10 výnimočných lokalít v Bulharsku

22. 8. 2022 Katka
bulharsko

Mnohí si zrejme hovoria, že Bulharsko predsa už vyšlo z módy. Opak je pravdou - pri stúpajúcich cenách snáď všetkého sa mnohí Česi a Slováci rozhodli vynechať tradičné Chorvátsko a cestujú do balkánskych krajín, ktoré sú cenami omnoho priaznivejšie. Viacerých určite pobavil aj nedávny český prieskum, kde sa pýtali dovolenkárov, prečo nezostávajú dovolenkovať vo svojej vlastnej krajine. Odpoveď bola prozaická - vysoké ceny a... Česi. 

Ako čo najviac ušetriť?

Na nasledujúcich riadkoch vám predstavíme 10 oblastí, kde v Bulharsku môžete spoznať naozaj nevídané miesta! Nezabudnite, že časť nákladov za dovolenku môžete získať späť prostredníctvom cashbacku od Plnej Peňaženky (či už ide o ubytovanie cez Booking a Hotels, požičanie vozidla cez RentalCars, zakúpenie leteniek cez KiwiEurowings či Lufthansu alebo cestovného poistenia cez ČSOB Poisťovňu).

Súťaž už skončila!

Čo pred cestou potrebujete vedieť?

Bulharsko oplýva naozajstnou krásou - nájdete tu krásne pláže, stredoveké mestečká, pamiatky UNESCO, no i veľa vnútrozemskej prírody vhodnej na turistiku a rekreáciu v známych národných parkoch. Čo však o tejto krajine potrebujete vedieť skôr než vycestujete?

  • Cestovné doklady: Do Bulharska nepotrebujete víza ani pas. Bude vám stačiť len platný občiansky preukaz. Platnosť cestovných dokladov občanov členských krajín EÚ nemajú v Bulharsku žiadne časové obmedzenie. Dôležité je, aby bol cestovný doklad občana EÚ platný v dobe vstupu a výstupu z krajiny. Deti však vlastný cestovný pas mať musia. 
  • Počasie: Bulharsko je obrovská krajina, preto sa priemerné ročné teploty menia so vzialenosťou od mora a nadmorskou výškou. Pre Bulharsko sú však typické príjemné letá s teplotami pohybujúcimi sa mierne pod 30ºC. Väčšina územia Bulharska má mierne kontinentálne podnebie s chladnými zimami a horúcimi letami. Severné oblasti sú chladnejšie a padne tu viac zrážok ako na juhu. Pobrežie Čierneho mora má podnebie skôr stredomorské s miernymi zimami a slnečnými letami bez horúčav. Južnú časť krajiny ovplyvňuje prúdenie od Stredozemného mora. Najteplejšími mesiacmi sú júl a august s priemernou maximálnou teplotou 28ºC.
  • Teplota mora: Najviac turistov mieri na pobrežie Čierneho mora, kde sú priaznivé podmienky na kúpanie a voda v mori stúpne v  auguste až na 25ºC. Výhodou je, že tu nehrozia neznesiteľné horúčavy ani počas hlavnej sezóny. 
  • Zásuvky: V Bulharsko sú elektrické zásuvky a zástrčky typu C alebo F. Typ C má dva okrúhle kolíky a typ F má dva okrúhle kolíky s dvoma uzemňovacími svorkami na boku. V štáte Bulharsko je voltáž 230 V a frekvencia napätia je 50 Hz. Ak je voltáž vo vašej krajine medzi 220V - 250V (ako je tomu v Európe, Austrálii a väčšine Ázie) môžete použiť vaše zariadenia.


Ako chutí bulharská kuchyňa?

Každá európska kuchyňa je rozmanitá a jedinečná. Preto, keď niekam cestujete, mali by ste nie len obdivovať miesta a historické pamiatky, ale navštíviť aj lokálne reštaurácie a ochutnať miestne jedlo. Ak vám aj nebude chutiť, zaručene to bude zážitok. A čo by sme teda odporučili, aby bol váš jedálniček pestrý a rozmanitý?

Ak chcete zažiť poriadny bulharský vibe, mali by ste navštíviť lokálne podniky, ktoré sa nazývajú mehana. Sú to taverny s klasickou bulharskou výzdobou: krásna zdobená keramiky, vyšívané obrusy či živá hudba. Stravovanie je teda rozhodne zážitok.

