplatí prebádať zo všetkých smerov. 

Tentokrát vám predstavíme Edyho ranč v meste Námestovo, ktoré je centrom života hornej Oravy. V prostredí oravskej prírody si môžete užiť jazdu na koni hneď na niekoľko spôsobov. Ak ste začiatočník, môžete využiť jazdecké kurzy, ktoré sú veľmi obľúbené najmä medzi malými deťmi. Ak patríte medzi skúsených jazdcov, na koni môžete jazdiť bez inštruktora alebo sami. V sedle krásneho žrebca sa tak môžete preháňať širokými oravskými lúkami. 

Ranč je sprístupnený celoročne, čo znamená, že ho môžete navštíviť aj v zime. Počas tej si môžete užiť jazdu na koči alebo dobových saniach. 

Súčasťou ranča je aj renčiarska reštaurácia, v ktorej si môžete pochutnať na poriadnych oravských špecialitách a rýdzo slovenských jedlách a zapiť ich môžete dobrým pivom. Počas víkendov váš obed obohatí dokonca aj živá hudba. 

Ak vám kone nebudú stačiť, ranč sa nachádza len 100 metrov od Oravskej priehrady. V letných mesiacoch si tak môžete užiť plavbu loďou a zájsť na Slanický ostrov umenie, kde sa nachádza kostolík, v ktorom je umiestnené malé múzeum a galéria. Budova je pozostatkom obcí, ktoré boli počas výstavby priehrady zatopené. 

Na ranči sa nedá jazdiť len na koni a jesť, môžete sa tu aj ubytovať, deti určite ocenia prítomnosť detského ihriska a starší či viac športovo založení si zas môžu zmerať svoje sily na tenisovom kurte.

2. Kone vo Východnej

Jazda na koni je jednou z najstarších foriem dopravy a zároveň aj populárnym spôsobom trávenia voľného času. Obec Východná (kde sa môžete ubytovať vďaka Bookingu) na Slovensku je známa svojou bohatou kultúrou a tradíciami. Východná sa nachádza v regióne Liptov a je známa svojím folklórom a tradičnými podujatiami. Jazdenie na koni má v obci Východná taktiež dlhú tradíciu a je dôležitou súčasťou miestneho života. Mnoho obyvateľov obce je zapojených do chovu koní a jazdenie je pre nich vášňou.

Cestujte s LeoExpress

Len pár kilometrov od obce (od najbližšej autobusovej zastávky je to asi 5 km peši, autom sa však dostanete až priamo na miesto) sa nachádza Farma Východná, kde si môžete zajazdiť na nádherných koníkoch.  Z konského chrbta si tak môžete užiť čistú prírodu, výhľady do Liptovskej Kotliny, okolité hory (Vysoké Tatry, Nízke Tatry, Západné Tatry, Chočské Vrchy…), či divo žijúce zvieratá. Už teraz sa na vás tešia koníky Sunny, Ventík, Kobi, Pride, Avanti, Lily, Tessa, Jack, Lucky, no aj krásna sučka Tara.  Prírodu pod Kriváňom na vychádzke na koňoch môžete spoznávať počas hodinovej trasy (4-5 km) s nádhernými výhľadmi na Vysoké Tatry, Západné Tatry, Nízke Tatry, aj Chočské vrchy, až po poldňovú vychádzku (asi 15 km), kde zažijete skutočnú tatranskú divočinu mimo civilizácie.

Kone vo Východnej

Kone vo Východnej ponúkajú poldňové výlety pre jazdcov, no aj kratšie výlety vhodné aj pre úplných začiatočníkov. Ide o naozajstné dobrodružstvo vhodné pre partie kamarátov, rodiny s deťmi, alebo si môžete vychádzku do prírody vychutnať iba so svojou polovičkou (a inštruktorom). K dispozícii je množstvo trás s rôznou obtiažnosťou a tak si každý príde na svoje. Jediné, čo pred jazdou potrebujete urobiť je objednať sa. Viac informácií nájdete na ich stránkach. 

V ponuke sú tieto možnosti trás:

1. Vychádzky pre nejazdcov a deti po lúkach pokojným krokom (celoročne)
2. Vychádzky pre pokročilých jazdcov lúkami a lesmi, kde si časť úsekov môžeme precválať (neplatí v našej hlavnej sezóne júl/august, v tomto období, kvôli veľkému záujmu, sa chodia len „krokovky“).

3. Ranč Ouzkých pri Bratislave

Ranč Ouzkých je ukrytý v takmer mestskom prostredí Bratislavy, len pár minút jazdy od nákupného centra Bory Mall medzi Dúbravkou a Devínskou Novou Vsou. Jeho pôvab spočíva v ponuke nekonečných možností pre dobrodružstvo a oddych v prírode. Hlavnou atrakciou tohto ranča je samozrejme jazda na koňoch. Skúsení vodcovia vás zavedú na jazdecké výlety cez kopcovitú krajinu, lesy a scenérie, bez ohľadu na vaše jazdecké skúsenosti.

