Recenzia NaMaximum: doplnky výživy pre lenivcov aj športovcov

27. 2. 2021
Recenzia NaMaximum: doplnky výživy pre lenivcov aj športovcov

Celkové hodnotenie

Počet hviezdičiek: 5,0 / 5

Priznám sa, že o e-shope NaMaximum.sk som počula prvýkrát. Keď som sa s e-shopom zoznamovala, hneď ma zaujal dizajn obchodu a jednoduchá orientácia. Produkty je možné vyhľadať štandardne podľa kategórie, no tiež podľa cieľa. E-shop tak namňa pôsobí veľmi sympaticky.

Čo by som chcela najviac vyzdvihnúť je forma webu. Nájdete tam sekciu Články a recepty, kde narazíte na blog plný zaujímavých príspevkov. Je vidno, že majiteľov e-shopu fitness zajíma. E-shop totiž prináša aj pridanú hodnotu. Výhodou je tiež vlastná výroba. NaMaximum svoj tovar totiž aj vyrába pod značkami ako Natural Nutrition, Warrior a BioMedical. 

 • Natural Nutrition sa zameriava na čo najčistejšie a najprírodnejšie zloženie
 • Warrior ponúka komplexné a chutné riešenie suplementov pre šport a fitness
 • BioMedical sú prírodné produkty v 100 % BIO kvalite, ako sú orieškové maslá, rastlinné oleje, superpotraviny a pod.

Menu a usporiadanie výrobkov je jednoduché a prehľadné. Objednávka bola rýchlo vybavená, expedovaná a doručená. Balíček prišiel poriadne zabalený a neporušený, pričom boli produkty pekne zabalené. Súčasťou je aj odmerka (len pri väčšine produktov). V balíčku však chýba vrecko na vysušovanie, bez ktorého začne produkt hrudkovatieť. 

Čo sa produktov týka, bola som ľahko skeptická. Som dosť konzervatívny človek a keď si na niečo zvyknem, nerada to mením. Mám svoje rituály a len málokedy mením svoju rutinu. Ale na podstivé recenzovanie som plne odhodlaná! Som pripravená vybehnúť zo starých koľají a dať recenzovaným produktom šancu. A ako to dopadlo?

Poďme na to…

Esenciálne aminokyseliny a BCAA

Aminokyseliny sú základné stavebné jednotky bielkovín. Niektoré si naše telo vyrobí samé (neesenciálne aminokyseliny) a iné mu musíme dodať (esenciálne aminokyseliny) vhodným zložením potravy a výživových doplnkov.

► Aminokyselina citrulín malát

Recenze NaMaximum: Aminokyseliny citrulin malát

 • Bežná cena: od 5,99 €
 • Cena v akcii: 3,90 €
 • Značka: Natural Nutrition
 • Balenie: 100 g, 400 g alebo 1 kg
 • Kombinácia aminokyseliny citrulínu a kyseliny jablčnej (malát) v pomere 2:1
 • Vhodný doplnok pri intenzivnych a silových tréningoch
 • Dávkovanie: 1× denne 2 g (⅓ čajové lyžičky) rozmiešané vo vode
 • Stránka produktu: Jednozložková aminokyselina L-citrulin malát

Citrulín malát je zlúčenina aminokyselín, ktorej sa prisudzujú najväčšie benefity vo forme oddialenia únavy. Produkt tvoria dve zložky - citrulín a malát. Citrulín sa radí k neesenciálnych aminokyselinám. Dopĺňanie citrulínu dokáže oddialiť únavu produkciou oxidu dusnatého, ktorý ovplyvňuje tok krvi a rozvod kyslíka po tele. Pri cvičení svaly potrebujú kyslík a citrulín zapríčiní väčšie zásobenie, vďaka čomu môžeme cvičiť intenzívnejšie. Svojimi vlastnosťami je ho možné porovnávať s arginínom.

Recenze NaMaximum: Aminokyseliny citrulin malátIde o biely prášok, ktorý sa dávkuje 1x denne 1 čajová lyžička. Stačí ho rozmiešať vo vode alebo v inom nápoji. Odporúča sa užívanie cca hodinu pred tréningom.

Pokiaľ sa vám dnes naozaj trénovať nechce, zmiešajte ho s predtréningovkou. Tréning potom odcvičíte ako nič. Za mňa hodnotím ako fajn doplnok. Pomer cena/kvalita je super.

 

► BCAA Premium s príchuťou

 

Recenze NaMaximum: Instantní BCAA s příchutí zeleného jablka

 • Bežná cena: od 20 €
 • Cena v akcii: 14,95 €
 • Značka: Warrior
 • Balenie: 100, 400 a 600 g
 • Príchute: Green Apple, Pineapple, Cherry
 • Podpora pre budovanie a ochranu svalov
 • Dávkovanie: 7 g (2 kompcovité čajové lyžičky) rozmiešať v cca 250 ml vody
 • Stránka produktu: BCAA Instant Premium

BCAA sú 3 základné aminokyseliny - valín, leucín a izoleucín. Ide o aminokyseliny, ktoré spadajú do skupiny esenciálnych aminokyselín. Nájdete ich napríklad v mlieku, mäsa či vajíčkach. Sú dôležité na syntézu proteínu, opravu tkaniva a absorbciu živín. Niektoré z nich môžu zabrániť strate svalovej hmoty, zlepšiť spánok a atletický výkon.

