8 netradičných európskych miest

14. 9. 2022 Anežka
8 netradičných európskych miest

Takzvané eurovíkendy sú formou cestovania, ktorá je u nás veľmi obľúbená. Víkendové výjazdy do najrôznejších európskych miest plné pamiatok, ochutnávanie miestnych špecialít a nakupovanie suvenírov sú perfektným spôsobom, ako využiť voľno počas štátnych sviatkov alebo vybrať posledné dni dovolenky. Pokiaľ ale patríte k tým, ktorí neradi idú s davom a objavujú radšej menej „prevarené“ miesta, prečítajte si naše tipy na 8 nedocenených európskych miest, kde si užijete skvelý predĺžený víkend.

CK DAKA

1. EDINBURGH

Ak chcete navštíviť Veľkú Britániu, nemusíte sa obmedzovať iba na všetkými známy Londýn. Pokiaľ by ste si radi užili víkend plný prechádzok tajomnými uličkami, nasávanie historickej atmosféry a objavovanie legendami opradených miest, vyrazte do hlavného mesta Škótska. Mesto, kde sa zrodili príbehy o Harrym Potterovi, Ivanhoeovi alebo Sherlockovi Holmesovi v sebe má kúzlo, aké v popredných európskych metropolách nezažijete.

► Ako si užiť Edinburgh? 

Genius loci, ktorým toto historické mesto oplýva, vás tu doženie na každom kroku, takže vám nebude vadiť ani daždivejšie počasie, ktoré sa tu drží celoročne. Na oboch stranách edinburghského údolia tak budete môcť celý víkend obdivovať škótske pamiatky, viktoriánsku architektúru aj prírodné krásy tejto magickej krajiny. Na svojich potulkách po meste sa rozhodne vydajte po The Royal Mile (Kráľovskej míli), ktorá prepája Edinburghský hrad a Holyroodské opátstvo a palác a navyše na nej nájdete múzeum škótskej whisky. Ak by ste sa radšej vyhli zaľudneným uliciam, prejdete sa okolím malými tajomnými uličkami zvanými „closes“. O necelú míľu ďalej si potom určite vylezte na Arthur's seat (Artúrovo sedlo), aby ste sa pokochali výhľadom na mesto. Pokiaľ vám práve vyjde počasie, môžete si užiť deň na pláži Portobello beach.

Nezabudnite tiež, že úpráve Edinburgh je mestom, kde vznikli príbehy o Harrym Potterovi. Každého fanúšika tak poteší návšteva kaviarní Elephant House alebo The Spoon, kde J. K. Rowlingová písala, hrobu Toma Riddlea na Greyfriars Kirkyard alebo Priečnej ulice (Victoria street).

► Ako sa dobre najesť 

Návšteva Škótska by nebola kompletná, keby ste neochutnali miestne špeciality. Na raňajky si rozhodne pochutnáte na škótskych koláčikoch scones (výborné majú v kaviarni Wellington coffee) alebo na tradičné škótske raňajky. Dospeláci potom musia vyskúšať miestne pivo a samozrejme škótsku whisky.

► Doprava

Do Edinburghu z Bratislavy lietajú priame lety aeroliniek Ryanair, s jedným prestupom a lacnejšie ale môžete letieť s KLM, s cashbackom potom s Lufthansou. Z letiska sa do centra dostanete do pol hodinky, a to električkou (tá je drahšia) či doubledeckerom. Aby ste sa po meste nemuseli pohybovať len po svojich, odporúčame kupovať si denné lístky za 4,00 £ (jednorazová vás príde na 1,50 £).

Tip: Pokiaľ narazíte na možnosť zakúpiť si turistickú kartu Edinburgh Pass, rozmyslite si, či sa vám taká kúpa oplatí. Do mnohých edinburgských pamiatok, ako je Národné múzeum, botanická záhrada alebo napríklad Národná galéria, sa totiž pozriete zadarmo.

2. DUBLIN

Hlavné mesto Írska je pravdepodobne najviac známe pre divoké zelené oslavy dňa svätého Patrika a pivo Guinness. Nenechajte sa však pomýliť – hoci si v Dubline rozhodne môžete užiť skvelú párty, ponúka toto mesto oveľa viac.

