Recenzia Smartpress II. - Originálne knihy o varení a mnoho iného

22. 2. 2020
Recenzia Smartpress II. - Originálne knihy o varení a mnoho iného

Celkové hodnotenie

Počet hviezdičiek: 5,0 / 5

Knižný svet neminie nikoho z nás - minimálne v škole. Je známym faktom, že pravidelné čítanie kníh pomáhá k rozširovaniu slovnej zásoby, je to tiež prevencia proti Alzheimerovej chorobe. Na stránkach Plnej Peňaženky nájdete internetové kníhkupectvo SmartPress.cz, pri ktorom budete môcť ušetriť s cashbackom. Dnes pre vás máme recenziu niekoľkých kníh práve z tohto e-shopu, a to nielen pre voľné chvíle pre relaxáciu, ale tiež pre inšpiráciu pri varení zdravého jedla.

Návrat domov

Jitka sa najskôr pustila do knihy s názvom Návrat domů. Ako sa jej páčila?

„Sú knihy, ktoré si prečítate len raz a potom ich odložíte a zabudnete na ne. Ale sú aj knihy, ku ktorým sa budete radi vracať. Takouto knihou je aj Návrat domů od Blanky Vun Kannon. Kniha má podtitul „Ako byť šťastná a plná síl v 21. storočí”. Aj keď je prioritne písaná pre ženy, myslím, že aj muži si z nej môžu mnohé odniesť. Ten, kto ale od tejto knihy očakáva návod na instantné šťastie alebo na rýchle riešenie svojich problémov bez toho, aby ste priložili ruku k dielu, bude asi sklamaný. 

„Pokiaľ chcete niečo vo svojom živote zmeniť, musíte prejsť k činu. Len čítaním sa nič zásadné nezmení.”

A to je presne to, čo by si čitateľka (prípadne aj čitateľ) mala (mal) uvedomiť predovšetkým. V dnešnej dobe sme pod veľkým tlakom, stresujeme sa s množstvom vecí, ktoré za to nestojí, ubližujeme sami sebe tým, že nedokážeme naslúchať svojmu vnútru, sme preťažení, unavení, vyhorení. Práca, ktorú vykonávame, nás neteší, a cez všetky vymoženosti, ktoré máme k dispozícii, máme pocit, že nič nestíhame, nevieme odpočívať. Sme stratení a nedokážeme z tohto bludného kruhu nájsť cestu von. Aj samotná autorka si tým prešla. Tiež zažila syndróm vyhorenia a následne hľadala cestu, ktorá by jej pomohla vrátiť sa späť do normálu. 

Autorka vám pomôže objaviť, čo vás vyčerpáva a čo naopak nabíja, prečo vytriediť nepotrebné veci, prečo počúvať svoju intuíciu, ako veľmi je dôležité si nájsť čas nielen na akciu, ale aj na odpočinok a mnoho dalšieho. Prečítajte si knihu Návrat domů, vyskúšajte si cvičenia, ktorých je kniha plná a zistíte, že máte veľkú moc ovplyvniť svoj život, aby bol presne taký, aký ho chcete mať.

A čo povedať na záver? Kniha sa čítala veľmi dobre. Naviac je vytlačená na kvalitnom papieri a pekne zviazaná. Ako obsah, tak forma u mňa získala 5 hviezdičiek.”

Návrat domov

Návrat domov

 • Autor: Blanka Vun Kannon
 • Väzba: Pevná
 • Počet strán: 224
 • Jazyk: český
 • Formát: 170 x 240 mm
 • Hodnotenie Jitky: 5
 • Autor: Blanka Vun Kannon
 • Väzba: Pevná
 • Počet strán: 224
 • Jazyk: český
 • Formát: 170 x 240 mm
 • Hodnotenie Jitky: 5

399,00 CZK

Nakúp s cashbackom

Šanca pre ženu 40+

Jitka ďalej prečítala aj knižku Šance pro ženu 40+:

„No neviem, či sa to stalo náhodou, ale do tejto knižky som sa pustila v predvečer svojich 40. narodenín. V tejto súvislosti mi napadla notoricky známa hláška z nemenovaného českého filmu, “...prohlédni si..., ať víš do čeho jdeš”. A tak som si zo zvedavosti začala listovať túto knihu a pustila sa do čítania, nech teda viem, čo ma po štyridsiatke čaká.

Kniha je rozdelená na dve časti. Teoretickú a praktickú. A pretože v praktickej časti knihy je množstvo zaujímavých receptov doplnených lákavými fotografiami, teória šla stranou a ja som sa pustila s väčšou vervou do študovania receptov. Asi nie náhodou bol prvý recept, ktorý mi padol do oka, detoxikačný šalát a hneď o pár stránok ďalej probiotickú tortu. Praktická časť obsahuje celkom 50 originálnych receptov, ktoré sú jednoduché na prípravu a naviac aj dobre chutia. Zatiaľ som nestihla vyskúšať všetky, ale musím povedať, že všetko, čo som doteraz vyskúšala, chutilo výborne!