V prípade, že ste športovec je dopĺňanie tohto doplnku na zváženie. BCAA môže pomôcť oddialiť vyčerpanie glykogénu. Pomôcť môže aj ľuďom v redukčnej diéte.

Recenze NaMaximum: Instantní BCAA s příchutí zeleného jablka

Ide o jemný prášok rozpustný vo vode. Vyrába sa v ochutenom aj neochutenom variate - ja som zvolila chuť Green Apple. S rôznymi BCAA prípravkami mám bohaté skúsenosti a je ich len zopár, ktoré mi naozaj chutili. Bola som preto zvedavá, ako sa s chuťou vysporiadala značka Warrior. 

Drink pripravujem v šejkri, ale jednoducho sa rozpustí aj v pohári. Najviac ma prekvapila chuť - chutí presne ako jablkový mušt a som presvedčená, že som nikdy neochutnala lepšie BCAA.

Osobne si BCAA dávam pri cvičení alebo pred ranným kardio tréningom nalačno, aby som vykonanou aktivitou ochránila svalovú hmotu a hlavne preto, že mi naozaj chutí. 

Proteínové nápoje

Proteíny či bielkoviny prispievajú nielen k rastu svalovej hmoty, ale aj k jej udržaniu a k zdraviu našich kostí. Proteínové nápoje sú ideálne pre športovcov, ktorí chcú zvýšiť príjem bielkovín bez nadbytočných tukov a sacharidov.

 

► Srvátkový proteín s príchuťou a 80 % podielom bielkovín

 

Recenze NaMaximum: Syrovátkový whey protein

 • Bežná cena: od 22,95 €
 • Cena v akcii: 18,95 €
 • Značka: Warrior, Natural Nutrition
 • Balenie: 1 a 2 kg
 • WPC 80- je srvátkový koncentrát s min. 80 % podielom bielkovín v sušine
 • Príchute: Chocolate DeLuxe, Coconut, Bananas in Chocolate, Vanilla, Chocolate, ChocoMilk, Stevia Dark Chocolate, Strawberry Sweet, Chocolate Peanut Butter, Pistachio, Mocca Chocolate, Butter Cookies, Caramel Coffee, Chocolate Mint, Blueberry Vanilla, Blueberry Cheesecake, Banoffee, raspberries in Chocolate, Bez príchute
 • Dávkovanie: 30 g rozmiešať v 300 ml vody
 • Stránka produktu: WPC 80: srvátkový proteín

Často démonizovaný produkt tými, ktorí fitness nerozumejú. Niekoľkokrát som sa pri pití proteínu stretla s poznámkami "čo to zase piješ, veď to nemôže byť zdravé", "nechceš sa normálne najesť", "to je samá chémia" ... A pritom je to také jednoduché. Každý k fungovaniu potrebuje jedlo. Ten, kto sa o výživu a šport aspoň trochu zaujíma, vie, že jedlo by malo byť pestré a vyvážené. Nejde predsa o to jesť len mäso alebo len prílohu. Správne by mal každý tanier obsahovať sacharidy (prílohu), bielkovinu, tuky a zeleninu / vlákninu.

Športujúci jedinci majú potrebu príjmu bielkovín vyššiu než ľudia, ktorí nie sú nijako extra aktívni. Športovci zvýšený príjem bielkovín potrebujú k správnej regenerácii. Vyšší príjem bielkovín je odporúčaný tiež ľuďom v redukčnej diéte. Pri diéte je vždy lepšie hýbať s príjmom tukov a sacharidov, ale hodnotu bielkovín ponechať, prípadne aj mierne navýšiť. Bielkoviny prijímame z potravy - mäsa, vajec, mliečnych produktov, strukovín, orechov... Niekedy je to však fuška zjesť svoj denný príjem, preto nastupuje na scénu práve proteín. Proteín je vyrobený zo srvátky. V dnešnej dobe sa už proteínové prášky vyrábajú veľmi šetrnou metódou, vďaka ktorej je odstránený prebytočný cukor a ďalšie nadbytočné látky a zostáva iba kvalitná forma bielkovín.

Proteínov je celý rad, najviac rozšírený je práve srvátkový koncentrát, ktorý je pre telo výborne vstrebateľný a stráviteľný. V jednej odmerke proteínu je obsiahnutých cca 20 g kvalitnej bielkoviny, ktorá nám o danú hodnotu razom navýši denný príjem potrebných bielkovín. Proteín nie je úplne nepostrádateľný, ak nemáte problém jesť potrebné množstvo v strave, nie je potrebné ho suplementovať. Ja osobne mám proteín veľmi rada, jednak svojmu telu doprajem dávku kvalitných bielkovín a jednak mi chutí.

Dnes sú k dostaniu proteíny chuťovo skvelé, keď ich zmiešate s vodou, máte razom výborný, chutný a sladučký shake. Proteín ďalej rada pridávam do ovsenej kaše, hojne ho využívam tiež pri pečení (nie, tepelnou úpravou sa neznehodnotí) a po tréningu na doplnenie rýchlych bielkovín predtým, než sa dostanem k jedlu a normálne sa najem.

Recenzovaný proteín je vyrobený zo spomínaného srvátkového koncentrátu, ide o proteín s vyšším percentom rozvetvených aminokyselín, ktoré umožňujú rýchlejšiu syntézu bielkovín a tým tiež jeho rýchlejšie trávenie. Na recenziu som mala príchuť Chocolate DeLuxe. Čo oceňujem, je obrovský výber chutí. Proteín som skúšala všemožne - vypiť len tak, do kaše i do pečenia. Chuť je bombastická, pripomína mi Granko.

