Recenzia fóliovníku, alebo ako sa stať záhradníkom roka

Šťavnatú domácu zeleninu len tak niečo nenahradí. Pestovať ju ale v našej klíme nemusí byť vždy jednoduché. Koksikashop ponúka fóliovníky ako jednoduché, rýchle a lacné riešenie, ako si ju vypestovať niekoľkokrát do roka. Či má toto riešenie skutočne niečo do seba, pre vás testoval kolega Pepa.

9. 4. 2022
Recenzia Kokiskashop

Celkové hodnotenie

Počet hviezdičiek: 4,5 / 5

Posledných niekoľko rokov doma na záhrade hospodárime na malých záhonoch, vďaka ktorým si môžeme pochutnávať na vlastnej zelenine. Snaha o domáce produkty je do istej miery limitovaná, pretože na všadeprítomnej ílovitej pôde nejdú robiť žiadne zázraky – záhony síce dostanú každý rok porciu poctivého kompostu, černozem z toho ale nevykúzlime. Aj napriek tomu nám ale sezónne robí radosť napríklad domáca mrkva, kaleráby, hrášok alebo jahody.

Tento rok sme sa ale rozhodli urobiť upgrade a na mieste súčasných záhonov postaviť fóliovník, vďaka ktorému dosiahneme ideálne klimatické podmienky pre pestovanie a všetko nám (snáď) vyrastie rýchlejšie.

Naše deti napríklad milujú uhorky hadovky, a tie bez správnej klímy len ťažko vypestujeme. Pri súčasných cenách potravín a spotrebe uhoriek a ďalšej zeleniny u nás doma bude radosť z domácej zeleniny ešte väčšia. Navyše, doma vypestovaná a priamo zo záhona odtrhnutá čerstvá zelenina úplne inak chutí.

Domáca zelenina aj 3x ročne

Moje požiadavky na fóliovník boli jednoduché. Kvalitný fóliovník musí byť jednoduchý na zostavenie (naozaj nechcem tráviť celú sobotu stavbou konštrukcie :-)), musí byť veľký tak, aby pokryl plochu súčasných záhonov, a nechcem zaň dať viac ako 5 tisíc korún ( 205 € ).

Ani som nemusel pátrať dlho. Na Plnej Peňaženke som našiel Kokiskashop, ktorý ponúka množstvo zaujímavých produktov pre záhradu a domácnosť a záhradných fóliovníkov ponúka hneď niekoľko druhov a veľkostí. Vzhľadom k vopred danej veľkosti bolo vybrané celkom rýchlo. Fóliovník 2,5 x 4 m bol presne to pravé a navyše za akčnú cenu 139,99 €. Objednal som a za dva dni bol fóliovník doma.

Návod sľuboval, že zloženie celej konštrukcie zaberie dvom ľuďom cca hodinu a môžem skutočne potvrdiť, že za hodinku to zvládne hravo skutočne každý. Jednotlivé diely sú popísané a bez problémov sedia. Priložené sú nielen všetky skrutky, ale aj kľúče. Ja som na zostavenie konštrukcie však použil svoju gola sadu, čo by som odporučil aj vám – predsa len si uľahčíte a urýchlite prácu.

Konštrukciu sme montovali mimo záhona na rovnom mieste a celú som ju potom preniesol na záhon. Váži len pár kíl, takže to nie je žiadny problém.

Bol som milo prekvapený kvalitou materiálu. Konštrukcia je z pevných, ale ľahkých pozinkovaných rúrok, čím je zaručená jej dlhá životnosť. Trvanlivosť plachty zatiaľ nedokážem ohodnotiť - na prvý pohľad vyzerá kvalitne, ale jej dlhovekosť preukáže až zub času. Samotná plachta na konštrukcii perfektne drží, má vchod na dva zipsy a pýši sa aj 6 okienkami na pohodlné odvetranie a presah na zavetrovanie.

Fóliovník má, vďaka bohu, ideálnu výšku. Aj pri mojich 185 centimetroch sa môžem kdekoľvek vo fóliovníku postaviť, necítim sa stiesnene a nemusím sa hrbiť.

Asi jediný nedostatok vidím v absencii ukotvenia fóliovníka do zeme. Posledné mesiace sme boli svedkami častých veterných poryvov a nerád by som lovil fóliovník niekde u susedov. Fóliovník som teda ukotvil šesťmetrovými roxorovými tyčami (bežne používané do betonárskych výstuží), ktoré som na jednom konci ohol a za takto vytvoreným háčikom som konštrukciu k zemi prikotvil.

Ešte mi zostáva obsypať plachtu, aby sa vietor nemohol dostať do fóliovníka zospodu, zasadiť a tešiť na prvé plody. Vďaka fóliovníku vypestujem naše obľúbené plodiny aj niekoľkokrát do roka.

Fóliovník 250 x 400 cm (10 m²)

Fóliovník 250 x 400 cm (10 m²)

 • Farba: zelená
 • Rozmery: Š 250 cm x D 400 cm x V 200 cm
 • Materiál fólie: PE UV=4 s polypropylénovou sieťou
 • Gramáž fólie: 160 g/m2
 • Materiál konštrukcie: kovové profily, plne pozinkované
 • Okná: 6
 • Skladnosť: možné skladovať

139,99 €

Nakúp s cashbackom

Celkové hodnotenie

 • Kvalitné pozinkované tyče
 • Jednoduchá montáž
 • Ľahká konštrukcia
 • Priestrannosť
 • Cena
 • Chýbajú prvky pre ukotvenie konštrukcie do zeme

Počet hviezdičiek: 4,5 / 5

Nakúp s cashbackom

Kokiskashop.sk logo

O Kokiskashop.sk

Kokiskashop.sk je nákupná galéria, vďaka ktorej si nie len zariadite domácnosť, ale nájdete tu aj produkty na športovanie a tvárenie voľného času a na svoje si prídu aj vaše ratolesti. Vybrať im tu totiž môžete zo širokej ponuky hračiek. Kokiskashop.sk je miesto, kde vybavíte skutočne všetko.

Podobné články