Spoznajte Banskú Štiavnicu s Plnou Peňaženkou

27. 4. 2020
Spoznajte Banskú Štiavnicu s Plnou Peňaženkou

 

Mestečko, ležiace v srdci stredného Slovenska, ktoré sa čoraz viac dostáva do pozornosti nielen domácich turistov. Banská Štiavnica, ktorá je zapísaná v zozname Svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO, môže byť perfektnou destináciou na netradičnú letnú dovolenku strávenú na Slovensku.

Svoje vám o tom povie náš Peter, ktorého rodný Zvolen je vzdialený menej ako 30 minút jazdy autom. Peter preto uličky Banskej Štiavnice pozná viac než dobre, a o niektoré svoje tipy sa s vami v dnešnom článku rozhodol podeliť.

Čo v Banskej Štiavnici určite nevynechať

Samotné mesto síce nie je veľké, no celá oblasť je roztrúsená po väčšej ploche a niektoré miesta vám preto môžu ľahko uniknúť, aj pokiaľ strávite pár dní v tejto malebnej oblasti.

Námeste sv. Trojice

Jedná sa o samotný stred mesta, na ktorom nájdete radnicu, kostol a známy monument, so zlatým vrcholom. Námestie je tak, ako celé mesto, položené do kopca. Vydláždené kockovanou dlažbou a obklopené množstvom príjemných reštaurácií a kaviarní je preto najlepším miestom na prechádzku či posedenie.

Prechádzka na Kalváriu

Týči sa na kopcoch nad mestom a je z nej nádherný výhľad. Nie každý sa však na ňu rozhodne vyjsť, aj keď prechádzka nie je taká dlhá, ako by sa mohlo zdať. Výstup vám nezaberie viac ako 30 minút a ak si ho načasujete napríklad na západ slnka, čaká vás pri pohľade na mesto magické divadlo. 

Okúpte sa v jednom z tajchov

Banská Štiavnica v lete je úplne iná, ako tá v zime. Vyberte sa na jeden z množstva tajchov – jazier, ktoré vznikli banskou činnosťou. Medzi najznámejšie patria napríklad Počúvadlo, Klinger, Richňava, Evička či Kolpašské jazero. Voda v tajchoch je perfektne čistá a v lete naozaj osviežujúca. Pri množstve z nich nájdete letné terasy či bufety a pri vode sa tak môžete stráviť aj celý deň.

Banské múzeum v prírode

Či už vás história zaujíma alebo nie, banská činnosť je v Štiavnici jej neprehliadnuteľnou súčasťou a návštevu múzea by ste si preto nemali nechať ujsť. Najstaršia a tematicky najrozsiahlejšia banícka expozícia na Slovensku vám poskytne nezabudnuteľný a jedinečný zážitok. Tak teda – na hlavu helmy, do ruky žiarovku a ide sa!

Ochutnajte štiavnické pivo

Banská Štiavnica má dlhú tradíciu vo varení piva.  Nezmeškajte preto pohár zlatého moku z miestneho pivovaru ERB, ktorý je vyrábaný priamo v historických budovách starého centra. Vychutnajte si ho v jednom z miestnych podnikov, alebo zájdite priamo do pivovaru, v ktorom je dostupná aj jeho prejliadka. 

Vyskúšajte výstup na Sitno

Najvyšší bod Štiavnických vrchov, na ktorého vrchu vás čaká rozhľadna a z nej ničím nerušený výhľad. Sitno je dominantou okolia Banskej Štiavnice a dostanete sa naň stredne náročnou túrou z jazera Počúvadlo. Je to skvelý tip na túru aj s deťmi a zaberie vám približne jedno doobedie. 

Ubytovanie v Banskej Štiavnici

Vybrať si môžete zo širokej škály hotelov, penziónov či apartmánov a nákupy ubytovania vybavíte s Plnou Peňaženkou jednoducho. Napríklad, pri rezervácii cez portál Booking.com vám na účet pripíšeme cashback za vaše nákupy.

Prejdite si prehľad dostupných a obľúbených ponúk ubytovania.

Banská Štiavnica je perfektnou lokalitou a v prípade, že sa rozhodnete ísť na viac dní, je výborným východiskovým bodom aj na výlety do okolitých častí stredného Slovenska. Navštíviť môžete napríklad ďalšie krásne banské mestečko - Kremnicu, alebo Vyhne, v ktorých sa varí pivo Steiger a ktoré ponúkajú možnosť návštevy termálneho wellness aquaparku. 

Neviete sa rozhodnúť, kde stráviť tohtoročnú dovolenku? Máme pre vás tipy na najkrajšie miesta Slovenska. Inšpirujte sa!