Zrnková káva Upraženo: Svetová káva s beskydským srdcom

Niekedy na kvalite rannej kávy závisí kvalita celého dňa. Voňavá káva z celého sveta pražená v beskydských kopcoch, Upraženo, vám prevonia byt a zaistí super deň plný energie.

8. 1. 2022 Vendy
Zrnková káva Upraženo: Svetová káva s beskydským srdcom

 

Káva je súčasťou všedného života asi väčšiny z nás. Či už je to tá, ktorú si dávame ráno aby sme vôbec mohli fungovať, tá ktorú popíjame v kaviarni na pokeci stretnutí s priateľmi alebo tá, ktorú si popoludní po práci uvaríme do svojho obľúbeného hrnčeka, sadneme si na gauč a relaxujeme po náročnom dni. Ja a môj priateľ sme veľkými milovníkmi kávy a dalo by sa povedať, že sme na káve závislí.

Keď som teda dostala možnosť vyskúšať rôzne druhy kávy z e-shopu Upraženo.sk, bola som naozaj nadšená. Hneď som obchod na webe vyhľadala a začala surfovať po jeho stránkach, ktoré sú skutočne prehľadné. Okrem širokého výberu luxusnej zrnkovej kávy tu nájdete aj kávové kapsule na Nespresso a Dolce gusto alebo príslušenstvo na prípravu kávy (napríklad french press, moka kanvice, a pod.). K dobrej káve , samozrejme, patrí aj nejaká tá sladkosť, a tak si na webe môžete vybrať z rôznych druhov bio čokolád alebo zo zdravých variantov sušienok.

Na svoj balíček z e-shopu som sa naozaj tešila a musím povedať, že mi bol doručený naozaj rýchlo, o dva dni som ho mala doma a obsahoval tri druhy kávy Nikaragua, Brazília a Indonézia.

 

Cuppingové skóre

Cupping by sme mohli preložiť ako „šálkovanie“ a jedná sa o proces degustácie kávy, ktorý sa drží prísnymi pravidlami a hodnotí niekoľko kategórií testovanej kávy, ako je vôňa, chuť kyslosť, uniformita a ďalšie. Za každú kategóriu je káva bodovaná a súčet týchto bodov sa nazýva „cuppingové skóre“. Pokiaľ káva dosiahla 80 bodov a viac, môžeme ju považovať za kávu výberovú.
 

Zrnková káva Nicaragua 100% Arabica

 • Cena: 14 €

 • Hmotnosť balenia: 500 g

 • Kávovar: espresso, filter

 • Spracovanie: naturálne (označované ako suché)

 • Stupeň praženia: 3

 • Cuppingové skóre: 87 = výberová káva

 • Hodnotenie Vendy: ★★★★★

 • Stránka produktu: Zrnková káva Nicaragua

 

Stupeň praženia tejto kávy je 3, takže na stupnici kyslosť – horkosť bude skôr vľavo. Už v názve sa dočítame, že pochádza z Nikaraguy, konkrétne z regiónu Matagalpa. Ide o odrodu Catuaí, Caturra a bola zozbieraná na farme zvanej Finca Aurora, ktorá leží 1200-1400 m. n. m.

Chuťou by vám mala pripomenúť mliečnu čokoládu s tónmi hrušiek a medu. Po tom, čo som ju vyskúšala, musím povedať, že je táto káva naozaj lahodná, má silnú výraznú až ľahko horkastú chuť (asi tiež záleží na množstve použitých zŕn). Rozhodne ju môžem s pokojným svedomím zaradiť medzi mojich obľúbencov, a to nielen kvôli chuti, ale aj vďaka nádhernej silnej vôni, ktorú zacítite hneď po otvorení balenia.

