Egypt: Križovatka kultúr a tajomstiev

Egypt bol in pred rokmi, je in aj teraz. Krajina rozprestierajúca sa na brehoch rieky Níl sa aj naďalej drží na popredných priečkach obľúbených destinácií Slovákov, ktorí sa chystajú počas leta vycestovať na dovolenku do zahraničia.

22. 3. 2024 Katka
Egypt - križovatka kultúr

Práve pre tých, ktorých Egypt nadchol a radi by tam zavítali, prípadne sa ešte nerozhodli, či je to správna destinácia, sme pripravili tento článok, v ktorom nájdete niekoľko užitočných tipov a rád pre lepší zážitok z dovolenky.

 Na čo netreba zabudnúť

ČSOB

Pred tým, než sa vydáte na spoznávanie čarokrásneho Egypta, ktorý okrem zážitkov ponúka aj množstvo historických pamiatok a gastrozážitky, na ktoré len tak nezabudnete, je dôležité nezabudnúť na niekoľko vecí. 

Uistite sa, že máte platný cestovný pas s aspoň 6-mesačnou platnosťou od dátumu vašej plánovanej cesty. Zistite, či potrebujete víza na vstup do Egypta, a ak áno, získajte ich vopred.

Skontrolujte, či nie sú potrebné špeciálne očkovania pred cestou do Egypta. Uistite sa, že máte platné zdravotné poistenie, ktoré vám poskytne ochranu v prípade zdravotných problémov počas vašej cesty.

Airalo

V Egypte sa platí egyptskou librou, ktorej kurzy kolísajú, aktuálne sa 1 egyptská libra rovná 0,020 €. V Egypte je ešte stále veľmi populárna hotovosť, preto je dobré, aby ste si nejakú vzali zo sebou. Ak na to zabudnete, prípadne sa vám nepodarí zmeniť si peniaze ešte na Slovensku (množstvo zmenární už egyptskú libru neberie), nemusíte zúfať. Peniaze si viete zmeniť aj na letisku hneď po prílete, prípadne v zmenárňach, na hoteloch a ak by ste boli veľmi zúfalí, aj v zlatníctve. 

Egypt používa elektrické zásuvky typu C a F, takže ak vaše elektronické zariadenia používajú iný typ zásuvky, nezabudnite si so sebou vziať vhodné adaptéry. Zároveň sa uistite, že máte k dispozícii miestnu SIM kartu alebo medzinárodný roaming, aby ste mohli zostať v kontakte so svojimi blízkymi a získať prístup k miestnym službám v prípade potreby.

► Krátky prierez dejinami

Egypt

Staroveký Egypt je známy svojimi pyramídami, faraónmi a rozvinutou civilizáciou. Toto obdobie zahŕňa obdobie Starej ríše, Strednej ríše a Nového kráľovstva, ktoré boli vrcholom egyptského umenia, architektúry a kultúry.

V priebehu stáročí sa, ako tu už býva zvykom, často menila politická situácia a tak, ako pri mnohých iných krajinách, aj tu moc a sláva závisela od toho, kto stojí na čele krajiny. Egypt sa nevyhol pozornosti ani Alexandra Veľkého a po jeho smrti (vedeli ste o tom, že ho pochovali zaživa?!) sa stáva súčasťou Ptolemaiovského kráľovstva. 

Egypt bol neskôr začlenený aj do Rímskej ríše, a to po smrti Kleopatry VII. a Marka Antónia. Počas tejto doby sa egyptská kultúra miešala s rímskou.

Neskôr sa krajina dostala pod vplyv Arabov a Osmanov, ale aj Britov. Britská nadvláda v tejto časti sveta skončila v roku 1952 a odvtedy sa Egypt neustále snaží nájsť si svoje pevné postavenie medzi ostatnými prosperujúcimi krajinami nielen na Africkom kontinente.

► Čo by ste rozhodne nemali vynechať?

Pyramídy v Gíze

Egypt je známy svojím teplým počasím či riekou Níl, vzhľadom na svoju pestrú a bohatú históriu dostávate unikátnu možnosť cestovať v čase. Navyše, v Egypte sa nachádza jediný zo siedmich divov sveta, ktorý možno v súčasnosti ešte navštíviť. 

 • Pyramídy v Gíze, situované na okraji Káhiry, sú rozhodne miestom, ktoré by mal človek počas svojej návštevy Egypte, nevynechať. Tri pyramídy, ktoré si váš pohľad privlastnia už z diaľky. Najväčšia, Cheopsova pyramída, bola kedysi vysoká až 146 metrov, časom sa síce trochu zmenšila, ale na kráse jej to rozhodne neubralo. Ak vás nepriláka veľkosťou, tak príbehy plné legiend a tajomstiev by mohli. 
 • Chrám v Karnaku je zas najväčší chrámový komplex, aký v Egypte nájdete. Do svojej veľkolepej podoby sa staval viac ako 1 500 rokov a na jeho výstavbe sa podieľala väčšina známych vládcov Egypte. 

