5 filmových lokalít Českého stredohoria

17. 7. 2023
5 filmových lokalít Českého stredohoria

Zapojte sa v rámci letnej akcie Československé filmové leto do súťaže, lúštite tajničky, nakupujte s cashbackom a spoznávajte s Yvetou a Xaverom krásy Česka a Slovenska. Kto sú Yveta a Xaver a ako môžete súťažiť sa dozviete tu.

Nakupovanie na Plnej Peňaženke

Cestovateľské leto Yvety a Xavera má pokračovanie v Českom stredohorí. Dvojica tentokrát navštívila päticu miest a ich priľahlé okolie. Opäť si pripomenieme známu filmovú tvorbu, ktorá vznikala v navštívenom regióne. Tentokrát naša dvojica prešla krajinou, pre ktorú je charakteristická teplá klíma a početný výskyt kopcov a hôr. Samozrejme že Xavera, zvyknutého na slovenské Tatry, označenie miestnych vrcholkov čo by hôr, trochu pobavilo, ale výhľad na Milešovku ohromil aj jeho!

Ubytovanie na Booking

1. Roudnici nad Labem a okolie

Roudnice nad Labem

Východiskovým bodom pre výpravu po Českom stredohorí bola pre našu československú dvojicu Roudnice nad Labem. Rýchlikom z Prahy sa sem návštevníci dostanú do hodinky. Roudnice nad Labem stojí za návštevu vďaka svojmu pôvabnému historickému centru, malebnému okoliu s rybníkmi a blízkosti zaujímavých miest v susedstve. Exkurziu v meste začala Yveta tým, že Xaverovi pripomenula, odkiaľ sa vlastne vzalo meno Roudnice.

Názov mesta je odvodený od minerálneho Rudného prameňa, na ktorý tu síce stále vo výklenku múru miestneho augustiniánskeho kláštora môžeme naraziť, ale pretože je silne železitý, nie je vhodný na pitie. Tými najcennejšími pamätihodnosťami mesta sú Kratochvílova rozhľadňa, kaplnka sv. Viliama, kaplnka sv. Jozefa, radnica alebo socha sv. Jána Nepomuckého. Asi najčastejšie navštevovanou pamätihodnosťou je zámok s románskym hradom. Lobkowiczky zámok ponúka od tohto roku nový, rozšírený prehliadkový okruh, kde sa návštevníci dozvedia množstvo zaujímavostí z histórie zámku s 900 ročnou tradíciou. Cena vstupného pre dospelých navyše pokrýva aj symbolickú ochutnávku roudnických vín tunajšieho vinárstva.

A keď už budete prehliadkou zámku i celého mesta na rieke Labe dostatočne nasýtení, môžete sa vypraviť do jeho okolia. Roudnická oblasť sa môže pochváliť najvýznamnejším vrškom našej krajiny. Symbolická hora Říp bola podľa povesti miestom, ktoré ponúklo predkovi Čechovi taký očarujúci výhľad na krajinu, že sa rozhodol v našej krajine usídliť aj so svojim ľudom. Hovorí sa, že každý správny Čech by mal na Říp zavítať. Ostatne patriotický nápis "Čo Mohamedu Mekka, to Čechu Říp" nad vchodom miestnej turistickej reštaurácie to pripomenul aj Yvete s Xaverom.

Roudnice nad Labem

Dobré reštaurácie

 • Zámocká reštaurácia
 • Reštaurácia U Slobodov
 • Reštaurácia Maják
 • Caffé Říp
 • občerstvovňa Chata Říp

Čo robiť, ak prší

Aj za dažďa je našťastie z čoho vyberať:

 • Podřipské múzeum
 • Lobkowiczky zámok
 • neďaleký Libochovický zámok

Filmy

V Roudnici sa nakrúcal legendárny film Marečku, podajte mi pero. V priestoroch roudnických strojárne vznikali scény z filmovej fabriky, v ktorej pracuje aj Jiří Kroupa, postava stvárnená Jiřím Sovákom. Vo vonkajších priestoroch tunajšieho zámku sa natáčala aj koprodukčná miniséria Mária Terézia. V uliciach mesta vznikal napríklad film Lidice alebo najnovšie romantická komédia Ženy a život od Petra Zahrádku.

