Recenzia Realme 8: veľa muziky za málo peňazí

Cez leto sa Janke rozbil displej na iPhone, a keďže šlo o starší model SE, nemala chuť investovať do opravy a rozhodovala sa pre kúpu nového mobilného telefónu. Ako majiteľka iPhonu aj Macbooku bola viac menej rozhodnutá pre kúpu novšieho iPhonu, čo ju nakoniec presvedčilo ku kúpe značky Realme 8 s operačným systémom Android?

15. 4. 2022
Recenzia Okay.sk: Realme 8 8GB/128 GB

Celkové hodnotenie

Počet hviezdičiek: 4,5 / 5

iPhone alebo Realme? Ťažká voľba pre nadšencov iPhonov

Pred niekoľkými rokmi som sa, ako veľa ďalších, stala fanušíkom značky Apple. Áno, za Apple elektroniku si človek priplatí, mne sa Macbook Air odmenil dlhoročným fungovaním (mám ho už viac ako 4 roky), dlhou výdržou batérie a ľahkosťou. Takže som po čase siahla aj po iPhone. Vtedy som si vybrala ešte starší model SE, pretože nie som náročný používateľ mobilných telefónov a funkcie, ktoré najčastejšie v mobile používam je budík, fotografovanie, google maps, smartbanking a samozrejme jeho základnú funkciu - telefonovanie a SMS. Kupovala som ho z druhej ruky, a preto som zaň nedala ani horibilnú čiastku.

S iPhonom, ako základný používateľ, som bola spokojná, a keby mi cez leto nepadol z auta na parkovisku a nerozbil sa display, nemenila by som ho. S prasknutým displejom som chodila ešte niekoľko mesiacov a za tých pár mesiacov som okrem súkromného mobilného telefónu začala používať aj pracovný. Chodiť s dvoma telefónmi pre mňa nebolo komfortné, buď som jeden niekde zabudla, alebo som už nevedela, či mi volá niekto, aby sme si dohodli stretnutie na piatok večer alebo potrebuje niečo urgentné pracovne vyriešiť. No a o tom, že som potrebovala stále myslieť na nabíjanie jedného alebo druhého ani nehovorím. Takže som sa po Vianociach začala obzerať po novom mobilnom telefóne, ktorý bude podporovať DUAL SIM alebo ak chcete, dve SIM karty.

Najskôr som sa iPhonu nechcela vzdať, takže som hľadala iPhone, ktorý moju peňaženku úplne nezruinuje a bude podporovať dve SIM karty. Bohužiaľ, som so svojim budgetom 250 €, iPhone nenašla (dve SIM karty podporuje iPhone XS, iPhone XS Max, iPhone XR, iPhone 11, iPhone 11 Pro, iPhone 11 Pro Max, iPhone SE - 2. generácie, iPhone 12, iPhone 12 mini, iPhone 12 Pro, iPhone 12 Pro Max a všetky novšie rady iPhonov…).

Chtiac nechtiac, musela som sa vzdať myšlienky na štýlový biely a malý iPhone a musela som začať hľadať alternatívu. Niekoľko dní som pátrala po Heuréke, až som našla Realme 8 8/128 GB, ktorý som nakoniec kúpila v mojom overenom e-shope Okay s cashbackom od Plnej Peňaženky.

Porovnanie iPhone SE 64 GB a Realme 8 8GB/128 GB

Ak sa v parametroch nevyznáte rovnako ako ja, verím, že vám pomôže moje porovnanie iPhonu SE, ktorý bol mojim spoločníkom viac ako 3 roky a Realme 8, ktorý mi robí spoločnosť niekoľko týždňov, v prehľadnej tabuľke. V tabuľke nie sú uvedené všetky parametre. Vybrala som niekoľko, pre mňa dôležitých, ktoré mi pomohli sa rozhodnúť. 
 

 

iPhone SE

64 GB

Realme 8

8/128 GB

Operačný systém

   

Operačný systém

iOS

Android

Verzia OS v čase predstavenia

iOS 11

Android 11

Rozmery a konštrukcia

   

Výška

123,8 mm

160,06 mm

Šírka

58,6 mm

73,9 mm

Hrúbka

7,6 mm

8,1 mm

Hmotnosť

113 g

177 g

Displej

   

Veľkosť displeja

4 palce

6,4 palcov

Rozlíšenie displeja

1136 x 640 px

2400 x 1080 px

Pomer strán displeja

16:9

20:9

Počet displejov

1

1

Procesor

   

Počet jadier procesora

2

8

Maximálna frekvencia procesora

1,84 GHz

2 GHz

Pamäť

   

Operačná pamäť (RAM)

2 GB

8 GB

Užívateľská pamäť

64 GB

128 GB

Slot na pamäťovú kartu

nie

áno

Zadný fotoaparát

   

