Recenzia Adrop: domáca výroba piva a mydla, časť I.

Kto sa hrá, nehnevá. Či ste malý, alebo veľký, keď počasie nepraje, je potrebné nájsť si nejakú domácu zábavu, ideálne s rodinou alebo partiou kamarátov. Na zážitkovom e-shope Adrop ponúkajú „vyrob si sám“ sady Craftiry, ktoré presne takú zábavu sľubujú. Ako sa s nimi pobavili kolegyne Jana a Martina sa dočítate v prvej časti recenzie.

3. 12. 2022
Recenzia Adrop: domáca výroba piva a mydla, časť I.

Celkové hodnotenie

Počet hviezdičiek: 5,0 / 5

DIY „urob si sám“ sady Craftiry, ktoré môžete s cashbackom zaobstarať na e-shope Adrop, sú ideálnym zážitkovým darčekom, ktorý môžete zabaliť a položiť pod stromček. Na výber je všetko od sady na výrobu sushi cez sadu na výrobu koženého pásika až po DIY sadu na výrobu na dochutenie whisky.

Naše kolegyne Jána a Martina v sebe našli vnútorného remeselníka. Jedna vyrábala pivný ležiak, druhá sa s dcérami prevtelila do úlohy profesionálnej mydlárky.

Jana s priateľmi vyrábala domácu dvanástku


Keď som sa dozvedela, že budem recenzovať sadu na výrobu piva, pozvala som pár priateľov, ktorí majú nielen radi pivo, ale aj sú hraví a kreatívni. Urobili sme si príjemný deň, počas ktorého sme si užili veľa zábavy.

► Pripravujeme miesto činu


Aby sme mohli začať, bolo treba okrem samotnej sady zaobstarať ešte pár ďalších pomôcok:

 •  Nádobu na kvasenie (demižón či čokoľvek, čo sa dá uzavrieť a aplikovať kvasnú zátku)
 • Hrniec na varenie
 • Fľaše na stáčanie a dokvasenie

Najprv som kúpila sklenený 5l demižón. Pri bližšom preskúmaní sme zistili, že špunt bol príliš veľký na jeho hrdlo, a tak sme museli špunt orezať a brúsnym papierom doupraviť (to bola zábava :-)).

Keď už korok konečne pasoval do hrdla demižónu, namočili sme ho na 2 hodiny do vlažnej vody, aby zmäkol, a potom sme doň vyvŕtali otvor o veľ. 8,5 mm. Následne sme do otvoru vložili kvasnú zátku a zaliali roztaveným voskom, aby sme to všetko utesnili. S vŕtaním korku nám pomáhal kamarát, preto by sme odporučili dať darček niekomu, kto sa kamaráti s vŕtačkou :-).

Craftiry: Sada na výrobu piva – 12° ležiaka

 • Doba prípravy: cca 30 minút
 • Doba varenia: cca 4,5 hodiny
 • Doba kvasenia: 6–10 dní

69,00 €

Nakúp s cashbackom

► A varíme!


Do hrnca sme dali 4 litre vody s teplotou 37 °C, pridali slad a varili podľa návodu. Jediná zložitosť sa ukázala byť v udržiavaní stálej teploty sladu, ale nejako sme to nakoniec zvládli. Keď teplota dosiahla 77 °C, zabalili sme hrniec do deky a nechali na 30 minút odstáť. Tu sme nad teplotou kontrolu nemali, ale po 30 minútach bola teplota stále na 70 ° C, čo bolo podľa návodu cieľom.

Vyroba

Následne sme preliali zmes cez vyvarenú utierku do iného hrnca a vznikla nám sladina. Do nej sme pridali vodu s teplotou 80 °C a začali variť. Akonáhle dosiahla bod varu, pridali sme v 3 dávkach po 7 gramoch chmeľu.

Po uvarení sme doliali vodu do pôvodného obsahu 4 litrov a vzniknutú mladinu schladili na 22 °C. Schladenie na túto teplotu nám zabralo dlhšie, než sme očakávali, ale nakoniec sa nám to podarilo. Následne sme mladinu preliali do demižónu a pridali kvasnice, ktoré sme si pripravili podľa návodu.

