Juhozápad Turecka - Antalya

3. 10. 2023 (aktualizácia 4. 10. 2023)

Juhozápad Turecka

Milý Zápisníček, 

medzi navštívené krajiny, o ktorých som Ti ešte nerozprávala, patrí Turecko, a to konkrétne jeho juhozápadná časť. Poď sa so mnou pozrieť na vybrané miesta :).

Antalya

Antalya

Začnem pár slovami o meste Antalya, kde sme s priateľom trávili prevažnú časť nášho dovolenkového času. Antalya sa predtým volala Adalia, čo som, vzhľadom na podobnosť so svojim menom, vyhodnotila ako jasné znamenie, že treba opäť vycestovať :). Mesto je zároveň prístavom, sídlom rovnomennej provincie a obľúbeným turistickým letoviskom. Jeho brehy obmýva Stredozemné more. Turecká riviéra je hojne navštevovaná a Antalya je tretím najnavštevovanejším mestom na svete.

Antalya - promenáda

Antalya bola založená už v 2. storočí pr.n.l. pergamónskym kráľom Attalom II. V miestnom Archeologickom múzeu nájdeš veľké množstvo archeologických vykopávok, ktoré ukazujú na osídlenie Grékov a Rimanov, ale aj stopy po byzantskej kultúre a Seldžukoch.

Antalya

Starý prístav Kaleiçi, Park Karaalioğlu a veža Hidirlik

Krásnym a veľmi starým miestom je prístav Kaleiçi s úzkymi dláždenými uličkami a historickými domami. Kaleiçi postavili Gréci v čase, keď tu žili. Miesto leží medzi súčasným prístavom a centrom mesta. Historická časť Antalye sa mieša s množstvom hotelov a obchodov pre turistov.

Antalya - prístav

Ďalším úžasným miestom, ktoré stojí za to navštíviť, je Park Karaalioğlu. Návštevu parku by som odporučila v deň, keď chce človek stráviť pokojné popoludnie prechádzkou s nádherným výhľadom na skaly, more a prístav. Park Karaalioğlu sa v určitom bode stretáva s prístavom Kaleiçi, a tým bodom je veža, Hidirlik Tower/Hıdırlık kulesi. Vežu tvoria dve poschodia – štvorcový pôdorys umiestnený dole a nad ním druhé poschodie okrúhleho tvaru, na ktorom sa týči vlajka Turecka.

Veža Hidirlik

Vodopády Düden

Jedného dňa sme sa po vynikajúcich raňajkách v miestnom hoteli vydali pešo priamo k vodopádom Düden. Cestou sme minuli Hadrianovu bránu a cez park Şehitler Parkı sa dostali až k nášmu cieľu – úchvatným vodopádom.

Vodopády Düden

Hladina rieky Düden je priezračne čistá a všadeprítomná osviežujúca zeleň tento prírodný úkaz perfektne dopĺňa. Najviac som asi ocenila prechádzanie jaskyňami za sprievodu hlučných vodopádov, kde sme sa miestami museli veľmi skrčiť, aby sme sa vôbec dostali ďalej. Čo ďalšie určite odporúčam, je prechádzka za samotnou kaskádou.

Antalya - rieka

Hadriánova brána - v Tureckom preklade Tri brány"

Hadriánova brána okrem svojej historickej a kultúrnej hodnoty slúži aj ako priechod z komplexu hotelov k hlavnej ceste, odkiaľ sa dá pohodlne vyjsť miestnymi autobusmi na výlety po okolí. Brána má tri oblúky, pred ktorými sú umiestnené štyri stĺpy s korintskými hlavicami. Hornú časť brány zdobia hlavy zvieraťa, ktorého identita je dodnes nejasná (môže sa ale tiež jednať o nejakú obyčajnú mačkovitú šelmu).

Hadriánova brána

P. S.: Drahý Zápisníčku, asi Ťa poteší, že pre Teba chystám ešte druhú časť o cestovaní po juhozápade Turecka, na ktorú sa môžeš tešiť už nabudúce! Začni už pomaly šetriť zlatky, pretože myslím, že spomínané miesta budeš chcieť onedlho navštíviť tiež :).