Čo vidieť a kam sa vydať počas výletu na Liptove?

Liptov je obľúbenou destináciou a svoje vám o tom povie aj náš Peter, ktorý sa stará o marketingové vystupovanie slovenskej Plnej Peňaženky a zabezpečuje, aby ste vždy boli informovaní o tých najlepších akciách a zľavových ponukách.

25. 6. 2020 (aktualizácia 8. 5. 2023) Peťo
Čo vidieť a kam sa vydať počas výletu na Liptove?

Liptov patrí bezpochyby medzi najkrajšie a najmalebnejšie regióny Slovenska. Patrí tiež medzi najnavštevovanejšie, a preto bude určite dobrým nápadom na víkendový letný únik. Blízkosť Tatier, Liptovská Mara, ale tiež množstvo ďalších atrakcií z neho robia perfektným turistickým magnetom.

Tipy na zážitky na Liptove

Možností je mnoho a všetky by ste ich nestihli využiť snáď ani za celý týždeň dovolenkovania. Záleží na vašich preferenciách, záľubách a tiež časových možnostiach. Vybrať si preto môžete podľa seba a naplánujte si ich tak, aby ste si ich naplno užili. Na Liptovskom regióne je najlepšie to, že cez deň si môžete vychutnávať výhľad z niektorého z hrebeňov okolitých vrcholov na polovicu Slovenska a večer si vychutnať saunu či bazén s liečivým prameňom.

Turistika

Možnosti sú prakticky nekonečné a všetky turistické v okolí nemá pochodené nejeden obyvateľ regiónu - jednoducho preto, že je ich naozaj veľa. Za zmienku určite stojí vrch Veľký Choč, z ktorého sa vyráža priamo z Ružomberka a odmenou vám bude približne 3 hodinový výstup na vrchol, ktorý ponúka nádhernú scenériu. Výstup je vhodný aj pre deti s rodičmi. Pokiaľ vás lákajú náročnejšie trasy, okolie je obkolesené nádhernými Tatrami. Hrebene Západných Tatier sú veľmi dobre dostupné napríklad so Ždiarskej doliny, ktorá sa nachádza len pár minút jazdy autom z Liptovského Mikuláša.

Petrov tip: Vyskúšajte túru na najvyššie položený slovenský hrad! Auto si odložíte na parkovisku v obci Kalameny, z ktorej sa cez sedlo pod Kráľovou dostanete až na hrad, ktorý je známy pod viacerými názvami. Hrad Liptov, Sielnický či Liptovský starhrad. Cestou späť sa môžete okúpať v termálnom prírodnom jazierku, čo zaručí perfektný zážitok a po túre je priam dokonalou odmenou.

Liptovská Mara

Najväčšia vodná nádrž na strednom Slovensku vás očarí možnosťami. Okrem kúpania si môžete vychutnať tanier halušiek priamo pri vode a počas letných mesiacov si môžete zapožičať čln, či vodný bicykel. Za zmienku stojí aj vyhliadková plavba loďou. Cez letné prázdniny premáva loď denne v pravidelných intervaloch každú 1 hodinu a 15 minút. Samotná plavba trvá 1 hodinu. Loď sa plaví na trase: Liptovský Trnovec, Dechtáre, Marský kostolík, Havránok a späť. Plavby sú vhodné pre všetky vekové kategórie a najmä rodiny s deťmi.

Aquapark Tatralandia

Pravdepodobne najznámejšia turistická atrakcia, ktorá nie je iba o vode a tobogánoch. Využiť môžete ubytovanie v chatovom komplexe, ktorým si zaistíte pešiu dostupnosť do aquaparku. Na vás a vaše deti čaká spektrum aktivít, akými sú napríklad pirátsky minigolf, simulované surfovanie na umeých vlnách, kompletný saunový svet, alebo imitácia voľného pádu vo vzdušnej turbíne.