Štandardne proteín miešam s vodou, pri niektorých proteínoch sa mi stane, že chuť nie je natoľko výrazná a mám pocit, že tomu niečo chýba. Pri tomto proteíne to tak nebolo. Chuť bola výrazná dostatočne, pritom bol proteínový shake jemný a oceňujem tiež zníženú penivosť. Koľkokrát sa mi stane, že po vyšejkrovaní drinku musím dosť dlho čakať, kým klesne pena. Pri tomto proteíne sa pena netvorila, čo hodnotím kladne. Do kaše je proteín tiež dobrý, len mi príde, že kašu urobí trochu vodovějšiu. To sa dá však vychytať a samotný základ - vločky - stačí zaliať menším množstvom vody. Proteín potom vmiešať do hustejšej kaše, potom je konzistencia fajn. A v prípade pečenia nemám čo vytknúť. Cesto proteín krásne osladí, výrobok doplní o hromadu bielkovín a fajn čokoládovú chuť.

 

Doplnky výživy v prášku: vitamíny, minerály a kĺbová výživa

 

Vitamíny a minerály sú dôležité pre správne fungovanie organizmu. Ak ich nepríjmeme v dostatočnom množstve zo stravy, je nutné ich telu dodať. Rovnako to platí pre výživu kĺbov, kostí, pokožky a tkaniva. 

 

► Hydrolyzovaný rybí kolagén

 

Recenze NaMaximum: Hydrolizovaný rybí kolagen Natural

 • Bežná cena: od 14 €
 • Cena v akcii: 11,90 €
 • Značka: BioMedical, Natural Nutrition
 • Príchute: Natural, Juicy Raspberry, Stevia Lemon Fresh, Stevia Apple Fresh
 • Balenie: 300 g, 400 g a 1 kg
 • Dávkovanie: prírodný kolagén 2× denne 5 g (1 čajová lyžička) rozmiešaná vo vode, príchuť malina 1× denne 10 g rozmiešať v 200 ml studenej vody.
 • Stránka produktu: Collagen Premium: hydrolyzovaný rybí kolagén

Kolagén je bielkovina a zároveň hmota tkanív. Vyskytuje sa v tele prirodzene, ale s pribúdajúcim vekom jeho produkcia klesá. Existuje kolagén typu I (najrozšírenejší, tvorí cca 90 % všetkého kolagénu v pokožke, kostiach či šľachách), II a III. I. typ má pozitívny vplyv na pokožku, nechty, kĺby, kosti a ďalšie funkcie v tele. 

Čo sa týka fitness, športu a priameho vplyvu daného doplnku stravy na výkonnosť rad štúdií spochybňuje. 

Recenze NaMaximum: Hydrolizovaný rybí kolagen příchuť malina

Kolagén na recenzovanie je kolagén typu I. Vyrobený je z morských rýb (treska, losos) a sľubuje blahodarné účinky na krásnu pleť. Produkty sa vyznačujú svojim čistým obsahom - bez pridaných aróm, farbív a konzervantov.

 • Kolagén Natural - bez príchute. Ide o biely, sypký a veľa jemný prášok. Dávkovanie má byť v dvoch 5 g dávkach. Odporúčaného dávkovania som sa držala a užívala som doplnok ráno aj večer. Pri Kolagéne Natural oceňujem práve jeho neochutenosť, je možné ho pridať do akéhokoľvek nápoja, ktorý jeho chuť nijako neovplyvní. Samozrejme ho môžete vypiť tiež v obyčajnej vode, ale pridanie do iného nápoja pre mňa bola prijateľnejšia voľba. Poslednou dobou som si obľúbila 20 minútiek kardia nalačno a predtým si dávam len BCAA, prípadne širšie spektrum aminokyselín. A ráno som kolagén pridávala práve do BCAA, aby som zabila dve muchy jednou ranou. Večer som zase pridávala odmerku do rozpustného magnézia.

Čo sa samotného účinku užívania kolagénu týka, ten, bohužiaľ, nemôžem posúdiť. Ide o produkt, ktorý je potrebné suplementovať dlhšiu dobu a jeho účinky je možné posúdiť až v dlhodobom meradle užívania. Avšak pevne dúfam, že raz, keď budem veľmi stará a budem mať veľa rovnako starých kamošiek, tak budem vyzerať podstatne mladšie.


Recenze NaMaximum: Hydrolizovaný rybí kolagen příchuť malina

 • Kolagén Juicy Raspberry - z kolagénu s príchuťou som mala miernu obavu, nie každý ochutený prášok je chuťovo dobrý. Účinky a samotný produkt ako taký je rovnaký ako predchádzajúci opísaný. Čo sa chuti týka, tak príchuť Raspberry je z ponúkaných príchutí najlepšia. Pre potreby recenzie som mala k dispozícii práve malinu, ale zhodou okolností som objavila rovnaký produkt s citrónovou príchuťou u kamošky. Malina chutila podstatne lepšie. Ak ho zmiešate s perlivou vodou chutí ako malinovka bez cukru a blbostí navyše. Naopak, je to zdravá a telu prospešná malinovka.

Hoci príchuť malina bola super, osobne by som znovu kúpila skôr Collagen Natural. Je pre mňa jednoduchšie pridať Collagen do iného nápoja, než mať o ďalší drink navyše.

