Recenzia AndreaShop: Nový Macbook Air s čipom od Apple

5. 6. 2021
Recenzia AndreaShop: Nový Macbook Air s čipom od Apple

Celkové hodnotenie

Počet hviezdičiek: 5,0 / 5


To, že som fanúšikom zariadení Apple, asi vysvetľovať nemusím. Operačný systém od jabĺčkového výrobcu mi viac než vyhovuje a neodolal som iPhonu, slúchadlám AirPods a aktuálne ani najnovšiemu Macbook Air s čipom od Apple, ktorý nahradil dlhoročne používaný čip od spoločnosti Intel.

Stojí nový Macbook Air naozaj za to a je v ňom sila nového procesoru naozaj cítiť. Musím konštatovať, že rozdiel je to teda veľký a viac sa dočítate v recenzii e-shopu AndreaShop, z ktorého nový laptop mám.

Starší vs. nový

Vyše 4 rokov mi slúžil Macbook Air late 2015, čo bol v podstate najnovší model starého dizajnu klasického Air-u. Jednalo sa o viac než spoľahlivý kúsok, ktorý bol extrémne rýchly, spoľahlivý, ľahky a mal perfektnú výdrž batérie, ktorá nedegradovala ani rokmi každodenného používania. A verte mi, keď pracujete online, váš notebook dostane naozaj zabrať.

Mínusom staršieho macu bolo, že mal menej kvalitný displej, ktorý nedisponoval technológiou Retina - nové Macbooky už retinový displej majú a je to poznať. Displej disponuje vyššou čitateľnosťou na priamom slnku a oddýchnu si aj vaše oči. Nový Macbook Air je rovnakých rozmerov, no má zmenšenú okrajovú konštrukciu, čo znamená, že displej je natiahnutý až viac k okraju a pôsobí väčším dojmom, pričom sa jedná o rovnaký rozmer, 13 palcov.

Air model vs. Pro model

Klasická dilema niekoho, kto sa chystá na nákup nového Macbooku je, či si kúpiť Macbook Air, alebo investovať pár stovák navyše a dopriať si Macbook Pro. Rozdiel medzi Air a Pro modelmi boli dosť badateľné pri starších ročníkoch, no pri novších ho už takmer nezbadáte. 

Laptopy vizuálne vyzerajú takmer identicky, odlišuje ich len pár detailov a modelové označenie pod obrazovkou. Samozrejme, pokiaľ investujete do vyšších verzií Pro modelov, Air oproti ním bude vždy menej výkonný. No to sa bavíme o modeloch, ktorých cenovka začína rádovo na 2 000 eurách a vyššie.

Pokiaľ však do úvahy vezmeme Macbook Air a MacBook Pro (základnú verziu), rozdiel je iba približne 200 - 300 eur a veľký rozdiel v nich nepocítite. Ja osobne by som v takomto prípade volil Macbook Air, čo potvrdzujú aj viaceré internetové recenzie a skúsenosti.

Silu nového čipu spoznáte

Už dlhšie sa hovorilo o tom, že Apple chystá pre Macbooky čip z vlastnej produkcie, a preto som si počkal práve na tento kúsok. Čip je výkonnejší, ako ten predchádzajúci (Intel) a tým, že si ho Apple “vyrába u seba doma”, môže naň nastaviť výhodnejšiu cenovku. 

Ja svoj Macbook naozaj nešetrím a môj bežný deň vyzerá tak, že počítač funguje vyše 8 hodín denne. Súbežne na ňom mám spustené viaceré programy, vrátane grafického Adobe Photoshopu, komunikačných nástrojov, prehliadača (s častokrát desiatkami otvorených okien) a do toho mi v slúchadlách pripojených cez bluetooth hrá hudba. 

Macbook používam už pár mesiacov a ešte ani raz sa mi nestalo, že by sa mi zasekol alebo nejakým iným spôsobom dal najavo, že je toho na neho veľa. Jeho výkonom som priam uchvátený a v porovnaní so starším modelom je to neporovnateľný rozdiel.

Nevýhoda v podobe chýbajúceho USB

Áno, musím sa priznať, že z odstránenia USB portu som nebol nadšený. Je to však niečo, pre čo sa tak veľká firma ako Apple, nerozhodla iba tak Nové konektory sú rýchlejšie a spoľahlivejšie. Budete si síce potrebovať dokúpiť jeden špeciálny konektor, ktorý v oficiálnom Apple obchode stojí takmer 100 eur, no celé je to len o zvyku.