 

  • Ochutený koláč z lístkového cesta, zväčša plnený bielym syrom alebo aj cibuľou, kapustou či špenátom, je obľúbenou pochúťkou na raňajky. Ak máte plný program a chcete sa poriadne naštartovať do dňa, rozhodne si na raňajky dajte banitsu. K banitse sa dokonale hodí aj biely jogurt s horským medom.
  • Bulharské leto vie byť niekedy poriadne horúce. Osviežiť sa môžete nie len chladným nápojom, ale aj polievkou zvanou tarator. Jogurt, najemno nastrúhaná uhorka, cesnak, kôpor a k tomu všetkému olivový olej a orechy. Sviežosť dodajú aj kocky ľadu, ktoré v teplom počasí padnú rozhodne vhod.
  • Fazuľová polievka s paradajkami, cibuľou a mrkvou. To je bob čorba, ktorá si v Bulharsku vyslúžila titul druhého národného jedla v krajine.
  • Chlebnica je ďalšia z polievok, ktoré by ste mali ochutnať. Ako už z názvu vyplýva, hlavnú úlohu tam zohráva bochník chleba naplnený hubovou polievkou.
  • Šaláty sú v Bulharsku obľúbeným pokrmom. Môžete si ich dať ako predjedlo alebo ako prílohu k hlavnému jedlo. Medzi najrozšírenejšie šaláty patrí šopský šalát. Farebná kombinácia zeleniny sa nápadne podobá na trikolóru Bulharska. Ďalším obľúbeným šalátom je aj pastiersky, ktorý okrem zeleniny dopĺňa aj vajíčko uvarené natvrdo, žltý syr, šunka, olivy a hríby.
  • Hranolky so syrom sú niečo, čo by ste v našich končinách hľadali márne, no v Bulharsku je to celkom rozšírené jedlo. Kombinácia, ktorá vás možno prekvapí, no chutí dobre.
  • Čuški bjurek je skvelou alternatívou pre vegetariánov. Jedná sa totiž o grilovanú papriku, ktorá je plnená bielym syrom a bylinkami.
  • Medzi tradičné pokrmy bulharskej kuchyne patrí aj sirene po shopsky, čo je zmes zeleniny a syra zakrytá zapečeným vajíčkom. Podáva sa v hlinenej miske, ktorá je navyše zakrytá pokrievkou, aby blo jedlo stále teplé.
  • dezertov vyberáme palacinky, ktoré nájdete na každom rohu a baklavu, pri ktorej snáď najlepšie vidieť turecký vplyv. Lístkové cesto prekladané orechmi a poliate medom či cukrom. Najčastejšie ho nájdete najmä v početných tureckých reštauráciách, kde vám k baklave naservírujú aj šálku čierneho čaju.

1. Hrad Ravadinovo

Ravadinovo castle

 Sen, ktorý sa stal skutočnosťou. Hrad Ravadinovo je jedným z unikátov, ktoré nájdete neďaleko mesta Sozopol. Nadchne nejedného milovníka hradnej architektúry, ale rozhodne vás prekvapí svojou nie až tak dlhou históriou. 

S výstavbou hradu sa totiž začalo len v roku 1996. Vtedy už svet vyzeral trochu inak, takže hrad nedala postaviť žiadna zámožná rodina. Práve naopak, svetový zápasník a šampión Georgi Tumpalov sa rozhodol, že si splní svoj detský sen a uprostred ničoho postaví hrad. Hovorí sa, že výstavbe predchádzala poriadna výprava, keď sám dlhé roky cestoval a skúmal všakovaké hrady a ich architektúru, aby sa jeho moderná stavba aspoň trochu ponášala na stredoveké hrady. Staval ho sám, spoločne so svojimi synmi a občasnou pomocou ľudí z okolitých dedín, ktorí si na stavbu prišli zrejme iba privyrobiť. Počas stavených prác sa využilo viac ako 20 tisíc ton kameňa a 50 ton pozlátenej mede. 