2. Úštěk

Úštěk

Z Roudnicka sa náš pár vybral do Úštěku. Keď Yveta oznámila Xaverovi miesto ich budúcej návštevy, zatváril sa Xaver udivene, že meno tohto pokojného mestečka nikdy nepočul. Yveta ho však uistila, že v každom prípade ho už niekedy musel vidieť. Úštěk totiž neraz poskytol kulisy tuzemským aj slávnym zahraničným filmárom. Tí ho opakovane vyhľadávajú vďaka zachovanému historickému jadru.

Zachovali sa tu gotické domy, úzke uličky a malebné námestie. Unikátom sú tzv. Vtáčie domčeky, v ktorých provizórne prebývali robotníci stavajúci železnicu. Ide o drevené prístavky na skalnej stene, ktoré skutočne na prvý pohľad pripomínajú vtáčie hniezda. Prístavky nadväzujú na pivnice a chodby vytesané v pieskovcovej skale.

Ubytovanie v Českom stredohorí

Návštevníkov zaujme aj Úštěcký hrad zo 14. storočia alebo Pikartská veža. Miestnemu námestiu dominuje kostol sv. Petra a Pavla, ktorý je neodmysliteľnou súčasťou panorámy mesta. Židovské pamiatky sú potom v meste zastúpené cintorínom s cennými náhrobkami či budovou bývalej synagógy. Náštevu Úštěka spojili Yveta s Xaverom aj s cestou po priľahlých prírodných rezerváciách a k veľkému rybníku nesúcemu meno Chmeliar.

Dobré reštaurácie

 • reštaurácia Pod Kalvárií
 • reštaurácia Pod Podloubím
 • Hradná kaviareň Úštek
 • Café Galéria Úštek
 • Cukráreň Biela pani

Úštěk

Čo robiť, ak prší

Aj tu sa dajú podniknúť rôzne aktivity, napríklad:

 • navštíviť Múzeum čertov
 • prezrieť Galériu Úštěk

Úštěk

Filmy

V Úštěku sa natáčal napríklad filmový muzikál Rebelové. Jednou z najspomínanejších je scéna, kedy na tunajšom námestí vo výdatnom daždi tancuje Zuzana Norrisová. A na rovnakom námestí vznikali aj zábery oskarového filmu Kolja od Jána Svěráka. Zo seriálov sa tu natáčala napríklad Zdivočelá krajina s hlavným hrdinom pilotom Maderom, ktorému prepožičal podobu Martin Dejdar. Zahraniční filmári zamierili do Úštěku napríklad pri nakrúcaní filmu Králiček Jojo, komédia z prostredia nacistickej Tretej ríše.

3. Ústí nad Labem 

Ústí nad Labem

Ústí nad Labem rozhodne nemá povesť najkrajšieho českého mesta. Priemyselná éra sa na jeho podobe nezapísala práve vľúdne. Napriek tomu však má najväčšie mesto ústeckého regiónu čo ponúknuť svojim návštevníkom po architektonickej, historickej, kultúrnej i prírodnej stránke.

Hneď v centre mesta si Yveta s Xaverom prezreli dve dominanty. Najvýraznejším novodobým symbolom je oceľový Mariánsky most cez Labe vybudovaný na konci minulého tisícročia. Históriu kostola Nanebovzatia Panny Márie zase sformovala druhá svetová vojna. V jej priebehu totiž kostol odolal bombardovaniu a jeho vysoká veža sa vychýlila o dva metre do šikmej osi.

Za pokojom vyrazila naša dvojica z centra lanovkou na Větruši k výletnému kaštieľu. Odtiaľto sa návštevníkom naskytá pravdepodobne najkrajší výhľad na mesto a ide o východiskový bod pre výpravy po zaujímavých turistických trasách po okolí. Na protiľahlom brehu od Vetruša sa na skale vypína kultúrna pamiatka zrúcaniny hradu Střekov.

Súťaž o 5 x 10 €

Ďalšími turisticky obľúbenými miestami v Ústí nad Labem sú miestna zoologická záhrada, Trmický zámok s výstavou modelových koľajísk, jazero Milada či Termálne kúpalisko Brná. Z prírodných krás Yvetu s Xaverom najviac zaujal Vaňovský vodopád na Podlešínskom potoku. Vďaka jednoduchej dopravnej dostupnosti je možné Ústí nad Labem využiť ako východiskový bod na výpravu do ďalších susedných miest ako je Děčín, Teplice či Bílina. V posledných dvoch nájdeme napríklad kúpeľné areály.