Na internete nájdete množstvo dohadov o tom, či to celé nie je príliš drahé a či sa nejedná o chamtivú predajnú stratégiu. Ak však ale naozaj chcete nové zariadenie od Apple, nevyhnete sa tomu. Preto nezostáva nič iné, ako tento fakt prijať a zmieriť sa s ním. Mne osobne to až tak nevadí. :-)

Batéria, zvuk a obraz

Ak ste niekedy mali dočinenie so starším Macbook Air modelom, viete, že prístroj je extrémne ľahučký a že disponuje extrémne dlhou výdržou batérie. To isté platí aj pri novom kúsku, akurát s výnimkou, že výdrž je ešte o niečo lepšia. Výdrž súhlasí s tým, čo výrobca udáva na papieri a nový Macbook Air vás pri batérii naozaj nesklame.

Obraz na laptope je takisto nádherný, farby sú živé a jasné, čitateľnosť výborná. Automaticky sa prispôsobuje okolitému svetlu a aj to vplýva na dobrú životnosť batérie. Čo ma ale naozaj prekvapilo, je zvuk. Nepatrím medzi ľudí, ktorí sú príliš zaťažení na kvalitu zvuku pri prehrávaní hudby (takí by mi možno odporovali), no ja vo väčšine prípadov externý reproduktor ani nepripájam - kvalita je naozaj veľmi dobrá a na bežné počúvanie viac než dostačujúca.

Macbook Air M1

Macbook Air M1

 • Názov: Apple Macbook Air 2020 M1
 • Farba: strieborný (dostupný aj vo vesmírne šedej a ružovozlatej verzii)
 • Výrobca: Apple
 • Procesor: M1
 • Počet jadier procesoru: 8
 • Operačná pamäť: 8 GB RAM
 • Uhlopriečka displeja: 13,3 palcov
 • Rozlíšenie displeja: 2560 x 1600
 • Kapacita HDD: 256 GB
 • Materál konštrukcie: hliníkový
 • Rozmery: 30,41 x 21,24 x 1,61 cm (šírka, hĺbka, výška)
 • Výdrž batérie: až 51 hodín

Nakúp s cashbackom

Záverečné zhodnotenie

Z môjho pohľadu sa jedná o skvelé zariadenie, ktoré určite stojí aj za obetovanie vyššej ceny. Áno, sú ľudia, ktorí by za notebook toľko peňazí nezaplatili, no ja si myslím opak. Či už budete nový MacBook Air využívať do školy, do práce alebo len na voľný čas - jeho kúpu určite neoľutujete.

Ja produktu udeľujem jednoznačných 5 hviezdičiek. Za perfektnú výdrž batérie, krásny a nadčasový vzhľad, výborný výkon a za jeho rozmery a ľahkosť. Verím, že ak sa pre Macbook Air od Apple rozhodnete aj vy, budete s ním viac než spokojní.

Niečo o e-shope AndreaShop

Spoločnosť Andreashop vznikla v roku 1993 ako jedna z prvých slovenských spoločností distribujúca spotrebnú elektroniku svetových značiek. Kamenné predajne tejto spoločnosti nájdete ako Andreashop Šaľa, Šamorín, Dunajská Streda, Kolárovo, Nové Zámky a od roku 2008 funguje aj ako e-shop Andreashop.sk.

V e-shope nájdete všetko od malých a veľkých domácich spotrebičov, TV, audio, video, foto príslušenstva, drogérie, ale aj hračiek, chovateľských potrieb, príslušenstva do domácnosti, záhrady, kúpeľne, či gastro príslušenstvo alebo školské potreby. Jednoducho e-shop so širokým zameraním a pestrou ponukou, ako sa patrí.

Andrea Shop logo

O Andrea Shop

Domáce spotrebiče od renomovaných výrobcov za rozumnú cenu? Áno, na Andreashop.sk s odberným miestom v Bratislave a v Dunajskej Strede a doručením aj do pohraničných oblastí Maďarska a Rakúska.

Súvisiace zľavy a akcie

ZĽAVA 10 %

Andrea Shop - Andreadni - 10 % na značku COLORWAY
Andrea Shop logo

1 % späť

Andreadni - 10 % na značku COLORWAY

Akcia končí o:

Akce končí:

VÝPREDAJ

Andrea Shop - Last minute výpredaj skladu
Andrea Shop logo

1 % späť

Last minute výpredaj skladu

Akcia končí o:

Akce končí:

Novinka

Andrea Shop - ANDREA GO
Andrea Shop logo

1 % späť

ANDREA GO

Akcia končí o:

Akce končí:

Podobné články