5 filmových lokalít Južnej Moravy

3. 7. 2023
Južná Morava

Zapojte sa v rámci letnej akcie Československé filmové leto do súťaže, lúštite tajničky, nakupujte s cashbackom a spoznávajte s Yvetou a Xaverom krásy Česka a Slovenska. Kto sú Yveta a Xaver a ako môžete súťažiť sa dozviete tu.

Plná Peňaženka

Južná Morava je domovom mnohých malebných vinárskych dedín, podmanivých hradov a zámkov, ale aj nádhernou prírodou a unikátnymi fotogenickými scenériami. Pálava, Lednicko-valtický areál, Moravský kras, Moravské Toskánsko a mnoho iných oblastí každoročne tiahne turistov z celej republiky a filmárov z celého sveta na juh Moravy. Naša cestovateľka Yveta sa preto rozhodla Xaverovi ukázať niektoré z miestnych krás.

Ubytovanie Booking

1. Pálava 

Pálava

Pavlovské vrchy, Mikulov, Pavlov, Dolné Věstonice a ďalšie miesta už Xaver pozná podľa našich tipov na výlety na Pálave, ale chcel by vidieť aj niečo iné. Počas letných mesiacov je ideálna doba navštíviť levanduľové pole v Starovičkách. Levanduľa lekárska kvitne od júna do začiatku augusta, ale miestna kaviareň a obchodík ponúka veľa dobrôt a výrobkov z levandule, takže miesto stojí za to navštíviť kedykoľvek počas roka.


Ďalším skvelým miestom, ktoré stojí za návštevu je neďaleký mandľový sad v Hustopečích. Výhľadom na mandľovníky sa pokocháte na miestnej rozhľadni a výrobky z mandlí, ako je napríklad mandľová káva, mandľové víno a iné delikatesy z mandlí, si pochutnáte v miestnej kaviarni.


Ďalšia zaujímavá zastávka je v zázemí firmy Sonnentor. Sídli v Čejkoviciach a ich zážitková exkurzia výrobou čajov stojí za návštevu. V čajovom salóniku potom možno ochutnať ich špeciality. A keď sem pôjdete, stavte sa po ceste pozrieť na drevený veterný mlyn Poddvorov kúsok od Čejkovíc.

Pálava mapa

► Dobré reštaurácie 

V Mikulove je niekoľko výborných reštaurácií:

 • Bistro Drogérka je príjemná kaviareň a reštaurácia so záhradkou
 • VeggieDick je zas reštaurácia, kde si pochutnajú aj nevegáni
 • Reštaurácia Amis s príjemným prostredím, výborným jedlom a záhradkou
 • Reštaurácia vo Vinárstve Šírová je útulná a jedlo je luxusné

Ďalšie tipy na kaviareň a sladkosti:

 • Cafe Fara v Klentnici v príjemnom prostredí bývalej fary patrí medzi vyhlásené
 • Dvorek Boretica je bistro s útulnou domácou atmosférou a domácou výrobou dobrôt
 • Susedia Pavlov je príjemná kaviareň s občerstvením a záhradkou Pavlově

► Čo robiť, ak prší

Aj za dažďa je našťastie z čoho vyberať:

 • Archeopark Pavlov je architektonicky unikátne múzeum, ktorého priestory sa nachádzajú prevažne pod zemou, s modernou expozíciou z nálezísk na Pálave a okolí.
 • Aqualand Moravia v Pasohlávkach je miestom, kde sa zabaví celá rodina.
 • Termály Laa an der Thaya je kúpeľné mesto v Rakúsku kúsok za hranicami. Ceny priaznivé, zážitok výnimočný.
 • Na tomto mieste by ste rozhodne nemali vynechať aj vínne pivnice. Výber je naozaj veľký.