 

 

► Magnéziový drink s vitamínami B6 a C

 

Recenze NaMaximum: Magnesiový drink s B6 MagneForte

 • Bežná cena: 12 €
 • Cena v akcii: 9,99 €
 • Značka: Warrior
 • Balenie: 300 g
 • Príchuť: Lime and Raspberry
 • Obohatené o sušenú kokosovú vodu
 • Balenie vyjde na 60 denných dávok
 • Dávkovanie: 1 × denne rozmiešať 5,5 g zmesi v 250 ml vody
 • Stránka produktu: MagneForce drink s B6

Zinok a horčík patrí k najdôležitejším suplementom vo výžive športovca. Magnézium čiže horčík je minerál, ktorý ovplyvňuje cca 400 biochemických reakcií v tele. Do detailu, čo presne a ako ovplyvňuje, nemá cenu zachádzať. Veľmi jednoducho - horčík bojuje proti únave, kŕčom a nespavosti. Množstvo horčíka v organizme výrazne ovplyvňuje stres. Ak aktívne cvičíme, dostávame svoje telo pod určitú úroveň stresu. Ak navyše trpíte na kŕče, je suplementácia viac ako žiadúca.

Magnézium je k dostaniu vo viacerých formách, nie každá forma je rovnako kvalitná. Medzi najkvalitnejšie sa radí bisglycinát, ktorý sa vyznačuje vysokou využiteľnosťou. 

Recenze NaMaximum: MagneForte a FlexBull

Do recenzie som si vybrala magnézium chelát obohatený o vitamín B6 a C. Ide o práškovú formu horčíka, ktorú stačí zmiešať s vodou a drink je hotový. Konzistencia je úplne bez problémov, dá sa rozmiešať pekne, nehrudkovatie sa a netvoria sa nerozmiešateľné kúsky. Palec hore tiež za dochutenie. Drink neobsahuje cukor, umelé farbivá, ani GMO a sladený je Stéviou.

Čo ma najviac prekvapilo je samotná chuť. Zo skúseností s podobnými produktmi iných značiek som sa bála, že chuť bude presladená a umelá. No omyl! Chuť je úplne skvelá. Chuť súhlasí s príchuťou limetka a malina. Ľahko sladká a kyslastá chuť urobí drink taký, že si ho vychutnáte a užijete. Na kŕče netrpím, ale chodím cvičiť popoludní až večer. Často som cítila, že pred spaním nie som dostatočne upokojená. Síce som unavená bola, ale cítila som, že moje telo nie je tak úplne v pokoji a pripravené na spánok. Mala som často problém so samotným zaspávaním a kvalita spánku tiež nebola nič moc. Po vypití magnézia sa za chvíľu cítim príjemne unavená. Presne tak, ako by sa telo malo cítiť pred spánkom.

Pozitívne hodnotím tiež samotnú kvalitu spánku, pretože sa v priebehu noci nebudím a spím celú noc ako bábätko. Presne to, čo by som od bisglycintovej formy horčíka očakávala. Za mňa ide o super a kvalitný produkt. S ohľadom na cenu si trúfam povedať, že je bezkonkurenčný.

 

► Komplexná kĺbová výživa

 

Recenze NaMaximum: Komlexní kloubní výživa FlexBull s příchutí Ginger

 • Bežná cena: 20 €
 • Cena v akcii: 15,95 €
 • Značka: Warrior
 • Balenie: 300 g
 • Príchute: Juicy Ginger, Natural
 • Súčasťou je kolagén typu II., ktorý je hlavným proteínom kĺbovej chrupavky
 • Dávkovanie: 1 × denne 7,5 g prášku (2 odmerky pri verzii Juicy Ginger) rozmiešať v 300 ml vody. Užívať po jedle.
 • Stránka produktu: FlexBull kĺbová výživa

Kĺbová výživa je doplnok pre aktívnych športovcov, ale aj pre starších jedincov. Hodí sa perfektne aj ako doplnok pre seniorov a tiež pre tých, ktorí majú s pohybovým aparátom akýkoľvek problém. Obsahom výživy je kombinácia účinných látok, ktoré sú prirodzenou súčasťou našich kĺbov a kostí. Ďalej je výživa obohatená o vitamíny a antioxidanty v podobe rastlinných extraktov. Presným výpočtom látok obsiahnutých v produkte sa nebudeme zaoberať, ale kombinácia týchto látok zaistí maximálne účinky. Medzi základné účinky, ktoré od kĺbovej výživy môžeme očakávať, je:

 

Recenze NaMaximum: Komlexní kloubní výživa FlexBull Ginger a magneziový drink MagneForte s B6 - obsah balení

 • podpora a udržiavanie pohyblivosti kĺbov a
 • udržanie zdravých kostí, vlasov, nechtov, kĺbov a pokožky.

Ak máte problém s vyššie uvedeným, prípadne viete, že na svoje kĺby vyvíjate tlak vyšší ako obvykle, suplementácia sa odporúča. Recenzovaná výživa je v práškovej forme, stačí ju jednoducho rozmiešať s vodou. Príchuť Juicy Ginger, čiže zázvor, je fajn. Zázvor v pití je cítiť, ale nijako dramaticky. Nie je ani príliš sladký, ani horký, proste tak akurát. Osobne mám zázvor rada, takže mne drink chutí. Ja sama s kĺbmi problém nemám, takže objektívnejšie zhodnotenie nepridám. Ale naordinovala som suplement priateľovi, ktorý sa už dlhšiu dobu sťažoval na bolesť v ramene. Drink mu robím každé ráno už viac ako mesiac a čo som sa ho pýtala naposledy, tak hovoril, že sa rameno oveľa polepšilo a bolesť takmer odišla. Ťažko povedať, či k tomu dopomohol práve spomínaný produkt, ale keďže výživa obsahuje celý rad vitamínov, tak za skúšku rozhodne stojí.

