Recenzia krabičkovej diéty alebo vyvážené jedlo bez práce

Krabičkové diéty sú často spájané so snahami schudnúť do plaviek alebo sa pripraviť na bikini fitness sezónu. V recenzii nižšie sa však dozviete, že je to ale hlavne jednoduchý spôsob, ako nabehnúť na zdravý životný štýl, a pritom jesť zdravo a chutne.

23. 4. 2022
Recenzia Zdravé Stravovanie

Celkové hodnotenie

Počet hviezdičiek: 5,0 / 5

Mať zdravý a vyvážený jedálniček, jesť pravidelne a neprejedať sa, o to sa pravdepodobne snažíme všetci. Pravidelné vyváranie však stojí veľa času a mnohokrát aj peňazí, zdravé recepty nie vždy lahodia našim chuťovým pohárikom a keď už sa nám podarí uvariť niečo, čo nám chutí, jeme to niekoľko dní v kuse, až sa napokon na to už nemôžeme ani pozrieť.

E-shop Zdravé Stravovanie ponúka jednoduché riešenie v podobe krabičkovej stravy, ktorú vám dodajú až domov, a vy tak nebudete musieť ani zapnúť sporák. Či sa ich jednotlivé programy oplatia a ako ich jedlo chutí pre vás testovali kolegyne Tereza a Nina.

Tereza chcela nabehnúť na zdravý životný štýl

Krabičkovú diétu považujem za záchranu z pasce nepravidelného stravovania. Príprava zdravých a nutrične vyvážených jedál je časovo náročná a ja ju na dlhodobej báze skrátka nedávam. Kvôli nedostatku času navyše tiež často jem nezdravé jedlo a nedostatočne pestrú stravu, čo v mojom prípade spôsobuje nedostatok energie na športovanie, ale aj  bežné každodenné aktivity, zlý spánok a zníženú imunitu. 

Keď som teda dostala možnosť vyskúšať krabičkovä stravu z e-shopu Zdravé Stravovanie, vzala som to ako príležitosť zmeniť konečne stravovacie návyky a naštartovať nový zdravý životný štýl. 

Zdravé Stravovanie ponúka celkom 14 varian krabičkovej diéty. Tie sa od seba líšia zložením jedál, pomerom živín, energetickou hodnotou, pestrosťou jedálnička, množstvom saharidov a ďalšími vlastnosťami, ktoré sú pri každom programe na webových stránkach prehľadne popísané. Z ponuky si tak stranu na mieru vyberie vegetarián, vegán, športovec, matka, ktorá kojí alebo napríklad aj ten, kto potrebuje poriadny detox

Pred prvou várkou krabičiek

Vybrať si z veľkého množstva ponúkaných programov a ich objemových variantov môže byť pre niekoho, kto vyváženú stravu príliš nerieši pomerne náročné. Zdravé stravovanie však pre tieto prípady ponúka funkciu špeciálnej kalkulačky, ktorá na základe telesnej váhy, výšky, veku, dennej aktivity, špeciálnych požiadaviek a osobného cieľa (schudnúť/zdravo jesť) odporučí, ktorý program a aké množstvo kilojoulov je pre vás ideálne.

Keď som premýšľala, ktorý program si vybrať, ešte som o tejto kalkulačke nevedela, a tak som pre radu volala na infolinku, kde mi zamestnankyňa veľmi ochotne poradila. Na základe jej rady som zvolila program PRE ZDRAVIE, pretože mojím cieľom bolo stravovať sa zdravo, chutne, s dostatočným príjmom energie pre športové aktivity a taktiež si udržať svoju súčasnú váhu.

Ako formu dovozu som zvolila odberné miesto v Prahe v OC Palladium, kde som škatuľky denne vyzdvihovala. Zdravé Stravovanie síce ponúka rozvoz až domov, ale bohužiaľ nie je možné vybrať si presný čas a ja som nebola schopná zaistiť, že budem každý deň v cca 4hodinovom časovom rozmedzí doma, aby som jedlo prevzala.

Zážitok z každej krabičky

Pred dovozom prvej krabičky na odberné miesto som mailom dostala jedálniček na celý nasledujúci týždeň. To bolo super, pretože som potom bola celá natešená na rôznorodé päťchodové menu zložené z českej i zahraničnej kuchyne.

Na raňajky sa vystriedali nátierky, vajíčka, jogurty alebo aj výborné lievančeky. Dopoludňajšie a popoludňajšie desiaty boli zostavené s kombináciou šalátov, nátierok, polievok, jogurtov, ovocia, syrov a šuniek. Obedy a večere boli tiež pestré. Vyskúšala som zemiačiky s kuracím mäsom, tresku na karí a zázvore, cestoviny so špenátom, syrom a mandľami, hovädzie na červenom víne so šampiňónmi a kuskusom a mnoho ďalšieho.

