5 oravských filmových lokalít

26. 6. 2023 Katka
5 oravských filmových lokalít

Zapojte sa v rámci letnej akcie Československé filmové leto do súťaže, lúštite tajničky, nakupujte s cashbackom a spoznávajte s Yvetou a Xaverom krásy Česka a Slovenska. Kto sú Yveta a Xaver a ako môžete súťažiť sa dozviete tu.

Plná Peňaženka

Región Orava, Oravský hrad, Zuberec a Roháče sú miestami, ktoré ponúkajú jedinečné scenérie a nádhernú prírodu, ktoré sa stali inšpiráciou pre mnohé známe filmy na Slovensku. Tieto lokality vytvárajú autentickú atmosféru a pridávajú hlbší význam k filmovým dielam, ktoré v nich boli zachytené. Filmoví tvorcovia z celého sveta sa sem stále vracajú vďaka ich kúzlu a estetickému potenciálu. Pre filmových nadšencov aj milovníkov krásnej prírody sú tieto miesta neodmysliteľnou súčasťou ich zoznamu návštev na Slovensku.

Ušetrite na pobytoch Booking

Xaver sa preto rozhodol Yvetu zobrať práve sem, na sever Slovenska, aby spoločne mohli objaviť na prvý pohľad nehostinnú Oravu, skrývajúcu však mnohé krásy, ktoré rozhodne stoja za návštevu. Na ich cestovateľskom zozname by teda rozhodne nemali chýbať.

1. Oravský hrad 

Oravský hrad

Oravský hrad je jednou z najnavštevovanejších pamiatok, ktoré sa na Slovensku nachádzajú. Xaver teda od začiatku vedel, že toto miesto jednoducho nemôžu obísť. Na hradnom brale nad riekou Oravou sa majestátne týči už od 13. storočia, kedy ho tu nechal postaviť vtedajší panovník, Belo IV. Ako mohutný strážca dohliadal na obchodné cesty smerujúce do, ale i z Poľska a rovnako dával pozor na samotné hranice, ktoré vtedy rozdeľovali tieto dve kráľovstvá. 

V priebehu stáročí prešiel niekoľkými prestavbami a rekonštrukciami, najväčšími v minulom storočí. Aj vďaka tomu, že hrad po požiari nenechali schátrať, mohol Xaver Yvete ukázať dominantu tohto regiónu, z ktorej je mimochodom dychberúci výhľad na Západné Tatry - Roháče. 

Mapa Oravský hrad

Dobré reštaurácie 

Keďže Xaver a Yveta absolvovali najväčší okruh a Oravský hrad sa im tak zapáčil, že na ňom strávili až dve hodiny, Xaver po prehliadke zamieril na zmrzlinu do stánočku priamo pod hradným bralom a rovno odtiaľ vzal Yvetu na obed, aby si doplnili sily. 

  • Na dobrú pizzu a bryndzové halušky zájdite do Hotela Palatín, kde sa taktiež môžete ubytovať.
  • Kastelán je reštaurácia s vlastným pivovarom.

Čo robiť, ak prší

Oravský hrad možno navštíviť aj počas dažďa. Striedavo sa prechádza z exteriéru do interiéru, Xaver bol teda pripravený aj na dažďové kvapky a pribalil im aj pršiplášte. Ak by sa dážď naozaj objavil, vzal by Yvetu na námestie pod hradom, kde sa nachádza Múzeum historických kočiarov. V zálohe mal ešte návštevu Oravskej galérie a Čaplovičovej knižnice, ktoré sa nachádzajú v neďalekom Dolnom Kubíne. 

Filmy

Oravský hrad

Oravský hrad už vyše stovku rokov láka filmárov z celého sveta. Svoje dúpä tu našiel najslávnejší upír, gróf Orlok - film bol síce inšpirovaný svetoznámym románom Dracula od Brama Stokera, ale kvôli problémom s právami napokon hlavná postava získala nové meno. Na nádvorí si zas Sokoliar Tomáš zatancoval s princeznou Formínou. Dolné podlažia Turzovho paláca poslúžili ako väzenie pre Kráľa drozdia brada. Na hrade sa objavil aj hrdina z poľského seriálu Jánošík či dokonca lovec príšer v ženskom prevedení, Van Helsing. 