► Filmy

V posledných rokoch vzniklo na Pálave niekoľko filmov a seriálov. Nie je preto náhodou, že Yveta vybrala práve tieto miesta. Asi najznámejšie sú Bobule, Bobule 2 a Bobule 3 s Krištofom Hádkom, Lukášom Langmajerom a Terezou Rambou v hlavnej úlohe. Zázemie vo Vinařství U Kaplnky v Zaječí si môžete zájsť prezrieť aj zblízka. Známa je scéna z Bobúľ, z vyhliadky a kaplnkou na vrchu Hradišťko vo Veľkých Bieloviciach. Natáčalo sa aj v Café Fara v Klentnici, na rôznych miestach v Mikulove. Seriál Vinári sa nakrúcal ako inak práve tu, v hlavnej úlohe  Vinárstvo U Kaplnky v Zajačí a Svätý kopček v Mikulove.

2. Lednicko-valtický areál

Lednicko-valtický areál

Zámky v Lednici a Valticiach s ich záhradami sa dajú obdivovať stále dookola, a ani Xaver s Yvetou si ich návštevu nenechali ujsť. Rovinatá krajina Lednicko-valtického areálu je skvelá pre cyklistov všetkých úrovní, vďaka čomu je možné obísť väčšinu loveckých kaštieľov ako Janov hrad, Tri Grácie, Rendez-vous, kaplnka Svätého Huberta, Apollonov chrám rozosiatych po celom areáli počas jedného dňa. Zaujímavosťou týchto kaštieľov je, že z každého je vždy vidieť na ďalšej z nich.


Naši cestovatelia vo Valticiach okrem zámku a zámockej záhrady navštívili Kolonádu na Reistne a prešli sa po chodníku bosých nôh, ten vedie práve v okolí Kolonády. V Lednici zas využili umelo vybudované kanály a loďkou sa šli pozrieť k Minaretu a k Janohradu.


Pekný výlet si urobili aj z Břeclavi na kaštieľ Pohansko s neďalekými pozostatkami keltského osídlenia. Požičali si bicykel a zašli sa pozrieť k Trojmezí, hranici medzi Českom, Slovenskom a Rakúskom na sútoku Moravy a Dyje.

Lednicko-valtický areál

► Dobré reštaurácie

Aj tu je z čoho vyberať, Yveta vzala Xavera do týchto miest:

 • reštaurácia U Tlustých v Lednici s výbornou kuchyňou
 • reštaurácia Valtická Rýchta s výborným jedlom a príjemnou obsluhou
 • na miestne pivo do zámockého pivovaru Břeclav na pivo Kanec
 • Café Hostina s domácou výrobou dezertov v Břeclavi a Valticiach
 • kaviareň a bistro Karma v Břeclave

► Čo robiť, ak prší

Dajú sa podniknúť rôzne aktivity, napríklad:

 • navštíviť Valtické podzemie s labyrintom prepojených vínnych pivníc s dĺžkou takmer 1 km.
 • prezrieť břeclavský pivovar
 • navštíviť zámocký skleník v Lednici
 • zájsť do krytého bazéna v Břeclave alebo Hodoníne so saunovým svetom
 • navštíviť poštorenský novogotický kostol v Břeclavi s vyhliadkovou vežou

Ubytovanie na Južnej Morave

► Filmy

Zámok Valtice bol jedným z hlavných miest, kde sa natáčal seriál Mária Terézia. Pri Kolonáde Reistna sa točili niektoré scény filmu Bobule. Zámocký park v Lednici sa objavil vo filme Bathory Juraja Jakubiska a v rozprávke Princ Mamánek.

3. Brno

Brno

Aj moravská metropola má čo ponúknuť. Dominantou je rozhodne hrad Špilberk a Katedrála Petra a Pavla. Yveta s Xaverom nevynechali ani námestie Slobody s Brnenským orlojom. Ďalej sa prechádzali pasážou pod domov Pánov z Lipé z námestia Slobody smerom k Novej radnici, kde narazili na Brnenského draka.


Brno sa pýši jednou úplne výnimočnou stavbou, pre milovníkov architektúry v must-see zozname - funkcionalistická vila Tugendhat, ktorá je zapísaná na zozname UNESCO. O prehliadky je veľký záujem, preto je potrebné urobiť rezerváciu včas.