Ale aby som sa vrátila späť k prvej časti knihy - k tej teoretickej. Trochu som sa obávala nudného čítania, o to viac som bola prekvapená, že nijaká nudná teória sa nekonala. Aj keď sa podľa názvu knihy môže zdať, že je primárne určená pre ženy „40+", nie je to tak.

Autorka v teoretickej časti knihy popisuje, ako si udržať optimálnu váhu (a čo si budeme hovoriť, toto riešia ženy bez ohľadu na vek), akým spôsobom nás ovplyvňuje priemyselne vyrábaná strava a ako sa vyrovnať s výkyvmi nálad a ďalšími prejavmi hormonálnej nerovnováhy za pomoci správnej výživy, pohybu, byliniek a techník inšpirovaných tradičnou čínskou medicínou. Objasňuje, prečo je v strednom veku omnoho ťažšie schudnúť, prečo diéty nefungujú tak, ako by sme si priali, prečo dochádza k jojo efektu, ale zároveň ponúka aj riešenia, ako sa z tohto bludného kruhu dostať von. 

Takže ak už máte štyridsať, viac alebo menej, táto kniha stojí nielen za prečítanie, ale rozhodne aj za vyskúšanie receptov a odporúčaní, ktorú tu sú uvedené.”

Šanca pre ženu 40+

Šanca pre ženu 40+

 • Autor: Ivana Stenzlová
 • Formát: 210 x 220 mm
 • Počet strán: 264
 • Jazyk: český
 • Väzba: pevná
 • Hodnotenie Jitky: 5

499,00 CZK

Nakúp s cashbackom

BioAbecedár

Jana sa pustila do čítania biblie zdravých potravín. Čo zaujímavé sa dozvedela?

„Na knihu BioAbecedář Hanky Zemanovej som sa tešila. Je to moja biblia a som neskutočne rada, že ju mám. Časť knihy tvoria recepty, ale aj keby v nej nijaké neboli, stále by to bola moja top knižka. S takto kompletnou, informáciami nabitou knihou, som sa doteraz ešte nestretla.

Mimo už zmienených receptov tu nájdete sprievodcu nakupovaním s informáciami a tipmi ako, kde a čo nakupovať a na čo si dať pozor. Veľmi zaujímavé sú kapitoly o tukoch a sladidlách.

Najhrubšou časťou knihy je encyklopedická časť, v ktorej nájdete snáď všetky zdravé potraviny, ktoré na trhu sú.

Môžete si tu prečítať niečo o histórii týchto potravín, ich účinkoch, čo obsahujú, ako ich pripraviť, pre koho sú vhodné a pre koho nie, ale aj zaujímavosti a tipy na nákup týchto potravín.

„Nádherné sú aj fotografie, z ktorých vidno ich pravosť. Vzbudzuje dôveru, a je očividné, že to, o čom Hanka Zemanová píše, je pravda a vychádza to všetko z jej vlastnej skúsenosti a životného štýlu, ktorým žije. Určite by som túto knihu odporučila každému, kto sa zaujíma o zdravú stravu aj ako pomocníka pri nákupoch.”

BioAbecedár

BioAbecedár

 • Autor: Hanka Zemanová
 • Vydanie: druhé, aktualizované
 • Formát: 210 x 220 mm
 • Väzba: pevná
 • Jazyk: český
 • Počet strán: 432
 • Hodnotenie Janky: 5

699,00 CZK

Nakúp s cashbackom

Nová biokuchárka

A čo Janka a kuchárska kniha z vydavateľstva SmartPress?

„Keď som po prvýkrát otvorila Novou biokuchařku od Hanky Zemanové, bola som sklamaná. Nemám totiž rada kuchárske knihy, ktoré nie sú plné receptov. Polovica tejto knihy je venovaná rozprávaniam a rozhovorom o ekofarmách, fairtrade potravinách, biopotravinách, raw, vegánstve, bezlepkovej diéte a tak ďalej.

Aj napriek tomu som knihe dala šancu. Najprv som sa samozrejme vrhla na recepty, ale potom som sa začítala aj do spomínaného, pre mňa „nudného rozprávania” a musela som svoj prvotný názor prehodnotiť. Z tejto oblasti už viem naozaj mnoho, ale napriek tomu som v článkoch našla dosť „aha momentov” a objavila niečo nové. Musím uznať, že oproti môjmu prvotnému očakávaniu ide o zaujímavé čítanie a je určite dobre, že to Hanka Zemanová takto pekne do knihy zakomponovala.

Myslím, že mnoho ľudí si nedokáže predstaviť, koľko práce stojí za „ekofarmou” a že bio by nemalo byť považované len ako nejaká „móda”, ale chápať biopotraviny ako bežnú súčasť zdravého stravovania. Veď v minulosti bolo bio úplne všetko. Až s nástupom všemožnej chémie sme z „normálnej” zeleniny, ovocia, obilnín a pod. pestovaných bez postrekov urobili niečo, čo potrebuje mať špeciálnu nálepku, kontroly a certifikáty. 