► Ako si užiť Dublin 

Aj keď toto pulzujúce mesto má, čo sa týka historických pamiatok, naozaj veľa čo ponúknuť, vaše kroky by rozhodne mali zamieriť predovšetkým na prehliadku do pálenice Jameson a pivovaru Guinness. Zaplatíte síce 17-23 eur, rozhodne to ale bude stáť za to.

Krásnu georgiánsku architektúru si užijete pri obhliadke katedrály sv. Patrika, dublinského hradu alebo nádhernej knižnice na univerzite Trinity college. Za pohľad stojí aj Dublinská ihla, ktorej vrchol sa v silnom vetre vychyľuje až o 1,5 metra, Ha'penny bridge alebo bývalá väznica Kilmainhan Gaol. Nezabudnite sa tiež zájsť pozrieť na farebné dvere domčekov na Merrion square, ktoré údajne slúžili na to, aby opilci vracajúci sa v noci z pubu spoznali, kde bývajú :-).

► Ako sa dobre najesť 

Napriek tomu, že je veľa tradičných írskych pokrmov, ktoré stoja za ochutnanie, ako napríklad irish stew alebo dublin coddle, v Dubline si môžete vychutnávať predovšetkým vynikajúce nápoje. Aj keď väčšina z nás príliš neholduje tmavému pivu, urobte tentoraz výnimku a ochutnajte tzv. stout (silné tmavé pivo s krémovou penou) alebo black velvet (stout zmiešaný so šampanským). Kto zvládne niečo ostrejšie, rozhodne by mal ochutnať miestnu whisky alebo pálenku poitín. Výborná je aj írska káva alebo miestny cider.

Na pintu dobrého piva si zájdite do štvrte Temple bar, ktorá je plná miestnych autentických barov a „pubov“, kde zažijete tú pravú írsku večernú atmosféru.

► Doprava

Do Dublinu sa lietadlom dostanete za prívetivé ceny, pretože je miestne letisko základňou nízkonákladovky Ryanair, ktorá sem lieta aj z Prahy alebo z Viedne. Z letiska sa potom dostanete autobusom cca za 45 minút. Na cestovanie po meste sa vám oplatí zakúpiť kartu DoDublin. Je síce pomerne drahá, zahŕňa ale 48 hodín Hop on Hop off jazdy a 72 hodín voľného jazdenia po Dubline.

Dublin

Tip: Ak vás ruch veľkomesta omrzí, skočte na vlak a zájdite si do mestečka Howth. Pokiaľ budete mať šťastie, môžete tu pozorovať tulene.

3. FLORENCIA 

Milujete Taliansko, ale Rím alebo Benátky sú už ohraná pesnička? Vyrazte do kolísky umenia a renesancie, Florencia. Mesto na sútoku riek Arno a Mugnone, ktoré bolo domovom Mediciovcov, Leonarda da Vinci, Michelangela či Botticelliho, vás rozhodne nesklame. (Ak vás to tiahne aj do ďalších častí Talianska, inšpirujte sa na svoje cesty v našom článku 10 tipov, ako si užiť Taliansko).

► Ako si užiť Florenciu 

Florencia vás očarí hlavne svojou architektúrou a umeleckými výstavami a galériami, ktorých je tu naozaj požehnane – dokonca sa hovorí, že vo Florencii sa nachádza tretina všetkých umeleckých pokladov Talianska. Pri romantickej prechádzke po meste sa zastavte na námestí Piazza del Duomo, pri katedrále Santa Maria del Fiore, na moste ponte Vecchio alebo pri Michelangelovej soche Davida v Národnej galérii.

► Ako sa dobre najesť 

Čo by to bolo za návštevu Talianska, keby ste si nedali vyhlásené gelato? Skvelé majú napríklad v cukrárni Vivoli alebo Grom. Na trhoch San Lorenzo a Mercado Centrale si môžete pochutnať na poctivých talianskych syroch, údeninách či lokálnych sladkostiach, v pouličných stánkoch tiež ochutnajte typickú florentskú delikatesu trippu alla fiorentina. V lepších reštauráciách potom určite stojí za ochutnanie steak z toskánskych kráv bistecca alla fiorentina a zabudnúť nesmieme ani na poctivú taliansku pizzu.