V hrade sa nachádza zhruba 60 priestranných hál, ktoré svojou výzdobou a vybavením nešetria na luxuse a pompéznosti. Budova je obklopená veľkým parkom s jazierkami, v ktorých plávajú biele labute. Nadýchate sa tu nie len čerstvého vzduchu, ale aj omamnej vône kvetov. Po prehliadke hradu a prechádzke parkom si môžete oddýchnuť aj v reštaurácii, ktorá je súčasťou komplexu a vychutnať si tam napríklad bulharské víno priamo z viníc majiteľa tejto pompéznej stavby.

Hrad v Bulharsku

2. Chudnite Skali

Prírodný úkaz

Skalný fenomén, ktorý pripomína hradnú zrúcaninu alebo miesto z rozprávky o zakliatom panstve. Aj tak by sme mohli opísať skalné ihlicové útvary vysoké približne 40 – 50 metrov. Vznikli pôsobením vody a vetra na vápenec, hneď na brehu priehrady Tsonevo.

Chudnite Skali pozostávajú z troch skalných masívov, popod ktoré vedie cesta vysypaná drvenými kameňmi. Vďaka tomu, že sú viditeľné hneď z hlavnej cesty, lákajú množstvo turistov. Neďaleko, prakticky hneď oproti, sa nachádza aj horská chata s rovnakým názvom, kde si môžete dať tradičné bulharské jedlo alebo sa osviežiť nejakým nápojom a v pokoji sa kochať výhľadom na skaliská, ktoré tak trochu pripomínajú hradné veže.

Nájdete tu množstvo zaujímavých jaskýň či skalných masívov, na ktorých prebýva aj niekoľko druhov dravých vtákov. Akčnejších dovolenkárov poteší aj fakt, že len desať minút odtiaľto sa nachádza množstvo horolezeckých trás 6. a 10. kategórie.

V tesnej blízkosti skál prechádza aj hlavná cesta spájajúca Provadiu a Aytos a taktiež aj železničná trať Varna – Plovdiv, čo znamená, že sa sem viete dostať veľmi jednoducho, aj ak nemáte prenajaté auto.

Bulharsko s cashbackom

3. Pláž Albena

Mestečko Albena je pomerne mladé. Nachádza sa zhruba 30 kilometrov od Varny. Je to typické dovolenkové mesteško, s množstvami reštaurácií, domácim jedlom a dobrým vínom, pretože to, ako sme sa už stihli presvedčiť jednoducho k Bulharsku patrí. 

Pláž Albena získala niekoľko ocenení, medzi inými aj to najvýznamnejšie, Modrú vlajku. Je tak jednou z najlepších, ak nie vôbec najlepšou plážou, ktorú v krajine môžete nájsť. Na ploche 500 metrov si môžete užívať jemný žltý piesok, pekné počasie a vstup do mora, ktorý je pozvoľný, čo znamená, že je vhodný aj pre seniorov či deti.

Ubytovanie na pláži

Vzhľadom na polohu, si môžete z pláže odskočiť do neďalekého, len osem kilometrov vzdialeného mestečka Balčik. Tu, okrem pláží s bielymi kamienkami nájdete aj botanickú záhradu, ktorá je súčasťou paláca rumunskej kráľovnej Márie. Za zmienku rozhodne stojí aj prírodná rezervácia Baltata. V mestečku Obročište zas nájdete hrad z obdobia otomanskej ríše. Budova postavená do päťuholníka, je pomerne zachovalá a zaujme nie len svojou históriou, ale aj okolím. 

Nezabúda sa tu ani na športovo nadaných. Množstvo turistických trás, prírodné úkazy, chodníčky či športy ako windusrfing či potápanie vás rozhodne nenechajú nudiť sa. 

4. Veliko Tarnovo

Bulharské mesto

Bývalé hlavné mesto má čo ponúknuť. Staré je minimálne 5 000 rokov, takže milovníci histórie si tu prídu na svoje. Okrem toho mesto ponúka krásne výhľady, dobré jedlo a víno, pretože bez toho by to nebola poriadna návšteva Bulharska.

Mesto je obklopené štyrmi kopcami: Trapezica, Orlie Vrchy, Carevec a Sveta Gora a rozdelené je na dve časti, jeho stredom totiž preteká rieka Jantra, takže o výhľady budete mať postarané.