 

Zrnková káva Indonesia 100% Arabica

 • Cena: 25 €

 • Hmotnosť balenia: 1 kg

 • Kávovar: espresso, filter

 • Spracovanie: wet hulled honey

 • Stupeň praženia: 3

 • Cuppingové skóre: 85,5 = výberová káva

 • Hodnotenie Vendy: ★★★★★

 • Stránka produktu: Zrnková káva Indonesia

 

Táto káva pochádza z Indonézie z regiónu Kerinci, Sumatra a ide o odrodu Andung Sari, Sigarar Utang. Je spracovávaná zaujímavou metódou Wet hulled honey, čo je kombinácia mokrej a suchej metódy v spojení s medovým spracovaním. Chuťou by mala pripomínať citrusové plody s javorovým sirupom, mangom a broskýň. Stupeň jej praženia je tiež 3, čo má opäť indikovať skôr kyslejšiu chuť.

Pri tomto druhu kávy sme sa s priateľom nezhodli. Na môj vkus bola káva príliš silná, možno až ľahko kyslastej chuti, ale má krásnu silnú vôňu. Naopak priateľ ju označil za zaujímavú a chuťovo najlepšiu - stala sa jeho obľúbeným ranným povzbudzovačom.

 

Zrnková káva Brazil 100% Arabica

 • Cena: 22 €

 • Hmotnosť balenia: 1 kg

 • Kávovar: espresso, filter

 • Spracovanie: naturálne

 • Stupeň praženia: 2

 • Cuppingové skóre: 82,5 = výberová káva

 • Hodnotenie Vendy: ★★★★★

 • Stránka produktu: Zrnková káva Brazil


 

Kto by nemal chuť na  šálku dobrej brazílskej kávy? Káva z brazílskej oblasti Minas Gerais je zmesou rôznych odrôd zŕn vysokej kvality, ktorá bola zozbieraná medzi rokmi 2020 a 2021.

Jej chuť má byť intenzívna, čokoládová a príjemne sladká - taká chuť vynikne napríklad pri espresso príprave. Za seba musím povedať, že tento druh kávy sa stal ihneď mojím favoritom. Káva krásne vonia, keď otvoríte jej balenie, okamžite vám prevonia celý byt. Jej chuti nemožno vôbec nič vytknúť, je jemná ale pritom výrazná a naozaj aj ľahko sladkastá.

Kávu som dala ochutnať aj svojiím priateľom, ktorí moje nadšenie zdieľali a ešte v ten deň si tento druh tiež objednali.

 

Hodnotenie:

Pokiaľ by som mala hodnotiť chuť všetkých vyskúšaných druhov kávy z e-shopu Upraženo.sk, dala by som 4 hviezdy z 5. Avšak musím prihliadnuť aj k e-shopu samotnému. Na ňom sa mi veľmi páči jeho prehľadnosť aj dostupnosť zaujímavých informácií o ponúkaných produktoch, rýchlosť doručenia objednávky a celkovo velmi dobrý zákaznícky servis.

Na stránkach obchodu nájdete telefónne číslo aj e-mailovú adresu, kam môžete zavolať či napísať v prípade, že potrebujete poradiť. Moje celkové hodnotenie je teda plný počet, a to päť hviezd. Teraz som kávou naozaj zásobená, ale určite zatiaľ objednám aspoň degustačný balíček kávy, ktorý e-shop taktiež ponúka.

 

 

►TIP: Spôsoby prípravy kávy

Každý z nás preferuje iný druh prípravy kávy. Pokiaľ si chcete doma užiť šálku kávy ako z kaviarne, máte veľa možností, ako to docieliť:

Kávovar: Iste jeden z najjednoduchších spôsobov, ako si rýchlo pripraviť výbornú kávu. Jedinou vašou starosťou bude kúpa kvalitnej kávy a možno aj cena kávovaru. Kvalitné kávovary totiž nie sú práve najlacnejšou záležitosťou.

French press: Príprava pomocou tejto kanvičky so stláčacím sitkom mne osobne vyhovuje najviac. Príprava kávy v tejto kanvičke patrí už mnoho desaťročí k najobľúbenejším postupom. French press sa obsluhuje veľmi jednoducho, nepotrebujete ani elektrickú energiu, ani papierový filter, kanvička sa navyše ľahko umýva. Pretože stláčacie sitko na rozdiel od papierového filtra neodfiltruje oleje obsiahnuté v káve, má takto pripravená káva plnú chuť.

