Recenzia kvalitnej kávy z Upraženo.sk

Kto by nemiloval vôňu čerstvo upraženej kávy, ktorá vás dokáže prebrať aj uspokojiť chuťové bunky? E-shop Upraženo.sk takú kávu pripravuje, a preberá tak každé ráno množstvo pracujúcich ľudí, vrátane tímu Plnej Peňaženky. Aké druhy ich kávy sú najlepšie a čo nášmu tímu veľmi nesadlo pre vás testoval kolega Pepa.

1. 7. 2023
Recenzia kvalitnej kávy z Upraženo.sk

Celkové hodnotenie

Počet hviezdičiek: 5,0 / 5

Ranná káva, presso, turek do skla, ľadová káva, frappé, viedenská káva, lungo, americano, latté a nespočetné množstvo ďalších obľúbených verzií a názvov milovaného nápoja - skrátka, kto by nechcel recenzovať kávu?

Kávu mám rád na mnoho rôznych spôsobov, a keď sa mi naskytla možnosť napísať recenziu na milovaný nápoj, neváhal som ani minútu. Následne som zistil, že balíček obsahuje kilové balenia piatich druhov kávy, a bolo jasné, že nebudem recenzovať sám. Do recenzie sa tak zapojila celá Plná Peňaženka.

Musím na úvod poznamenať, že pražiareň a e-shop Upraženo.sk, z ktorej recenzovaná káva pochádza, pre mňa nie je neznáma. Posledné 3 roky nakupujem domov kávu on-line výhradne tam. Pražiareň som objavil práve vďaka Plnej Peňaženke a maximálne mi vyhovuje. Pretože rád ochutnávam rôzne druhy kávy, som rád, že na Upraženo.sk svoju ponuku často menia a dopĺňajú o nové druhy a zároveň pripravujú sezónne zmesi, ktoré sú príjemným spestrením.

Káva z tejto pražiarne je pražená skôr na nižší/stredný stupeň a jej zrnká sú tak svetlo hnedé. Osobne mi toto praženie vyhovuje viac, než keď je káva prepražená výrazne do tmava. Každá káva si ale samozrejme žiada svoje a každý z nás má iné preferencie chuti. To sa ukázalo aj pri hodnotení testovanej kávy mojimi kolegami v kancelárii, u ktorých jedna káva výrazne prepadla.

Nie som žiadny degustátor kávy a nebudem tak popisovať, aké tóny ovocia odhalili moje chuťové poháriky pri ochutnaní, ale stručne uvediem môj názor aj ako kávu videli kolegovia v kancelárii. Verím, že je mnoho z vás ako ja – „obyčajní“ milovníci lahodného nápoja, ktorí ocenia dobrú kávu a úsudok si urobia sami.

Dáte si dobrú brazílsku kávu?

Táto káva je vhodná na espresso a za mňa ide o klasiku, ktorú by ste nemali minúť. Mala by mať intenzívnu čokoládovú chuť, v ktorej objavíte oriešky spolu s bobuľovitým ovocím. Pri brazílskej káve som ani u kolegov nezaznamenal jedinú negatívnu reakciu. S touto kávou rozhodne nesiahnete vedľa, čo dokazuje aj medzinárodné ocenenie, ktoré vlastným pražením brazílskej kávy dosiahli v Upraženo.sk na medzinárodnej súťaži. Kúpa tejto kávy je stávka na istotu!

Brazil 100 % Arabica

Brazil 100 % Arabica

 • Množstvo: 125, 250, 500, 1000 g
 • Pôvod: Brazília - Minas Gerais
 • Stupeň praženia: 3
 • Spôsob prípravy: na espresso
 • Ocenenie GREAT TASTE AWARDS 2022
 • Počet hviezd: 5

24,60 CZK

Nakúp s cashbackom

Peru

Ďalšia káva, kde panuje zhoda v hodnotení kolegov v kancelárii aj u nás doma. Získa si milovníkov výraznejších chutí, kde sa mieša kyslosť a horkosť v príjemne vyrovnanom pomere. Jej chuťový profil je čokoláda, mandle, trstinový cukor, citrusy a sušené ovocie.

Peru 100 % Arabica

Peru 100 % Arabica

 • Množstvo: 125, 250, 500, 1000 g
 • Pôvod: Peru - Moyobamba, Sn. Martin
 • Stupeň praženia: 3
 • Vhodnosť prípravy: na espresso
 • Počet hviezd: 5

27,32 €

Nakúp s cashbackom

Ethiopia

Táto káva je vhodná na filter, ale mám ju rád aj na espresso. Rovnako tak s kolegami v kancelárii sme ju pripravovali ako espresso. Jej chuťový profil je čierny čaj, kôstkovité ovocie, červené ríbezle, jablká a citrusy. Káva je trochu kyslejšia, čo nemusí vyhovovať úplne všetkým a výsledky hodnotenia v kancelárii boli „fiftyfifty“. Pre mňa osobne je ale jedna z TOP, a preto je v tomto prípade hodnotenie čisto subjektívne za 5 hviezdičiek.