► Doprava 

Florentské letisko Ameriga Vespucci sa nachádza priamo v meste, je však celkom maličké. Z Bratislavy sa sem lieta, ale lety sú komplikované a na množstvo prestupov, lepšie spravíte ak si zakúpite lacnejšie letenky a poletíte na letisko v Pise a do Florencie sa dopravíte vlakom cca za 10 euro. Ak vás cestovanie vzduchom neláka, skúste to autobusom. Spoločnosť FLiXBUS poskytuje pomerne lacné lístky.

Pre cestovanie po meste sa vám oplatí zaobstarať si turistickú kartu Firenze Card +, vďaka ktorej budete môcť po 72 hodín cestovať všetkými autobusmi, využívať wifi zadarmo a navštevovať až 72 múzeí a významných florentských pamiatok.

Tip: Ak si do telefónu stiahnete offline mapy Sygic, nielenže sa nestratíte, ale budete mať po ruke aj prehľadne vyznačené všetky pamiatky.

4. GDAŇSK

Kto by si myslel, že za skvelými zážitkami musí cestovať aspoň na druhú stranu Európy, je na omyle. Nádherné miesta totiž môžeme nájsť napríklad aj u našich susedov. Ak ste už ale vo Viedni, Prahe alebo Budapešti boli mnohokrát a ich objavovanie vás neláka, navštívte mesto, ktoré mnohí nazývajú perlou severného Poľska. Gdaňsk síce nie je od našich hraníc úplne, čo by kameňom dohodil, tie krásne pláže a unikátna atmosféra však za návštevu rozhodne stoja.

► Ako si užiť Gdaňsk

Jedna časť miliónového trojmestia, ktorá sa nachádza na pobreží Baltského mora, pre vás má pripravené krásne historické centrum, malebné pláže aj výbornú kuchyňu. Staré mesto sa svojím architektonickým štýlom podobá napríklad Amsterdamu a môžete tu obdivovať napríklad budovu radnice, Neptúnovu fontánu, námestie Dlugi Targ, pevnosť Wisłoujście alebo vojenský areál na polostrove Westerplatte, kde sa začala druhá svetová vojna.

Navštíviť samozrejme môžete aj zvyšné cípy trojmestia, teda Sopoty a Gdyni. Dostanete sa tam za chvíľočku električiek.

► Ako sa dobre najesť

Pokiaľ tu neochutnáte aspoň jednu rybu, ako by ste v Gdansku ani neboli. V tomto prístavnom meste naozaj vedia, ako morské plody pripraviť a vy sa tam budete olizovať až za ušami – to isté platí aj o tradičných poľských pirohoch. Kto je skôr na sladké, nemal by vynechať karamelky krowki, milovníci piva si potom ochutnajú napríklad na pive Browar Piwna.

► Doprava

Napriek tomu, že väčšina z nás by sa do Gdaňsku vydala najskôr autom, lietadlom sem tiež doletíte. Miestne letisko sa nachádza cca 12 km od mesta, z Viedne sa sem dostanete priamym letom. Pokiaľ by ste radšej cestovali vlakom alebo autobusom, môžete staviť na FLiXBUS, ktorý vás tam s jedným prestupom dovezie za pár hodín.

Po meste sa môžete presúvať viac ako 70 autobusovými a 12 električkovými linkami. Jazdné je riešené podobne ako u nás – za jednorazový lístok zaplatíte základnú sadzbu, pričom si priplácate za jej dlhšie trvanie. Najvýhodnejšie vám potom vyjde lístok celodenný. Raritou je tzv. vodná električka, ktorá sa pohybuje po starom meste vodnými kanálmi.

Tip: Pokiaľ vám zostane čas, navštívte polostrov Hel, kde nájdete tzv. fokarium, teda záchrannú stanicu tuleňov.