Moka kanvička: Pokiaľ sa chcete čo najviac priblížiť chuti espressa, vyskúšajte túto nenápadnú kanvičku. Funguje na princípe tlaku vodnej pary. Ten vháňa vyextrahovanú kávu do hornej časti konvičky, z ktorej poputuje do vašej šálky.

PrekvapkávačDripper: Ako napovedá názov, v prekvapkávači alebo dripperi si pripravíte filtrovanú, teda prekvapkávanú kávu cez papierový filter. Tento plastový, porcelánový či sklenený akoby „hrnček s tanierikom“ postavíte na nádobu, vložíte medzi ne filter a za chvíľku máte v nádobe super kávu bez logru, ktorý zostal v šálke.

Aeropress: Podobne ako pri french presse funguje aeropress na princípe stlačenia a filtrácie, tentoraz však pomocou filtračného papiera a vzduchu. Aeropress vašu kávu pripraví rýchlo a ľahko a jej chuť bude ešte výraznejšia.

Chemex: Vázička pripomínajúca kadičku z chemického laboratória vám pripraví perfektnú prekvapkávanú kávu. Do jej hrdla stačí vložiť filtračný papierik a namletú kávu, zaliať horúcou vodou a vychutnať si čistú kávu bez zákalu.

Džezva: Milovníci klasiky a tureckej kávy s džezvou nešliapnu vedľa! Táto veľmi stará metóda prípravy kávy spočíva v špeciálnej nádobke, v ktorej uvaríte kávičku priamo na platni. Od tejto kávy sa neoddeľuje lógr a jej chuť je tak veľmi výrazná.

 

Niečo málo o e-shope Upraženo

Pražená káva Upraženo je produktom mladého tímu z Beskýd, ktorý rád experimentuje a skúša nové veci. Láska ku káve ich definuje a robia všetko pre to, aby ste mali dymiacu šálku voňavej kávičky, kedykoľvek dostanete chuť. Kávové zrná preto hľadajú po celom svete, potom ich starostlivo kontrolujú, pripravujú na praženie a nakoniec denne v malých dávkach sami pražia.

Kávu vám následne ručne zabalia do uzatvárateľných sáčkov, vďaka ktorým vám vydrží krásne čerstvá a voňavá. Kávové zrná z Brazílie, Peru, Indonézie a ďalších krajín si môžete objednať podľa vlastnej spotreby v malých aj veľkých baleniach. Pokiaľ si však stále nie ste istí, čo vám bude chutiť najviac, môžete vyskúšať degustačný balíček, kde za zvýhodnenú cenu svoju favoritku určite objavíte.

Nemáte si v čom pripraviť kávu? Vyberte si na Upraženo z ponuky príslušenstva, na jej prípravu, ako je french press alebo moka kanvička. Pokiaľ vlastníte kávovar na kapsule a zrnkovú kávu nevyužijete, má Upraženo riešenie aj pre vás a ponúka všetky možné typy kapsúl Dolce Gusto alebo Nespresso. Na svoje si prídu aj tí, ktorým káva toľko nevonia. Tí si môžu vybrať z ponuky vreckových aj sypaných čajov. Nemôže chýbať ani výber sladkostí, ktoré sú ku kávičke či čaju skoro nutnosťou.

Vendy

Autor Vendy

Vendy je rodáčkou z Českých Budejovíc a ako správna patriotka má najradšej budejovické pivo. Veľmi rada chodí na prechádzky so svojou fenkou. Vášnivo rada nakupuje, bavia ju Tarantinove filmy, hudobné festivaly a koncerty rockovej hudby. Do dnešného dňa spomína na koncert Lucie v opere, ktorý ju ako násťročnú doslova uchvátil.

Podobné články