 

Doplnky stravy v kapsulách: vitamíny, minerály a tráviace enzýmy

 

Vitamíny a minerály tentoraz vo forme tabliet. Pre niekoho môže byť táto forma pohodlnejším variantom doplnkov potravy. Dodať telu navyše aj tráviace enzýmy je vhodné hlavne pri zhoršenom procese trávenia jedla či pre športovcov, ktorí konzumujú vyššie množstvo suplementov.

 

► Zmes 7 tráviacich enzýmov

 

Recenze NaMaximum: Trávicí enzymy Opti 7 Digest

 • Bežná cena: 10 €
 • Cena v akcii: 6,95 €
 • Značka: Warrior
 • Balenie: 150 tabliet
 • Zlepšuje vstrebávanie živín a regeneráciu a rast svalovej hmoty
 • Dávkovanie: 3 × denne 1 tabletu po jedle zapiť dostatočným množstvom vody
 • Stránka produktu: Tráviace enzýmy Opti-7-Digest

Tráviace enzýmy sú zjednodušene látky, ktoré napomáhajú tráveniu. Ide o suplement, ktorý nepoužívam na pravidelnej báze, ale dávam ho nárazovo. Vždy, keď viem, že si dám nejaké jedlo, ktoré nie je štandardne súčasťou môjho jedálnička, alebo pôjdem na dobrú večeru alebo sa proste len najem viac ako obvykle. Moje telo je zvyknuté na nejakú stravu, jem pravidelne a vyvážene, ale ľudia nie sú stroje. Aj ja si rada doprajem nejaké zakázané ovocie.

Ak je však moje telo zvyknuté na určitú stravu a zrazu do seba dám niečo totálne mastné alebo sladké, trávenie trochu protestuje. K tomu mi pomáhajú práve tráviace enzýmy, ktoré si dávam, keď viem, že ma v blízkej dobe nejaký podobný chod čaká a telo aspoň týmto spôsobom trochu povzbudíme. Skôr, než som tráviace enzýmy vyskúšala, som s trávením netypickej stravy mala veľké problémy. Brucho nafúknuté a natlakované, kŕče ... no nič príjemné. Od tej doby, odkedy som do svojej cheat rutiny zaradila enzýmy, sa mi trávenie 100 % zlepšilo. Príde mi, že mi po jedle už nie je tak ťažko a necítim sa ako v deviatom mesiaci.

Spomínané tráviace enzýmy nie je potrebné zaraďovať iba pred veľkým a netypickým jedlom. Ak máte so zažívaním a trávením problémy ako také, odporúčam vyskúšať. Verím, že vám produkt pomôže, a navyše zlepší vstrebávanie výživných látok do tela. Enzýmy sú rastlinného pôvodu a sú tak vhodné aj pre vegetariánov a vegánov.

 

► Zinok, magnézium a vitamín B6

 

Recenze NaMaximum: ZMB6 - zinek, magnézium a vitamín B6

 • Bežná cena: 8 €
 • Cena v akcii: 5,99 €
 • Značka: Warrior
 • Balenie: 100 tabliet
 • Dávkovanie: 3 × denne 1 tabletu zapiť dostatočným množstvom vody.
 • Stránka produktu: ZMB6: Zinok, Horčík, B6

ZMB tablety zahŕňajú minerálny komplex, presnejšie zinok, magnézium a vitamín B6. Ide o látky, ktoré pôsobia skvele na regeneráciu svalstva, čím podporujú rast svalovej hmoty a sily. Ďalej produkt podporuje kvalitu spánku, čím práve pôsobí na riadnu regeneráciu.

Ak by sme sa zamerali na jednotlivé zložky, tak zinok prispieva k normálnej hladine testosterónu v krvi, horčík prispieva k zníženiu únavy a vyčerpania a vitamín B6 napomáha k regulácii hormonálnej činnosti.

Ide o doplnok, ktorý sa vďaka svojmu zloženiu a účinku odporúča suplementovať pred spaním. Je vo forme menších tabliet a v e-shope je ako odporúčané dávkovanie napísané 3 × denne 1 tabletka po jedle. Ja osobne užívam 1 tabletku pred spaním a povedala by som, že ide o pre mňa dostačujúce množstvo. Od tej doby, čo suplement užívam, necítim také "napätie" vo svaloch, cítim sa viac oddýchnutá a úplne zmizli kŕče. Je pravdou, že som na ne netrpela vo veľkej miere, ale sem tam ma nejaký kŕč postretol. ZMB6 užívam už cca 2 mesiace a za tú dobu som nemala kŕč ani raz.

 

Zdravé pochutiny: arašidové maslo, škorica a proteínové tyčinky

 

Ani keď športujete a držíte si líniu, nie je nutné sa vzdávať všemožných dobrôt. Je ale fajn nájsť si také, ktoré príliš nenarušia vaše športové či chudnúce snaženia.

