Spoznajte Banskú Štiavnicu s Plnou Peňaženkou

Spoznajte Banskú Štiavnicu s Plnou Peňaženkou

Čo v článku nájdete?

 

Mestečko, ležiace v srdci stredného Slovenska, ktoré sa čoraz viac dostáva do pozornosti nielen domácich turistov. Banská Štiavnica, ktorá je zapísaná v zozname Svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO, môže byť perfektnou destináciou na netradičnú letnú dovolenku strávenú na Slovensku.

Svoje vám o tom povie náš Peter, ktorého rodný Zvolen je vzdialený menej ako 30 minút jazdy autom. Peter preto uličky Banskej Štiavnice pozná viac než dobre, a o niektoré svoje tipy sa s vami v dnešnom článku rozhodol podeliť.

Čo v Banskej Štiavnici určite nevynechať

Samotné mesto síce nie je veľké, no celá oblasť je roztrúsená po väčšej ploche a niektoré miesta vám preto môžu ľahko uniknúť, aj pokiaľ strávite pár dní v tejto malebnej oblasti.

Námeste sv. Trojice

Jedná sa o samotný stred mesta, na ktorom nájdete radnicu, kostol a známy monument, so zlatým vrcholom. Námestie je tak, ako celé mesto, položené do kopca. Vydláždené kockovanou dlažbou a obklopené množstvom príjemných reštaurácií a kaviarní je preto najlepším miestom na prechádzku či posedenie.

Prechádzka na Kalváriu

Týči sa na kopcoch nad mestom a je z nej nádherný výhľad. Nie každý sa však na ňu rozhodne vyjsť, aj keď prechádzka nie je taká dlhá, ako by sa mohlo zdať. Výstup vám nezaberie viac ako 30 minút a ak si ho načasujete napríklad na západ slnka, čaká vás pri pohľade na mesto magické divadlo. 

Okúpte sa v jednom z tajchov

Banská Štiavnica v lete je úplne iná, ako tá v zime. Vyberte sa na jeden z množstva tajchov – jazier, ktoré vznikli banskou činnosťou. Medzi najznámejšie patria napríklad Počúvadlo, Klinger, Richňava, Evička či Kolpašské jazero. Voda v tajchoch je perfektne čistá a v lete naozaj osviežujúca. Pri množstve z nich nájdete letné terasy či bufety a pri vode sa tak môžete stráviť aj celý deň.

Banské múzeum v prírode

Či už vás história zaujíma alebo nie, banská činnosť je v Štiavnici jej neprehliadnuteľnou súčasťou a návštevu múzea by ste si preto nemali nechať ujsť. Najstaršia a tematicky najrozsiahlejšia banícka expozícia na Slovensku vám poskytne nezabudnuteľný a jedinečný zážitok. Tak teda – na hlavu helmy, do ruky žiarovku a ide sa!

Ochutnajte štiavnické pivo

Banská Štiavnica má dlhú tradíciu vo varení piva.  Nezmeškajte preto pohár zlatého moku z miestneho pivovaru ERB, ktorý je vyrábaný priamo v historických budovách starého centra. Vychutnajte si ho v jednom z miestnych podnikov, alebo zájdite priamo do pivovaru, v ktorom je dostupná aj jeho prejliadka. 

Vyskúšajte výstup na Sitno

Najvyšší bod Štiavnických vrchov, na ktorého vrchu vás čaká rozhľadna a z nej ničím nerušený výhľad. Sitno je dominantou okolia Banskej Štiavnice a dostanete sa naň stredne náročnou túrou z jazera Počúvadlo. Je to skvelý tip na túru aj s deťmi a zaberie vám približne jedno doobedie. 

Ubytovanie v Banskej Štiavnici

Vybrať si môžete zo širokej škály hotelov, penziónov či apartmánov a nákupy ubytovania vybavíte s Plnou Peňaženkou jednoducho. Napríklad, pri rezervácii cez portál Booking.com vám na účet pripíšeme cashback za vaše nákupy.

Prejdite si prehľad dostupných a obľúbených ponúk ubytovania.

Banská Štiavnica je perfektnou lokalitou a v prípade, že sa rozhodnete ísť na viac dní, je výborným východiskovým bodom aj na výlety do okolitých častí stredného Slovenska. Navštíviť môžete napríklad ďalšie krásne banské mestečko - Kremnicu, alebo Vyhne, v ktorých sa varí pivo Steiger a ktoré ponúkajú možnosť návštevy termálneho wellness aquaparku. 

Neviete sa rozhodnúť, kde stráviť tohtoročnú dovolenku? Máme pre vás tipy na najkrajšie miesta Slovenska. Inšpirujte sa!

 

Prihlásiť sa

Tu sa môžete prihlásiť pomocou Vašich prihlasovacích údajov

Zabudli ste heslo?
alebo Prihlásiť cez Facebook Prihlásiť cez Google

Registrovať sa

Zaregistrujte sa zadarmo a začnite využívať PlnáPeňaženka.sk

(i) Svoj súhlas môžete kedykoľvek odvolať