Recenzia VIFsports: Okuliare na šport a iné aktivity

Traja ľudia a niekoľko typov slnečných okuliarov od VIF Sports. Na športové aj nešportové aktivity – každý s inými potrebami a očakávaniami. Zistite, ako si viedli okuliare podľa recenzií našich kolegov a vyberte si tie najlepšie pre svoje aktivity na slnku!

26. 4. 2024
Recenzia VIFsports: Okuliare na šport a iné aktivity

Celkové hodnotenie

Počet hviezdičiek: 5,0 / 5

Poznáte to – hľadáte ideálne slnečné okuliare pre svoje aktivity, ale kto by vám mohol dať lepší tip ako tí, ktorí ich vyskúšali na vlastnej koži? Traja naši kolegovia - Lenka, Vendy a Pepa - sa pustili do testovania rôznych typov slnečných okuliarov od českej značky VIF Sports. Od peších výletov, cez cyklistiku až po rybárčenie. Každý priniesol svoj pohľad a skúsenosti. Prečítajte si ich dojmy a zistite, ktorý model by mohol byť ten pravý pre vaše slnečné dobrodružstvo!

Okuliare VIF ONE štýlovka na šport aj do mesta

Klasické športové slnečné okuliare mi dlho vo výbave chýbali. Mala som cyklistické okuliare, ktoré som inak ako na bicykel nenosila rada. Na bežné nosenie nevyzerali nič moc. Objednala som si modré zrkadlové okuliare s výmennými sklami s fotochromatickosťou, ktoré boli súčasťou balenia a navyše polarizačné sklá. Že si môžem objednať náhradné zorníky do okuliarov mi príde skvelé. Bola som na ne veľmi zvedavá.

Okuliare som testovala na niekoľkodennom pešom výlete, počas ktorého malo byť ako krásne slnečno, tak striedavo pod mrakom s možnosťou menšieho dažďa. Najviac som bola zvedavá na fotochromatické alebo samozafarbovacie/samozatmavovacie sklá, s ktorými som výlet tiež začala. Cesta viedla striedavo lesom a lúkami a ja som nezaznamenala problém s nutnosťou žmúriť oči za jasného poludňajšieho slnka ani problém s tým, že by som v hustom lese horšie cez okuliare videla. Vlastne som zabudla, že nejaké na sebe mám. Skvelé na okuliaroch je, že sú zorníky väčšie ako klasické slnečné okuliare, ktoré som doteraz mala. Vďaka tomu sa na okolitú krajinu nepozerám cez malé sklíčka, ale mám veľký rozhľad.

Okuliare VifSports

Ako ďalšie som vyskúšala modré zrkadlové sklá, ktoré sú za mňa štýlové. Vďaka ich noseniu, som si všimla, že všetko okolo má jasnejšie farby, hlavne v počasí, keď je trochu šedivo, ale so slnečnými okuliarmi sú farby jasnejšie a živšie.

U polarizačných skiel som bola hlavne zvedavá, ako si poradia s odrazom displeja mobilu, cez niektoré sklá totiž mobil nevidieť. U okuliarov VIF One z VIF Sports som tento problém nezaznamenala.

Nosenie okuliarov je pohodlné, ani po celodennom nosení som nemala potrebu ich dávať dole, nikde ma netlačili. Vyzerajú krehko, ale na okuliare je celoživotná záruka, takže by mali niečo vydržať. Trochu som sa bála výmeny skiel, ale po troche cviku a zistení, že sú sklá krásne ohybné a nezlomia sa, už výmenu zvládam celkom rýchlo.

VIF One Black x Blue

VIF One Black x Blue

 • Rozmery: výška 61 x šírka 143 x dĺžka 165 mm
 • Hmotnosť: 29 g
 • Sklá potiahnuté hydrofóbnym filtrom
 • Sklá odolné proti poškriabaniu
 • V balení: zrkadlový zorník s filtrom UV 400, čierny polarizačný alebo fotochromatický zorník, obal na okuliare, handričku z mikrovlákna, odolné cestovné puzdro
 • Doživotná záruka

65,00 €

Nakúp s cashbackom

Záťažový test pre okuliare VIF TWO v Alpách

Môj otec je naozaj zapálený cyklista, a tak si samozrejme okrem kvalitných bicyklov (cestné a do terénu) zakladá na kvalitnom oblečení a doplnkoch na bicykel. Keď teda prišla ponuka od e-shopu VIF Sports na vyskúšanie cyklistických okuliarov, hneď som vedela, kto im dá skutočný záťažový test.

Prvé, čo tatka zaujalo, bolo luxusné balenie okuliarov. Prišli v luxusnom ochrannom puzdre. Súčasťou balenia bol aj zamatový ochranný vak na okuliare a čierne polarizačné sklá proti naozaj ostrému slnku s UV400 filtrom.

