Recenzia kolieskových korčúľ z Decathlon

Teplé dni sú tu a spojiť príjemné s užitočným chcela aj naša Janka, ako inak než športom v prírode. Pred niekoľkými týždňami sa preto rozhodla začať s korčuľovaním, ktoré má hneď niekoľko výhod: spaľovanie kalórií, budujúce svalstvo, zlepšenie rovnováhy, trénovanie srdcového tepu, svalová vytrvalosť, a v neposlednom rade, psychická pohoda. Chcete začať s korčuľovaním tiež, ale neviete si dať rady s výberom korčúľ? Čítajte ďalej a inšpirujte sa.

14. 5. 2022
Recenzia Decathlon

Celkové hodnotenie

Počet hviezdičiek: 4,5 / 5

Vyberám korčule, vyberajte spolu so mnou

O korčuľovaní som uvažovala už niekoľko rokov, vždy som ale kúpu korčúľ odsúvala na neskôr. Úprimne, kým som na svojom tele nevidela, že by už naozaj potrebovalo pohyb, neriešila som to. Vek a kilá ale pribudli a bola som nútená začať uvažovať o športe, ktorý by ma bavil. Nie som fitkový typ, takže myšlienku na permanentku som hneď vymenila za myšlienku na outdoorový šport.

Bicykel som musela zamietnuť kvôli nedostatku priestoru v byte a v tej chvíli mi napadli korčule - skladné, ľahké, ideálny doplnok k behu. A hoci som korčuľovala ako malá, pri mojom výbere hral hlavnú rolu účel a veľkosť koliesok. Upozorňujem, že išlo o výber pre začiatočníka, prípadne rekreačného korčuliara, ak teda hľadáte recenziu korčúľ pre pokročilých či profesionálnych korčuliarov, musíte ísť inde. 

Pred samotným výberom in-line korčúľ si zodpovedajte nasledujúce otázky:

 1. ​​Prečo si chcem korčule kúpiť?
 2. Aký dobrý som korčuliar?
 3. Ako často budem jazdiť?

Vyberám kolieskové korčule podľa skúseností a účelu

Ako som už napísala vyššie, hľadala som korčule pre začiatočníka, rekreačnú a pohodovú jazdu. V takom prípade stačí siahnuť po lacnejších typoch korčúľ a moje kroky smerovali do dvoch športových eshopov s cashbackom. Sportisimo má o niečo menší výber než Decathlon, navyše mám už z Decathlonu niekoľko kúskov športového oblečenia a tiež turistickú obuv, s ktorou som nadmieru spokojná, preto som aj pri výbere korčúľ stavila na dobrú skúsenosť. Cenovo sú však oba e-shopy prijateľné, ponuka Sportisima začína s o niečo vyššou cenovou hladinou, na oplátku ale dostanete vyššiu triedu ložísk, o ktorej sa dočítate nižšie. Dajte preto šancu pri hľadaní kolieskových korčúľ obom. 

Vyberám kolieskové korčule podľa veľkosti koliesok

Priznám sa, že na toto kritérium som nekládla žiadny dôraz, až kým mi kamarát nepovedal, že veľkosť koliesok má byť jedno z hlavných kritérií pri výbere in-line korčúľ. V mojom prípade začiatočníka, sú odporúčané kolieskové korčule s menšími kolieskami do 80 mm. Vďaka tomu sú korčule lepšie ovládateľné a jazda pomalšia. 

Vyberám kolieskové korčule podľa tvrdosti koliesok

Tvrdosť koliesok je dôležité kritérium, pretože hovorí, na aký terén sa kolieskové korčule hodia. Už pri samotnom výbere je preto dôležité si ujasniť, či budete primárne jazdiť po menej kvalitnom teréne, chodníkoch pre korčuliarov alebo pretekať. V prípade menej kvalitného terénu sa odporúčajú kolieska s označením do 80A. Pre jazdu v bežných terénoch vyberajte kolieska s označením 80A - 90A a na preteky potom kolieska s označením 90A a viac. Ja som vyberala zlatú strednú cestu a kolieska na chodníky pre korčuliarov.

Vyberám kolieskové korčule podľa ložiska

Ďalší parameter, ktorý som zobrala do úvahy pri výbere kolieskových korčúľ je ložisko. Pri všetkých korčuliach sa uvádza skratka ABEC a nejaké číslo. Čo to ale znamená? Všeobecne platí, že čím vyššie číslo za skratkou ABEC, tým väčšia presnosť, účinnosť a maximálna rýchlosť (aj keď treba brať do úvahy aj iné parametre). Lacnejšie varianty kolieskových korčúľ majú väčšinou ložiská ABEC 3 alebo ABEC 5.

Kolieskové korčule FIT3 OXELO, svetlosivé

V e-shope Decathlon si vyberiete kolieskové korčule podľa značky, farby, úrovne používania aj podľa toho, pre koho sú korčule určené. Ja som bola obmedzená veľkosťou, a úprimne, ak by som mala väčšiu nohu, pravdepodobne si zvolím o niečo drahšie DÁMSKE FITNESS KOLIESKOVÉ KORČULE FIT100 ČIERNO-MENTOLOVÉ OXELO. Nakoniec som si ale vybrala detský variant rovnakej značky, KOLIESKOVÉ KORČULE FIT3 SVETLOSIVÉ OXELO

Kolieskové korčule OXELO - už ich nedáte z nôh

Trošku som sa obávala, že mi kolieskové korčule nesadnú a budú ma tlačiť, kým ich “rozchodím.” Nič také sa ale nestalo. Hneď ako som si ich doniesla domov z popradskej predajne a obula na nohy, vedela som, že to bola, ako hovorí Lidl, správna voľba. Korčule sú naozaj pohodlné a ľahké (veľkosť 35/38 má niečo menej než 2 a pol kila). ​​Korčule sa ľahko obúvajú pomocou jednoduchého a účinného systému sťahovania a zvládnete to, aj keď ste korčule na nohách v živote nemali. Na vrchu korčule je mikrometrická pracka pre čo najlepšiu presnosť, suchý zips na priehlavku pre upevnenie nohy v korčuli a klasické šnúrky na prispôsobenie korčule stavbe nohy. Tešila som sa z nich ako malé dieťa z darčekov na Vianoce, s ktorými ide aj spať.