Každý pokrm bol v plastovej krabičke s rozdelenými boxíkmi, aby nedochádzalo k predčasnému miešaniu chutí alebo napríklad zvetraniu pečiva. Na etikete som vždy našla detailný popis nutričných hodnôt, alergénov, informácií o skladovaní a návod na ohrev jedla, pokiaľ bolo určené na konzumáciu za tepla.

Jedlá boli na pohľad veľmi farebné, voňali a na konzumáciu vyložene lákali. Hoci som, čo sa týka jedla, celkom vyberavá a veľa surovín na svojom tanieri nemusím, Zdravé Stravovanie preferenciu mojich chuťových pohárikov trafilo takmer vždy. Všetky jedlá boli výborne ochutené, a hoci bežne pokrmy dosoľujem, tu som tú potrebu nemala. Jedlá boli pestré a kombinovali tradičné i netradičné suroviny a svojou chuťou sa všetko výborne dopĺňalo. Oceňujem časté pridanie zeleniny do (alebo k) pokrmu, pretože samostatne mám s jej konzumáciou problém, ale viem, že je pre telo dôležitá.

Veľkosť porcie pre mňa bola tak akurát alebo výnimočne o trochu väčšia. Cez deň som preto nepociťovala ťažkosť z prejedenia, ale ani hlad.

Malá ochutnávka

Štvrtkové menu som si doslova zamilova, tak sa oň s vami podelím. 

RAŇAJKY – Lievančeky s čokoládovým tvarohom a malinovým prelivomLíevančeky boli krásne vláčne, tvarohovo-malinový preliv ľahko kyslastý, ale zároveň sladký a preto veľmi osviežujúci.

OLOVRANT (dopoludňajší) – Žervé so šunkou, zeleninové hranolky, krehký rožok: Vyzdvihujem naozaj krehký rožok, pretože iné krabičkové diéty mávajú problém s „rozmočeným“ pečivom, pokrm bol vhodne doplnený zeleninovými hranolkami z kalerábu.

OBĚD – Dusené hovädzie kúsky s baby karfiolom, bulgur: Kúsky mäsa boli krehké, chuťovo výborné. Pri Zdravom Stravovaní sa mi stávalo, že niektoré omáčky boli veľmi riedke, to ale nebol problém tohto jedla.

OLOVRANT (popoludňajší) – Brokolicová polievka s tekvicovými semienkami, krutóny : Zeleninové polievky milujem, takže toto jedlo bolo u mňa stávkou na istotu. Pri polievke vynikala hlavne chuť brokolice, bola tak akurát ochutená, krutóny boli chrumkavé a tekvicové semienka polievku ozvláštnili, aj napriek tomu, že ich v polievke zas až tak veľa nebolo.

VEČERA – Naše penne so špenátom, čedarom a lupienkami mandlí: Výborne domáce cestoviny s jemnou špenátovou omáčkou a nastrúhaným čedarom. A aj napriek tomu, že tento pokrm nebol vizuálne najkrajší, moje chuťové poháriky rozhodne potešil.

Hodnotenie

Zdravé Stravovanie mi ušetrilo niekoľko hodín denne, ktoré som predtým musela venovať príprave pokrmov, pokiaľ som chcela jesť pravidelne a zdravo. Cena za jedlá (v mojom prípade 461 Kč/ deň = 18,91 €/deň ) mi príde primeraná poskytovaným službám. Domáce varenie je samozrejme lacnejšie, ale keď do ceny zahrniete aj čas, ktorý môžete namiesto varenia stráviť napríklad prácou, určite sa to oplatí. V porovnaní so stravovaním v reštaurácii, kde sa navyše často stretávam s problémom dojesť obrie porcie, je pre mňa krabičková diéta rozhodne výhodnejšia.

Jedálniček je naozaj komplexný, a tak nepociťujem hlad ani chuť na sladké či slané pochutiny. Jem teda iba pripravené jedlá z krabičiek, ktoré si so sebou ľahko prenesiem aj do školy, práce a studeneé zvládnem zjesť aj vo vlaku. Nemám za jedlo teraz žiadne vedľajšie výdavky.

Už od tretieho dňa stravovania cez deň pociťujem o niečo viac energie a to je hlavný dôvod, prečo mi pokrmy od Zdravého Stravovania dávajú zmysel aj do budúcnosti. Program PRE ZDRAVIE hodnotím 5 hviezdami.