Z historických pamiatok môžeme spomenúť množstvo pevností, ktoré sa tu vďaka strategickému umiestneniu mesta nachádzajú. Mnohé z nich boli počas dlhej tureckej nadvlády zničené a rekonštruujú sa dodnes. Navštíviť však môžete napríklad pevnosť Ceravec, ktorá bola aj poriadnym obývaným komplexom. Kedysi sa tu totiž nachádzalo ekonomické centrum, chrám a dnes je na vrchole sprístupnená aj vyhliadková veža. V lete sa tu dokonca koná aj približne 40 minút dlhá svetelno-hudobná šou. Omnoho menej navštevovanou pevnosťou je napríklad Trapezica, ktorá bola kedysi sídlom bulharskej šľachti.

Za zmienku rozhodne stojí aj historické centrum, či ulica General Gurko, kde nájdete domy ešte z Osmanskej ríše – dodnes sú obývané a do jedného z nich, domu Sarafkina, vás dokonca pustia aj dovnútra. Zaujímavá je aj remeselná ulička Samovodska Charshiya.

Bulharsko s cashbackom

5. Národný park Pirin 

Názov pohoria a parku, je odvodený od jedného z pohanských bohov slovanskej mytológie, boha hromu Perúna, čo celkom sedí, keďže pohorie je to celkom divoké, s častými búrkami a silným vetrom. Pohorie sa radí k jedným z najstarších, aké možno na svete nájsť. Nachádza sa medzi riekami Struma a Mesta. Okrem iného sa môže pýšiť aj tým, že hora Vihren nesie titul druhej najvyššej hory zeme a tretej najvyššej hory na Balkánskom poloostrove. 

Národný park

Výstup na Vihren je síce náročný, ale keď sa prekonáte a zdoláte vrchol, naskytne sa vám nezabudnuteľný a dychberúci výhľad na okolie. Pri dobrom počasí dokonca budete môcť pozorovať aj bájnu horu Olymp, ktorá sa nachádza v susednom Grécku. Oblasť národného parku láka aj svojou prírodou, turistickými chodníkmi a krásnymi výhľadmi. 

Neďaleko pohoria sa nachádza aj mestečko Melnik, kde sa nachádza jeden z najstarších domov v krajine, ale preslávilo sa najmä svojim vínom, ktoré vraj na svadbu svojho syna objednal samotný Winston Churchill. Medzi ďalšie zaujímavosti neďaleko národného parku patrí aj Rožen, najstarší kláštor s bohatou históriou. 

6. Belogradčik

Prírodný úkaz

Poďme sa teraz pozrieť do pohoria Stara Planina,mestečku Belogradčik, kde nájdete skalné útvary, ako vystrihnuté z akéhosi fantasy filmu. Človek by ani neveril, že taká krása sa nachádza tak blízko k slovenským hraniciam a že za ňou nemusí cestovať do amerických prírodných parkov alebo na Nový Zéland.

Skaly Belogradčik sa nachádzajú v západnej časti Balkánskeho pohoria a sú jedným z fenoménov krajiny. Tvorené sú prevažne z usadených hornín a pieskovca. Zväčša žlté a červené skaly dostali názov podľa neďalekého mesta a rozprestierajú sa približne na 50 štvorcových kilometroch. Majú mnohé, aj ľudové názvy a opradené sú množstvami legiend.

Hory však nie sú jediným lákadlom. Okrem iného tu nájdete aj majestátnu pevnosť Belogradčík. Steny sú hrubé zhruba 2 metre a vysoké od 10 do 12 metrov. Bohatá história zahŕňa obdobie Rímskej, ale aj Osmanskej ríše.

Ubytovanie s cashbackom

Miesto je nasiaknuté históriou a stovkami príbehov. Aj napriek tomu, že vám možno obrovská pevnosť naženie zimomriavky aj na mieste, kde by ste neverili, že je možné mať ich, rozhodne stojí za návštev aj vďaka krásnym výhľadom, ktoré sa vám pri prechádzke naskytnú.

V mestečku nájdete množstvo hotelov a hostelov, v ktorých sa môžete ubytovať. Dostanete sa sem autobusom, ktorý premáva z hlavného mesta Sofia a cesta trvá zhruba 4 hodiny. Viac sa vám preto oplatí prenajať si auto a užiť si cestu naprieč bulharskou krajinou.