Ethiopia Nensebo Refisa - 100 % arabica

Ethiopia Nensebo Refisa - 100 % arabica

 • Množstvo: 125, 250, 500, 1000 g
 • Pôvod: Etiopia - Nensebo, Sidamo
 • Stupeň praženia: 2
 • Vhodnosť prípravy: na filter
 • Počet hviezd: 5

31,30 €

Nakúp s cashbackom

Colombia Excelso

Táto kolumbijská káva vyšla v našom teste ako „najhoršia“. To rozhodne neznamená, že sa jedná o zlú kávu, ale najväčší počet degustérov z Plnej Peňaženky ju hodnotilo ako „nechutí mi“. Napospol bola zhoda v tom, že káva je príliš kyslá (v jej chuti by ste mali objaviť tóny karamelu a orieškov, s dochuťou jabĺk a citrusov). Určite však stojí za vyskúšanie. Ja osobne si ju vychutnávam a oceňujem jej výraznosť a odlišnosť od iných odrôd. Priznávam ale, že sú dni, kedy je aj na mňa kyslá až príliš. V tomto prípade do hodnotenia premietam názor väčšiny tímu a dávam 3 hviezdy.

Colombia Excelso - 100 % Arabica

Colombia Excelso - 100 % Arabica

 • Množstvo: 125, 250, 500, 1000 g
 • Pôvod: Kolumbia - Huila
 • Stupeň praženia: 4
 • Spôsob prípravy: na espresso
 • Počet hviezd: 3

30,03 €

Nakúp s cashbackom

Ako už názov napovedá, táto káva je určená na prípravu espressa a ako to už býva, má perfektne vyvážený pomer vybraných káv. Zmes arabiky a robusty má vhodne vyvážené chute a robusta okrem iného káve dodáva aj vyššie percento tak nevyhnutného kofeínu. Pokiaľ nechcete experimentovať a chcete staviť na osvedčenú kvalitu, tak vedľa brazílskej kávy je to za mňa práve táto zmes.

Zmes obsahuje:
- 100 % výberovú Arabiku - Kolumbia Excelso EP v pomere 70 %
- Kvalitný BIO robust z Tanzánie v pomere 30 %

Espresso zmes - 70 % Arabica, 30 % Robusta

Espresso zmes - 70 % Arabica, 30 % Robusta

 • Množstvo: 125, 250, 500, 1000 g
 • Pôvod: Kolumbia a Tanzánia
 • Stupeň praženia: 4
 • Spôsob prípravy: na espresso
 • Počet hviezd: 5

26,10 €

Nakúp s cashbackom

Záver

Veľmi rád si počas cetovania vychutnávam kávu v lokálnych kaviarňach, a pokiaľ si kávu navyše sami pražia, je to niečo, čomu neodolám a musím ochutnať. Často si potom z takej kaviarne veziem domov malú päťdňovú porciu, čo v našom prípade obvykle býva 250 gramov.

Na pravidelnú konzumáciu si ale kávu objednávam on-line. Vyskúšal som niekoľko pražiarní, ale odkedy som objavil Upraženo.sk, som už ďalej nehľadal. Vyhovuje mi nižší stupeň praženia, rýchlosť dodania a pestrosť ponuky, ktorú Upraženo.sk poskytuje. Mám veľmi rád ich limitky, na ktoré sa vždy teším. Práve dnes objednávam ich letnú zmes a teším sa, čím ma tento rok prekvapia.

Tip na záver: Ich narodeninová zmes ma ešte nikdy nesklamala, ale na tú si musíte ešte pár mesiacov počkať. Pokiaľ si ale Upraženo.sk obľúbite ako ja, tak si pred narodeninovou vychutnáte určite aj tú vianočnú.

Za seba nemôžem e-shop hodnotiť inak ako maximálnym počtom hviezd. Hodnotenie 99 % na Heuréke moje hodnotenie len dokresľuje.

Celkové hodnotenie

 • vysoká kvalita
 • väčšinou výborná chuť
 • ocenenie GREAT TASTE AWARDS 2022
 • vyššia cena u niektorých druhov

Počet hviezdičiek: 5,0 / 5

Nakúp s cashbackom

Ako pripraviť kávu na filter?

Filtrovaná káva mnohým ľuďom nechutí. Ak sú ale splnené základné pravidlá jej prípravy, čaká vás v šálke filtrovanej kávy niečo naozaj výborné. Na rozdiel od espressa nie je filtrovaná káva koncentrovaná, a tak si ju môžete dlhšie vyhutnávať.

Pokiaľ si totiž túto kávu pripravujete, znamená to, že pri jej príprave nevyužívate na extrakciu tlak, ale prirodzený proces lúhovania rozpustných látok vo vode. V horúcej vode, ktorá má až 93 °C, sa káva lúhuje 3–5 minút, potom sa ešte prefiltruje a scedí.

Na prípravu potrebujete samozrejme výberovú kávu (60g / 1 l), kvalitný mlynček a vodu ohriatu na 93 °C. Dôležité je tiež dodržať čas lúhovania. Aby ste vykúzlili tú najlepšiu filtrovanú kávu, je dobré vlastniť french press, aeropress, vacuum pot, moka kanvičku, prekvapkávač s papierovým filtrom alebo chemex.