Recenzia VIF sports

To najdôležitejšie ale samozrejme bolo, ako si okuliare povedú v záťažovom teste, a tak s nimi vyrazil zdolať zopár kopcov do Tauplitz. Jedna z mnohých vecí, ktorú na okuliaroch VIF Two ocenil je ich ľahkosť. Vďaka materiálu TR90, z ktorého je vyrobený rám, vážia iba 32 gramov. Sú naozaj ľahké a na tvári ich takmer necítite, sú teda zároveň aj veľmi pohodlné. Sklá sú odolné voči poškriabaniu, pohlcujú menej vlhkosti a tak sa nezahmlievajú ako tomu môže u niektorých cyklistických okuliarov byť.

Ďalšia vec, ktorú otec oceňuje, je viditeľnosť v okuliaroch, aj keď nie je úplne jasno a je mierne pod mrakom. Cez okuliare VIF Two je jasne vidieť bez najmenších problémov. V neposlednom rade na okuliaroch ocenil ich dizajn.

Otec vždy dával prednosť známym cyklo značkám, ale tieto okuliare označil za naozaj kvalitné a je s nimi spokojný. Vlastní naozaj celú zbierku cyklistických okuliarov, tieto sa ale stali celkom rýchlo jeho favoritom. Aj preto sa rozhodol s nimi tento rok v lete zdolať zopár kopcov v Taliansku. Vzhľadom na to, čo všetko okuliare VIF Two zvládnu, sú aj za prívetivú cenu. Dávame teda 5 hviezd z 5.

VIF Two Black x Blue

VIF Two Black x Blue

 • Rozmery: výška 65 x šírka 145 x dĺžka 165 mm
 • Hmotnosť: 32 g
 • Sklá potiahnuté hydrofóbnym filtrom
 • Sklá odolné proti poškriabaniu
 • V balení: farebný zorník s filtrom UV 400, čierny polarizačný alebo fotochromatický zorník, obal na okuliare, handričku z mikrovlákna, odolné cestovné puzdro
 • Doživotná záruka

64,00 €

Nakúp s cashbackom

Polarizačné sklá okuliarov VIF ONE aj pre rybárov

Ako vášnivý rybár-muškár si neviem predstaviť pobyt pri vode bez kvalitných polarizačných okuliarov. V mojom arzenáli preto nájdete hneď niekoľko typov: od tmavých pre ostré slnečné svetlo až po žlté sklá ideálne pre šeré podmienky. Keď sa mi naskytla príležitosť otestovať polarizačné okuliare od značky VIF z  e-shopu VIF Sports, neváhal som ani minútu.

Na tento test som zvolil model VIF All Black Polarized, určený špeciálne pre extrémne jasné dni. Rozhodol som sa, že okuliare podrobím náročnému testu na rieke Soči v Slovinsku, známej ako „Mekke“ európskych muškárov. Tento kút ponúka výzvy v podobe bielych vápencových planín, medzi ktorými sa vinie kryštalicky čistá, azúrovo modrá rieka Soča – ideálne podmienky na testovanie.

Vif okuliarePôvodný plán piatich dní testovania sa kvôli premenlivému aprílovému počasiu skrátil na jediný deň plný slnka, ktorý nasledovali dva daždivé dni a povodňové stavy. Našťastie tento jeden deň pravého slovinského počasia stačil na dôkladné otestovanie okuliarov.

Prvé, čo na okuliaroch zaujme, je ich neuveriteľná ľahkosť – vážia iba 29 gramov. Tento aspekt ocení každý rybár, ktorý nechce pridávať zbytočnú váhu k už aj tak plnej veste s vybavením a umelými muškami. Napriek svojej ľahkosti sú okuliare prekvapivo robustné a odolné voči nechceným poškodeniam.

Počas testu som okuliare nosil po celý deň a musím konštatovať, že dokonale odfiltrovali ostré slnečné žiarenie a polarizačný filter efektívne eliminoval odlesky z vodnej hladiny. Hoci tieto okuliare neboli primárne navrhnuté pre rybárov, môžem ich vrelo odporučiť všetkým, ktorí hľadajú spoľahlivého partnera pre svoje letné (nielen) rybárske výpravy. U mňa si okuliare VIF All Black Polarized našli stále miesto v rybárskej výbave.

VIF One ALL Black Polarized

VIF One ALL Black Polarized

 • Rozmery: výška 61 x šírka 143 x dĺžka 165 mm
 • Hmotnosť: 29 g
 • Sklá potiahnuté hydrofóbnym filtrom
 • Sklá odolné proti poškriabaniu
 • V balení: čierny polarizačný zorník, obal na okuliare, handričku z mikrovlákna, odolné cestovné puzdro
 • Doživotná záruka

55,00 €

Nakúp s cashbackom

VIFsports.sk logo

O VIFsports.sk

Značka okuliarov VIF vznikla z lásky k športu v roku 2021 napoly na Malorke a napoly v Českej republike. V spolupráci s desiatkou cyklistov, atlétov, bežčov a športovcov z ďalších odvetví vyvinuli prvý model okuliarov VIF ONE, ktorý ponúka skutočný komfort a ochranu zraku a očí pri akomkoľvek športovom výkone.