5. SALAMANCA

Barcelona, Madrid, Valencia, to sú mestá, ktoré sú na eurovíkend ako stvorené a môžete sa o nich dočítať v našom článku 10 najatraktívnejších španielskych provincií. Pokiaľ však hľadáte miesto, ktoré na svojom „whish liste“ nemá každý prvý, ale napriek tomu vám vezme dych, zamierte na severozápad Španielska do kúzelnej Salamancy.

► Ako si užiť Salamancu 

Toto univerzitné mesto je miestom, ktoré vás rovnako ako naše predchádzajúce tipy očarí predovšetkým dych vyrážajúcou architektúrou. „Must see“ je samozrejme samotná univerzita, kde sa môžete kochať nielen historickými fasádami, ale aj bujným študentským životom, ktorý si užijete predovšetkým v noci. Z ostatných pamiatok spomenieme pár hlavných, ako je Casa de las conchas (Dom mušlí), stará aj nová katedrála alebo múzeum Art Nouveau y Deco s nádhernou presklenou strechou, ktorá vytvára úžasný svetelný zážitok.

Booking

► Ako sa dobre najesť 

Aj keď sa sever Španielska od turistického juhu v mnohom líši, aj tu si pochutnáte na tradičných tapasoch, a to predovšetkým v ulici calle Van Dyck, kam na ne chodia miestni. Okrem klasických španielskych dobrôt, ako je víno, jamón alebo paella si zájdite na tzv. hornazo (cesto plnené syrom, salámou, mäsom alebo vajcami). Pokiaľ by ste chceli nakúpiť pochutiny domov, perfektne vám poslúži zastrešený trh hneď vedľa námestia Plaza Mayor.

► Doprava 

Letisko Salamanca Matacan sa síce nachádza v tesnej blízkosti mesta, je však malé, a tak vám let vyjde výhodnejšie, pokiaľ poletíte do Madridu na letisko Adofla Suáreze a odtiaľ vlakom Renfe do Salamancy.

Keďže je Salamanca pomerne malé mesto, možno ani mestskú hromadnú dopravu potrebovať nebudete, prípadne si môžete zavolať miestnymi obľúbeného Ubera. Ak ale predsa len budete potrebovať zdolať väčšiu vzdialenosť, spoľahnite sa na miestnu autobusovú dopravu.

Tip: Ak sa učíte španielsky, v Salamácii vám to pôjde jedna báseň. Autonómna oblasť Castilla y León, kde sa Salamanca nachádza, je totiž kolískou kastílčiny, a tak tu ľudia hovoria tou najčistejšou španielčinou, ktorá je skoro úplne bez prízvuku.

6. ŠTRASBURG

Presúvame sa do Francúzska, ktoré tomu, verte alebo nie, ponúka oveľa viac, než len Paríž či Provensálsko, o ktorých sa dočítate v našom článku 10 najznámejších lokalít vo Francúzsku. Dôkazom toho je hlavné mesto Alsaska, Štrasburg, ktorý leží na hraniciach Francúzska a Nemecka, a je tak úplne unikátny svojou dvojitou tvárou - Francúzskou a Nemeckou.

► Ako si užiť Štrasburg

Aj v Štrasburgu svoj čas využijete najlepšie, keď aspoň jednu jeho časť venujete obchádzaniu miestnych pamiatok. Obzrite napríklad katedrálu Notre-Dame, Rohanský palác, unikátne kryté mosty alebo námestie Kléber. Obdivovať môžete aj všadeprítomné typicky nemecké hrazdené domy.

Rozhodne by ste ale nemali podceňovať ani okolie mesta, ktoré môžete obísť na bicykli a pokochať sa krásami alsaskej vínnej cesty. Nezabudnite tiež na to, že Štrasburgom preteká rieka Rýn, ktorá ponúka mnoho ďalších možností, ako sa cez deň zabaviť.