Otvoríte si dvere k pocitu slobody a prepojenia s prírodou. Okrem jazdy na koňoch môžete využiť aj turistiku, cyklistiku a rybolov. V nedľekom lese pri Ranči Ouzkých objavíte širokú sieť turistických trás, ktoré vám umožnia objavovať krásy okolitej krajiny.

Prečo navštíviť Ranč Ouzkých? Tento ranč je ideálnym miestom pre dobrodruhov, ktorí túžia po unikátnych prírodných zážitkoch. Poskytuje možnosť úplného oddychu od každodenného zhonu a oživenia tela a mysle. Jazda na koňoch vám umožní nielen prežiť vzrušenie, ale aj relaxovať a načerpať novú energiu. A to všetko len kúsok od Bratislavy.

Ranč Ouzkých

Ranč Ouzkých je miestom, kde sa môžete obklopiť prírodou, objavovať jej krásy a vzbudiť v sebe dobrodruha. Nechajte sa unášať vlnou adrenalinu a zažite nezabudnuteľné chvíle v tomto prírodnom raji. Okrem širokej ponuky aktivít ponúka Ranč Ouzkých aj reštauráciu, kde si môžete vychutnať lahodné chute v atmosfére priateľského a rustikálneho prostredia. Reštaurácia na ranči je známa svojou výbornou domácou kuchyňou, ktorá spoľahlivo uspokojí chuťové poháriky každého návštevníka.

V neposlednom rade sa v rámci Ranča Ouzkých sa nachádza aj výnimočná jazdecká škola, ktorá ponúka profesionálnu výučbu jazdy na koni pre deti aj dospelých. Táto jazdecká škola je ideálnym miestom pre začiatočníkov, ktorí sa chcú naučiť základy jazdy na koni, ako aj pre skúsenejších jazdcov, ktorí sa chcú zdokonaliť vo svojich jazdeckých schopnostiach. Jazdecká škola ponúka rôzne typy výučby, od súkromných hodín až po skupinové kurzy. Žiaci sa naučia správne sedieť na koni, riadiť ho, a zároveň si budú môcť vychutnať radosť a vzrušenie jazdy. Okrem samotnej jazdy na koni sa žiaci oboznámia aj s dôležitými aspektmi starostlivosti o kone, ako je kŕmenie, starostlivosť o vybavenie a stajňové prostredie. 

4. Jazda na koni v Slovenskom raji

Slovenský raj je národný park nachádzajúci sa na Východe Slovenska. Za chránenú krajinnú oblasť bol vyhlásený v roku 1964 a v roku 1988 bol následne zaradený medzi národné parky. Ak už máte dosť Tatier, alebo chcete zažiť dobrodružstvo na rebríkoch, určite sa do Slovenského raja vydajte. Máme pre vás tipy na turistiku aj oddych pri vode.

No a tí, ktorí milujete jazdu na koni, zbystrite, pretože v Slovenskom raji sa prenesiete do sveta divokého západu, a to priamo na ranči! Ranč u trapera sa nachádza v rekreačnej časti Podlesok pri obci Hrabušice. Nezáleží na tom, v ktorom ročnom období sa do Slovenského raja vyberiete, Ranč u trapera bude vaše útočisko pre nezabudnuteľnú jazdu na koni!

ČSOB poistenie

Ranč je otvorený celoročne a ponúka pre skúsených jazdcov aj pre úplných začiatočníkov možnosť vychádzky na koňoch do prekrásnej prírody národného parku Slovenský raj. Môžete si vybrať z malebných pralesových trás, či už sám alebo v sprievode vašich priateľov. Trasy na Podlesku vás zavedú do nádherných scenérií, kde si vychutnáte vôňu čerstvého lesa a jasnú modrú oblohu nad sebou.

Kone

Podľa platného cenníka (jún 2023) stojí vychádzka na koni do terénu pre ubytovaných hostí 15 €/hodina na osobu a 20 €/hodina na osobu pre neubytovaných hostí. Ubytovať sa môžete priamo na ranči za 45 € alebo 50 € v dvojlôžkovej izbe, alebo vyhľadajte lacnejšie varianty ubytovania cez Booking. V prípade, že chcete o ubytovaní a možnostiach jazdy na koni vedieť viac, vyplňte formulár na stránke a myslite na to, že jazdenie na koni na Ranči u trapera je potrebné si vopred telefonicky objednať. Nechajte sa unášať dobrodružstvom a objavujte nové miesta. Pripravte sa na neopísateľné pocity, ktoré vám jazda na koni na Ranči u trapera dokáže priniesť.

Slovenský tím

Autor Slovenský tím

Slovenská Plná Peňaženka pozostáva z Alžbet, Katky a Petra. Túto trojicu nespája len silné pracovné nasadenie, ale aj geografická príslušnosť - všetci sú zo stredného Slovenska. Peťo je zo Zvolena, preto správne tušíte, že je fanúšikom hokeja. Katka sa podľa Google štatistiky najčastejšie vyskytuje na Orave, v neďalekej dedinke pri Oravskom hrade. Na hrade mimochodom vo voľnom čase aj sprevádza rovnako ako tretia tretina našej cashbackovej úderky Alžbet.