Bulharsko s cashbackom

7. Ružové údolie

Ružové údolie

Drahší ako zlato. Aj to by sme pokojne mohli tvrdiť o oleji z damašských ruží, ktoré sa pestujú práve v tejto balkánskej krajine. To, ako sa sem ruže dostali, vám nikto presne nepovie. Jestvuje množstvo legiend a povestí, ktoré zaručene rozprávajú ten pravdivý príbeh o tom, ako sa damašská ruža dostala až do Bulharska. Od príbehu, v ktorom figiruje Alexander Macedónsky, cez ružu privezenú priamo z Damašku až po romantický príbeh dcéry istého kupca a mladého chlapca, ktorému darovala ružu so svojím bozkom. Isté je, že tieto ruže rastú len na jednom mieste a to v Údolí ruží, ktoré sa rozprestiera medzi dvomi pásmi hôr Stará planina a Stredna gora, ktoré tak vytvárajú ideálne podmienky na pestovanie tohto bulharského pokladu. 

Ružiam sa tu darí aj vďaka tomu, že hory údolie chránia pred porivmi vetra, každé ráno je tu rosa, jar do zimy prechádza pozvoľna, nie sú tu vysoké teploty a pôda je vhodná ne pestovanie. Pestujú sa tu viac ako 300 rokov a olej z nich je súčastou najlepších svetoznámych parfémov. Predstavte si, na 1 kilogram tohto oleja je potrebné zozbierať zruha 3 tony lístkov z ruží. 

Údolie sa nachádza približne tri hodiny cesty od hlavného mesta Bulharska. Jeho centrom je niekoľko dediniek: Kazanlak, Karlovo, Kančevo, Rozevo, Pavel Banja a Ražena. Určite sa cestou zastavte napríklad v Kazanlaku, kde okrem iného nájdete aj Múzeum ruží, ktoré je jediné svojho druhu na svete. V mestečku nájdete aj historické múzeum Iskra s nádhernými freskami, hrobkami - nachádza sa tu aj jedna z najväčších mohýl na Balkánskom polostrove. 

Navyše, ak sa rozhodne do tejto oblasti zavítať v prvý júnový týždeň, vedzte, že tak máte šancu stihnúť aj Festival ruží, ktorý rozhodne stojí za to vidieť.

Bulharské ruže

8. Nesebar

Nesebar mesto

Nesebar, jedno z najstarších miest v Európe, zapísané aj v zozname UNESCO láka svojou neodolateľnou atmosférou. Vôňa vína sa tu mieša s vôňou mora, hluk z obchodíkov, ktoré lemujú staré drevené domy tu skrátka patrí.

Nesebar je pretkaný históriou, to znamená, že tu nájdete množstvo starých budov, ktoré by mohli rozprávať tisíc a jeden príbehov. Za spomienku rozhodne stojí chrám svätého Štefana, ktorý možno považovať za jednu z najkrajších pamiatok. S výstavbou sa začalo ešte v 10. storočí, má tri lode a interiér je zdobený 258 nástennými maľbami. Uprostred centra starého mesta sa nachádza ďalšia sakrálna pamiatka, kostol Krista Pantokratora.

Ubytovanie v Nesebare


Chrám svätej Sofie je ruina kostola z 5. storočia, v ktorom sa kedysi nachádzalo množstvo relikvií. Od vyplienenia kostola benátskymi pirátmi v 13. storočí sa všetky nachádzajú práve v Benátkach. Vynechať by ste nemali ani drevený veterný mlyn, Archeologické múzeum, mestské hradby.

Nemôžeme nespomenúť Slnečné pobrežie, ktoré je typickým dovolenkovým rezortom s množstvom hotelov, reštaurácií a barov. Moderná promenáda však býva často preplnená ľuďmi a ceny sú tu pochopiteľne vyššie. Ak by ste chceli dovolenkovať v pokojnejšom prostredí, skúste Ravdu.

Bulharsko s cashbackom

9. Sofia

Sofia hlavné mesto

Čo by to bolo za návštevu Bulharska, keby ste vynechali hlavné mesto Sofia. To je zároveň najvyššie položeným hlavným mestom v Európe, keďže sa rozprestiera v hornatom teréne. Vďaka tomu sa v Sofii rozhodne nebudete nudiť.