► Ako sa dobre najesť 

Pokiaľ patríte k fajnšmekrom, tu si prídete na svoje. V Štrasburgu sa môžete najesť dokonca v dvoch michelinských reštauráciách, ktoré vaše chuťové poháriky úplne odrovnajú. Z tradičných pokrmov vyskúšajte tunajšiu bábovku kougelhopf, koláč tart flambée alebo napríklad grilované bravčové koleno so špecľami. Vďaka výraznému nemeckému vplyvu si tu navyše pochutnáte aj na výbornom pive.

► Doprava 

Podobne ako pri Gdansku sa do Štarsburgu jazdí skôr autom, dajte si tu však pozor na ekologickú známku, ktorú musíte mať a bez ktorej vám hrozia vysoké pokuty. Letieť sem môžete samozrejme tiež, pričom z Prahy sem lietajú aerolínie ČSA. Do centra sa potom pohodlne dostanete vlakom, ktorý jazdí až 4x za hodinu.

Po meste sa potom budete môcť posúvať predovšetkým električkami, ktoré sú naozaj moderné a celá električková sieť je veľmi prehľadne riešená. Obľúbená je aj jazda na bicykli, pre ktorú sú v celom meste vybudované cyklotrasy.

Tip: Pre ešte zaujímavejší výlet po meste sa prejdite centrom vo vyhliadkovej lodi Batorama.

7. TALLINN

Tallinn je mestom, o ktorom väčšina z nás vie maximálne to, že je hlavným mestom Estónska. V našom zozname však zastáva miesto cenovo pomerne dostupného a kultúrne príťažlivého zástupcu, kde sa nebudete stláčať v dave turistov. Pokiaľ sa do Tallinnu na víkend vydáte, nebude vaša peňaženka toľko krvácať a odveziete si navyše veľa úžasných spomienok.

► Ako si užiť Tallinn 

Hoci je Tallinn prístavným mestom, vyslovene na kúpanie asi nie je úplným favoritom, a to ako z dôvodu studenšieho podnebia, tak aj kvôli plážam, ktorých v okolí veľa nie je. Čo si ale v prístave užijete, sú výlety loďou, napríklad až do 80 km vzdialených Helsiniek. V starom meste si potom môžete dať prechádzku okolo kostola sv. Olafa, pevnosti Patarei, hradu Toompea alebo katedrály Alexandra Nevského. Za návštevu stoja tiež mnohé múzeá, napríklad múzeum Seaplane Harbour alebo múzeum KGB.

► Ako sa dobre najesť 

Estónsku kuchyňu ako takú tu nenájdete. Miestni tu jedia mix kuchyne škandinávskej, nemeckej a ruskej. Z tradičných pokrmov vypichneme čierny chlieb s cesnakom, ktorý je najlepší na pivo, alebo napríklad tzv. Marineeritud angerjas – studeného marinovaného úhora. Neurobíte chybu, ak navyše vyskúšate miestnu losiu polievku. Z reštaurácií odporúčame vyskúšať stredoveké Old Hansa a Peppersack. Síce si v nich trochu priplatíte, o zábavu ale budete mať postarané.

Agoda

► Doprava 

Lietadlom sa do Tallinnu dostanete bez problémov, priame lety sem však z Bratislavy nelietajú. Napriek tomu je lietadlo pravdepodobne lepšia voľba ako automobilová doprava – Tallinn je predsa len už dosť ďaleko. Letisko sa nachádza 4 km od centra a autobusom budete pri svojom ubytovaní raz dva. Okrem autobusov sa po meste môžete posúvať aj trolejbusy, pričom najvýhodnejšie pre vás bude zakúpiť si turistickú kartu Tallinn card, ktorá zahŕňa všetku mestskú dopravu a vstup do vybraných múzeí.

Tip: Dospelí si tu môžu vychutnať špeciálny likér Vaňa Talin, ktorý sa pije s mliekom alebo čajom.

8. SKOPJE

Zabudnutý raj – tak by sme mohli nazvať hlavné mesto Severnej Macedónie, ktoré vás rozhodne nenechá chladnými.