Na korčule sa snažím ísť aspoň 2x týždenne a musím povedať, že som si určite aj vďaka týmto korčuliam tento šport obľúbila a dúfam, že čoskoro sa to zaobíde bez pádov a obitých kolien. Ak si ale neveríte, alebo chcete mať deti skutočne v bezpečí, nakuknite do sekcie s prilbami a chráničmi a korčule uschovajte do tašky na korčule v lososovej, fialovej či čiernej farbe. Vďaka pene z priedušnej sieťoviny a polopružnej topánke je moje chodidlo v suchu počas celej doby jazdy (zatiaľ korčuľujem maximálne 10 km). 

A teraz trošku teórie od predajcu: “Kompozitový rám je ľahší a podporuje zlepšovanie sa: zabezpečuje pohodlné kĺzanie. Kolieska s priemerom 70 mm 80 A a ložiská ABEC 3 zaručujú dobrý kompromis medzi pocitom pri kĺzaní a ovládateľnosťou. Korčule majú klasické brzdy s gumenou doštičkou, ktorú je možné nasadiť na pravú aj ľavú nohu. Na rozdiel od plastu, ktorý sa kĺže, ale nebrzdí, má guma dobrú priľnavosť, takže sa môžete dobre odrážať bez toho, aby korčule prešmykovali, a môžete účinne brzdiť. Navyše, guma sa opotrebováva pomalšie ako plast.”

Okrem mňa je s kúpou kolieskových korčúľ OXELO spokojných 4,7/5 zákazníkov Decathlonu. Prečítajte si tie najužitočnejšie recenzie. Myslím si, že tieto korčule sú dobrou voľbou v pomere cena x výkon. Dávam im 4,5 hviezdičiek a odporúčam všetkým začiatočníkom alebo rekreačným korčuliarom, ktorí si chcú užiť pomalšiu a bezpečnú jazdu v pohodlí. Pol hviezdičky strhávam za ložisko a rám. Ložisko s označením ABEC 3 a kompozitový rám sa používa hlavne pri lacnejších variantoch kolieskových korčúľ, po odbornom poradenstve od tímu Decathlon si ale dovoľujem dodať, že tieto korčule sú určené najmä pre deti a ľudí, ktorí začínajú s inline korčuľovaním. Ložíská s označením ABEC 3 majú menšiu silu otočného momentu, a tým zaisťujú aj väčšiu stabilitu a bezpečnoť pri jazde (jazda nebude tak rýchla ako pri ložiskách so silnejším otočným momentom). Takýto typ ložísk je tak pri týchto korčuliach zvolený zámerne. Pri ráme je situácia podobná - plastový alebo kompozitový rám neposkytuje tak silný prenos energie ako kovový rám, naopak lepšie tlmí vybrácie pri jazde, čím začiatočníkom poskytuje väčší komfort. Rovnako ako u ložísk tak nejde ani o nedostatok, ako o zámerne zvolený materiál pri tomto konkrétnom modeli. Preto to, čo považujem za drobný nedostatok ja, znamená benefit pre iných a možno práve aj pre vás.

No a keď sa dostanete do pokročilého štádia korčuľovania, porozhliadnite sa napríklad po fitness kolieskových korčuliach FIT500 OXELO tiež z Decathlonu

Kolieskové korčule FIT3 OXELO, svetlosivé

Kolieskové korčule FIT3 OXELO, svetlosivé

 • Značka: OXELO
 • Ložiská: ABEC 3, 100 % oceľ
 • Kolieska: 70 mm, 80A, guma
 • Tipy na skladovanie: na suchom mieste pri izbovej teplote, po použití ich nesušte v blízkosti zdroja tepla alebo ohňa
 • Obmedzenie v používaní: max. 60 kg, neodporúča sa do skateparku

44,99 €

Nakúp s cashbackom

Celkové zhrnutie

 • Cena
 • Pohodlie
 • Uťahovací systém
 • Tvrdosť a materiál koliesok
 • Ložiská ABEC 3 (zvolené zámerne pre bezpečnú jazdu)
 • Kompozitový rám (používaný hlavne pri lacnejších variantoch kolieskových korčúľ a pre začiatočníkov, pretože lepšie tlmí vibrácie)

Počet hviezdičiek: 4,5 / 5

Nakúp s cashbackom

Decathlon logo

O Decathlon

Cenovo dostupný šport? S Decathlon.sk sa stal realitou. Objavte svet športového oblečenia, obuvi aj dopnkov na rôzne druhy športov.

Súvisiace zľavy a akcie

DOPRAVA ZADARMO

Decathlon - Doprava zadarmo
Decathlon logo

2 % späť

Doprava zadarmo

pri objednávke nad 79 €

Akcia končí o:

Akce končí:

Podobné články