Ale späť ku knižke. Dá sa povedať, že ide o kuchársku knihu pre všetkých. Nájdeme tam ako vajcia, mlieko, mäso, tak aj tofu.

Veľmi sa mi páči, ako sú k jednotlivým receptom pridané aj ďalšie rady, tipy a informácie. A samozrejme nesmieme zabudnúť na fotografie … Tie sú z môjho pohľadu tak pekne urobené a inšpirujúce, že dostávam chuť aj na obyčajnú zeleninu na pare. 

Treba teda povedať, že Nová biokuchařka by vám rozhodne doma chýbať nemala!

Nová biokuchárka

Nová biokuchárka

 • Autor: Hanka Zemanová
 • Formát: 210 x 220 mm
 • Väzba: pevná
 • Jazyk: český
 • Počet strán: 336
 • Hodnotenie Janky: 5

599,00 CZK

Nakúp s cashbackom

Zeleninová kuchárka: Z farmy priamo na váš stôl

Kuchárskych kníh nie je nikdy dosť, a Janka to vie. Domov si na recenzovanie vzala aj kuchárku, vďaka ktorej môžete variť zdravo od rána do večera:

„Zeleninová kuchárka s podtitulom „Z farmy priamo na váš stôl” je dielom Petra Klímu, šéfkuchára reštaurácie Country Life, a je úplne úžasná. Naozaj nepreháňam. Pokiaľ smerujete k zdravému štýlu a stravovaniu a chcete obmedziť mäso, mlieko, lepok a cukor, tak táto kniha je určená práve vám.

Použité suroviny sú bežne dostupné a väčšinou ide o „skutočné” základné potraviny - zelenina, ovocie, obilniny, strukoviny,... Kuchárka je navyše rozdelená na varenie podľa ročných období, takže môžete používať sezónne potraviny.

Pri každom recepte sú praktické ikonky, ktoré vám hneď napovedia, či ide o jedlo bez lepku, či cukru. 

Receptov z tejto knihy som už vyskúšala asi dve desiatky a ani jeden nesklamal. Aj napriek tomu, že mnou vytvorené pokrmy nevyzerali tak pekne ako na fotografiách, chuťovo všetky stáli za to!

Pokiaľ sa nebojíte začať v kuchyni používať pohánku, tofu a ďalšie menej obvyklé potraviny, túto kuchársku knihu rozhodne musíte zaradiť do svojej knižnice!

Zeleninová kuchárka: Z farmy priamo na váš stôl

Zeleninová kuchárka: Z farmy priamo na váš stôl

 • Autor: Petr Klíma
 • Formát: 172 x 240 mm
 • Väzba: pevná väzba, fotografie ku každému receptu
 • Jazyk: český
 • Počet strán: 208
 • Hodnotenie Janky: 5

399,00 CZK

Nakúp s cashbackom

Niečo málo o SmartPress.cz

Nedávno sme vám priniesli ďalšie recenzie na produkty tohoto e-shopu. Dnes sme sa k tomuto obchodu vrátili, pretože sa nám okrem jeho knih páči aj duša obchodu ako takého. SmartPress.cz totiž predává originálne české kuchárske knihy a ďalšiu zaujímavú literatúru, ktorá by v vašej knižnici určite nemala chýbať. Toto online kníhkupectvo nájdete aj na Instagrame, či Facebooku.

Pri sledovaní sociálnych sietí SmartPress.cz sa dozviete o zľavách a súťažiach o knihy medzi prvými, preto ich neváhajte sledovať. Na facebookovom profile tohto obchodu sa tiež môžete pozrieť na krátke videá, vďaka ktorým sa dozviete viac o obsahu kuchárskych kníh a ďalších predávaných knih, takže stať sa fanúšikom týchto stránok rozhodne stojí za to.

Autorka knihy Šanca pre ženu 40+, Ivana Stenzlová, v Sama doma

Máte radi tento program z réžie České televize? Potom sa určite pozrite na diel, kde bola hosťom spisovateľka jednej z dnes recenzovaných kníh, Ivana Stenzlová. Z videa, ktorého odkaz pre vás prikladáme, sa dozviete, ako si doma uvariť tú najlepšiu kašu alebo výbornú karfiolovú polievku.

SmartPress.cz podporuje dobrú vec

Toto internetové kníhkupectvo podporuje aj projekty ako Nadačný fond Inka. Aby ste sa dozvedeli všetky informácie, ktoré by vás ohľadom tohto e-shopu mohli zaujímať, prihláste sa k odberu na SmartPress.cz a o autogramiádach, zľavách, dňoch otvorených dverí a novinkách sa dozviete ako prví.

Smart Press logo

O Smart Press

Čo o sebe hovorí SmartPress.cz: "Knihy vytvárame s radosťou a láskou a vyberáme také tituly, ktoré majú zmysel, bavia nás a veríme, že budú baviť aj vás, našich čitateľov. Náš tím sa venuje predovšetkým vydávaniu originálnych kuchárok českých autorov a kníh s tematikou zdravého štýlu (zdravé varenie, eko/bio, zahraničné). Dokázali sme, že aj osvetové témy sa môžu stať bestsellerom."