Chrám kráľovnej Hatšepsut

 • Údolie kráľov si vás podmaní svojou tajomnosťou. Toto miesto od osemnástu až po dvadsiatu vládnucu dynastiu Egypta, slúžilo ako pohrebisko kráľov a faraónov. Rozdeľuje sa na dve časti, východnú a západnú. Práve v tej východnej sa nachádzajú hrobky tých najvýznamnejších ľudí z histórie Egypta a je sprístupnená verejnosti. 
 • Zádušný chrám kráľovnej Hatšepsut v Dél el-Bahri je jednou z najikonickejších pamiatok Egypta. Tento chrám si môžete pamätať napríklad aj z filmu Múmia. Vyrobený bol z pieskovca a pozostával hneď z niekoľkých terás, pričom tá spodná bola obklopená kvitnúcimi záhradami. Znovu objavený bol v 19. storočí. 
 • Egyptské múzeum starožitností, umiestnené v hlavnom meste, je jedným z najväčších múzeí Egypta a zároveň jeho najväčšou pýchou. Nájdete tu viac ako 120 000 artefaktov (v podstate tie, ktoré sa neocitli v britských múzeách). Sú medzi nimi mnohé múmie, nádoby, kusy oblečenia, papyrusy. Azda najznámejším artefaktom je však zlatá maska samotného Tutanchamona. 

► Egyptská kuchyňa

Egyptská kuchyňa

Ak ste tak trochu dobrodruh a patríte k tým, ktorí počas výletu do cudziny musia stoj čo stoj ochutnať aj domáce špeciality, tu je niekoľko jedál, ktoré sú pre Egypt typické. 

 • Košarí: Toto je tradičné egyptské jedlo, ktoré sa skladá z miešaniny cestovín, ryže, fazule a cíceru, zaliatej paradajkovou omáčkou a posypanou karamelizovanou cibuľou.
 • Ful medames: Jedná sa o jedlo z fazuliek, ktoré sú pomleté a varené spolu s korením a bylinkami. Servíruje sa s olivovým olejom, citrónom a často s chlebom.
 • Mahshi: Mahshi je jedlo, ktoré sa skladá z plnených zeleninových plodov, ako sú papriky, paradajky, cukety alebo baklažány, naplnených ryžou, mäsom a bylinkami.
 • V Egypte je populárne aj mäso, najmä jahňacie mäso, ktoré sa často ochutnáva s rozmarínom a ďalšími arómatickými bylinkami.

Náš tip: Odporúča sa piť iba balenú alebo prevarenú vodu a vyhnúť sa ľadu vo vnútri nápojov.

► Zaujímavosti 

 • Počas výstavby Asuánskej priehrady bolo zatopených niekoľko historicky zaujímavých oblastí a archeológovia v spolupráci s historikmi museli hľadať domov pre množstvo vzácnych artefaktov. Aj napriek tomu sa Asuánska priehrada môže pýšiť titulom jednej z najväčších priehrad na svete. 
 • Egypťania boli priekopníkmi v matematike. Už v Starovekom Egypte používali zložité vzorce na výpočet objemu a plochy, čo dopomohlo k výstavbe niekoľkých monumentov. 
 • Je všeobecne známe, že v Egypte sú mačky posvätnými tvormi. Vedeli ste však, že Egypťania sú jednou z prvých civilizácií, ktorá sa podieľala na domestifikácii zvierat? 
 • Egyptská arabská republika je najľudnatejšou krajinou arabského sveta. 
 • Hlavné mesto Káhira je najväčším mestom na africkom kontinente. 
 • Obezita bola v Egypte považovaná za prejav prosperity a božstva, preto sa mnohí faraóni nechávali zvečniť s oblejšími tvárami.

► Zo Slovenska bez prestupu 

Kiwi

Do Egypta v súčasnosti lieta už množstvo leteckých spoločností. Obľúbenými sú napríklad LOT, Lufthansa či Turkish Airlines. V týchto leteckých spoločnostiach si viete zakúpiť letenky online, ale čo je ešte lepšie, viete to spraviť aj cez Plnú Peňaženku, čo znamená, že vďaka cashbacku ušetríte nejaké to euro navyše. 

Prípadne môžete použiť vyhľadávač Kiwi.com, ktorý vám ušetrí prácu a po zadaní destinácie pre vás nájde tie najlepšie termíny s lacnými dovolenkami. 

Zo Slovenska viete letieť z letiska v hlavnom meste alebo z Košíc. Vybrať si môžete hneď z niekoľkých destinácií. Letí sa do Alexandrie, Abu Simbel, Luxoru alebo pre Slovákov známej a obľúbenej Hurghady.

Katka

Autor Katka

Na Orave dobre, na Orave zdravo - presne toto často počujeme z úst našej kolegyne Katky. Je vášnivou milovníčkou histórie a literatúry, preto sa niet čo čudovať, že zodrala už niekoľko párov tenisiek ako lektorka na Oravskom hrade. Okrem toho má rada dobré pivo a kvalitnú hudbu - na koncert Martina Garrixa je ochotná vycestovať aj stovky kilometrov. Doma ju teda často nenájdete a nepokúšajte sa o to hlavne v piatok večer.