Počet objektívov zadného fotoaparátu

1

4

Rozlíšenie hlavného fotoaparátu

12 Mpx

64 Mpx

Optická stabilizácia (OIS)

nie

nie

Blesk

nie

nie

Termokamera

nie

nie

Automatické ostrenie

áno

áno

Maximálne rozlíšenie videa

3840 x 2160 px

(4K)

3840 x 2160 px

(4K)

Predný fotoaparát

   

Predný fotoaparát

áno

áno

Počet objektívov predného fotoaparátu

1

1

Rozlíšenie predného fotoaparátu

1,2 Mpx

16 Mpx

SIM karty

   

Dual SIM

nie

áno

Ďalšie

   

Čítačka odtlačkov prstov

áno

áno

Kapacita batérie

1624 mAh

5000 mAh

 

Realme 8 - víťaz v pomere cena vs. výkon

Ako už je na prvý pohľad jasné, víťazom v porovnaní iPhonu SE a Realme 8 je jednoznačne mobilný telefón Realme 8 8GB/128 GB. Vďaka kvalitnému rozlíšeniu displeja, frekvencii procesora a rozlíšeniu predného a zadného procesora si trúfne aj na náročnejších používateľov mobilných telefónov a sklamaní nebudú ani hráči vďaka procesoru Helio G95. Určite vás poteší aj výdrž batérie. Po troch rokoch používania som iPhone musela nabíjať denne a nabíjala som takmer celú noc, nový Realme mi vydrží aj 5 dní bez nabíjania (upozorňujem ale, že nie som typ človeka, ktorý má telefón stále v rukách) a nabíjať stačí iba pár hodín.

Aby som mu ale len nešteklika ušká, mám tri malé nevýhody, ktoré musím spomenúť:

  • Oproti iPhonu je väčší a nevojde sa mi napríklad do vrecka na bunde. Na druhej strane rozumiem, že v súčasnosti je veľkosť Realme 8 štandardná a jeho veľkosť je vhodnejšia napríklad pre sledovanie videí. 
  • Musím uznať, že sa mi páči štýl iPhonu, jeho vizuál a farebné varianty. Nechcela som čierny mobilný telefón, takže som zvolila strieborný variant Realme, ktorý nie je zlý, ale…nie je to moja šálka kávy. Našťastie dnes sa to dá vyriešiť úplne jednoducho a prakticky štýlovým puzdrom na mobil.

Porovnanie Iphone & Realme

  • Do tretice, čo pre mňa osobne nevýhoda nie je, ale stretávam sa s týmto argumentom, že je pohodlnejšie vlastniť všetko od Apple kvôli iCloudu. Áno, súhlasím, že Apple zariadenia nám vďaka spoločnému iCloudu vedia ušetriť kopu času a nervov. Ja som to v tomto prípade vyriešila ukladaniu na Google Disk, na ktorý som zvyknutá z práce.

💡 Ak máte obavy, že sa vám všetky dáta z iPhonu stratia, keď prejdete na Android, tak sú zbytočné. Hoci som s tým bola pri kúpe Realme 8 zmierená, pri aktualizácii a nastavení telefónu máte možnosť zvoliť presun dát z iPhonu do Androidu, čo bola pre mňa úplná pecka.

S kúpou Realme 8 8GB/128 GB som maximálne spokojná a hodnotím ho na 4,5 hviezdičiek. Keď oželiem dizajn a veľkosť, spĺňa všetky moje užívateľské potreby. Ak vám stačí menšia pamäť siahnite po lacnejšom variante Realme 8 6 GB/128 GB či Realme 8 4GB/64 GB.

Mobilný telefón Realme 8 8GB/128GB

  • Skvelý výkon vďaka hernému procesoru MediaTek Helio G95
  • Krásne snímky z 64 Mpx fotoaparátu so štyrmi objektívmi
  • 5 000 mAh batéria s luxusnou výdržou a rýchlym 30 W nabíjaním
  • Pamäť 8 GB RAM + 128 GB ROM
  • Veľký Super AMOLED displej (6,4") s ostrým Full HD+ obrazom a žiarivými farbami
  • Rýchla čítačka odtlačku prstov

220,00 €

Nakúp s cashbackom

Súvisiace zľavy a akcie

5 €

OKAY - Zľava 5 € pre nákup nad 125 €
OKAY logo

až 2,5 % späť

Zľava 5 € pre nákup nad 125 €

Akcia končí o:

Akce končí:

20 €

OKAY - Zľava 20 € pre nákup nad 500 €
OKAY logo

až 2,5 % späť

Zľava 20 € pre nákup nad 500 €

Akcia končí o:

Akce končí:

10 €

OKAY - Zľava 10 € pre nákup nad 250 €
OKAY logo

až 2,5 % späť

Zľava 10 € pre nákup nad 250 €

Akcia končí o:

Akce končí: