Top 6 krajín, kam ísť na jeseň k moru

23. 9. 2022 Anežka
Top 6 krajín, kam ísť na jeseň k moru

Začína nám jeseň a s ňou prichádza šedivá obloha, nepríjemné dažde a nový školský rok. Po slnečnom lete to môže byť dosť nepríjemná zmena, a tak nie je prekvapujúce, že mnoho z nás chytá v týchto mesiacoch zajačie úmysly.

Jesenná dovolenka pri mori je nielen príjemným oddialením blížiacej sa zimy, ale často aj príjemným oddychom od davov turistov. Pokiaľ aj vy premýšľate nad tým, že by ste sa na jeseň vyrazili ohriať niekam k moru, prečítajte si naše tipy, kde sa rozhodne nebudete klepať zimou.

EGYPT

Táto africká krajina s úžasnou históriou je perfektnou destináciou ako na návštevu pamiatok, tak na odpočinok pri bazéne. Vzhľadom k suchej a horúcej klíme je Egypt rajom turistov, ktorí sem jazdia počas celého roka.

Počasie

Egyptské podnebie je celoročne viac než priaznivé na nasávanie vitamínu D zo slniečka. Jeseň je však na návštevu Egypta pravdepodobne najlepšia, pretože už opadli tie najväčšie horúčavy a egyptským deťom skončili letné prázdniny, takže si budete môcť užívať poloprázdne plážové rezorty.

Teploty sa od septembra do novembra, kedy začína zima, pohybujú medzi 32 – 35 °C. Nemusíte sa báť ani zatiahnutej oblohy, pretože oblačnosť je v Egypte rovnako ako zrážky veľmi ojedinelá. Teplota vody sa líši podľa toho, či dovolenkujete pri Stredozemnom, alebo pri Červenom mori, pričom Červené more je všeobecne teplejšie a vhodnejšie na potápanie (rozdiely však nie sú nijako veľké). Priemerná teplota vody počas jesene je 25–29 C°.

Doprava

Priemerná dĺžka letu zo Slovenska do Egypta je 3 hodiny a 40 minút. Letiež môžete z Bratislavy či z Košíc. Množstvo Slovákov v dnešnej dobe obľubuje aj lety z Viedne, odkiaľ je dĺžka letu temer podobná. Pri hľadaní lacnejších leteniek môžete použiť aj Kiwi.com.

Ceny

V Egypte sa platí egyptskou librou (EGP), ktorá má hodnotu 0,052 €. Neurobíte však chybu, ak sem prídete vyzbrojení aj eurami či americkými dolármi, ktorými môžete platiť aj na miestnych trhoch. Tiež sa vám budú hodiť ako nevyhnutný bakšiš. Ceny sú tu príjemné, nižšie ako u nás - v peknej reštaurácii sa tak jeden človek naje napríklad za 60 EGP.

DUBAJ

Jeden zo Spojených arabských emirátov a súčasne najľudnatejšie mesto na zemi je považovaný za baštu luxusu a drahoty. Dnes už ale čím ďalej tým viac ľudí vie, že to s tými cenami také hrozné nie je, a tak je Dubaj obľúbeným cieľom mnohých turistov.

Počasie

V Dubaji začína hlavná turistická sezóna v októbri, kedy opadnú tie najväčšie horúčavy (v lete tu môže byť až 50 °C). V septembri je tu ešte dosť horúco (v priemere 42 °C), v októbri si tu ale užijete príjemných 36 °a v novembri dokonca krásnych 31 °C. Nemusíte sa báť ani prehánok, ktoré sú v Dubaji bežnejšie až v období od decembra do apríla (jedná sa však iba o krátke, aj keď silné dažde).

Ani teplota vody vás nesklame. Od septembra do novembra síce priemerne klesne z 32 °C na 27 °C, rovnako sa v mori ale budete cítiť, ako vo vyhriatom bazéne.

Doprava

Keďže je dnes Dubaj veľmi obľúbenou dovolenkárskou destináciou, môžete zohnať letenky aj za veľmi slušné ceny (z Krakova, Viedne či Budapešti), pričom sem poletíte zhruba 3 hodiny. Lietajú sem napríklad Smartwings, Ukraine International, Czech Airlines, Flydubai či Pegasus, ale aj nízkonákladovky ako napríklad Wizz Air.

Ceny

Ceny v Dubaji nie sú vôbec také vysoké, ako si mnohí z nás myslia. Priemerná útrata na jedného človeka je tu síce o trochu vyššia ako u nás, nie je to ale nič hrozné. Za noc v 3 hviezdičkovom hoteli zaplatíte v prepočte cca 50 €, večera pre jedného vás vyjde na cca 30 € (samozrejme vždy záleží na tom, aký veľký luxus si doprajete). Platia sa tu dirhamy (AED), ktorých hodnota je cca 0,27 €.

TURECKO

Turecko je krajinou voňavého korenia, starovekej historie a čistého mora. Nie je tak divu, že do tohto štátu, ktorý sa rozkladá ako v Európe, tak v Ázii, mieria každoročne milióny natešených turistov.

Počasie 

Turecko je jedna z bližších destinácií, ktorá je pre jesennú dovolenku ako stvorená. Pokiaľ však chcete mať istotu vysokých teplôt a konštantného slnečného svitu, je potrebné sa zamyslieť, ktorú časť Turecka navštívite. Severné a západné pobrežie poskytuje príjemné letné teploty cca do polovice októbra, neskôr však odporúčame relaxovať na južnom pobreží Egejského a Stredozemného mora.

V októbri si tu užijete teploty do 28 °C, aj keď sa sem tam môže objaviť daždivý deň. Na prelome októbra a novembra tu priemerné teploty klesajú na stále pekných 25 °C, pribúda však zrážok. Teplota vody je však na jeseň celkom stabilne na 25 °C, v novembri potom postupne klesá na 20 °C.

Doprava 

Výhodou dovolenky v Turecku je cena leteniek, ktorá je oproti ostatným destináciám, kde si môžete užívať teplo aj na jeseň, podstatne nižšia. Letenky bežne zoženiete pokojne do 80 € a možno aj lacnejšie, ak sa vám podarí chytiť nejakú super akciu. Letieť môžete s aerolinkami Pegasus, Wizz Air, Czech Airlines alebo napríklad Smartwings a váš let potrvá necelé 3 hodiny.

Ceny

V Turecku sa platí tureckou lírou (TRY), ktorá sa rovná cca 0,055 €. Ak sa sem vydáte, miniete zhruba rovnaké čiastky, aké by ste platili u nás. Ak však chcete čo najviac ušetriť, stravujte sa v pouličných stánkoch, kde sa dosýta najete za veľmi priaznivé ceny. 

Jediné, na čom by ste nemali šetriť (to napokon platí aj pre všetky ostatné destinácie v tomto článku), je bakšiš. Môže vám zaistiť perfektne upratanú hotelovú izbu alebo extra kvalitné služby.

MAROKO

Africká krajina, ktorá tesne susedí so Španielskom, je jednou z najdostupnejších a najtolerantnejších moslimských krajín. Vďaka krásnym plážam, veľkým vlnám a bohatej kultúre láka dovolenkárov cieliacich na relax, surferov aj dobrodruhov.

Počasie

Jesenný relax je tu ideálny pre tých, ktorí si na dovolenke nepotrpia na veľké horúčavy. Teplota vzduchu sa tu pohybuje medzi 26 – 31 °C, pričom zrážky vás príliš obťažovať nebudú (v priebehu novembra ich však mierne pribúda). Teplota vody dosahuje v septembri príjemných 25 °C, v októbri sa potom ochladzuje na cca 22 °C, v novembri už je však so svojimi cca 19 °C kúpanie skôr pre otužilcov.

Doprava 

V Maroku je 7 medzinárodných letísk, priamo pri mori sa však nachádza 4 z nich (Casablanca, Agadir, Nador a Tanger). Najlacnejšie sa sem z Prahy, Viedne či Katovíc dostanete so spoločnosťou Ryanair, ďalej potom s Air Arabia či Wizz Air. Ak si dáte prácu a poriadne prehľadáte internet, môžete zohnať naozaj veľmi lacné letenky. Váš let potrvá okolo 4,5 hodiny, ale záleží, do akej časti krajiny sa vydáte.

Ceny 

V Maroku sa platí marockým dirhamom (MAD), ktorý má hodnotu 0,095 €, je však dobré si so sebou priviezť aj eurá, ktoré môžete za dirhamy v prípade potreby kdekoľvek vymeniť. Čo sa týka cien, nie sú o toľko nižšie ako u nás – skôr počítajte s viac menej rovnako vysokou útratou. Pokiaľ ale viete dobre zjednávať, môžete výsledné výdavky podstatne znížiť. Dajte si tiež pozor na samozvaných sprievodcov, ktorí vám veľmi milo ponúknu pomoc s batožinou alebo ukážkou cesty a potom od vás chcú veľké čiastky ako platbu za svoje služby.

TUNISKO

Mnoho z nás pozná Tunisko ako tradičnú českú exotiku, kam sa každoročne vydáva mnoho našich krajanov. Skutočnosť je taká, že so zvýšenou dostupnosťou mnohých iných krásnych miest naprieč planétou už u nás Tunisko nemá taký exotický monopol, čo ho robí o to lákavejším. Krajina vynikajúcej kuchyne, jedinečných živočíšnych druhov i rozmanitej kultúry je perfektným cieľom pre jesennú dovolenku.

Počasie

Napriek tomu, že sú v Tunisku dve teplotné pásma, ich výkyvy sa príliš nelíšia, a tak môžeme povedať, že si počas jesene užijete príjemné teploty na celom jeho území. V priebehu septembra, ktoré ešte patrí do hlavnej turistickej sezóny, sa tak teplota vzduchu vyšplhá až na 33 °C, teplota vody potom dosiahne príjemných 28 °C. Október už je mesiacom, kedy teploty ľahko klesajú, na druhú stranu výrazne klesajú aj ceny zájazdov (teplota vzduchu sa pohybuje okolo 25–28 °C, vody okolo 25–26 °C), v novembri potom počítajte s teplotami okolo 22 °C.