2. Zuberec 

Zuberec dedinka

Ako druhú zastávku vybral Xaver dedinku Zuberec, ktorá leží v Západných Tatrách na severe Slovenska a je ďalšou obľúbenou turistickou destináciou, vďaka ktorej je región známy. Zuberec ponúka množstvo rekreačných aktivít a to počas celého roka. Okrem turistických chodníkov a cyklotrás sa tu nachádza aj Múzeum oravskej dediny, kde sa Xaver s Yvetou zastavili. Ide o unikátnu kultúrnu atrakciu, ktorá predstavuje tradičný životný štýl, architektúru a dedičstvo oravského regiónu.

Múzeum tvorí zbierka autentických drevených stavieb, ktoré boli premiestnené z rôznych dedín v okolí, aby vytvorili repliku typickej oravskej dediny z prelomu 19. a 20. storočia. K budovám patria domy, stodoly, kostol, škola, mlyn a ďalšie stavby, ktoré boli neoddeliteľnou súčasťou života na dedine.

Zuberec dedina

Dobré reštaurácie 

  • Koliba u dobrého pastiera sa nachádza priamo v dedine Zuberec. Ponúka široký výber slovenských špecialít, vrátane tradičných jedál z ovčieho mäsa a syra.
  • Reštaurácia Furkotka sa zameriava na tradičnú slovenskú kuchyňu. Ponúka jedlá pripravené z čerstvých miestnych surovín.
  • Hotel-Restaurant Roháč ponúka moderné jedlá s dôrazom na sezónne suroviny a kreatívne kombinácie chutí. Majú široký výber jedál vrátane vegetariánskych a vegánskych možností.
  • Reštaurácia U Dedka sa nachádza v obci Brestová, ktorá je v blízkosti Zuberca a špecializuje sa na domáce jedlá a regionálne špeciality.

Apartmány na Orave

Čo robiť, ak prší

Podobne ako pri Oravskom hrade, aj Múzeum oravskej dediny sa dá navštíviť počas daždivých dní. Xaver však vie, že pred dažďom je najlepšie niekde sa ukryť. Keď teda zbadal, že na oblohe sa zbiehajú mračná, vzal Yvetu na miestne kúpalisko, kde sa vyšantili v jednom z krytých bazénov a neskôr si odskočili za parným kúpeľom a saunou do Penziónu Victoria.

Filmy

Aj Zuberec sa nachádza na filmovej mape sveta, čo našich filmových nadšencov potešilo. Mohli si obzrieť dedinu, do ktorej sa prisťahovala mladá nevesta z filmu Nevesta. Priestory tejto obce poslúžili aj pri natáčaní politického thrilleru Kandidát a za zmienku stojí aj český film Jakub o židovskom chlapcovi. 

3. Roháče

Roháče

Zo Zuberca je to do Roháčov len na skok a keďže Xaver hory miluje, rozhodol sa, že Yvetu vezme na jednu zo svojich obľúbených turistických trás. Tá vedie po náučnom chodníku, ktorý je dlhý približne 5,4 kilometra a vedie ponad Roháčske plesá. 

Plesá v Smutnej doline patria k najnižšie položeným ľadovcovým jazerám v celej Európe. Uložené sú terasovito nad sebou. Najlepšie sa dajú preskúmať vďaka náučnému chodníku, ktorý je dlhý zhruba 5 kilometrov. A tak Xaver zvolil práve túto trasu, počas ktorej okrem iného mohli obdivovať aj roháčskych obrov - Ostrý Roháč či Tri Kopy. 

Roháče

Dobré reštaurácie 

Po náročnej túre treba doplniť energiu na ďalšie dobrodružstvá, ktoré na Xavera a Yvetu ešte určite čakajú. 

  • Zo širokej ponuky tradičných slovenských jedál si môžete vybrať v Kolibe Roháče, ktorá sa nachádza v dedinke Zuberec.
  • Reštaurácia u Hanca zas ponúka pokrmy z miestnych surovín a domáce vína.