Okrem toho sa môžete tešiť na jeden z najväčších vodných areálov na Slovensku, disponujúci niekoľkými termálnymi bazénmi a desiatkami vodných atrakcií. Celodenný vstup do bazénov a tobogánov vás vyjde na 27 €/osoba a v prípade, že si ho zakúpite vopred prostredníctvom kartičky GoPass, vstup môžete mať ešte o 3 € na osobu lacnejší.

Vlkolínec

Vlkolícec je malebná dedinka, ktorá je prakticky súčasťou mesta Ružomberok, a ktorej návštevu by ste nemali počas potuliek na Liptove vynechať. Dedinka bola v roku 1993 zapísaná do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Očarí vás nádhernou a zachovalo ľudovou architekrúrou. Dedina vie byť pekným zážtikom aj pre deti, ktoré sa pri jej návšteve a prechádzkou pomedzi ulice nenarušené novodobou výstavbou budú pripadať ako v rozprávke.

Jelení vodopád

Nájdete ho v Čutkovskej doline, nedaľeko Ružomberka. Vodopád prekvapí svojou výškou, až 24 metrov. V rámci Slovenska patrí k tým vyšším a jeho návštevu môžete spojiť po prechádzke tichou a pokojnou dolinou. Od jej začiatku až po koniec preteká Čutkovský potok, ktorý celú atmosféru dotvára. Pokiaľ sa vyberiete v lete počas teplého a príjemného počasia, za zmienku stojí aj organizácia malého pikniku, na ktorejkoľvek z lúk, ktorých je v doline neúrekom a určite si nájdete tú svoju.

Kvačianska dolina

Krasová dolina, do ktorej sa z Liptovského Mikuláša dostanete autom za približne 20 minút. Preteká ňou potok Kvačianka a územie doliny je súčasťou rovnomennej národnej prírodnej rezervácie. Vedie ňou červeno značený chodník z Kvačian do Hút a modro značený chodník z rázcestia nad Oblazmi do Veľkého Borového. Uprostred prírody čna vás aká výhľad do kaňonu, zabezpečená vyhliadka na Malom Roháči, pôvodné drevenice aj malebné vodné mlyny – Oblazy.

Kontaktná ZOO

Nachádza sa hneď vedľa areálu Aquaparku Tatralandia, pokiaľ by ste teda zvolili ubytovanie v chatovom komplexe, budete ju mať dostupnú na peši. Z Liptovského Mikuláša je to tiež na skok, autom len pár minút jazdy, s dobre dostupným parkovaním. Vstupné vás vyjde na 7 €/osoba, v prípade detí mladších ako 1 rok je vstupné zadarmo. Pri vstupe si môžete zakúpiť aj poháriky s krmivom, ktorými môžete zvieratká počas návštevy nakŕmiť a prilákať ich tak naozaj až na dosah ruky. Kontaktná ZOO je jedinečným konceptom, ktorá nie je zážitkom iba pre deti. Stretnúť v nej môžete medveďa, pštrosov, exotické druhy vtákov, prasiatka či ovce.

Počas víkendu si môžete zakúpiť vstupné do Kontakt ZOO, Tatrapolisu (kde môžete vidieť miniatúry svetových stavieb) a na minigolf za 10 €/osoba. Všetky tri komplexy sú od seba iba niekoľko desiatok metrov. 

Demänovská jaskyňa

Nachádza sa v Demänovskej doline. Autom sa v nej ocitnete do 15 minút jazdy autom z Liptovského Mikuláša, z Ružomberka to budete mať približne 2x tak dlho. Jaskyňu ľahko nájdete, vstup do nej je viditeľný už od cesty a bez problémov pri nej zaparkujete. Vstup vás ako dospelých vyjde na 8 €/osoba, pri deťoch do 15 rokov a dôchodcoch to budú 4 € a pri študentoch nad 15 rokov, 7 €/osoba.

Samotná prehliadka jaskyne je zážitok, no ak by vám nestačila, odporúčame sa previezť až na koniec doliny, kde natrafíte na Jasnú. Z Jasnej sa môžete za približne 10 €/osoba vyviezť lanovkou až na Chopok, z ktorého je v prípade priaznivého počasia nádherný výhľad, keďže sa jedná o druhý najvyšší vrchol Nízkych Tatier.

Vodný park Bešeňová

Je menej frekventovaný, no užijete si v ňom kopec zábavy. V Bešeňovej si užijete ako vonkajší bazén s bazénovým barom a výrivkami, aj vnútorný areál, ktorý využijete napríklad v prípade nepriaznivého počasia. Vo vnútri je dostupných niekoľko bazénov s rôznymi teplotami vody a s rôznymi liečivými účinkami. Pre deti ale aj odvážnych dospelých, je dostupných niekoľko krkolomných tobogánov.

Vstupné vás vyjde na identickú sumu, ako pri Tatralandii. Plusom môže byť menšia návštevnosť, keďže v Tatralandii je účasť väčšinou naozaj vysoká.

Petrov tip: Ak by ste hľadali niečo, kde vás v bazéne nebude veľa, vyskúšajte kúpele Lúčky. Nájdete v ich obci s identickým názvom a čaká na vás príjemný vonkajší bazén s liečivou termálnou vodou, spolu so saunovým svetom.

Ubytovanie na Liptove

Vyberať si naozaj máte z čoho. Či už si zvolíte ubytovanie priamo v areáli vodného parku, v Liptovskom Mikuláši či Ružomberku, alebo odľahlejšej chate - určite neoľutujete. Liptov je nádherný región, pri ktorom si na svoje príde naozaj každý. Plusom je výhľad na hrebene Tatier, ktorý je uspokojivým či už v lete, ako aj v zime. 

Ceny ubytovania sa menia v závislosti od konrétnej časti roka a obsadenosti, my sme však pre vás pripravili výber tých najlepších ponúk ubytovania na Liptove od Booking.com, ktorý si môžete prejsť na prehľadnej a aktualizovanej stránke.

Vybavenie na výlet

Správny výlet si vyžaduje správne vybavenie. Zaobstarajte si praktický batoh, do ktorého si zbalíte všetko potrebné. Určite nezabudnite na pohodlnú a adekvátnu obuv na turistiku a vhodné športové oblečenie. Pre tých odvážnejších sa ponúka široký sortiment stanov a spacákov. Noc v prírode má predsa svoje čaro. :-)

Kde vybavenie nakúpiť s cashbackom?

Na Plnej Peňaženke máte možnosť výberuz viacerých športových e-shopov. Medzi našimi používateľmi sú najobľúbenejšie internetové obchody, ako Decathlon, Husky či InSportline. Pozrite si kompletný zoznam e-shopov zapojených na Plnej Peňaženke, ktoré ponúkajú športové a turistické vybavenie. 

Nezabudnite si výlet zdokumentovať

Poriadny výlet akoby ani nebol, pokiaľ ho nemáte zachytený na fotke či videu. Vybavte sa šikovným mobilným telefónom, ktorý zachytí vaše najkrajšie momenty. Pokiaľ patríte k vášnivejším fotografom, pribaľte si do batohu aj statív s digitálnou zrkadlovkou a adekvátnym objektívom. No a ak sa chystáte na akčné dobrodružstvo v podobe simulovaného vodného pádu č jazdy na šmykľavke, perfektne vám poslúžia akčné kamery, ktoré sa neboja vody ani nečakaných pádov na zem.

Kde nakúpiť foto a audio príslušenstvo? Vyskúšajte overené e-shopy. K vašim službám je Datart, Hej.sk, AndreaShop, Okay alebo Digital24.sk. Pred nákupom nezabudnite na preklik cez Plnú Peňaženku a budete tak mať istotu, že vám za nákupy bude pripísaná odmena na váš účet.

Peťo

Autor Peťo

Peťo je vášnivý cestovateľ a veľký odporca nápojov z automatu. Kávu si najradšej vychutnáva pri západe slnka so svojou nádhernou manželkou, s ktorou preskúmal rôzne zaujímavé miesta po celom svete. Má rád riziko, o čom hovorí nielen to ako šoféruje, ale aj jeho zbierka adrenalínových zážitkov.