4+1 tip na výlet v Slovenskom raji

Ročne navštívi Slovenský raj približne 700 tisíc ľudí, najmä Slovákov, Poliakov a Čechov. Poďte sa schladiť do roklín, poďte prejsť viac ako 300 km turistických trás a chodníkov, poďte do Slovenského raja!

11. 8. 2020 (aktualizácia 7. 5. 2023) Janka
4+1 tip na výlet v Slovenskom raji

Slovenský raj je jeden z deviatich národných parkov Slovenska.Nájdete tu krasové planiny, riečne kaňony, rokliny a tiesňavy s čarovnými vodopádmi, jaskyne a hlboké priepaste aj bohaté lesy, v ktorých nezriedla stretnete medveďa hnedého a pri väčšom šťastí aj kamzíka. 

Tipy na zážitky v Slovenskom raji

Naša Janka sa stará o chod projektu Plná Peňaženka, vo voľnom čase rada trávi čas v prírode. Samotný Slovenský raj má od domova čoby kameňom dohodila, napísala preto pre vás pár najlepších tipov na výlety v malebnom raji.

Ak už máte dosť Tatier, Vysokých čí Nízkych, určite odporúčam návštevu Slovenského raja. Prechádzku v lese, nádhernou prírodou popri rieke Hornád určite oceníte či už cestujete s rodinou, kamarátmi aj osamote.

Tomášovský výhľad

Ak preferujete nie náročnú prechádzku s neopísateľným výhľadom na slovenské lesy, určite odporúčam Tomášovský výhľad. Výstupu sa nemusíte báť s malými deťmi alebo ani tí skôr narodení. Síce ide o mierne stúpanie, k jednému z najkrajších výhľadov sa dostanete za ani nie hodinku pohodového kráčania. Na Tomášovský výhľad môžete ísť buď z Čingova, kde pohodlne zaparkujete aj svoje auto, a vydáte sa žltou značkou až na Tomášovský výhľad (táto trasa je o niečo náročnejšia), ja mám však vyskúšanú cestu z dedinky Spišské Tomášovce. Väčšina turistov zaparkuje až tesne pred výstupovým bodom, je preto možné, že počas leta tam nenájdete miesto na parkovanie. Ja parkujem priamo v centre obce, kde je parkovisko takmer vždy prázdne. Síce predete do výstupovému bodu o niečo viac krokov, vaše smart hodinky to však určite ocenia. Na Tomášovský výhľad sa dostanete prechádzkovým krokom zo Spišských Tomášoviec ani nie za hodinku, najskôr budete mierne stúpať po lúke, takže ak je vonku veľmi teplo a slnko páli, odporúčam pokrievku hlavy, potom už vojdete do lesa, na konci ktorého sa dočkáte skutočne krásneho výhľadu. Tomášovský výhľad sa nachádza v nadmorskej výške 680 metrov a týči sa nad hladinou rieky Hornád. Na niektorých miestach dokonca dosahuje výšku nad jeho hladinou okolo 145 metrov.  Z Tomášovského výhľadu je vidieť doliny Bieleho Potoka a pri dobrej viditeľnosti zbadáte aj štíty Vysokých Tatier. Ak vám to nestačí, z Tomášovského výhľadu môžete pokračovať napríklad na Prielom Hornádu. 

Tip: Tomášovský výhľad navštívte za trochu chladnejšieho slnečného počasia a vyhnete sa mase ľudí.

 

Prielom Hornádu a Kláštorisko

Na prielom Hornádu chodím z Podleska. Podlesok je celoročne otvorené stredisko, kde môžete zaparkovať pohodlne svoje auto a vydať sa bádať krásy Slovenského raja no počítajte s parkovným a v lete s preplneným trávnatým parkoviskom. Prielom Hornádu je jedna z menej náročných turistických trás Slovenského raja, ak však máte rešpekt pred stúpačkami a drevenými rebríkmi, dajte si červenú. Cesta je na začiatku veľmi príjemná s miernym stúpaním. Časom však narazíte na železné stúpačky a drevené rebríky, ktoré zdoláte s pomocou reťazí okolo. Nejde o nič zložité, je však potrebné byť maximálne opatrní, mať vhodnú turistickú obuv a reťazí sa poriadne držať. Odmenou vám bude výhľad na Hornád a bohaté lesy, v ktorých budete počuť štebot rôznych vtáčikov. Prechádzku Prielomom Hornádu môžete ukončiť napríklad na Kláštorisku, známom a často navštevovanom mieste v Slovenskom raji. Kláštorisko okrem nádhernej prírody ponúka aj rekonštruované ruiny kartuziánskeho kláštora z prelomov 13. a 14. storočia. Na Kláštorisku nájdete aj symbolický cintorín na pamiatku obetiam v Slovenskom raji. Späť sa môžete vydať napríklad žltou značkou. Ide síce o niečo dlhšiu prechádzku, avšak príjemnú. Skrátiť si ju môžete asi v polovici červenou značkou ktorá vedie späť na Podlesok. 