Program krabičkovej diéty PRE ZDRAVIE

Program krabičkovej diéty PRE ZDRAVIE

 • Program: Pre zdravie
 • Energia: 7 000 kJ
 • Počet pokrmov za deň: 5

18,19 €

Nakúp s cashbackom

Hodnotenie

 • dobre ochutené jedlá
 • vizuálne pestré pokrmy
 • zaradenie netradičných surovín do pokrmov
 • jasné informácie na baleniach
 • ústretová komunikácia
 • "nerozmočené pečivo"
 • nie je možné zvoliť presný čas rozvozu domov
 • príliš riedke omáčky

Počet hviezdičiek: 5,0 / 5

Nakúp s cashbackom

Nina hľadala variantu bez živočíšnej zložky

Keď som dostala ponuku recenzovať krabičkovú stravu zo Zdravého Stravovania, nebola som si najskôr istá, či si na ich stránkach vyberiem vhodný program, pretože uprednostňujem jedlá bez živočíšnych produktov. Keď som však zistila, že je na stránkach možné zvoliť si program zahŕňajúci iba vegánsku stravu, všetka neistota bola tá tam.

Program VEGAN obsahuje jedlá, ktoré sú výživovo vyrovnané, ale na ich prípravu neboli použité žiadne živočíšne zložky. Pretože som nižšia a neprevádzkujem mnoho športových aktivít, zvolila som variant energetického príjmu 6 000 kJ na deň, čo je najmenej kalorický variant.

Krabičky plné nápadov

Krabičky so striktne rastlinnou stravou mi chodili celý týždeň okrem víkendu, kedy sa nerozváža. Vodič prišiel každé popoludnie a krabičky mi vozil až domov. Pretože pracujem z domu, nemala som problém s tým, že som nepoznala presný čas dodania. Jedlo mi vždy prišlo s informáciami o zložení a počte kilojoulov napísanými priamo na obale. Samotný obal je navyše po dohovore vratný, takže som ani nemala pocit, že kvôli veľkej spotrebe krabičiek zaťažujem životné prostredie.

Menu bolo založené najmä na obilninových a strukovinových jedlách s využitím potravín, ako je tempeh či tofu. Ich kombináciou je možné získať plnohodnotnú bielkovinu, a tak som sa nemusela báť ani hladu, ani úbytku svalovej hmoty. Program Vegan neobsahuje žiadne mäso a mäsové výrobky, mlieko a mliečne produkty ani vajcia, med, želatínu či masť, napriek tomu sa však podarilo vytvoriť pestrý a rozmanitý jedálniček.

Hodnotenie

Bola som zvedavá, ako sa Zdravému Stravovaniu podarí chuťovo vyladiť striktne rastlinný jedálniček a bola som veľmi milo prekvapená. Jedlá mi chutili takmer všetky a nemala som vôbec pocit hladu – niekedy som naopak mala skôr problém všetko pridelené jedlo počas dňa zjesť. Občas som sa čudovala tomu, ako pripravená porcia v krabičke vyzerá, ale po ochutnaní som bola s  väčšinou spokojná.

Obedy a večere som si vážne užívala, desiaty a raňajky boli nápadité a chutné. Ochutnala som navyše jedlo, ktoré som nikdy nejedla alebo ma zatiaľ ani nenapadlo ho uvariť, takže mám veľa inšpirácie na vlastné varenie. Vždy som sa hlavne tešila na večer, keď prídu krabičky na ďalší deň a ja ochutnám nové zaujímavé jedlá.

Krabičky sú za mňa naozaj dobrá voľba a som veľmi rada, že som si tento spôsob stravovania mohla vyskúšať. Pokiaľ chcete ušetriť čas alebo neviete čo variť, nechcete nad tým premýšľať a nakupovať suroviny, rozhodne odporúčam skúsiť niektorý variant krabičkovej diéty. Vegánsky program Zdravého Stravovania odo mňa získava 5 hviezd.

Program krabičkovej diéty VEGAN

Program krabičkovej diéty VEGAN

 • Program: VEGAN
 • Energia: 6 000 kJ
 • Počet pokrmov za deň: 5
 • Bez živočišných produktov

21,62 €

Nakúp s cashbackom

Hodnotenie

 • Vratný plastový obal
 • Chutné a netradičné pokrmy
 • Veľké porcie
 • Dodanie až domov
 • Vhodné aj pre dlhodobé stravovanie

Počet hviezdičiek: 5,0 / 5

Nakúp s cashbackom

Niečo málo o e-shope

E-shop ZdravéStravovanie.sk je ako stvorení pre ľudí, ktorí sú príliš vyťažení a nemajú mnoho času na to, variť si alebo zabúdajú jesť. Nie je to len o tom, získať vysnívané číslo na váhe, ale pomáha vytvoriť si správne stravovacie návyky, vnesie do vášho jedálnička pestrú a vyváženú stravu, navyše máte možnosť ochutnať niečo nové.

Jedlo vám prinesú až domov a to vo vratných obaloch, takže nemusíte mať obavy, že síce šetríte svoj čas a peňaženku, ale ničíte planétu. A ak si s výberom neviete rady, ochotne vám poradia.