Čo robiť, ak prší

Do hôr sa oplatí chodiť len za dobrého počasia. Xavera a Yvetu síce dážď nestretol, ale aj napriek tomu sa po výdatnej túre a skvelom jedle rozhodli zrelaxovať v neďalekom Meander Park Oravice. Ponúka totiž niekoľko vonkajších i vnútorných bazénov a wellness, ktorý telo po túre rozhodne uvíta. V okolí sa nachádza niekoľko ďalších podobných termálnych kúpeľov. V Oraviciach je to ešte Oravice Thermal Park. 

Súťaž o bonus

Filmy

Čaro Roháčov nenechalo chladných ani filmárov, ktorý v ich okolí natočili niekoľko filmov. Slovenský film Zbojník Jurko patrí medzi klasiky slovenskej kinematografie. Okrem neho sa tu natáčalo aj Tajomstvo hradu v Karpatoch a to podľa rovnomenného románu od Jozefa Gregora-Tajovského. Bratia Česi si tu v roku 2013 odskočili na natáčanie filmu Popolvár a Snehová kráľovná, čo zas veľmi potešilo Yvetu.

4. Oravská priehrada 

Oravská priehrada

Orava má aj vlastnú vodnú nádrž, Oravskú priehradu. Keďže je to jedno z najväčších vodných diel na Slovensku, Xaver preto musel toto miesto zaradiť na zoznam miest, ktoré s Yvetou musia navštíviť. Vzal ju preto na plavbu loďou po priehrade a zastavili sa aj na Slanickom ostrove, ktoré je dnes jedným z centier umenia a kultúry v regióne. 

Spoločne s Yvetou sa prešli pomedzi viac ako stovku sôch a navštívili aj kostolík, ktorý je akousi spomienkou na obce, ktoré boli počas priehrady zatopené. 

Dobré reštaurácie 

Po krátkom výlete sa treba aj dobre najesť. Toto sú reštaurácie, ktoré Xaver odporúča: 

  • Reštaurácia Kormorán sa nachádza priamo pri Oravskej priehrade a ponúka jedlá z morských plodov.
  • V blízkosti hlavného námestia sa zas nachádza reštaurácia Na Stráni, ktorá ponúka bohatý výber jedál.

Čo robiť, ak prší

V prípade, že by vás zastihol dážď, Xaver odporúča navštíviť Oravské múzeum etnografie alebo sa vyžiť inak. Zájsť si na bowling alebo stolný tenis, či siahnuť po wellnesse, ktorý je aj v tejto časti regiónu dosť obľúbený. 

Filmy

Oravskú priehradu Xaver nevybral náhodou. Zábery z Oravskej priehrady boli použité aj v jednom z najznámejších slovenských filmov, ktoré to dotiahli skutočne ďaleko. Obchod na korze bol totiž ocenený aj soškou Oscara. 

5. Ďalšie tipy na výlety 

Kostolík Tvrdošín

Oravský región je rozmanitý. Ponúka dychberúce výhľady z hôr, historické pamiatky, skvelý wellness, priestor na zábavu s priateľmi. Vďaka svojej architektúre miestne dedinky lákali a stále lákajú filmárov. Domčeky, ktoré sú pre tento región tak typické, sa objavili v mnohých filmoch. Nájsť ich môžete napríklad v Podbieli, Oravskej Lesnej, v Oravskej Polhore. 

Xaver má Oravu rád a keďže chcel, aby mala Yveta tie najlepšie zážitky, vzal ju ešte na jazdu historickým vláčikom v Oravskej lesnej, prezreli si artikulárny kostolík v Tvrdošíne navštívili zrúcaniny tajomného kostola v Sedliackej Dubovej a dokonca si vyskúšali jazdu na koni na ranči. 

Katka

Autor Katka

Na Orave dobre, na Orave zdravo - presne toto často počujeme z úst našej kolegyne Katky. Je vášnivou milovníčkou histórie a literatúry, preto sa niet čo čudovať, že zodrala už niekoľko párov tenisiek ako lektorka na Oravskom hrade. Okrem toho má rada dobré pivo a kvalitnú hudbu - na koncert Martina Garrixa je ochotná vycestovať aj stovky kilometrov. Doma ju teda často nenájdete a nepokúšajte sa o to hlavne v piatok večer.