Tip: Navštívte Kláštorisko v druhú októbrovú sobotu, kedy sa tam každoročne koná omša za obete Slovenského raja. 

 

Dedinky

Obec Dedinky sa nachádza južne od Slovenského raja, v okrese Rožňava. Je to tiež najchladnejšia vodná nádrž na Slovensku. Ak sa  túžite schladiť v horúcich letných dňoch, Dedinky vám určite odporúčam. Na Dedinky som chodila s rodinou už od malička, my iba na jednodňové výlety, môžete tu však aj prespať, napríklad pod stanom. Na Dedinky sa dostanete z Popradu cez obec Vernár, alebo z Banskej Bystrice okolo Dobšinskej ľadovej jaskyne. Na Dedinkách okrem kúpania môžete využiť aj vodné bicykle, môžete sa poprechádzať okolo samotnej vodnej nádrže a nechýbajú ani hotely, autokemping či požičovňa člnov. Na oddych po náročnejších túrach v Slovenskom raji ideálna voľba.

 

Dobšinská ľadová jaskyňa

Pri sychravom počasí určite navštívte Dobšinskú ľadovú jaskyňu. Ide skutočne o slovenský klenot medzi jaskyňami, má hĺbku 75 m a dĺžku 1491 m. Od roku 2000 je zaradená aj do svetového prírodného dedičstva. Pamätné zaľadnenie Dobšinskej ľadovej jaskyne tisícročia pretrváva v nadmorskej výške 920 až 950 m. Do jaskyne sa dostanete autom, napríklad z Popradu cez Vernár, Z Brezna cez Červenú Skalu a Telgárt alebo z Rožňavy cez Dobšinú. Nezabudnite na teplé oblečenie a pevnú obuv! 

Ubytovanie v Slovenskom raji

Oblasť Slovenského raja je široká, preto aj možností ubytovania je skutočne veľa. Najbližšie do raja to budete mať z obce Hrabušice, Smižany či z mesta Spišská Nová Ves. Ak cestujete autom, môžete sa ubytovať aj o niečo ďalej, stále však s dojazdovou vzdialenosťou, napríklad do obce Spišský Štiavnik. Ceny ubytovania sa líšia v závislosti od sezóny, lokality a samotného typu ubytovania. Vďaka Plnej Peňaženke si booknete ubytovanie v Slovenskom raji lacnejšie s cashbackom.

Oblečenie a vybavenie na výlet

Správne vybavenie na výlet sa vždy hodí. Zaobstarajte si praktický batoh, do ktorého si zbalíte všetko potrebné a nezabudnite na pohodlnú a pevnú obuv na turistiku a vhodné športové oblečenie. Do Slovenského raja sa určite hodí pršiplášť alebo nepremokavá bunda, ale aj šiltovka a turistické nohavice a tričko. Odporúčam radšej trištvrťové alebo dlhé nohavice. Ak sa chystáte v Slovenskom raji nocovať na vlastnú päsť, nezabudnite na stan a kvalitný spacák aj baterku.

Kde po vybavenie do raja s cashbackom?

Chcete pri nákupe vybavenia do prírody ušetriť? Využite pri každom nákupe cashback portál Plná Peňaženka a získajte časť peňazí z objednávky späť. Medzi našimi používateľmi sú najobľúbenejšie internetové obchody, ako Decathlon, Husky či Sportisimo. Pozrite si kompletný zoznam e-shopov zapojených na Plnej Peňaženke, ktoré ponúkajú športové a turistické vybavenie. 

 

 

Plánujete stráviť nasledujúce týždne na Slovensku? Inšpirujte sa aj našimi ďalšimi tipmi na výlety. Náš Peter pozná Nízke Tatry a prináša vám tipy na výlety na Liptove. Alebo sa pozrite do banského mesta. Máme pre vás tipy, čo vidieť v Banskej Štiavnici. Hľadáte ubytovanie na Slovensku? Ubytujte sa cez Booking s cashbackom.

Janka

Autor Janka

Janka je dušou rodená východniarka. Vyskytuje sa najmä v blízkosti pohodlných plôch na sedenie, no často vytiahne topánky veľkosti 35 a ide do rodných Tatier na turistiku. Pri takýchto výletoch do kopca sa jej výrečnosť stráca, čo hovorí niečo o jej fyzickej kondícii. Zbožňuje nakupovanie s cashbackom, preto vždy človeka prekvapí novými kúskami oblečenia.