► Ako si užiť Skopje 

Už poloha tohto mesta napovedá, že tu nebude núdza o historické pamiatky. Vystriedalo sa tu totiž niekoľko vplyvov od Rímskej ríše, cez Osmany až po Bulharské kráľovstvo. Napriek tomu, že mesto bolo v roku 1968 drvivo zničené zemetrasením, vplyvy týchto civilizácií sú stále poznať napríklad na pevnosti Kale, vykopávkach v nálezisku Scupi, mešite sultána Murata alebo moste cez rieku Vardar, ktorý predtým spájal moslimskú a kresťanskú časť mesta.

Zážitok budete mať aj z večere na jednej z drevených lodí, ktoré kotvia na rieke Vardar alebo z návštevy pamätného domu Matky Terezy. Za mestom si tiež môžete vyšliapnuť k najvyššiemu krížu na svete (Kríž tisícročia) alebo si urobiť výlet do krásneho kaňonu Matka.

► Ako sa dobre najesť 

Macedónska kuchyňa v sebe obsahuje chute kuchyne gréckej, stredomorskej i tureckej a národným jedlom je tzv. tavče gravče (pokrm z čerstvých fazule, ktorý sa podáva v špeciálnej zapekacej miske). Ak si pochutnáte aj na chorvátskej či bulharskej kuchyni, iste vám tu bude chutiť, pretože typickými pokrmami je treba aj pljeskavica alebo špeciálne upravený ajvar. Alkoholických nápojov si tu užijete viac ako dosť, a to vrátane piva. Typickým alkoholickým nápojom je pre Macedóncov likér mastika.

Pokiaľ sa budete chcieť najesť vo veľkom štýle, zájdite do jednej z luxusnejších reštaurácií pozdĺž rieky. Miestne pouličné dobroty potom najlepšie zoženiete na trhovisku Bit Pazar.

 Doprava

Medzinárodné letisko sa nachádza asi 20 km od mesta a lieta sa sem aj z Bratislavy, dokonca letenky zoženiete veľmi lacno. Po meste sa potom môžete voziť v dvojposchodových autobusoch, aké jazdia napríklad v Londýne. Skopje plánuje aj obnovu električkovej dopravy, zatiaľ si však musíme vystačiť s autobusmi. Ak sa vám nechce šliapať ku Krížu tisícročia pešo, môžete sa zviezť lanovkou, ktorá vás vyvezie až na vrchol Vodno.

Tip: Pokiaľ sa do Skopje pozriete v októbri, máte veľkú šancu, že stihnete veľký jazzový festival, ktorý tu každoročne prebieha.

Ako sa dá ušetriť? 

Eurovíkendy sú skvelým riešením, pokiaľ nemáte veľa voľného času ani peňazí, ale cestovanie je vašou vášňou. Aby ste takých víkendov mohli cez rok podniknúť čo najviac, oplatí sa poznať tipy a triky, ako na nich ušetriť, a pritom si nič neodopierať.

Výrazne môžete ušetriť predovšetkým na doprave a ubytovaní, pokiaľ využijete cashback s Plnou Peňaženkou. Ak preferujete rýchle cestovanie lietadlom, môžete cashback získať za letenky nakúpené cez Lufthansu, Eurowings, Kiwi.com a mnoho ďalších. Pokiaľ by ste radšej zostali pri zemi, nakúpte si lístky na autobus s cashbackom od FLiXBUSu.

Bývanie môže byť v Európskych metropolách aj pekná raketa. S cashbackom si môžete zarezervovať hotel, hostel, apartmán aj kemp cez Booking, HostelWorld.com, Reservations.com a ďalšie.

Zabudnúť by ste nemali ani na cestovné poistenie. Aj to si môžete zriadiť s cashbackom, a to napríklad s ČSOB.

Tak hurá za dobrodružstvom!

Anežka

Autor Anežka

Anežka je naším najväčším odborníkom na české texty vrátane gramatiky, ktorú má v rukáve. Je vidieť, že češtinu miluje a rovnako tak knihy snáď všetkého druhu. Niekto nemôže ani vidieť kôprovú omáčku a niekto zas text, kde sa použije napríklad čiarka namiesto bodkočiarky. Okrem toho ju baví cestovanie, ale s nadšením sa venuje aj deťom, ktoré vedie na hodinách aerobiku.