Obaja cestovatelia si nenechali ujsť ani prechádzku k Starej radnici s vyhliadkovou vežou neďaleko Kapustového trhu. Krytá okolitými budovami a tak trochu bokom od hlavného prúdu, ale zájsť sem sa oplatí, radnicu zdobia vežičky, z ktorých jedna z nich je krivá.

Mapa Brna

► Dobré reštaurácie

Interierové aktivity Xaver a Yveta presunuli do reštaurácií, pretože po každom výlete sa musia doplniť sily a že bolo z čoho vyberať:

 • Naservírované jedlo je zážitok sámo o sebe v reštaurácii Kohút na víne
 • Grill&Beer Vulcano so steakmi a burgrami je jedna báseň
 • Butcher's Grill & Pasta s mixom americkej, ázijskej a talianskej kuchyne neďaleko centra
 • Mikrofarma na skvelé raňajky a jedlo so sebou domov od regionálnych farmárov
 • Café Robot v Moravskej galérii, kde vám nápoje, ako napríklad selfie ccino, pripraví robot

► Čo robiť, ak prší

Yveta sa rozhodovala, čo s Xaverom navštíviť. Možností v daždivom alebo pochmúrnom počasí je dosť:

 • labyrint chodieb s najstaršími pivničnými priestormi pod Kapustovým trhom
 • kostnice pri sv. Jakubovi v rovnomennom kostole na Jakubskom námestí ako druhá najväčšia v Európe
 • Moravská galéria v Brne je múzeum umenia a designu
 • protiatómový Kryt 10-Z, kde sa mohlo schovať až 500 osôb
 • zábavný vedecký park pri výstavisku VIDA! science pre malých i veľkých objaviteľov

► Filmy

Hannibal Lecter

Slávna scéna z filmu Dedičstvo alebo Kurvahošigutntág, kedy Bohuš stretne na Českej Karla Gotta alebo tá v kaviarni hotela Slavie, kedy hosť prvýkrát vyhadzuje čašníka. Vo vile Tugendhat sa nakrúcali scény filmu Hannibal - Zrodenie. Známy český seriál Četnické humoresky sa nakrúcal na mnohých miestach v Brne. Interiéry Mahenovho divadla sa zase objavili vo filme Boemo II. Brno má navyše svoj turistický filmový okruh od GOtoBRNO po miestach, kde sa natáčali filmy a seriály.

4. Okolie Brna 

Okolie Brna

Aj v okolí Brna má Yveta s Xaverom čo objavovať. Kúsok od Brna si zašli do Moravského krasu, kde sa rozhodovali, do ktorej jaskyne zájdu, či to bude jaskyňa Balcarka, Katarínska alebo Punkevná alebo do priepasti Macocha. Po ceste k jaskyniam sa zastavili pozrieť na veterný mlyn v Rudiciach. Pokiaľ sa vám tieto stavby páčia rovnako ako Xaverovi, odporúčame zájsť ešte do Ostrova u Macochy alebo Ruprechtova. Mlyny sú zachovalé a stoja za návštevu.


Xaver chcel vidieť ešte niečo neobvyklé, preto ho Yveta vzala do Boskovic. Do tamojšieho zámku sa nakoniec nedostali, pretože sa dobre zabavili vo westernovom mestečku. Zažili tu pravý divoký západ na vlastnej koži, zašli si aj na country bál a zastrieľali zo zbrane.


Yveta sa rozhodla, že ešte zájdu omrknúť tajomný hrad Pernštejn. Vždy tam chcela, ale ešte sa tam nedostala. V jeho okolí si prešli niekoľko náučných chodníkov a v Bystrici nad Pernštejnom si zašli do parku miniatúr s modelovými rekonštrukciami hradov, pevností a kláštorov z okolia.


Po ceste na juh sa zastavili na prechádzku v Trenckovej rokline, čo je krásna skalná tiesňava s kaskádami a vodopádmi pri obci Drahonín. Obaja cestovatelia ju odporúčajú na zastavenie. Ďalším miestom, ktoré sa rozhodli navštíviť je juhovýchodne od Brna zrúcanina bývalého kláštora Rosa Coeli. Xaver bol nadšený, zrúcanina pôsobí tajuplným dojmom a sála z nej stredoveká atmosféra.