 

► Arašidové maslo v prášku

 

Recenze NaMaximum: Arašídové máslo v prášku

 • Bežná cena: 12 €
 • Cena v akcii: 7,95 €
 • Značka: Warrior
 • 100 % arašidy, stačí pridať vodu
 • Dávkovanie: 2 čajové lyžičky arašidového masla zmiešať s 1 čajovou lyžičkou vody
 • Stránka produktu: Práškové arašidové maslo

Ak by som mala vybrať jedno najobľúbenejšie jedlo či potravinu, tak je to 100 % orechové maslo. Arašidové, mandľové, kešu ... akékoľvek orechové maslo. Pri každom masle sa musím naozaj držať, aby som ho nezjedla na jeden záťah :). Hoci je maslo zložené zo zdravých a telu prospešných tukov, stále to sú tuky, ktoré sú nutrične zo všetkých makroživín najkalorickejšie. Medzi 3 základné makroživiny patria sacharidy, bielkoviny a práve tuky. Sacharidy a bielkoviny majú energetickú hodnotu 4 kcal / g a tuky sa vyznačujú hodnotou 9 kcal / g.

Ak si strážite denný príjem, je veľmi ľahké ho pomocou väčšieho množstva masla prestreliť. Priemerné množstvo tukov v klasických maslách je nejakých 40-50 gramov na 100 gramov. Tuky sú pre správne fungovanie tela zásadné, najmä čo sa hormonálnej rovnováhy týka. Avšak strava by mala byť vyvážená s príjmom makroživín rozložených do čo najširšej škály potravín. Je to veľká škoda, nie je tak úplne vhodné vyčerpať príjem tukov len na orechové maslo. Tuky, ako aj iné makronutrienty, je nutné prijímať zo širokého spektra potravín. Arašidové maslo v prášku sa vyrába z orechov, ktoré sú prelisované a zbavené prebytočného oleja. Nutrične vychádza na 100 gramov produktu len 14 gramov tukov! Je tak skvelou voľbou, ako si dopriať svoju obľúbenú pochutinu a ušetriť hromadu tukov.

Recenze NaMaximum: Arašídové máslo v práškuČo sa konzistencie a prípravy týka, je to veľmi jednoduché. Ako už názov hovorí, maslo je v práškovej forme a na prípravu ho stačí len zmiešať s vodou. Na cca 2 čajové lyžičky prášku stačí pridať 1 lyžičku vody. Množstvo vody je na vás, záleží akú konzistenciu masla preferujete. Dve čajové lyžičky na porciu vychádza na cca 6-10 gramov prášku, čo znamená na porciu masla cca 1 gram tuku!

Osobne som práškové maslo nemala prvýkrát. S maslom mám skúsenosť od inej značky, ktorá je drahšia než Warrior. Bola som tak zvedavá na chuť, či je lacnejší variant rovnako dobrý. Produkt rovnako vonia, má rovnakú konzistenciu a rovnako sa pripravuje. Môj osobný tip pre jemnejšie maslo je, že pridávam namiesto vody mlieko - mandľové. A maslo chutí rovnako ako drahšia značka. Chutí skvele. Áno, chuť samozrejme nie je úplne totožná ako klasické maslo, je poznať, že ide o práškovú formu. Klasické maslo je jednoducho jedinečné a nenahraditeľné. Ale chuť je veľmi podobná a s ušetrením tukov a kalórií ide o výhru.

Práškové maslo využívam denne. Pridávam ho do kaše, na lievance a palacinky s tvarohom a ovocím, dokonca používam priamo prášok - neriedim, ale tvaroh práškom posypem (no dobre, niekedy si ho sypem rovno do pusy, len tak :)). Ďalším skvelým variantom využitia je pečenie, na internete je veľa receptov s pridaním práškového masla. Nedávno som piekla fit bábovku, pridaním prášku dostala bábovka skvelú arašidovú chuť a miesto klasického masla som ušetrené tuky "vyplytvala" na čokoládu, ktorú som do bábovky pridala.

Za mňa sa jedná o vynález storočia. Som presvedčená, že každý, kto si stráži kalorický príjem a miluje chuť orechov, toto maslo 100 % ocení. Rozhodne stojí za vyskúšanie. Ak by som mala vybrať len jeden produkt z celej recenzie, ktorý by som mala vyzdvihnúť, je to práve tento produkt. Až začne vykukovať dno dózy, objednávam znova.

 

► Cejlónska škorica

 

Recenze NaMaximum: Cejlonská skořice Bio

 • Bežná cena: 9 €
 • Cena v akcii: 5,90 €
 • Značka: BioMedical
 • Balenie: 200 g
 • Stránka produktu: Cejlónska škorica

Škorica je jedno z mojich najobľúbenejších korení. Všetko sa škoricou chutí sakramentsky dobre! Škorica nie je len dobrá chuťovo, ale tiež čo sa zdravia týka. Škorica obsahuje celý rad telu prospešných prírodných látok, pôsobí priaznivo na zažívanie, dokonca by mala prispievať aj k boju proti celulitíde, napomáhať chudnutiu, má mať antioxidačné účinky a celkovo pôsobiť blahodarne na krvný obeh.

Druhov škorice je niekoľko, tá najlepšia je práve cejlonská. Je svetlo hnedá, na chuť a vôňu jemná s nádychom tropických plodov. Ešte existuje škorica čínska, ale tá je lacnejšou alternatívou. V bežných obchodoch sa dá kúpiť skôr tá čínska. Ak vám škorica naozaj chutí, odporúčam objednávať v e-shopoch, kde bez problémov narazíte na zdravší a prospešnejší variant - práve tú cejlónsku.