A čo by ste nemali počas návštevy Sofie vynechať? Znovu začneme sakrálnymi pamiatkami. Tentokrát je to Chrám svätého Alexandra Nevského, ktorý bol postavený na počesť ruských vojakov, ktorí položili život za bulharskú slobodu. Je jedným z najväčších kostolov na Balkáne. Ďalší kostol, ktorý sa rozhodne oplatí vidieť, je aj kostol Boyana. Stavali ho na tri etapy. Prvá sa začala ešte v 10. storočí a posledná sa skončila v tom 19. Rotundu svätého Juraja postavili ešte v 4. storočí. To, čo ostalo z pôvodného komplexu, dnes nájdete v obklopení moderných budov, ale rozhodne by rotunda nemala chýbať na vašom zozname.

Sofia - ubytovanie

Medzi ďalšie zaujímavosti patrí Národný palác kultúry, ktorý vznikol pri príležitosti 1 300. výročia založenia Prvej bulharskej ríše. Budova so šesťuholníkovým tvarom sa dodnes využíva na výstavy, predstavenia a podujatia. Hora Vitoš ponúka krásne výhľady na mesto. Na jej vrchol sa môžete dostať rôznymi turistickými trasami alebo lanovkou. Nájdete tu aj špeciálne múzeum, ktoré je situované pod holým nebom. Múzeum socialistického umenia je pripomienkou komunizmu, ktorému sa ani táto krajina nevyhla.

Pozostatkom Rímskej ríše je amfiteáter Sardika, o ktorom sa dlho nevedelo. Objavený bol až počas výstavby jedného z hotelových komplexov, ktorého súčasťou sa aj stal. Dnes sa tam nachádza múzeum sprístupnené verejnosti. Ako posledný spomenieme aj palác Vrana, ktorý bol sídlom posledného bulharského cára. Dnes už je vládnym sídlom, ale počas víkendov sú jeho priestory sprístupnené aj verejnosti. Jeho súčasťou je aj krásny park, ktorý tiež stojí za návštevu.

Bulharsko s cashbackom

10. Varna

Pobrežné mesto

Varna, známa aj ako 'Morské hlavné mesto', leží pri ústí rieky Provadijska reka priamo do Čierneho mora. Je tretím najväčším mestom Bulharska a má rozhodne čo ponúknuť. Množstvo historických pamiatok, parky, more či reštaurácie, kde ochutnáte tradičné bulharské jedlo a zapijete ho kvalitným vínom. 

Ubytovanie vo Varne

Mesto bolo založené už v 6. storočí Gréci a tak nikoho neprekvapí, že okrem typickej balkánskej architektúry tu nájdete aj rímske vykopávky. Z množstva kostolov stoja za zmienku dva: Katedrála Zosnutia svätej Bohorodičky, ktorá je najväčšou pamiatkou mesta a potom Arménskey kostol, neďaleko ktorého vyviera aj horúci prameň. Medzi obľúbené mestské atrakcie patrí napríklad delfinárium, ktoré určite nadchne najmä najmenších, ale na svoje si rozhodne prídu aj starší. Predstavenia väčšinou trvajú niečo okolo 40 minút. Neďaleko sa potom nachádza nádherný park, ktorý je obľúbeným miestom domácich obyvateľov najmä počas letných mesiacov. Vďaka košatým stromom sa tu totiž dá perfektne skryť pred slnkom. Za návštevu rozhodne stojí aj miestny prístav, ktorý je dominantou mesta. Výhľad na more určite ulahodí nejednému oku. 

Varna s cashbackom

Katka

Autor Katka

Na Orave dobre, na Orave zdravo - presne toto často počujeme z úst našej kolegyne Katky. Je vášnivou milovníčkou histórie a literatúry, preto sa niet čo čudovať, že zodrala už niekoľko párov tenisiek ako lektorka na Oravskom hrade. Okrem toho má rada dobré pivo a kvalitnú hudbu - na koncert Martina Garrixa je ochotná vycestovať aj stovky kilometrov. Doma ju teda často nenájdete a nepokúšajte sa o to hlavne v piatok večer.