Dobré reštaurácie 

 • Restaurant Vetruše, kam môžete dôjsť lanovkou
 • Retro's Steakhouse
 • moderná kaviareň a bistro Pinknik
 • indická reštaurácia Taj Mahal
 • Kaviareň s výberovou kávou Coffeeup

Čo robiť, ak prší 

Našu dvojicu v Ústí zastihlo pekné počasie. Aj tak ale mala pre istoru pripravený obvyklý zoznam miest, kde sa schovať pred dažďom:

 • Hrad Strekov
 • zámok v Trmiciach s výstavou modelových koľajísk
 • Galéria Emila Filly
 • Múzeum mesta Ústí nad Labem

Ústí nad Labem

Filmy

Kulisy pre film Milenci a vrahovia, natočený podľa bestsellerovej predlohy od Vladimíra Párala, poskytla najmä ústecká chemička. Miestna zoologická záhrada sa zase objavila vo filme Dvaja ľudia v zoo. Z najnovších snímkov tu vznikala napríklad psychologická dráma Obeť. Lokácie poskytli priestory reštaurácie Slovanka a priľahlej ulice. Zahraničný štáb si Ústecko vybral pre natáčanie dobrodružného fantasy filmu Letopisy Narnie. Záverečná bitka z filmu sa natáčala na rozľahlej lúke pri obci Neznabohy neďaleko Ústí nad Labem.

4. Litoměřice

Litoměřice

Z Ústí sa naši cestovatelia presunuli do Litoměříc. Dávnu históriu pripomenuli Yvete a Xaverovi miestne hradby, ktoré sa zachovali v podobe až zo 14. storočia. Na Mierovom námestí narazili na jedny z najstarších trvalo obývaných domov u nás a okrem toho na ďalšie gotické či renesančné stavby.

Pri pohľade cez plot miestnych domčekov návštevníkov zaujmú krásne rozkvitnuté záhrady, ktoré majú podporu v miestnej, na slovenské pomery nezvyčajne teplej klíme. Ostatne vďaka tomu sa tu darí aj ovocinárstvu a pestovateľom zeleniny a Litoměřice bývajú často označované ako záhrada Čiech. Prechádzkami unaveným nohám, nechal náš pár oddýchnuť posedením v Jiráskových sadoch a pri druhom zastavení v parku Václava Havla.

Mesto síce nie je nijako rozľahlé a na jeho návštevu vám vystačí možno aj jediný deň. Pokiaľ sa ale rozhodnete zotrvať dlhšie ako Yveta a Xaver, bude vám mať rozhodne čo ponúknuť aj okolie. Napríklad malebné Oparenské údolie tiahnuce sa od Velemína až po Malé Žernoseky, kde môžete obdivovať miestne vinice, ktorých plody môžete ochutnať v tunajších vinárstvach.

Zapotiť sa môžete aj na kopci Levoš, z ktorého sa vám naskytne jedinečný výhľad na stredohorie, Labskú nížinu aj Milešovku. S 837 metrami najvyšší vrchol Českého stredohoria a údajne aj najveternejšiu horu u nás. Pripomenúť si históriu a navštíviť pietne miesta môžete v neďalekom Terezíne.

Litoměřice

Dobré reštaurácie

 • Street Buffet LTM Labuť
 • Mirasushi & Poke
 • reštaurácia Dobrá Bašta
 • Biskupský pivovar U sv. Štefana
 • Kavá s parou, ktorej neoddeliteľnou súčasťou je modelová záhradná železnica s dominantami Litoměřic a lanovkou
 • Černodolský Mlyn, ktorý sa nachádza na samom konci dedinky Oparno v malebnom Oparenskom údolí

Čo robiť, ak prší 

Ak by ste mali smolu na počasie, môžete navštíviť tieto miesta:

 • Severočeská galéria výtvarného umenia
 • neďaleký Zámok Ploskovice
 • expozícii Baňa Richard v premenách času v podzemí pod budovou Mestského úradu

Filmy

V Litoměřiciach sa natáčal film Páni chlapci. Ulica mesta sa premenila na miesta činu partie chlapcov Tomáša, Jožka a tuláka Huberta. Ďalej tu vznikal napríklad film Prebudím sa včera v hlavnej úlohe s Jiřím Mádlom alebo posledný zo série filmov režiséra Kleina Ako básnici čakajú na zázrak. Neďaleký hrad Hazmbruk sa stal populárnym vďaka nakrúcaniu jedného z dielov seriálu Vinári. V Terezíne sa zase nakrúcala časť scén filmu Milada. Konkrétne pripomína obdobie, kedy tu vo väznici nacisti držali československú političku.