► Už sa kvasí


Demižón sme zazátkovali a zmes nechali skvasiť v pivnici, kde je najstálejšia teplota a tma, čo je v rámci procesu veľmi dôležité. Proces kvasenia potrvá cca 9 dní – že je hotovo spoznáme podľa toho, že vo vode v zátke nebudú bublinky.

► Zhodnotenie


Príprava domáceho piva nám vo výsledku zabrala približne 6 hodín, s čím sme počítali a celý deň sme si všetci skutočne užili. S priateľmi sa už nemôžeme dočkať, kým pivo ochutnáme! Ako sa nám nakoniec podarilo sa dozviete v ďalšej časti recenzie.

Celkové hodnotenie

 • Podrobný návod
 • Všetko sa nespotrebuje, takže množstvo vecí je možné použiť na ďalšie varenie
 • Zo sady sa vyrobí celkom 8 veľkých pív
 • Potreba ďalších vecí, ktoré nie sú súčasťou balenia (demižón)
 • Cena

Počet hviezdičiek: 5,0 / 5

Nakúp s cashbackom

Craftiry: Sada na výrobu mydla

Craftiry: Sada na výrobu mydla

 • Doba výroby: cca 30 minút
 • Doba tuhnutia: až niekoľko hodín

69,00 €

Nakúp s cashbackom

Martina si s deťmi užila zábavu pri výrobe domácich mydiel


Tentokrát som so svojimi deťmi vyskúšala zaujímavé a hravé tvorenie s mydlami, ktoré sa ideálne hodia na prepršané víkendy, kedy sa nedá vyraziť von. Balíček Craftiry od spoločnosti Adrop je zaujímavým darčekom, ktorý je alternatívou k skutočným zážitkom. :-)

► Rozbaľujeme


Balíček dorazil v peknej zelenej krabici s logom Craftiry. Po otvorení nás čakali:

 • Silikónová forma na mini mydlička v tvare srdca sada na výrobu mydla
 • Silikónová forma na 4 veľké štvorcové mydlá
 • 0,5 kg bloku mydla s bambuckým maslom
 • 0,5 kg bloku priehľadného kryštalického mydla
 • Sada 5 farieb (žltá, modrá, zelená, červená a fuchsiová)
 • 2 vône ( mango/citrus a broskyňa)
 • Podrobný návod na výrobu mydla

► Výroba môže začať


V návode je presný postup, ako mydlá vyrobiť. Je to skutočne jednoduché. Okrem obsahu balenia sme s dcérami potrebovali len hrniec na rozpúšťanie mydla a lyžičku na miešanie. A ako to celé prebiehalo?

Mydlo

Nakrájali sme mydlovú hmotu na kúsočky (čím menšie, tým skôr sa mydlo rozpustí) a dali do hrnca, kde sme na indukčnej varnej doske na mierny výkon 2–3 z nich rozpustili. 

Po rozpustení sme pridali farbu a vôňu (my sme experimentovali s kvalitnými éterickými olejmi, pretože priložené vône nám tak nevoňali).
Nakoniec sme si dali záležať, aby sme všetko premiešali do hladkej konzistencie a preferovanej farby (možno ju vymiešať len málo, aby nám vyšlo mramorové mydlo) a rovno naliali do formičiek. Možno použiť tie priložené, ale aj akékoľvek silikónové na pečenie či do mrazničky. :-)

Celá príprava je veľmi rýchla, zábavná a výsledok je vidieť cca počas pol hodinky, kedy mydlo vo formičkách stuhne. Doba tuhnutia závisí od veľkosti vyrobeného mydla – v návode sa uvádza, že mydlo tuhne až niekoľko hodín.

Skúšali sme niekoľko kombinácií farieb a vôní a musím povedať, že sme si celý proces veľmi užili. Hotové mydlá sme navyše zabalili ako drobné vianočné darčeky pre rodinu či kamarátky v škole.

Tip: Fantázii sa skutočne medze nekladú, a tak môžete mydlá vylepšiť napríklad aromatickým korením, trblietkami alebo drobnými ozdôbkami.

Celkové hodnotenie

 • Kompletná výbava na tvorenie
 • Jednoduchá výroba
 • Možnosť kreatívnych úprav
 • Cena
 • Nie príliš kvalitná vôňa

Počet hviezdičiek: 5,0 / 5

Nakúp s cashbackom

Podobné články