Cejlónska škorica z NaMaximum.cz je úžasná. Skvele vonia a chutí! Oceňujem 200 gramové balenie, ktoré nejakú dobu vydrží. Cena je vzhľadom na veľkosť balenia a druh škorice fajn. E-shop odporúča po otvorení skladovať vo vzduchotesnej nádobe. Predsa len, nejedná sa o množstvo na jeden dezert, tak nech je dlho čerstvá a voňavá. Ja som škoricu presypala do uzatvárateľnej plechovej nádoby. Mám ju už skoro dva mesiace. Stále vonia a chutí rovnako. Jediné mínus je to, že rýchlo ubúda.

 

► Proteínové tyčinky DeLuxe s mliečnou čokoládou

 

Recenze NaMaximum: Proteinové tyčinky v čokoládě

 • Bežná cena: 1,35 €
 • Cena v akcii: 1,20 €
 • Značka: Warrior
 • Balenie: 50 g
 • Bez lepku, palmového oleja a GMO
 • Príchute: Coconut Caramel, Caramel Peanuts, Tvaroh v čokoládě
 • Stránka produktu: Proteínová tyčinka DeLuxe

S proteínovými tyčinkami mám tiež bohaté skúsenosti, už som sa ich veľa najedla. Ale nie je proteínová tyčinka, ako proteínová tyčinka - ako chuťovo, tak zložením. Často sa jedná len o marketingový ťah a označenie "proteínová" sa absolútne nerovná skutočnosti. Často ide o sladkú bombu s miernym navýšením bielkovín. Nájsť kvalitnú a tiež chuťovo dobrú proteínovku nie je rozhodne nič jednoduché. Aj keď sa snažím dávať prednosť "ozajstnému" jedlu pred tým spracovaným, sú situácie, kedy nie je čas variť, alebo ma prepadne chuť na sladké. To sa potom hodí mať nejakú tyčinku v zálohe. Ide tiež o skvelú desiatu na cesty alebo na výlet.

Po preštudovaní nutričných hodnôt vychádzajú tyčinky fajn. Priemerne je v jednej tyčinke skvelých 16,5 g bielkovín, 8,5 g tukov a 17 g sacharidov (z toho je klasický jednoduchý cukor 3,95 g). Zastúpenie jednotlivých makier sa postará o to, že tyčinka zasýti a dodá potrebné živiny, a pritom do seba nedostaneme kopec jednoduchých cukrov, ktoré by akurát našu túžbu po sladkom ešte nakopli. Tyčinka má 50 gramov, veľkosť je tak akurát.

Cenovo patria tyčinky k lacnejším, čo mi našepkáva, že kvalitou sa nebude jednať o špičku všetkých rebríčkov. Je pravdou, že na prvom mieste je v zložení mliečny proteínový koncentrát, čo je kvalitná forma bielkoviny, avšak ak budeme čítať ďalej, narazíme aj na hydrolyzované kolagénové peptidy, ktoré ja osobne vo výrobkoch nevyhľadávam. Avšak raz za čas a ako doplnok ku kvalitnej strave to vôbec nevadí. Avšak čisto nutrične a chuťovo sú tyčinky fajn. Raz za čas neublížia a chuť je naozaj božská. Ak budem hodnotiť čisto aspekt chuti, môžem s pokojným svedomím povedať, že svojich tyčinkových konkurentov strčia hravo do vrecka.Recenze NaMaximum: Proteinové tyčinky s tvarohem obalené v čokoládě

Tyčinky Warrior som vyskúšala vo všetkých príchutiach. Nižšie pridávam minirecenzie jednotlivých tyčiniek, ich chutí, celkové zhodnotenie a záverom vyhlásim Warrior tyčinkového víťaza.

 • Caramel Peanuts - Karamelová tyčinka s arašidmi obalená v čokoláde. Znie to až veľmi dobre, čo? Heh, ono to naozaj dobré je! Chutí ako arašidová snickerska. Nad proteínovou vrstvou sú kusy arašidov a karamel, ktorý sa krásne naťahuje. Tyčinka je ako správna snickerska zaliata dobrou čokoládou.
 • Coconut Caramel - Myslela som si, že Caramel Peanuts nič neprekoná, zvlášť u milovníka orechov ako som ja, ale čuduj sa svete. Hoci som to nečakala, musím uznať, že Coconut Caramel je chuťovo lepší. Kokos naozaj cítiť. Čokoláda, v ktorej je tyčinka obalená, je jemná a naozaj chutí ako čokoláda. Možno je úsmevné napísať, že čokoláda je čokoládová, ale často som sa stretla s fitness produktami, ktoré s čokoládou mali spoločný maximálne názov. Čo sa sladkosti týka, príde mi sladšia ako Caramel Peanuts. Naozaj sa jedná o chuťovo výbornú tyčku.
 • Tvaroh v čokoláde - Tieto tyčinky sú v e-shope zatiaľ predávané ako vzorky, ale myslím, že je len otázka času, kedy budú naplno zaradené do predaja. Sú totiž tiež veľmi dobré. Tvarohové vnútro chutí ako tvaroh, nie žiadna náhrada. Celá tyčinka je, rovnako ako tie predchádzajúce, obalená v dobrej čokoláde. Ak mám byť úprimná - kokosová a karamelová tyčinka mi chutila o kúsok viac, nič to však nemení na fakte, že aj táto je veľmi dobrá.
 • Tyčinkový víťaz: Coconut Caramel