5. Most

Most

V Litoměřiciach nastúpila naša dvojica do vlakovej súpravy, ktorá putuje po Slivkovej dráhe. Ide o obnovenú, súkromníkom obsluhovanú železničnú tepnu, ktorá cestujúcich prevedie stredom Českého stredohoria a poskytne im výhľad na tie najkrajšie miesta regiónu. Yveta s Xaverom si to zamierili až na konečnú stanicu v tesnom susedstve Stredohoria, do Mosta.

To, že v okolí mesta bola sústredená ťažba uhlia, zanechalo na Moste nezmazateľné stopy. Na druhej strane táto lokalita prechádza v poslednej dobe sériou rekultivácií a treba spomenúť, že sa obraz mesta predsa len mení k lepšiemu.

Dnešná podoba mesta Most má pomerne čerstvú históriu. Pôvodný starý Most bol v podstate kompletne zlikvidovaný, aby ustúpil ťažbe uhlia. Zatiaľ čo iné budovy zanikli, v prípade Kostola Nanebovzatia Panny Márie bolo rozhodnuté o jeho presunutí. A nastala tak operácia, ktorá je doslova svetovým unikátom. Pôvodný kostol bol premiestnený o dlhých 841 metrov na severný okraj novo vzniknutého mesta. 

Súťaž o 5 x 10 €

Yveta s Xaverom toho videli zo starého Mosta oveľa viac. A to vďaka moderným technológiám. Stačilo zájsť do mosteckej knižnice a objednať si prechádzku po zaniknutých uliciach, do ktorých zavítate po nasadení špeciálnych okuliarí. Starý Most teda ožíva vďaka virtuálnej realite!

Ale vráťme sa k tomu, čo sa dá dnes v mosteckej lokalite vidieť na vlastné oči bez pomoci moderných výdobytkov technológií. Zmienku si určite zaslúži Hnevín. Kopec, na ktorom sa nachádza rovnomenný novogotický hrad. Z hradnej veže sa vám naskytne jedinečný kruhový výhľad na celé mesto. Okrem toho tu nájdeme hotel, reštauráciu či hvezdáreň.

S nadšením odchádzala naša dvojica aj od jazera Most, kde sa nachádza novo vybudovaná rekreačná zóna. Nájdeme tu pláže, stánky s terasou na posedenie a v neposlednom rade je jazero útočiskom početného vtáctva, ktorému slúži ako zimovisko.

Milovníci industriálu by si nemali nechať ujsť návštevu Uhoľného safari, zážitkovej exkurzie do ťažobných lokalít za plnej prevádzky aj do krajiny, ktorá prešla po ukončení ťažby obnovou. Putovanie našej dvojice po Českom stredohorí a priľahlom okolí bolo zavŕšené prehliadkou Jazera, ikonického hradu prestavaného na zámok, ktorý sa vypína na svahoch Krušných hôr v tesnej blízkosti hnedouhoľného lomu.

Most

Dobré reštaurácie 

 • reštaurácia Severka
 • reštaurácia El Toro
 • reštaurácia GoodGate
 • Trattoria Caffe Ristorante
 • Plzeňka u Žejdlíků
 • Kaviareň Le Mans '66
 • a Lagarto Encore pri Jazere Most

Čo robiť, ak prší 

Sklamaniu z nevľúdneho počasia môžete predísť, ak si so sebou pribalíte zoznam nasledujúcich miest, kam sa môžete vydať aj v daždi:

 • Zámok Jazeří
 • Oblastné múzeum a galérie v Moste
 • Starý Most vo virtuálnej realite a 3D modeloch
 • Podkrušnohorské technické múzeum

Filmy

Veľa známych filmov vzniklo ešte v starom Moste. Ide napríklad o snímky Na západnom fronte pokoj, Bitúnok č. 5 alebo Žert s Jozefom Somrom v hlavnej úlohe. Novo vybudované mesto môžeme zahliadnuť vo filmoch Šťastie alebo v seriáli Svet pod hlavou. Terčom najväčšieho záujmu sa ale Most stal až po odvysielaní komediálneho seriálu Most!, ktorým nás sprevádzajú kamaráti Luďan, Eda, Dáša, Franta či Čočkin. V seriáli sa objavili lokality ako reštaurácia Severka, autodróm, mestská nemocnica, obchodné stredisko Centrál či chrám Nanebovzatia Panny Márie.