Zrážky vás nemusia príliš znepokojovať ani v tejto krajine. Podobne ako v ostatných spomínaných destináciách tu prší minimálne.

Doprava

Z Bratislavy sa do Tuniska síce nedostanete priamo, pokiaľ si však kúpite letenky z Viedne, môžete cestovať bez prestupu so spoločnosťou Tunisair. S jedným prestupom potom môžete letieť aj napríklad Prahy, a to s Air France, Lufthansa (s tou môžete ušetriť s cashbackom), Turkish Airlines alebo Alitalia. Pokiaľ sa však rozhodnete pre dovolenku na Djerbe, počítajte s trochu vyššími cenami.

Ceny 

V Tunisku sa platí tuniským dinárom (TND), ktorý má hodnotu 0,31 €. Keďže sa miestna mena nesmie vyvážať, urobíte najlepšie, ak si pred odchodom zvyšné peniaze zmeníte späť alebo budete meniť eurá či doláre po menších čiastkach.

Tunisko je jednou z krajín, ktorá je pre nás lacnejšia – obzvlášť pokiaľ viete dobre zjednávať. Napriek tomu počítajte s tým, že aj tu je lepšie za každú službu dávať dýško (ani to vás však nezruinuje).

ZANZIBAR

Kúzelný africký ostrov pri brehoch Tanzánie je v posledných pár rokoch rajom slovenských turistov. Ceny sú tu nízke, počasie prívetivé a ľudia milí. Keď vezmeme do úvahy aj možnosť zájsť si na tanzánskej Serengeti, vyjde nám Zanzibar ako perfektná dovolenková destinácia.

Počasie

Na Zanzibare panuje tropická klíma, a tak si počas septembra môžete užívať teploty dosahujúce 28 °C, v októbri už 29-31 °C a v novembri a decembri sa teploty zvýšia na 31-32 °C. Teplota vody sa počas jesene ohreje z 26 °C na krásnych 28 °C. Nebudete tu teda omdlievať horúčavou, rozhodne sa však krásne opálite.

Doprava 

Z Bratislavy sa na Zanzibar priamo nedostanete. Väčšinou majú lety minimálne jeden prestup, ale napríklad z takej Prahy sa tu môžete dostať priamymi letmi, ktoré trvajú cca 8 a pol hodiny. So Smartwings sem potom doletíte aj priamo, po ceste však absolvujete 2 medzipristátia. V tomto prípade strávite na ceste necelých 10 hodín. Pokiaľ vám nevadí na svojej ceste prestupovať, môžete využiť služby aeroliniek Flydubai, Qatar Airways, KLM, Turkish Airlines alebo Kenya Airways. Letenky sú väčšinou drahšie, ale pokiaľ budete mať šťastie a trafíte nejakú akciu, viete za letenky zaplatiť o pár eur menej. 

Ceny 

Na Zanzibare sa platí tanzánskym šilingom (TZS), ktorý má o dosť nižšiu hodnotu ako naše euro - na 1 € pripadá 2 298 TZS. Keďže sa však jedná o veľmi turistický ostrov, môžete tu śkoro všade platiť aj americkými dolármi, prípadne (aj keď menej) našimi eurami.

Čo sa týka samotného platenia na mieste, odporúčame mať dostatok hotovosti, pretože bankomaty tu fungujú na čestné slovo a platba kartou je nevýhodná. Ceny sú tu pre nás veľmi príjemné, počítajte však aj tu so zjednávaním a prakticky povinným sprepitným za všetko.

AKO UŠETRIŤ

Dovolenka vo vzdialenejších exotických destináciách sa môže poriadne predražiť, obzvlášť pokiaľ svoj komfort nechcete nijako obmedzovať. Preto sa oplatí šetriť takými spôsobmi, aké vaše pohodlie na dovolenke nijako neovplyvní. V takom prípade sa veľmi oplatí zariaďovať jednotlivé aspekty dovolenky s cashbackom, vďaka ktorému si môžete dopriať všetko, po čom vaše cestovateľské srdce túži, a pritom neutratiť toľko.

Nemalé čiastky vám môže ušetriť nákup letenky u spoločností, ktoré cez Plnú Peňaženku cashback poskytujú, ako je Lufthansa, Qatar Airways, Kiwi a ďalšie. Rovnako sa vám oplatí si s cashbackom zriadiť cestovné poistenie napríklad u ČSOB. Peniaze späť získate aj pri rezervácii ubytovania, a to cez Booking, Reservations.com a ďalšie. V neposlednom rade môžete získať cashback aj pri prenájme auta alebo iného vozidla, napríklad cez Rentalcars.com.

Anežka

Autor Anežka

Anežka je naším najväčším odborníkom na české texty vrátane gramatiky, ktorú má v rukáve. Je vidieť, že češtinu miluje a rovnako tak knihy snáď všetkého druhu. Niekto nemôže ani vidieť kôprovú omáčku a niekto zas text, kde sa použije napríklad čiarka namiesto bodkočiarky. Okrem toho ju baví cestovanie, ale s nadšením sa venuje aj deťom, ktoré vedie na hodinách aerobiku.