 

► Vegánska proteínová tyčinka v horkej čokoláde

 

Recenze NaMaximum: Veganská proteinová tyčinka s malinami v hořké čokoládě

 • Bežná cena: 1,35 €
 • Cena v akcii: 1,20 €
 • Značka: Warrior
 • Balenie: 50 g
 • Obsahuje až 28 % bielkovín z ryžového proteínu
 • Príchuť: Raspberry in Chocolate
 • Stránka produktu: Vegánska Proteínová tyčinka DeLuxe

Nájsť dobrú vegánsku tyčinku, ktorá má dobré zloženie a ešte aj dobrú chuť, je celkom umenie. Osobne vegán nie som a vegánske produkty nevyhľadávam. Avšak s niekoľkými z nich som už tú česť mala. Z vegánskych produktov som vždy cítila hrach, prípadne inú strukovinu. Ono sa nie je čomu diviť, vegánske produkty sú často zo strukovín vyrábané, ale mne osobne daná chuť práve dvakrát nesadla. Preto som bola dosť zvedavá :).

Tyčinka na prvý pohľad vyzerá fajn, je rovnako ako tie klasické obalená v horkej čokoláde.

Základ tyčinky je ryžový proteín a horká čokoláda. Chuť je super, naozaj som nečakala, že by mohla byť vegánska tyčinka vôbec takto dobrá. Obsahuje mrazom sušené maliny a chrumkavé kukuričné kúsky, ktoré produktu dodajú správny šmrnc. Ingrediencie spolu s čokoládou k sebe idú perfektne. Veľkosť je akurát, má 50 gramov a na desiatu zasýti. Tyčinka je sladená prírodným sladidlom rastlinného pôvodu a obsah cukru je iba 2,6 gramov, takže pohodička.

Urobila som aj test. Nechcela som, aby bola recenzia skreslená, predsa len, ja sama som na rôzne proteínové tyčinky zvyknutá a chutia mi. Rozhodla som sa, že tyčinku podrobím testu chuti u mojich kamarátov, ktorí s cvičením a proteínovými produktmi skúsenosti nemajú. Tyčinku som vyhodila z obalu, nakrájala na menšie kúsky a dala ochutnať kamarátom. Heh, nikto nespoznal, že sa jedná o proteínovku a už vôbec nie, že ide o vegánsku záležitosť. Testom prešla v pohode a bez odretých uší.

 

Záver a hodnotenie

 

No, tak som sa zase raz poučila. Zistila som, že niekedy je treba ten zabehnutý stereotyp rozbúrať a vyskúšať niečo nové. Ak by som mala recenziu zhodnotiť tromi slovami, tak: "plný počet bodov". Naozaj nemám, čo by som vytkla. Jediná moja poznámka bola k sáčkom pohlcujúcim vlhkosť u sypkých produktov a absencia odmerky pri vybraných výrobkoch.

Inak čo sa e-shopu a ich produktov ako takých týka, tak za mňa obstáli perfektne. Dokonca mám svojich favoritov, ktorých budem po spotrebovaní objednávať ďalej. Napríklad také arašidové maslo v prášku alebo BCAA zelené jablko, toho už sa nevzdám. 

Ak radi cvičíte a zaujímajú vás fitness produkty, dajte e-shopu šancu. Vyberte si, objednajte a vyskúšajte. Stavím sa, že budete spokojní rovnako tak, ako som spokojná ja.

Suma, sumárum... ★★★★★ hviezdičiek!

 

Niečo málo o NaMaximum.sk

Projekt NaMaximum založili na Slovensku športoví nadšenci s cieľom vytvoriť kvalitnú značku doplnkov výživy a zdravej stravy s férovou a dostupnou cenou. Vývoj a výroba doplnkov výživy prebieha na Slovensku a podieľajú sa na ňom nielen zapálení športovci, ale aj odborníci na zdravú výživu a lekári. NaMaximum je dôkazom, že kvalita nemusí byť drahá. A to vďaka priamemu predaju bez zapojenia ďalších prostredníkov, a teda bez ďalších cenových prirážok.

V e-shope NaMaximum.cz si môžete zvoliť produkty podľa niekoľkých kritérií:

 • Produktové členenie ocenia hlavne tí, ktorí už vedia, čo potrebujú. Nájdu tu totiž prehľadne zoradené produkty podľa zamerania. Napríklad proteíny, spaľovače tukov, vitamíny a minerály, gainery, stimulanty pod.
 • Oproti tomu v kategórii Tvoje ciele si najprv zvolíte, čo chcete dosiahnuť - nabrať svalovú hmotu, schudnúť, zameranie na výkon, na detoxikáciu, regeneráciu atď. - potom už len stačí vybrať z konkrétnej ponuky.Recenze NaMaximum: Alternativní využití doplňků stravy k pečení

Záber produktov je veľmi pestrý a nie je určený len pre športovcov, ale osloví aj študentov, mamičky v domácnosti, zaneprázdnených manažérov a seniorov. Okrem toho, že môžete doplnky užívať podľa odporúčaní, tak mnohé z nich je možné využiť aj pri varení a pečení. Príkladom je napríklad toto fit Tiramisu, ktoré využíva zdravšie suroviny, ktoré ale rozhodne neuberajú na lahodnosti tohto dezertu.

Ďalšie recepty a rady nájdete na blogu NaMaximum.sk

Podobné články