Mapa okolia Brna

► Dobré reštaurácie

Na cestách po okolí Brna vyberala Yveta, kam sa zájdu najesť. Našla tieto zaujímavé tipy:

 • reštaurácia U Oratorů v retro štýle v Lažánkach u Veverskej Bítýšky
 • reštaurácia Na Návsi v Říčanoch pri Brne, ktorá má označenie zážitková reštaurácia a varí sa tu vraj z čerstvých surovín
 • v Nedvědiciach neďaleko hradu Pernštejn je príjemná reštaurácia Pod Vežičkou

► Čo robiť, ak prší

Návšteva jaskýň Moravského krasu je dobrá za každého počasia. Oplatí sa zájsť si aj do Brna do hvezdárne a planetária. Xaver Yvetu prehováral, že by sa chcel zájsť vyblbnúť do laserového bludiska alebo nejakú únikovku. Yveta zase orodovala za návštevu nejakého zámku alebo hradu, napríklad v Dolných Kouniciach, Veverí, Pernštejne alebo mnoho ďalších.

Súťaž s Plnou Peňaženkou

► Filmy

Jednou z najznámejších lokácií, ktorá sa objavila vo filme je hrad Pernštejn, kde sa nakrúcali zahraničné filmy Wanted s Angelinou Jolie, Johanka z Arku s Millou Jovovich alebo Van Helsing. Z českých filmov sa na hrade Pernštejn točili rozprávky ako Soľ nad zlato, Ako sa budí princezná alebo napríklad Čert vie prečo. Rozprávka O statočnom kováčovi sa okrem iného natáčala v priestoroch kláštora Rosa Coeli, ale aj v jaskyni Moravského krasu Pustý žľab.

5. Slovácko

Slovácko

Jedna z najpopulárnejších oblastí Slovácka je časť zvaná Moravské Toskánsko. Malebne zvlnená krajina polí, remízok a samostatných stromov ako stvorená pre lovcov krásnych fotiek, medzi ktorých sa Yveta aj Xaver radia tiež. Oblasť leží juhozápadne od Kyjova, patrí sem okrem iného okolie dedín Hovorany, Šardice a Svatobořice-Mistrin.


Keď už boli blízko pri Kyjove, vydali sa preskúmať aj krásne zachovalý barokový zámok Milotice s francúzskou záhradou. Obaja z neho boli nadšení.


Miesto, kde sa akoby Yveta s Xaverom posunuli v čase, je skanzen v Strážnici. Spoznali, ako sa tu kedysi žilo v domoch s doskovou strechou, ako sa pestovala vínna réva, aké sú miestne zvyky a remeslá. Urobili si tiež prechádzku k neďalekej prírodnej pamiatke Osypané brehy, ktorá je v pôvodnom meandre rieky Moravy. Zo strmých piesočných stien boli unesení a zároveň využili možnosť, že sa tu dá kúpať.

Slovácko

► Dobré reštaurácie

Vyberali z nasledujúcich možností:

 • reštaurácia Pod Vežou v Strážnici so záhradkou a výbornou kuchyňou
 • reštaurácia Nový svet v Kyjove s klasickou kuchyňou a pizzou a záhradkou
 • príjemná reštaurácia KD s vonkajším posedením ponúka českú klasiku za rozumné ceny

► Čo robiť, ak prší

Ponúka sa návšteva zámku, či už v Miloticiach alebo napríklad v Strážnici. Pre milovníkov vodných aktivít je v blízkom Uherskom Hradišti aquapark.

► Filmy

Čo sa týka lovenia filmových miest, tak v Strážnici sa natáčali scény rozprávky O statočnom kováčovi. Na zámku v Miloticiach zase rozprávky Nebojsa, Za humnami je drak a film Posledná aristokratka. Možno si pamätáte seriál Slovácko sa nesúdi, rovnako ako naši cestovatelia, najznámejšie lokácie seriálu sú vo Vacenoviciach, Blatnici pod Svätým Antonínom, Svatobořicích-Mistrína, ktoré budete po ceste lovom fotiek v Moravskom Toskánsku míňať.